Zpět Lidové noviny Středa, 24. listopadu 2021
Hledat Rubriky 24. 11.

Lidové noviny

Středa, 24. listopadu 2021
Close
Inzerce
24. 11. 21:59 O zpřísnění opatření bude vláda jednat již ve čtvrtek. Posunutím termínu obejde Anticovid tým, čílí se opozice
Lidové noviny
Schůze vlády, která byla původně plánovaná na pátek, se uskuteční již ve čtvrtek. Potvrdil to mluvčí Úřadu vlády Vladimír Vořechovský. Kabinet má jednat o zpřísnění protiepidemických opatření. Premiér Andrej Babiš odpoledne nevyloučil ani vyhlášení nouzového stavu. Opozice kritizuje, že schůze proběhne před jednáním Anticovid týmu.
 To se mi líbí Odpovědět
Kurzy měn
EUR 25,66 +0,729%
USD 22,73 +0,128%
CHF 24,57 +1,050%
24. 11. 21:26 Polský soud: Úmluva o lidských právech je v rozporu s naší ústavou. V šéfce Rady Evropy vzbudil výrok obavy
Lidové noviny
Část Evropské úmluvy lidských právech je v rozporu s polskou ústavou, rozhodl dnes polský ústavní soud. Konkrétně je podle něj s ústavou neslučitelné ustanovení úmluvy o právu na spravedlivý proces, napsal list Gazeta Wyborcza. Podle polského deníku tak tribunál zpochybnil jednu z nejdůležitějších mezinárodních dohod, která obyvatelům 47 evropských zemí zaručuje řadu práv a svobod. Šéfka Rady Evropy dnešní verdikt označila za bezprecedentní a vyvolávající vážné obavy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 15:15 Aktualizováno Švédskou premiérkou jen pár hodin. První žena v této funkci skončila kvůli odmítnutému rozpočtu
Lidové noviny
Nová švédská premiérka, sociální demokratka Anderssonová, se v den svého schválení parlamentem vzdala funkce po neúspěchu vládního návrhu rozpočtu. Anderssonová byla první ženou v této funkci v dějinách země. Ačkoliv je Švédsko považováno za jednu z nejvíce rovnoprávných zemí světa, v čele vlády jako jediná ze severských zemí ještě ženu nemělo.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 15:00 Poslední slovo Karla Olivy: Svatá Kateřina
Lidové noviny
Dvacátý pátý listopad je v kalendáři zasvěcen svaté Kateřině Alexandrijské (těch místně příslušných svatých Kateřin je víc, ještě Sienská, Boloňská a Švédská). Je to moje oblíbená svatá, což ostatně máme my čeští Karlové Velicí jaksi v tradici – jak to mají Karlové Boromejští, samozřejmě nevím – a to od doby, kdy v tento den mladý Karel IV. zvítězil u severoitalského hradu San Felice v bitvě proti spojeným vojskům pánů z Mantovy, Ferrary, Milána a Verony.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 14:12 Neočkovaní jsou líní a samolibí, prohlásil naštvaný manžel Angely Merkelové. Nechápe, že se neřídí vědeckými fakty
Lidové noviny
Třetina Němců se neřídí vědeckými poznatky, prohlásil manžel tamní kancléřky Angely Merkelové Joachim Sauer. Kvantový chemik, který se po boku nejmocnější ženy Evropy příliš často nevyjadřuje, ke koronavirové pandemii také poznamenal, že za odmítáním vakcín proti covidu-19 nejspíš stojí lenost a samolibost německých občanů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 14:04 Německo má semaforovou vládu. Plány? Klimatická neutralita do roku 2045 i řidičák pro šestnáctileté
Lidové noviny
Když ve středu odpoledne přicházeli předsedové tří německých politických stran k Západnímu přístavu v centru Berlína, bylo znát, že je dobojováno.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 13:25 Vláda se chystá omezit kontakty mezi lidmi. Nová opatření se mohou týkat i očkovaných, připustil Vojtěch
Lidové noviny
Vláda bude reagovat na špatný vývoj epidemie covidu-19 a výzvy hejtmanů a přijme opatření, řekl TN.cz ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Jaká opatření to budou, neupřesnil. Připustil, že jednou z možností, kterou se bude vláda zabývat, je omezení hromadných akcí. Opatření by podle něj měla především omezit kontakty mezi lidmi, které jsou zbytné. Pokud se ministři rozhodnou pro plošná opatření, budou se týkat i očkovaných, uvedl.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 12:52 Do vedení Interpolu míří nedemokratické státy. Favoritem na prezidenta je kandidát SAE
Lidové noviny
Sjezd největší mezinárodní policejní organizace v Istanbulu provázejí kontroverze kvůli sílícímu vlivu represivních režimů na chod Interpolu. Favoritem na prezidenta organizace je kandidát Spojených arabských emirátů, který čelí vážným obviněním.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 12:27 Morava přitvrzuje proti viru. Kraje ve východní polovině republiky plánují omezení ‚běžného života‘
Lidové noviny
Sousedé popíjejí svařák, zpívají koledy a náměstími je cítit čerstvě upečený skořicový trdelník. Tradiční adventní atmosféru nabourá pandemie covidu, která co do počtu nově nakažených láme dosavadní rekordy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 12:13 S novou vládou do staré zdi
Lidové noviny
Nová vláda chystá několik důležitých, leč drobných či dlouhodobých vylepšení našeho boje s covidem. K akutní krizi však neříká vůbec nic a některé plány naznačují, jako by chtěla zopakovat fatální chyby vlády předchozí.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 11:55 Aktualizováno Slovensko vyhlásilo celostátní lockdown na dva týdny. Přetížené špitály dosáhly tíživé hranice
Lidové noviny
Slovenská vláda kvůli nepříznivé epidemické situaci schválila celostátní uzávěru na dva týdny. Začne ve čtvrtek. Uvedl to ministr hospodářství Richard Sulík s tím, že školy zůstanou otevřené. Slovensko poprvé za jeden den odhalilo přes 10 tisíc nakažených covidem. Přetížené nemocnice dosáhly kritické hranice 3 200 hospitalizovaných.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 11:00 Radikální řez. Nová vláda, nová opatření, nové problémy
Lidové noviny
Nastupující vláda veřejnosti předestřela svou koncepci boje s koronavirem. Dala tím najevo, že „ví“, jak vybřednout z krize a politicky se odřízla od vlády současné, též naznačila, že s žádnou spoluprací nepočítá, nebo spíš přesněji řečeno, když Babišova vláda něco převezme, budou to podporovat.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 10:56 Odseděl si 40 let za trojici vražd, šlo o omyl. Američan po propuštění přesto nemá nárok na odškodnění
Lidové noviny
Soud v americkém státě Missouri úterý zprostil viny Kevina Stricklanda, který strávil přes 40 let za mřížemi za trojnásobnou vraždu z roku 1978. Nyní dvaašedesátiletý muž vždy trval na své nevině, nyní dospěl k témuž závěru i soudce. Korunní svědkyně, která Stricklanda označila za spolupachatele, po letech chtěla své svědectví odvolat, odhalilo líčení.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 10:56 Řídit epidemii podle obsazenosti JIP je hloupost, míní sociologové
Lidové noviny
Někteří odborníci považují řízení epidemie covidu-19 podle obsazenosti nemocnic a především jednotek intenzivní péče za hloupost. Sociologové Daniel Prokop a Jan Kulveit na sociálních sítích uvedli, že se epidemie na obsazenosti JIP projevuje s několikatýdenním zpožděním. Podle nich mají pomáhat hlavně prediktivní modely. Kulvait ale připustil, že vláda už má omezené možnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 10:48 Čeští studenti mluvili s Mezinárodní vesmírnou stanicí. Německému astronautovi dali sedm otázek
Lidové noviny
Ve středu 24. listopadu proběhla otevřená videokonference mezi studenty několika evropských škol a německým astronautem ESA Matthiasem Maurerem. Ten už od 11. listopadu pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 10:19 Slovensko vyhlásilo celostátní lockdown na dva týdny. Přetížené špitály dosáhly kritické hranice
Lidové noviny
Slovenská vláda kvůli nepříznivé epidemické situaci schválila celostátní uzávěru na dva týdny. Uvedl to ministr hospodářství Richard Sulík s tím, že školy zůstanou otevřené. Slovensko poprvé za jeden den odhalilo přes 10 tisíc nakažených koronavirem. Přetížené nemocnice dosáhly kritické hranice 3 200 hospitalizovaných, kterou dříve úřady označily za počátek humanitární katastrofy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 9:45 Motol pozastaví plánované operace. Pražská nemocnice reaguje na vysoký počet hospitalizovaných s covidem
Lidové noviny
Nemocnice v pražském Motole pozastaví plánované operace a další odkladné výkony. Reaguje tak na vysoký počet hospitalizovaných s covidem, oznámil ve středu v Rádiu Zet ředitel nemocnice Miroslav Ludvík. Téměř padesát pacientů v nemocnici potřebuje intenzivní péči. Dvě třetiny z nich jsou nenaočkovaní. Nemocnice bojuje i s nedostatkem personálu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 9:21 ‚Nastal čas na zásadnější omezení.‘ Experti varují před velkými akcemi, chtějí zatáhnout za brzdu
Lidové noviny
Blíží se konec druhého poločasu, domácí fotbalisté se řítí k brance, útočník prokličkuje obranu, a je to gól. Fanoušci jásají a křičí, padají si kolem ramen. Vedle pochvalných slov vzduchem létají taky miliony kapének.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 9:04 Babiš nevyloučil nouzový stav. Pomohl by krajům v restrikcích
Lidové noviny
Vláda může v pátek rozhodnout o vyhlášení nouzového stavu, připustil premiér Andrej Babiš. Naznačil, že by to pomohlo hejtmanům k omezení akcí i dalším restrikcím. Seniory ve věku od 60 let výše vyzval k tomu, aby vzhledem k vážnosti situace už hned omezili svoje sociální kontakty.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 8:45 Aktualizováno Zemana nejspíš pustí po 47 dnech z nemocnice. V Lánech by pak měl v pátek Fialu jmenovat premiérem
Lidové noviny
Prezidenta Miloše Zemana by měli ve čtvrtek po více než šesti týdnech v nemocnici propustit do domácího léčení. Informoval o tom server Seznam Zprávy, který se odkazuje na dva důvěryhodné zdroje. Mluvčí ODS Václav Smolka potvrdil redakci iDNES.cz, že prezident v pátek jmenuje šéfa ODS a lídra koalice SPOLU Petra Fialu premiérem. Fialu o tom informoval hradní kancléř Vratislav Mynář.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 8:08 Situace je kritická. Naše nemocnice se brzy dostanou přes hranu, říká jihomoravský hejtman
Lidové noviny
V každé covidové vlně se přijímala celoplošná opatření. Nerozumím tomu, proč v současné vlně vláda ani ústřední hygiena nejednají, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz Jan Grolich (KDU-ČSL), hejtman Jihomoravského kraje. Apeluje na občany, aby omezili sociální kontakty.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 7:42 PAROUBEK: Zdravý rozum je na straně prezidenta. Bakalář Lipavský ve mně také nevyvolává nadšení
Lidové noviny
Bývaly doby, kdy jsem rád poslouchal či četl komentáře Petra Nováčka. V posledních letech se mi ale Petr Nováček zdá, možná proto, že je zaměstnancem Českého rozhlasu, poněkud politicky jednostranný ve svých soudech. A takový je podle mého názoru i jeho článek pro Lidovky.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 7:13 Žáci by měli na vánočních prázdninách zůstat déle, plánuje budoucí vláda kvůli epidemii
Lidové noviny
Pětikoalice, která skládá novou vládu, plánuje kvůli sílící epidemii prodloužit vánoční prázdniny. Měly by trvat od pondělí 20. prosince do 3. ledna. Oznámila to ve středu vládní koalice Spolu s Piráty a STAN s tím, že nebude plošně zavírat školy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 7:05 Čeští studenti volají německému astronautovi na Mezinárodní vesmírnou stanici
Lidové noviny
Ve středu 24. listopadu se koná otevřená videokonference mezi studenty několika pražských škol a původem německým astronautem ESA Matthiasem Maurerem. Ten už od 11. listopadu pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 7:00 JOCH: Nenuťme lidi k očkování. Lepší je společnost nedokonalá, ale svobodná
Lidové noviny
ÚHEL POHLEDU: Frustrace z toho, že pandemie stále ne a ne být za námi, vede mnohé vzdělané, osvícené a pokrokové lidi k přesvědčení, že očkování proti covidu by mělo být povinné. Mýlí se.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 7:00 Aktualizováno Žádné rozsvěcení vánočního stromu, advent na Staroměstském náměstí bude bez kultury. U stánků lidé ukážou Tečku
Lidové noviny
Organizátor vánočních trhů na pražském Staroměstském náměstí, společnost Taiko, kvůli koronavirové epidemii úplně zrušil jejich kulturní program. Návštěvníci trhů také budou muset při nákupu občerstvení u stánků dokládat potvrzení o očkování nebo prodělání onemocnění. Ceny zůstávají stejné jako předloni, zdraží pouze klobása, za kterou lidé zaplatí rovných 100 korun.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 6:38 Také chceme omezit hromadné akce, hlásí hejtman Vondrák. Musí to ale udělat hygiena
Lidové noviny
Epidemie koronaviru se v Česku dynamicky šíří zejména na východě republiky, kde je situace nejhorší. Poté, co k „utažení šroubů“ přistoupil v úterý Zlínský kraj, se k podobnému kroku chystá i s ním sousedící Moravskoslezský kraj. „Vedení krajské hygienické stanice požádáme, aby vyhlásila omezení konání hromadných akcí,“ řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 6:32 Moravskoslezský kraj hygieniky požádá o omezení hromadných akcí, zhoršuje se situace
Lidové noviny
Moravskoslezský kraj bude kvůli stále se zhoršující epidemické situaci žádat krajské hygieniky o omezení hromadných akcí. Za úterý eviduje rekordní přírůstek 3056 nově pozitivně testovaných na covid-19. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 6:15 V karanténě by měli zůstávat i očkovaní, myslí si odborníci. Výhoda je podle nich nefér
Lidové noviny
Jak zbrzdit postupující pandemii? Aktuálně se vede debata o tom, že by do karantény museli i očkovaní lidé, kteří sdílejí domácnost s prokazatelně nakaženým člověkem.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 5:12 Slováci mají poprvé přes 10 tisíc nakažených za den. Nemocnice dosáhly kritické hranice
Lidové noviny
Slovensko poprvé za jeden den odhalilo přes 10 tisíc nakažených koronavirem. V úterý jich v pětimilionové zemi přibylo 10 315. Přetížené nemocnice dosáhly kritické hranice 3 200 hospitalizovaných, tu dříve úřady označily za počátek humanitární katastrofy. Vláda ve středu rozhodne o dalších opatřeních, jednou z možností je i vyhlášení nouzového stavu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 4:31 Ženy vpřed. Německo sestavuje vládu, ve které má být stejně ministrů i ministryň
Lidové noviny
Okřídlenou větu, že „o personálních záležitostech se bude hovořit až nakonec“, sice opakují strany, které vyjednávají o nové německé vládě, pořád dokola. Přesto je otázka, kdo bude sedět v příštím spolkovém kabinetu, natolik atraktivní, že už začínají unikat první jména možných ministrů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 4:20 NASA vyslala do vesmíru sondu, která by měla Zemi ochránit před asteroidy
Lidové noviny
Americká vesmírná agentura NASA ve středu zahájila misi DART zaměřenou na přípravu ochrany Země před možným nebezpečím srážky s vesmírným tělesem. Raketa společnosti SpaceX vynesla z Vandenbergovy základny amerických vesmírných sil v Kalifornii modul, který zamířil k planetce Didymos, aby nárazem do jejího menšího souputníku ovlivnil trajektorii tohoto binárního systému.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 4:00 Kostnické náměstí ožilo. Žižkovský projekt s malým rozpočtem zaujal nejen odbornou veřejnost
Lidové noviny
Mezi nejlepší architekturou letošního roku je jen jediná, jež se věnuje veřejnému prostoru. Revitalizace Kostnického náměstí na pražském Žižkově se dostala mezi finalisty České ceny za architekturu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 3:34 ŽIVĚ: Pět měsíců po očkování bude nutná třetí dávka, jinak lidi čeká PCR test, řekla budoucí vláda
Lidové noviny
Zástupci koalic Spolu a Pirátů se STAN představují opatření, kterými chtějí v nové vládě bojovat proti šíření covidu-19. Petr Fiala oznámil, že se změní hlavní indikátor opatření, klíčová bude obsazenost nemocnic. Také vyloučil uzavírání škol. Válek zdůraznil důležitost třetí dávky očkování, zároveň zcela vyloučil povinné očkování.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 3:10 ŽIVĚ: Klíčové jsou podle budoucí vlády nemocnice, školy se plošně zavírat nebudou
Lidové noviny
Zástupci koalic Spolu a Pirátů se STAN představují opatření, kterými chtějí v nové vládě bojovat proti šíření covidu-19. Petr Fiala oznámil, že se změní hlavní indikátor opatření, klíčová bude obsazenost nemocnic. Také vyloučil uzavírání škol.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 2:54 Budoucí vláda představí, jak plánuje postupovat v boji s covidem
Lidové noviny
Zástupci koalic Spolu a Pirátů se STAN promluví o opatřeních, kterými chtějí v nové vládě bojovat proti šíření covidu-19. Bavorský model, který v Česku platí od pondělí, budoucí premiér Petr Fiala minulý týden kritizoval. Tiskový brífink ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN sledujte živě na iDNES.cz od 9:00.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 2:44 Na obzoru je další obří nákup tramvají. Praha řeší, jak zaplní nové tratě
Lidové noviny
V mapě české metropole přibyla za poslední dobu řada míst, která v příštích deseti letech protnou tramvajové koleje. Některé z nich už se dokonce staví – například trať z Barrandova směrem na Holyni a dále ke Slivenci. Hlavní město ale chystá také soutěž na vozy, které by po nich jezdily. Podle informací serveru Lidovky.cz může jít ve finále o jednu z největších zakázek svého druhu v Česku.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 1:13 Opět další rekord. V úterý přibylo téměř 25 864 nakažených, nejvíce od začátku epidemie
Lidové noviny
Laboratoře v Česku v pondělí odhalily 25 864 nových případů nákazy koronavirem. Je to dosud nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Rekordních hodnot dosahuje i týdenní incidence. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 11. 1:00 legalTV.cz: Co dělat, když potřebujete ve firmě vyšetřit podezření o protizákonném jednání?
Lidové noviny
Jak řeší problematiku whistleblowerů české zákony? Jaké kroky se v rámci interního vyšetřování obvykle dělají? To vám prozradí advokát Vladimír Polách.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 11. 23:00 Do hledáčku tajné služby se dostal prodej Kovosvitu Rusům. Transakce obnažila bílé místo v české legislativě
Lidové noviny
Byznys jako každý jiný. Podle civilní kontrarozvědky ovšem bezpečnostní riziko a docela velký problém z pohledu možného obcházení sankčního režimu uvaleného na Rusko po anexi Krymu.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 11. 23:00 V logice špatné tradice. Kopněte si do Zemana. Ale kopněte také do ústavy
Lidové noviny
Miloš Zeman slíbil jmenovat Petra Fialu premiérem a také snad i jeho vládu až na jednoho ministra. Je jedno kterého, důležité je, že se vzedmula vlna odporu proti oprávněnosti takového Zemanova postoje. Argumentuje se jak textem, tak logikou ústavy, že prezident nemá právo spoluutvářet podobu vlády, jejímž pánem je přece premiér. Shoda je vzácně velmi silná, notují si politici i ústavní právníci.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 11. 23:00 Pětikoalice bude informovat o postupech proti covidu. Čeští školáci si popovídají s astronautem na ISS
Lidové noviny
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Neděle, 28. listopadu 2021

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat