Zpět Lidové noviny Neděle, 28. listopadu 2021
Hledat Rubriky 28. 11.

Lidové noviny

Neděle, 28. listopadu 2021
Close
Inzerce
28. 11. 2021, 22:03 Evropa hlásí víc nákaz omikronem, hlavně zatím v Nizozemsku. Šlo o pasažéry dvou letů z JAR
Lidové noviny
V Evropě rostl během uplynulého víkendu počet států, kde byla zjištěna nová agresivnější varianta koronaviru, zvaná omikron. Ani imunologové zatím nemají jasno, do jaké míry je nová varianta nebezpečná. Řada zemí ale na jejich závěry nečeká, ruší lety nebo zavádí jiná omezení.
 To se mi líbí Odpovědět
Kurzy měn
EUR 24,53 +0,126%
USD 21,75 +0,046%
CHF 23,62 -0,089%
28. 11. 2021, 21:24 Poslední slovo Ondřeje Neffa: O cenzuře
Lidové noviny
Je to dobový paradox: o cenzuře se veřejně píše, když cenzura není, kdežto když cenzura funguje, nepíše se o ní, jelikož to cenzura zakáže. Samozřejmě jako všechno je i toto mnohem složitější. Jak se v tom vyznat?
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 14:45 ‚Je to horší než kdykoli předtím.‘ Lůžka pro nakažené se v celém Česku povážlivě tenčí
Lidové noviny
V pražských nemocnicích zbývá pro covid pozitivní pacienty už jen sedm lůžek, na kterých se používá umělá plicní ventilace. V celé republice jich bylo v neděli odpoledne volných 131 a dalších sedm na infekčních odděleních. Volné kapacity lůžek se podle dat z ministerstva zdravotnictví tenčí po celém Česku. Pro pacienty s covidem jich zbývají v každém z krajů maximálně stovky.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 14:43 Zemanova vládní partie. Česko ještě několik týdnů bude mít dva premiéry
Lidové noviny
Po devětačtyřiceti dnech od voleb jmenoval v neděli za přísných hygienických opatření prezident Miloš Zeman nového českého premiéra. Stal se jím sedmapadesátiletý lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS). Na novou vládu ale Česko, v čase sílící koronavirové epidemie, nadále čeká. Patrně do poloviny prosince, věří Fiala.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 14:06 Válek: Praktici by měli očkovat proti covidu povinně, na úkor administrativy
Lidové noviny
Praktičtí lékaři by měli podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka za TOP 09 z koalice SPOLU povinně očkovat proti covidu-19. Nyní tak totiž činí odhadem jen dvě třetiny z nich. Po dobu nouzového stavu by naopak měli přijít o část povinností, aby se mohli soustředit na péči související s epidemií.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 13:51 Se ženou s podezřením na omikron cestovali v Africe čtyři Pražané, na testy se čeká
Lidové noviny
Se ženou z Libereckého kraje, která je pravděpodobně nakažená rizikovou koronavirovou variantou omikron, cestovali po Namibii čtyři lidé z Prahy. Hygienici jim nařídili karanténu, na vyhodnocení jejich testů se čeká. Žena cestovala s dalšími osmi lidmi z ČR, kteří byli vedle Prahy také ze Středočeského a Olomouckého kraje.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 13:31 Přejme 13. premiérovi štěstí, budeme je potřebovat
Lidové noviny
/SLOUPEK/ Máme nového premiéra. Navzdory předpovědím se povolební vyjednávání všech aktérů jeví jako velmi snadné. Premiér Fiala sestavil vládu rychle a prezident Zeman mu přes cestu nepřeložil ani stéblo.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 12:05 Ceny AdBlue se vrací do normálu. Byla to panika, dodavatelé nestíhali pumpy zavážet, říká expert
Lidové noviny
Obchoduje se s ní na burze, jako sloučenina s vodou je nezbytná k výrobě kapaliny AdBlue, bez které se zastaví motory novějších náklaďáků a výkonnějších dieselových osobáků. A také třeba sanitek nebo některých aut hasičů. Močovina, zejména pak aditivum AdBlue, o němž donedávna neměla velká část řidičů ani tušení, se v poslední době ukázala být stejně strategickou komoditou jako benzin nebo nafta.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 11:55 Aktualizováno Česko pokryl sníh, hrozí náledí. Největší silniční trable řeší jižní Morava
Lidové noviny
Většinu území České republiky od rána zasypává sníh. Na některých místech začal sníh tát a hrozí náledí. Největší problémy jsou na jižní Moravě, kde autobusy kvůli sněhu nabíraly zpoždění a do některých obcí nemohly vůbec zajet. Podle ČHMÚ bude sněžit do večera a do pondělního dopoledne se může tvořit také náledí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 11:42 Aktualizováno Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením
Lidové noviny
Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením. Na místě dohlížely desítky policistů, lidé nedodržovali rozestupy ani neměli nasazené respirátory. Policie kvůli tomu magistrátu nahlásí svolavatele akce a několik účastníků. Také zadržela muže, který narušil provoz blízkého covidcentra.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 10:48 Aktualizováno Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestují proti opatřením
Lidové noviny
Asi tři tisíce lidí se podle policie sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením. Akci svolalo hnutí Chcípl PES. Na místě dohlížely desítky policistů, lidé nedodržovali rozestupy ani neměli nasazené respirátory. Řečníci kritizovali třeba zákaz vánočních trhů, na pódiu vystoupil i zpěvák Daniel Landa či exposlanec Lubomír Volný.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 10:30 Ekologie je důležitá. Ale pozor, mění ceny
Lidové noviny
V pondělí se cena emisních povolenek poprvé přehoupla nad 70 eur za tunu vypuštěného CO2. Ještě v lednu byla cena poloviční, od té doby ale roste, je tak jen otázkou času, kdy prolomíme hodnotu 80 nebo 100. Ale konkrétní příčina současného růstu je zajímavá. Ukazuje, že snaha o snížení emisí je může krátkodobě zvýšit.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 9:42 Data o šíření viru v hospodách chybí. Řadu podniků podržely rozvážkové služby, míní šéf výzkumu CETA
Lidové noviny
Podnikatelé i ekonomové varují, že tato vlna pandemie může být pro mnoho firem poslední ranou. „Nejhorší z pohledu ztrát byla covidová vlna před rokem. Ta nynější by ale mohla mít pro podnikatele horší důsledky,“ říká Aleš Rod, ředitel pro výzkum v Centru ekonomických a tržních analýz (CETA).
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 8:56 První průzkum po volbách: Mezi ANO a Spolu remíza, ostatní ztrácejí
Lidové noviny
O první místo ve volbách do Sněmovny by se v listopadu dělila koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s hnutím ANO. Obě uskupení by získala 28 procent hlasů. Na třetí příčce by se umístila koalice Pirátů a STAN, kterou by volilo 17 procent Čechů. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 8:47 Fiala se zastal Blažka, nový rozpočet jeho vláda připraví do šesti týdnů
Lidové noviny
Nový premiér, lídr koalice SPOLU a šéf ODS Petr Fiala se zastal kandidáta na ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Nepočítá s tím, že by ještě dělal nějaké změny v seznamu navržených kandidátů. Nový rozpočet jeho příští vláda připraví do šesti týdnů, aby dlouho netrvalo provizorium.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 8:45 Aktualizováno Nelze vyloučit další omezení shromažďování, plošný lockdown ale vláda nechystá, řekl Havlíček
Lidové noviny
V případě dalšího zhoršování epidemie nelze podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka vyloučit, že by vláda omezila další akce, kde se shromažďuje větší počet lidí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že s vyhodnocením výsledků covidových omezení platných od pátku by se mělo počkat deset až 14 dní. Trend epidemie má ukázat až příští týden.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 8:29 Na stavbě komplexu Tři věže v Liberci zemřel člověk. Mělo jít o jeřábníka, který spadl z výšky
Lidové noviny
Jeden lidský život si vyžádala nehoda na stavbě bytového komplexu Tři věže v Liberci Pavlovicích. V sobotu v odpoledních hodinách tam zatím z neznámých příčin zahynul jeden z dělníků. Podle svědků mělo jít o jeřábníka, který se zřítil z výšky.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 8:28 Hygieny by měly více trestat nedodržování přijatých opatření, míní kandidát na ministra Válek
Lidové noviny
Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce České televize uvedl, že krajské hygienické stanice by měly více kontrolovat nedodržování platných opatření. Zároveň vyloučil plošný lockdown, podle něj se mají více zakazovat lokální akce.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 8:00 Jaké topení se pro vás hodí nejvíce? Odborník radí, jak ušetřit a proč se vyplatí investovat do oken
Lidové noviny
Ty nejefektivnější způsoby vytápění jsou drahé. Ušetřit se ale dá. „Kdo má ještě stará okna, dosáhne jejich výměnou vcelku snadno na významnou úsporu,“ říká profesor Jiří Bašta z Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 7:32 Hnutí Chcípl PES uspořádalo další protest proti opatřením. Lidé se sešli na Letné
Lidové noviny
Chcípl PES uspořádal v neděli na pražské letenské pláni další protest cílený proti vládě a protiepidemickým opatřením. Mezi řečníky vystoupí například šéfka Trikolory Zuzana Zahradníková Majerová nebo molekulární bioložka Soňa Peková, která v letošních volbách kandidovala za Švýcarskou demokracii. Akce nese název Festival odvahy a svobody.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 7:28 Aktualizováno Silnice zasypává sníh, největší trable působí na jižní Moravě
Lidové noviny
Téměř celé území České republiky od rána zasypává sníh. Největší problémy působí na jižní Moravě, kde silné sněžení v části kraje přerostlo v kalamitu. Autobusové linky mají potíže hlavně na Blanensku a Znojemsku, zpožďují se, do některých obcí nezajíždí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 6:53 Aktualizováno Ministr Vojtěch má covid. Nastupuje do 14denní izolace, pracovat bude z domova
Lidové noviny
Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch měl pozitivní test na koronavirus, uvedl v neděli na Twitteru. Na test šel preventivně, protože mu nebylo z pátku na sobotu dobře. Má mírný průběh, pracovat chce z domova.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 6:50 Zeman jmenoval Fialu premiérem. Výhrady k jednomu z kandidátů trvají, nominace se ale nezmění
Lidové noviny
Padesátý den po volbách má Česko nového premiéra Petra Fialu. Po jmenování, které kvůli covidové situaci trochu připomínalo scénu ze sci-fi filmu, prezident Miloš Zeman za průhlednou stěnu šéfovi ODS řekl, že v pondělí zahájí rozhovory s kandidáty do vlády, které chce ukončit od 13. prosince. Nová vláda by tak mohla být jmenována do půli prosince, jak si Fiala přeje.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 6:19 Zeman jmenoval Fialu premiérem. Již v pondělí zahájí jednání s kandidáty na ministry
Lidové noviny
Padesátý den po volbách má Česko nového premiéra Petra Fialu. Po jmenování, které kvůli covidové situaci trochu připomínalo scénu ze sci-fi filmu, prezident Miloš Zeman za průhlednou stěnu šéfovi ODS řekl, že v pondělí zahájí rozhovory s kandidáty do vlády, které chce ukončit od 13. prosince. Nová vláda by tak mohla být jmenována do půli prosince, jak si Fiala přeje.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 5:53 Proč se nová mutace jmenuje omikron? WHO nechtěla urazit čínského prezidenta
Lidové noviny
Světová zdravotnická organizace (WHO) vysvětlila, proč při pojmenování nové varianty koronaviru přeskočila dvě písmena řecké abecedy. Ný je podle ní totiž snadno zaměnitelné s anglickým slovem „nový“ a ksí je v angličtině (xi) shodné s běžným příjmením, uvedl mluvčí organizace.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 5:04 Zeman jmenoval Fialu premiérem. Prezident seděl za průhlednou stěnou
Lidové noviny
Padesátý den po volbách jmenoval prezident Miloš Zeman v Lánech předsedu ODS Petra Fialy premiérem. Kvůli tomu, že měl Zeman ve čtvrtek pozitivní test na covid, byl přitom za průhlednou stěnou. U jmenování jsou ještě hradní kancléř Vratislav Mynář a protokolář Vladimír Kruliš. Všichni mají respirátory třídy FFP3.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 4:59 ŽIVĚ: S respirátory a za průhlednou stěnou. Prezident Zeman jmenuje Fialu premiérem
Lidové noviny
Padesátý den po volbách jmenuje prezident Miloš Zeman v Lánech předsedu ODS Petra Fialy premiérem. Kvůli tomu, že měl Zeman ve čtvrtek pozitivní test na covid, bude za průhlednou stěnou a zajištěn bude zvukový kontakt. U jmenování budou ještě hradní kancléř Vratislav Mynář a protokolář Vladimír Kruliš. Všichni budou muset mít respirátory třídy FFP3.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 4:49 Hnutí Chcípl PES pořádá další protest proti opatřením. Lidé se sejdou na Letné
Lidové noviny
Chcípl PES pořádá v neděli na pražské letenské pláni další protest cílený proti vládě a protiepidemickým opatřením. Mezi řečníky vystoupí například šéfka Trikolory Zuzana Zahradníková Majerová nebo molekulární bioložka Soňa Peková, která v letošních volbách kandidovala za Švýcarskou demokracii. Akce nese název Festival odvahy a svobody.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 4:20 Na českých účtech se kupí úspory, i když ztrácejí hodnotu. Do čeho investovat?
Lidové noviny
Úroky z vkladů skoro nic nenesou. Naopak, z každé uložené tisícikoruny každý měsíc v reálu pár korun mizí, protože inflace spolkne nejen úrok, ale i část úložky. Nic na tom nemění ani to, že banky po několikanásobném zvýšení sazeb ČNB konečně zvedly úročení vkladů, takže střadatelé dnes mohou dostat dvě až tři procenta ročně.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 4:18 Aktualizováno S respirátory a za průhlednou stěnou. Prezident Zeman jmenuje Fialu premiérem
Lidové noviny
Padesátý den po volbách jmenuje prezident Miloš Zeman v Lánech předsedu ODS Petra Fialy premiérem. Kvůli tomu, že měl Zeman ve čtvrtek pozitivní test na covid, bude za průhlednou stěnou a zajištěn bude zvukový kontakt. U jmenování budou ještě hradní kancléř Vratislav Mynář a protokolář Vladimír Kruliš. Všichni budou muset mít respirátory třídy FFP3.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 4:00 Aktualizováno Silnice zasypává sníh, na některých místech je problém projet
Lidové noviny
Téměř na celém území České republiky dnes bude sněžit, na některých místech i trvale. Ve všech krajích jsou v terénu silničáři, kteří se snaží zasněžené úseky upravit.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 3:42 Izrael jako první země světa kvůli omikronu zcela uzavře hranice. Bude také sledovat telefony
Lidové noviny
Izrael zakáže na dva týdny vstup do země všem cizincům. Chce tak omezit šíření nové a potenciálně nakažlivější varianty koronaviru nazvané omikron. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení premiéra Naftaliho Bennetta. Izrael se tak stane první zemí, která kvůli nové variantě viru zcela uzavře své hranice.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 2:08 Prezident Zeman jmenuje sedm týdnů po volbách Petra Fialu předsedou vlády
Lidové noviny
Prezident Miloš Zeman jmenuje na zámku v Lánech předsedu ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialu novým premiérem. Slavnostní akt se uskuteční sedm týdnů po sněmovních volbách, ve kterých volební uskupení Spolu a Pirátů se STAN získala v dolní komoře 108 mandátů. Podobu jmenování ovlivní podmínky hygieny pro kontakt s prezidentem, u kterého test odhalil covid-19.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 11. 2021, 1:18 V sobotu testy potvrdily 12 514 nakažených. V nemocnicích přibývá pacientů ve vážném stavu
Lidové noviny
Nových případů koronaviru v mezitýdenním srovnání podruhé po sobě ubylo. Za sobotu jich bylo 12 514, zhruba o desetinu méně než před týdnem. Opět se ale snížil také počet testů. Na 100 000 obyvatel za sedm dní připadá 1191 nově potvrzených nákaz, incidence tak klesla z pátečních 1209. Počet hospitalizovaných s covid-19 se snížil pod 6000, dál ale přibývá pacientů ve vážném stavu.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 11. 2021, 23:00 A ejhle, máme po volbách, a náhle je všechno jinak
Lidové noviny
Celou dobu pandemie upozorňuji na to, že nejen vláda je odpovědná za stav nemoci v Česku. Celou dobu pandemie dostává velmi milé reakce v podobě vzkazů „přestaň hájit toho estébáka“.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 11. 2021, 23:00 Vysoká kriminalita, chudoba i česká vesnice na ostrově. ‚Zapomenutý‘ Honduras volí prezidenta
Lidové noviny
Desetimilionová středoamerická země může v neděli vykročit novým směrem. Občané mohou ukončit dvanáctiletou vládu Národní strany, rozhodnout o prezidentovi, složení parlamentu, starostech a radních.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 11. 2021, 23:00 Irsko je očkovacím premiantem. Pomohla církev i vakcinační týmy na odlehlém venkově, říká český velvyslanec
Lidové noviny
Ostrovní republika dokazuje, že vysoký podíl vakcinace se blahodárně odrazí v tom, kolik lidí na covid (ne)umírá. „Očkovací program se tu mimo jiné zaměřil na osoby, pro něž bylo vakcínu obtížné získat,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz český velvyslanec v Dublinu Petr Kynštetr.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Čtvrtek, 27. ledna 2022

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat