Zpět Lidové noviny Čtvrtek, 21. ledna 2021
Hledat Rubriky 21. 1.

Lidové noviny

Čtvrtek, 21. ledna 2021
Close
Inzerce
21. 1. 22:36 Aktualizováno Volný se podle předsedy sněmovny Vondráčka mohl dopustit trestného činu, hlasovat ale může
Lidové noviny
Nezařazený poslanec Lubomír Volný se podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) mohl dopustit trestného činu, když při čtvrteční schůzi dolní komory fyzicky napadl poslance. Vondráček novinářům řekl, že i když byl Volný pro dnešek vykázán z jednací síně, může hlasovat.
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 26,11 +0,506%
USD 21,36 -0,140%
CHF 23,57 +0,081%
21. 1. 22:06 Zemřel Bernard Papánek, jeden z posledních bojovníků od Tobruku a Dunkerku. Bylo mu 101 let
Lidové noviny
Ve věku 101 let zemřel válečný veterán Bernard Papánek, uvedla Česká televize. Byl jedním z posledních československých pamětníků bitev u Tobruku a Dunkerku. Po emigraci z komunistického Československa v 60. letech minulého století žil v Izraeli, poslední léta svého života strávil na Slovensku.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 15:58 Biden představil celostátní strategii boje proti covidu-19, zahrnuje posílení testovacích i očkovacích kapacit
Lidové noviny
Nový prezident USA Joe Biden ve čtvrtek podepsal sérii exekutivních příkazů týkajících se boje s covidem-19 a představil strategii své vlády proti pandemii, která si již v zemi vyžádala přes 408 000 úmrtí.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 14:53 OBRAZEM: Kultura v době pandemie. Cirk La Putyka uspořádal akci Oživené výlohy
Lidové noviny
Obchody, kavárny, bary a divadla. Všichni mají jedno společné, pandemie a nutná opatření je tvrdě zasáhla. Cirk La Putyka ale spojil zdánlivě nespojitelné a vznikla jedinečná akce nesoucí název Oživené výlohy. Lidé tak za kulturou vyrazili k výkladním skříním.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 14:37 Potyčka v českém parlamentu neunikla pozornosti zahraničních médií
Lidové noviny
Potyčka v českém parlamentu, kterou vyvolal nezařazený poslanec Lubomír Volný, zaujala média okolní zemí. O fyzické konfrontaci několika poslanců informovala své čtenáře německá tisková agentura DPA i rakouská APA. Incident zaznamenala také přední slovenská média a pozornosti neunikl ani v Polsku.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 14:31 Evropský parlament chce zastavit stavbu plynovodu Nord Stream 2 a potrestat ruské oligarchy
Lidové noviny
Poslanci Evropského parlamentu vyzvali země Evropské unie k zastavení stavby plynovodu Nord Stream 2 kvůli zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V usnesení schváleném výraznou většinou hlasů také vybídli EU, aby uvalila sankce na oligarchy blízké ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 13:54 Aktualizováno Sněmovna prodloužila nouzový stav. Na návrh komunistů jej schválila do 14. února
Lidové noviny
Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru bude moci vláda prodloužit o zhruba tři týdny do neděle 14. února. Souhlasila s tím Sněmovna podle návrhu KSČM, která menšinový kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje. Ostatní opoziční strany návrh nepodpořily. Vláda chtěla dalších 30 dnů do neděle 21. února.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 13:48 Aktualizováno Německo bude od neděle považovat Česko za vysoce rizikové, pendlery nejspíš čekají častější testy
Lidové noviny
Německo bude od neděle považovat Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast, což pendlerům zkomplikuje každodenní dojíždění za prací. Informaci potvrdilo české ministerstvo zahraničí.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 13:45 Aktualizováno Pelosiová zatím nevyjasnila termín předání ústavní žaloby na exprezidenta Trumpa
Lidové noviny
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová stále vyčkává. Právě ona totiž uvede do pohybu „soudní proces“ s dnes již bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten byl před více než týdnem obžalován zákonodárci v dolní komoře amerického Kongresu z „podněcování vzpoury“. O jeho osudu se má rozhodnout na půdě Senátu, jenž v rámci procesu známého jako impeachment funguje jako soudní porota.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 13:13 Blatný: Žáci prvního stupně by se do lavic mohli vrátit již počátkem února
Lidové noviny
Žáci prvního stupně základních škol se podle předpokladů ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) do lavic vrátí začátkem února, pokud to epidemická situace dovolí. Ministr to řekl poslancům při projednávání vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu. Reagoval tak na požadavky opozice, které se týkaly obnovení výuky ve školách.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 12:51 Aktualizováno V Česku se po roce znovu objevila ptačí chřipka, potvrdila se u dvou uhynulých labutí na Písecku
Lidové noviny
V Česku se po zhruba roce znovu objevila ptačí chřipka. Zatím je potvrzená u dvou uhynulých labutí na Zlivickém rybníku na Písecku, oznámili zástupci Státní veterinární správy (SVS). Nákaza se v poslední době vyskytla v mnoha evropských zemích, kde kvůli ní vybíjejí chovy drůbeže. Subtyp choroby je H5N8, což je nebezpečný virus pro ptačí populace, ale na člověka se nepřenáší.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 12:35 Aktualizováno Praha chce jednat s Blatným o postupu očkování proti covidu, žádá zvýšení kompetencí pro krajského koordinátora
Lidové noviny
Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19. Praze se nelíbí, že nemá žádný vliv na distribuci vakcín, a vadí jí také nedostatek informací. Po ministerstvu bude chtít zvýšit kompetence pro krajského koordinátora očkování.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 12:00 Evropská komise hodlá zkoumat schvalované kvóty na české potraviny, zákon by mohl být v rozporu s pravidly
Lidové noviny
Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 12:00 Klidná neděle a pořádně dlouhý aplaus. Co možná nevíte o operním pěvci Plácidu Domingovi
Lidové noviny
Snad nejznámější operní pěvec Plácido Domingo slaví 21. ledna kulaté 80. narozeniny. Oslavte jeho jubileum se serverem Lidovky.cz a přečtěte si pět věcí, které o něm možná nevíte.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 11:58 Poslanec Volný nerezignuje na svůj mandát. Novinářům řekl, že nyní se cítí ještě více povolán
Lidové noviny
Nezařazený poslanec Lubomír Volný nerezignuje po fyzické potyčce s dalšími zákonodárci na plénu Sněmovny na svůj mandát. Novinářům řekl, že se cítí ještě víc povolán k zastupování názoru lidí, kteří nesouhlasí se současnou situací. Uvedl také, že fyzicky napaden byl on.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 11:56 ZVĚŘINA: Očkovací děs. Bez funkčních politiků a úředníků to nezvládneme
Lidové noviny
Že rezervační systém pro očkování má k ideálu daleko, je jasné téměř všem, s výjimkou členů vlády a jejich nejbližších podřízených. I kdyby premiér zasypal vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurillu metály od hlavy k patě, nebude to lepší.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 11:51 Pendleři: Pokud Bavorsko nařídí testy každé 2 dny, příhraničí zkolabuje
Lidové noviny
Nařídí-li Bavorsko českým pendlerům povinné testy na covid-19 co 48 hodin, zkolabuje české i německé příhraničí. Pro tří- a čtyřsměnný provoz to znamená testy čtyřikrát týdně, což je nemožné, řekla prezidentka Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 11:45 První dávka Pfizeru je podle Izraelců méně účinná. Britská strategie je v ohrožení, nastanou problémy pro Česko?
Lidové noviny
Izrael přichází s novým varováním. První dávka očkování nemusí být tak účinná, jak se domnívali zdravotní experti. Jeruzalémští předáci dokonce zpochybňují výsledky výrobců vakcíny Pfizer a BioNTech. Británie kvůli novým zjištěním možná bude muset přehodnotit strategii očkování. Zjištění by mohla mít i dopad na český vakcinační program.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 11:31 Aktualizováno Při požáru v domově pro seniory v ukrajinském Charkově zemřelo nejméně 15 lidí
Lidové noviny
Nejméně 15 lidí zemřelo a devět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informují ukrajinská média. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 11:25 Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové
Lidové noviny
Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle dnešního soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 11:22 Aktualizováno ‚Dostaneš flákanec, jasné?‘ Šarvátka ve sněmovně. Poslanec Volný se chtěl zmocnit mikrofonu předsedajícího
Lidové noviny
Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného vyústilo při čtvrtečním jednání sněmovny o prodloužení nouzového stavu ve fyzickou potyčku s dalšími poslanci. Nastala potom, co předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) vypnul Volnému mikrofon. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) pak Volného vykázal do konce jednacího dne ze sálu. Uvedl, že bude následovat disciplinární řízení u mandátového a imunitního výboru.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 11:00 Největší výstava pokračuje. Národní galerie prodlouží Rembrandta do 21. března
Lidové noviny
Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 10:54 Aktualizováno Šarvátka ve sněmovně. Poslanec Volný se chtěl zmocnit mikrofonu předsedajícího
Lidové noviny
Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného vyústilo při čtvrtečním jednání sněmovny o prodloužení nouzového stavu ve fyzickou potyčku s dalšími poslanci. Nastala potom, co předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) vypnul Volnému mikrofon. Volný a jeho kolega Marian Bojko ve čtvrtek ve sněmovně vystupují bez roušky.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 10:44 Aktualizováno Systém registrace k očkování se změní. Seniorům bude termín přidělován podle věku, řekl Blatný
Lidové noviny
Od pátku se změní systém rezervací termínů pro očkování seniorů starších 80 let na očkování proti covidu-19. Nově registrovaní dostanou SMS s upozorněním až v době, kdy bude na jimi vybraném očkovacím místě volný termín. Jejich pořadí už nebude určovat čas přihlášení, dříve termín dostanou starší. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 10:33 Maďarsko předběžně schválilo vakcíny Sputnik a AstraZeneca
Lidové noviny
Maďarské úřady předběžně schválily očkovací látku od firmy AstraZeneca a také ruskou vakcínu Sputnik V proti nemoci covid-19, způsobované koronavirem. Uvedl to podle agentury Reuters Gergely Gulyás, vedoucí kabinetu premiéra Viktora Orbána. Sdělil také, že šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó odcestoval do Moskvy, kde má ještě o vakcíně jednat.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 10:29 ‚Vláda nás pohřbívá za živa.‘ Firmy napojené na gastronomii uspořádaly protestní jízdu dodávek
Lidové noviny
Protest proti vládním protiepidemickým opatřením a podle nich nedostatečným kompenzacím pořádali ve čtvrtek odpoledne u úřadu vlády zástupci firem napojených na gastronomii. Kolem budovy jezdily dodávky, kterých se podle organizátorů mělo do protestní akce zapojit 150.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 10:20 Střídavé počasí odcházejícího prezidenta: čtyři roky Trumpovy vlády provázely úspěchy i neúspěchy
Lidové noviny
Včera z politické scény odešel – přesněji řečeno odletěl helikoptérou – 45. prezident USA Donald Trump. Zatím není jasné, zda navždy, či jen dočasně. Objevily se spekulace o tom, že by mohl znovu kandidovat v roce 2024, což Trump novinářům nepřímo potvrdil při opouštění Bílého domu. Zatím je ale prezidentem, který odchází po prvním volebním období a s už druhou ústavní žalobou na krku. Ta by mu navíc mohla jakoukoli budoucí kandidaturu znemožnit, poněvadž usvědčený prezident nemá k voleným funkcím přístup jednou provždy.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 10:19 Aktualizováno ‚Sobecký idiot.‘ Poslanec Volný vystoupil ve sněmovně bez roušky, vysloužil si kritiku od Feriho
Lidové noviny
Čtvrteční vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného (dříve SPD) ve Sněmovně, kde hovořil bez roušky, vyvolalo ostrou reakci poslance TOP 09 Dominika Feriho. Feri za to nazval Volného sobeckým idiotem.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 10:09 Komunista Filip se nemusí omlouvat Fajtovi, dalšími výroky se bude znovu zabývat soud
Lidové noviny
Předseda KSČM Vojtěch Filip se nemusí omlouvat bývalému řediteli Národní galerie Praha (NGP) Jiřímu Fajtovi za výrok o tom, že Fajt jako šéf galerie uzavřel smlouvu sám se sebou. Ve čtvrtek o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Zbylými výroky se bude muset znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 1.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 10:00 Pozor, princezna je lesba! Maďarská vláda prosadila povinné varování na dětské knize
Lidové noviny
Dětská kniha Zázračná zem je pro každého (Meseország mindenkié) musí v Maďarsku vycházet s varováním pro čtenáře. Upozornění říká, že kniha odporuje tradičním genderovým rolím. Je pravděpodobné, že se varování do budoucna budou týkat i dalších knih s inkluzivní tematikou.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 9:35 Muže, který v Brně vyhrožoval zabitím rukojmí, policie obvinila. Hrozí mu až dvanáctiletý trest
Lidové noviny
Muže, který ve středu dopoledne v jednom z brněnských bytů zadržoval dvě ženy a dvě děti, policie obvinila z braní rukojmí. Hrozí mu až 12 let vězení. V aktualizaci původní zprávy na policejním webu to uvedl mluvčí Pavel Šváb.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 9:22 Merkelovou politika i na sklonku kariéry kancléřky stále baví, v úřadu strávila šestnáct let
Lidové noviny
I v době koronavirové Angelu Merkelovou stále baví plnit své povinnosti kancléřky. Rozhodnutí, zda do úřadu kandidovat i potřetí v roce 2017, nebylo lehké, ale nelituje ho. Prohlásila to podle agentury DPA konzervativní politička, která se v zářijových parlamentních volbách o post šéfky vlády po 16 letech v úřadu už ucházet nebude.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 9:16 Aktualizováno Británie odmítá udělit zastoupení EU diplomatický statusu, protože prý není svrchovaným státem
Lidové noviny
Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 9:12 Aktualizováno Senát zřejmě odmítne povinné kvóty na české potraviny. ODS i STAN je označují za nesmysl
Lidové noviny
Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny v obchodech. Zamítavý postoj dnes potvrdili senátoři z klubu ODS i STAN. Kvóty označili za nesmyslné. Podle ODS by kvóty vedly k výraznému zdražení potravin a nahrávají do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Kluby ODS a STAN jsou nejsilnějšími frakcemi v horní komoře, v níž má většinu opozice, která proti kvótám hlasovala už ve sněmovně.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 8:40 ‚Vláda nás pohřbívá za živa.‘ Firmy napojené na gastronomii pořádají protestní jízdu dodávek
Lidové noviny
Protest proti vládním protiepidemickým opatřením a podle nich nedostatečným kompenzacím pořádají ve čtvrtek odpoledne u úřadu vlády zástupci firem napojených na gastronomii. Kolem budovy jezdí dodávky, kterých by se podle dřívějších informací organizátorů mělo do protestní akce zapojit 150.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 8:31 Aktualizováno Ministr obrany Metnar má koronavirus. Má kašel a cítí se unavený
Lidové noviny
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) má koronavirus. Onemocnění potvrdil test. Ministr to uvedl na twitteru. Dodal, že má kašel a cítí se unavený, chce ale i nadále pracovat na důležité agendě z domova.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 8:30 Moskva od Bidena zázraky nečeká. Bylo by naivní si myslet, že dojde ke spolupráci, tvrdí politolog Asafov
Lidové noviny
Spojené státy mají nového prezidenta. A Rusko nového, diplomatickým jazykem řečeno partnera, se kterým se bude měřit v mezinárodní politice. Po zvolení Joea Bidena prezidentem USA nepropukl v Moskvě jásot.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 8:13 Maďarsko předběžně schválilo vakcíny AstraZeneca a Sputnik V, hledá další zdroje vakcín
Lidové noviny
Maďarské úřady předběžně schválily očkovací látku od firmy AstraZeneca a také ruskou vakcínu Sputnik V proti nemoci covid-19, způsobované koronavirem. Uvedl to ve čtvrtek podle agentury Reuters Gergely Gulyás, vedoucí kabinetu premiéra Viktora Orbána. Uvedl také, že šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó odcestoval do Moskvy, kde má ještě ve čtvrtek o vakcíně jednat.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 8:06 Aktualizováno Loni do půlky prosince zemřelo v Česku o 14 procent více lidí než obvykle
Lidové noviny
Za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné období z let 2015 až 2019. Nejvýraznější nárůst počtu úmrtí byl ve věkové kategorii 75 až 84 let, ve které zemřelo zhruba o pětinu více lidí, než je průměr z předchozích pěti roků. Naopak výrazně podprůměrná byla úmrtnost u dětí do 15 let. Vyplývá to z předběžných údajů na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 8:05 SOUTĚŽ: Hračka v rukou sadomasochistických rodičů. Vyhrajte knihu Patrik Melrose I
Lidové noviny
Vítěz ceny Magnesia Litera 2020 – překlad. Svazek Patrick Melrose I přináší první tři romány z pětidílného, částečně autobiografického cyklu románů o Patricku Melroseovi z let 1992 až 2011, v němž se vypravěč vyrovnává s tím, že se stal „hračkou v sadomasochistických hrátkách svých rodičů“.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 8:03 Svědek v kauze Stoka: Měl jsem Švachulovi nasypat kokain na stůl, aby byl vydíratelný
Lidové noviny
Basman Jaza, svědek v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně řekl, že měl na pokyn nasypat tehdejšímu místostarostovi městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) trochu kokainu na stůl, aby byl vydíratelný.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 7:58 Vlídnější PES na obzoru: do škol půjdou i závěrečné ročníky, divadla a kina přivítají diváky s respirátory
Lidové noviny
Nový PES bude o něco vlídnější. Už ve svém nejvyšším stupni do škol pošle vedle prvňáků s druháky také žáky závěrečných ročníků, tedy deváťáky a maturanty. Divadla či kina, která už si pomalu nepamatují, jak vypadá divák, budou moci otevřít brány už od stupně čtvrtého, za zastropované návštěvnosti a podmínky, že spolu se vstupenkou se předává klientovi dvojkový respirátor, vyplývá z návrhu opatření, která v pátek projedná vláda a server Lidovky.cz je má k dispozici.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 7:34 Ministr obrany Metnar má koronavirus. Kašle a je unavený
Lidové noviny
Ministr obrany Lubomír Metnar má koronavirus, onemocnění potvrdil test. Kašle a je unavený, důležitou agendu chce i nadále vyřizovat z domova.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 7:00 MACHÁČEK: Bidenův projev – o jednotě i o válce
Lidové noviny
Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) v úvodní části redakčního editorialu víceméně chválí průběh inaugurace nového amerického prezidenta Joea Bidena. Proběhla prý nakonec mírumilovná tranzice moci od jedné strany k druhé ve vcelku přívětivé a patriotické atmosféře. Když zpívala Lady Gaga americkou hymnu, nikdo si neklekal, ani organizovaně, ani dobrovolně.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 7:00 Nejmladší básnířka, Bidenův pastor a Sandersovy palčáky. Kdo se stal středem pozornosti na inauguraci?
Lidové noviny
Inaugurace 46. prezidenta Spojených států Joea Bidena měla bezprecedentní podobu. Bezpečností opatření, nepřítomný bývalý prezident a omezený počet hostů. Přesto se podařilo některým účastníkům na sebe upoutat pozornost. Slávu sklidili mladá básnířka, oddaný kazatel, ale i bývalý Bidenův vyzyvatel senátor Bernie Sanders.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 6:20 Šéf VZP Kabátek by rezignaci považoval za nezodpovědnou, své očkování vysvětlí správní radě
Lidové noviny
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek by považoval svoji rezignaci kvůli přednostnímu očkování za nezodpovědný krok. Podle něj je důležité, aby systém zdravotního pojištění zůstal funkční a stabilní. Uvedl to v prohlášení zaslaném médiím.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 6:16 Aktualizováno Zeman: Možnost sestavit vládu dostane strana s nejvíce poslanci, ne koalice. ANO a ČSSD by ji však mohly uzavřít
Lidové noviny
Hnutí ANO a ČSSD by mohly před volbami uzavřít koalici, řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu Dnes (MfD). Mluvil před tím o záchranném lanu pro strany, které by se jinak do Sněmovny možná nedostaly. Zeman v rozhovoru dále uvedl, že pokud bude systém on-line registrace na očkování proti koronaviru úspěšný, dostane vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla vyznamenání.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 6:16 Bidena během inauguračního dne přepravovala prezidentská Bestie. Jde o nejvíc zabezpečené auto na světě
Lidové noviny
Od roku 1963, kdy byl zastřelen John Fitzgerald Kennedy, se mnohé změnilo. Například to, že prezidenti Spojených států amerických se už nepromenádují v limuzínách s tenkými skly, ale naopak brázdí krajinu obrněnými vozy, které jsou nazývány Bestie (The Beast). Jsou značky Cadillac, i když s běžnými automobily nemají nic společného. Jde o několika tunové giganty se spotřebou 40 litrů na sto kilometrů, které přežijí i minometný útok.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 6:02 Transparency International opět podala do Černošic podnět, že Babiš je ve střetu zájmů
Lidové noviny
Organizace Transparency International (TI) podala ve středu městskému úřadu v Černošicích znovu podnět, podle kterého premiér Andrej Babiš (ANO) porušuje zákon tím, že vlastní média. TI to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 5:47 Opozice znovu kritizovala postup vlády při epidemii, nechce podporovat další improvizace
Lidové noviny
Opozice ve Sněmovně ve čtvrtek kritizovala postup vlády při epidemii koronaviru. Nechce podporovat další vládní improvizace, ale spravedlivý, předvídatelný a férový systém odškodňování, uvedl například předseda ODS Petr Fiala. Žádost vlády o prodloužení nouzového stavu nepodpoří ani KDU-ČSL, TOP 09 nebo SPD.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 5:44 Komunisté navrhli stav nouze do 14. února, mají ale podmínky. Třeba širší otevření škol
Lidové noviny
KSČM navrhla prodloužení nouzového stavu zhruba o tři týdny, chce reakci kabinetu na své podmínky. Patří k nim širší otevření škol a provoz zimních středisek i ubytovacích služeb, které nyní kvůli vládním protikoronavirovým restrikcím nefungují. Při čtvrtečním sněmovním projednávání žádosti vlády o prodloužení stavu nouze to řekl za komunistickou frakci Zdeněk Ondráček.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 5:42 Srp neuspěl s žalobou na Hutku za výroky o donášení StB, podle soudu prokazatelně udával
Lidové noviny
Soud ve čtvrtek zamítl žalobu bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa na písničkáře Jaroslava Hutku. Srp se domáhal omluvy za zpěvákovy výroky, že na Hutku donášel komunistické Státní bezpečnosti (StB).
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 5:36 Aktualizováno Zemanův postoj k volbám Fialu nepřekvapil, Bartoš čeká na schůzku
Lidové noviny
Lídra koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petra Fialu (ODS) nepřekvapilo vyjádření prezidenta Miloše Zemana pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD), že po říjnových volbách pověří sestavením vlády nejsilnější stranu, nikoliv koalici. Fiala ve čtvrtek novinářům řekl, že to svědčí o spojenectví s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 5:33 Bidenův zákaz ropovodu znamená ztrátu tisíců pracovních míst zejména v USA
Lidové noviny
Rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena zastavit výstavbu ropovodu Keystone XL znamená ztrátu tisíců pracovních míst, zejména ve Spojených státech. Biden rozhodnutí přijal okamžitě po nástupu do úřadu, navzdory tomu, že kanadští činitelé ho žádali o čas, aby mohli situaci vyhodnotit. Napsal to americký server Politico. Keystone XL měl v délce téměř 2000 kilometrů přivádět ropu ze západní Kanady do USA.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 5:07 Piráti a STAN potvrdili koalici, pracují na ambiciózním programu pro náročného voliče
Lidové noviny
Lídři Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) podepsali ve čtvrtek ve Sněmovně koaliční smlouvu o společné kandidatuře v letošních sněmovních volbách. Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že začaly pracovat resortní týmy obou uskupení, aby rozpracovaly 113 programových priorit.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 5:00 Bidena hlasitě kritizovala, v Senátu má rozhodující hlas. Kdo je první americká viceprezidentka Kamala Harrisová
Lidové noviny
Ještě v prosinci roku 2019 by na současný úspěch Kamaly Harrisové sázel málokdo. Senátorka z Kalifornie tehdy právě odstoupila z prezidentských primárek Demokratické strany s preferencemi okolo jednoho procenta navzdory tomu, že byla předtím favorizována téměř všemi velkými americkými médii.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 4:53 Srp neuspěl s žalobou na Hutku za výroky o udavačství, podle soudu prokazatelně udával
Lidové noviny
Soud ve čtvrtek zamítl žalobu bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa na písničkáře Jaroslava Hutku. Srp se domáhal omluvy za zpěvákovy výroky, že na Hutku donášel komunistické Státní bezpečnosti (StB).
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 4:44 ŽIVĚ: Babiš požádal sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Cílem je zásadní obrat v boji s epidemií
Lidové noviny
Nouzový stav kvůli epidemii koronaviru je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné znovu prodloužit, aby mohla dál platit plošná opatření. Premiér to ve čtvrtek řekl poslancům k důvodům, proč vláda požádala sněmovnu už o šesté prodloužení nouzového stavu, nově do 21. února.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 4:15 Německo znovu varovalo uzavřením hranic kvůli koronaviru, hrozí i obnovení kontrol na hranici s Českem
Lidové noviny
Německo možná bude muset uzavřít hranice se svými sousedy, pokud nebudou snižovat rychlost šíření koronaviru. Varoval před tím ve čtvrtek v rozhovoru s televizí ARD šéf spolkového kancléřství Helge Braun.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 4:14 Aktualizováno Blatný očekává, že šéf VZP Kabátek pro sebe vyvodí důsledky přednostního očkování
Lidové noviny
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) očekává ve čtvrtek reakci ředitele VZP Zdeňka Kabátka na informaci o jeho přednostním očkování proti covidu-19, kterou přinesl server iRozhlas.cz. Očekává ale, že odpovědnost vyvodí. To, jaký konkrétní krok od něj čeká, komentovat nechtěl.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 4:06 Ze střet vlaků u Perninku může podle inspekce strojvedoucí, vyjel bez souhlasu dispečera
Lidové noviny
Drážní inspekce označila za příčinu loňské srážky osobních vlaků u Perninku pochybení strojvedoucího vlaku, který vjel na trať bez povolení dispečera. Ve čtvrtek zveřejněné závěrečné zprávě se tak inspekce shoduje s vyšetřováním Správy železnic.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 3:54 Aktualizováno Platnost nové tabulky opatření PES bude Blatný chtít od února, vládě jí představí v pátek
Lidové noviny
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude navrhovat, aby aktualizovaná opatření v protiepidemickém systému PES platila od 1. února. Na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že v pátek novou tabulku předloží vládě.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 3:43 Aktualizováno KSČM podpoří prodloužení nouzového stavu za podmínky, že se do škol vrátí žáci I. stupně a posledních ročníků
Lidové noviny
Komunisté podpoří vládu ve čtvrtečním hlasování o prodloužení nouzového stavu za podmínky, že se k 1. únoru budou moct vrátit do škol všichni žáci prvního stupně základních škol, posledních ročníků a maturanti. Řekl to člen Ústředního krizového štábu Zdeněk Ondráček. Když KSČM kývne na prodloužení nouzového stavu, chce, aby platil do 14. února.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 3:24 ŽIVĚ: Cílem dalšího prodloužení nouzového stavu je dosáhnout zásadního obratu v boji s epidemií, řekl Babiš
Lidové noviny
Poslanci posoudí další žádost vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu kvůli epidemii. Za nynější situace by skončil s pátkem. Menšinová vláda ANO a ČSSD chce dalších 30 dnů do neděle 21. února. Opozice se k vládní žádosti staví vesměs rezervovaně. Premiér Andrej Babiš poslancům řekl, že cílem dalšího prodloužení je hlavně dosáhnout zásadního obratu v boji s koronavirovou epidemií.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 3:19 Ruský voják zastřelil osm kolegů, prý ho šikanovali. Má si odpykat 24,5 roku
Lidové noviny
Ruský vojenský soud ve čtvrtek poslal na 24,5 roku do vězení vojína Ramila Šamsutdinova, který postřílel osm vojáků ze stejné jednotky, kde sloužil a kde jej podle obhajoby fyzicky a psychicky týrali. Porota vojáka již dříve uznala vinným z osminásobné vraždy, připustila však polehčující okolnosti. Oznámila to ruská média.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 3:05 Aktualizováno Za středu přibylo osm tisíc nakažených. PES zůstal na 73 bodech, mírně ale stouplo reprodukční číslo
Lidové noviny
Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Ve středu přibylo v Česku 8162 potvrzených případů koronaviru, téměř o 3000 méně než před týdnem. Podíl pozitivních testů proti úterý mírně klesl na téměř 30 procent.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 2:20 Aktualizováno ‚Nechceme Bidena. Pomstu za imperialistické války.‘ Demonstranti v Portlandu poničili sídlo demokratů
Lidové noviny
Protivládní a antifašistické skupiny se v západoamerickém Portlandu v jinak klidném inauguračním dni dostaly do potyčky s policií a poničily sídlo Demokratické strany. Výtržníci protestovali proti uvedení nového prezidenta Joea Bidena do úřadu a požadovali ukončení policejního násilí a imperialismu, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 2:13 Index PES druhý den zůstal na 73 bodech, mírně ale vzrostlo reprodukční číslo. Přibylo 8 tisíc nakažených
Lidové noviny
Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Ve středu přibylo v Česku 8162 potvrzených případů koronaviru, téměř o 3000 méně než před týdnem. Pozitivních bylo bezmála 30 procent testovaných.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 1:51 Zavření do vězení je cenzura, Rusko by mělo nechat Navalného jít do voleb, tvrdí Zeman
Lidové noviny
Rusko by mělo nechat opozičního politika Alexeje Navalného kandidovat ve volbách, je zbytečné z něj dělat mučedníka, řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu Dnes (MfD). Zavření Navalného do vězení je podle něj „cenzurou kandidáta“. Za cenzuru prezident považuje také zablokování účtu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na sociální síti Twitter.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 1:43 ‚Záchranné lano.‘ ANO a ČSSD by mohly podle Zemana před volbami uzavřít koalici
Lidové noviny
Hnutí ANO a ČSSD by mohly před volbami uzavřít koalici, řekl prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu Dnes (MfD). Mluvil před tím o záchranném lanu pro strany, které by se jinak do Sněmovny možná nedostaly. Zeman v rozhovoru dále uvedl, že pokud bude systém on-line registrace na očkování proti koronaviru úspěšný, dostane vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla vyznamenání.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 1:28 ‚Bezúčelné a cynické.‘ Bidenova administrativa odsoudila sankce Číny vůči Trumpovým lidem
Lidové noviny
Čínské sankce vůči činitelům administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa jsou „bezúčelné a cynické“, uvedla ve čtvrtek mluvčí americké Národní bezpečnostní rady (NSC). Poradní orgán prezidenta Spojených států, kterým je od středy demokrat Joe Biden, Američany bez ohledu na stranickou příslušnost vyzval, aby krok Pekingu odsoudili. Informovala o tom agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 1. 1:16 Index PES druhý den zůstal na 73 bodech, mírně ale vzrostlo reprodukční číslo
Lidové noviny
Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 23:00 Rozhodne se o dalším prodloužení nouzového stavu, ČD proberou možné propouštění a Německo zváží rizikovost Česka
Lidové noviny
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 23:00 Senioři nad 80 let plní roli pokusných uživatelů. Rezervační systém na očkování stále vychytává mouchy
Lidové noviny
Senioři nad osmdesát let se nestali vedle zdravotníků jen vyvolenou skupinou v rámci očkovací kampaně, stát je postavil též do role pokusných uživatelů Centrálního rezervačního systému. Ten téměř týden po svém spuštění stále vychytává mouchy, které jsou ale vzhledem k nutnosti vpravit vakcínu do ohrožené věkové skupiny dost zásadní.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 23:00 KOVÁŘOVÁ: Pryč s okovy manželství a rodičovství, jak nabízí televizní série Božena? Co feministky možná necítí
Lidové noviny
Božena Němcová – česká spisovatelka, národní buditelka, autorka Babičky a Divé Báry, maturitní otázka z literatury, naše první feministka a v poslední době též čtyřdílný seriál, který natočila Česká televize.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 23:00 Třesk v Bílém domě. Radikální obrat lze od Bidena čekat třeba u klimatické politiky, říká amerikanista Kozák
Lidové noviny
Nový šéf Bílého domu Joe Biden má blízko k dělnickému prostředí. Mohl by být proto schopný dívat se na svět očima Trumpových voličů, říká amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kryštof Kozák.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 23:00 Poslední slovo Karla Olivy: Lingvisticko-chemická korekce
Lidové noviny
V pondělí to bude 100 let, kdy se Čapkovi roboti v Národním divadle vydali na prkna, která znamenají svět, a z nich do světa opravdového. Až tedy na to, že před těmi 100 lety bylo 25. ledna úterý a že R.U.R. poprvé publiku předvedli královéhradečtí ochotníci již 2. ledna 1921 v Klicperově divadle (navzdory protestům autora i vedení Národního divadla).
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 23:00 ‚Žádné knihy od zrádců národa.’ Pod volání k bojkotu Trumpových pamětí se podepsaly stovky lidí
Lidové noviny
Více než 500 spisovatelů a lidí okolo nakladatelského řemesla podepsalo otevřený dopis, který si dal za cíl zabránit vydání prezidentských pamětí odstupujícího Donalda Trumpa. Ty už jsou přitom dlouho před vydáním horkým zbožím.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 21:20 OBRAZEM: Od Trumpova odletu za zvuků Sinatry, až po Bidenův první důležitý krok ve funkci
Lidové noviny
Podívejte se, jak proběhl inaugurační den 46. prezidenta Spojených států amerických. Jak Joe Biden složil slavnostní přísahu, poprvé ve své nové funkci stanul před Bílým domem a následně usedl do křesla v Oválné pracovně. Na to, co se odehrávalo během ceremoniálu, kterého se zúčastnili i někteří jeho předchůdci s manželkami společně s dalšími významnými či populárními osobami. Kdo naopak chyběl, byl Donald Trump. Ten dal přednost vystoupení před svými příznivci, aby následně naposledy nasedl do Air Force One a odletěl na Floridu.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 20:56 Biden začal úřadovat. Hned první den ve funkci nařídil návrat k pařížské dohodě, udělal i další zásadní rozhodnutí
Lidové noviny
Nový prezident USA Joe Biden ve středu nařídil jen několik hodin po vstupu do funkce návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 20:22 Kvalitu života posuneme o kousek výš
Lidové noviny
V letošním roce dokončíme stavbu nové splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod. Stavba začala v dubnu loňského roku a je gravitační. Realizací projektu dojde k odkanalizování prakticky celé obce, což posune kvalitu života zase o malý stupeň výše.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 19:53 Mnoho projektů musíme letos zmrazit
Lidové noviny
Koronavirová krize, která atakuje příjmy všech samospráv, samozřejmě neušetřila ani naše souměstí. Město se tak muselo vzdát řady zajímavých investičních akcí a zaměřit se jen na to nejdůležitější. Na nový kulturní dům, důstojnou smuteční síň či cyklolávku přes Labe si tak budou muset občané ještě počkat.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 19:43 Veselíčko staví na všech frontách
Lidové noviny
Obec staví nové sociální byty u zámku, kanalizaci na východě obce v místní části Tupec, připravuje vodovod na západě a nové sportoviště ve středu vesnice.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 19:29 Kdo je připraven, není překvapen
Lidové noviny
Propad rozpočtů v souvislosti s koronavirovou epidemií nutí řadu samospráv omezovat provozní náklady i investice. V Okříškách oproti tomu plánujeme na letošní rok stavební boom.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 19:16 Rok naděje i splněných snů
Lidové noviny
Máme za sebou velmi náročný rok, který podstatně ovlivnil životy nás všech. Mnozí z nás už chtějí nechat minulost za sebou a věří, že složité období konečně pomine a jednička na konci letopočtu bude znamenat začátek lepších časů.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 19:08 Musíme hospodařit jako ta nejzodpovědnější domácnost
Lidové noviny
Můj pracovní život se z velké části přesunul do online prostoru. Osobní setkání nahradily videokonference, místo potřesení rukou si máváme přes obrazovku. A ani nejbližší aktivity zatím nelze pořádat jinak než přes síť. Někdy to šetří čas, člověk se nemusí přemisťovat po schůzkách. Ale není to zdaleka ono - já se s občany i kolegy mnohem raději vidím tváří v tvář. A tak se těším, až koronavirová omezení pominou. A zlepšuji si náladu plánováním.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 19:00 Osobní kontakt nic nenahradí
Lidové noviny
Máme za sebou rok s covidovou epidemií a v našich životech nezůstal kámen na kameni. Leden býval oblíbeným plesovým měsícem, zdobily se obecní sály, dámy sháněly nové róby či oprašovaly ty loňské, pánové hledali lakýrky a vzpomínali na zapomenuté taneční kroky.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 1. 18:32 Musíme ukončit tuto válku červených proti modrým, apeloval Biden. Trump mu zanechal dopis s osobním vzkazem
Lidové noviny
Američané se musí sjednotit, aby mohli společně bojovat proti výzvám, kterým čelí, včetně pandemie covidu-19 či rasismu a vnitřního terorismu. V prvním projevu ve funkci prezidenta USA to řekl Joe Biden. Středu označil za den triumfu demokracie.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Čtvrtek, 25. února 2021

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat