Zpět MF Dnes Pondělí, 11. ledna 2021
Hledat Rubriky 11. 1.

MF Dnes

Pondělí, 11. ledna 2021
Close
Inzerce
11. 1. 22:12 Žena z Milána se koronavirem nakazila už v listopadu 2019, tvrdí vědci
MF Dnes
Skupina italských vědců přišla se zjištěním, že jedna milánská žena se nakazila koronavirem již v listopadu 2019. Mělo by podle nich jít o nejstarší zdokumentovaný případ koronaviru u člověka. Italským „nultým“ pacientem měl být až doposud muž, u kterého se nákaza prokázala 20. února.
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 26,16 -0,103%
USD 21,58 -0,097%
CHF 24,29 +0,218%
11. 1. 21:50 Do Kapitolu vtrhl i syn ortodoxního soudce, protestoval po boku antisemitů
MF Dnes
Mezi podporovateli prezidenta Donalda Trumpa, kteří minulý týden zaútočili na budovu amerického Kongresu, byl také syn soudce z newyorského Brooklynu. Aaron Mostofsky procházel budovou Kapitolu s kožešinou na hlavě a na několika fotkách se objevil po boku demonstrantů, jejichž oblečení odkazovalo na holokaust. Podobně jako další výtržníci je přesvědčený o ukradení voleb.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 15:28 Vlak v Praze srazil muže, na místě zemřel. Doprava z Vysočan je obnovená
MF Dnes
Tragicky skončil pondělní večer pro třiačtyřicetiletého muže, kterého v Praze srazil spěšný vlak z Turnova. I přes rychlý zásah záchranářů muž utrpěl zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel. Provoz vlaků v úseku z Vysočan na Masarykovo nádraží byl obnovený.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 15:20 Žádná auta ani ulice. Saúdská Arábie představila vizi ekologického města
MF Dnes
Saúdská Arábie chce postavit futuristické ekologické město, kde „nebudou auta, ulice, ani uhlíkové emise“ a lidé budou žít v souladu s přírodou díky vysoce vyspělým technologiím. Jeho konkrétní podobu představil korunní princ Muhammad bin Salmán.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 15:04 Mutaci koronaviru objevili i v Japonsku, přivezli ho cestující z Brazílie
MF Dnes
Nový kmen koronaviru byl objevený u čtyřech brazilských cestujících ze státu Amazonas na letišti v japonském Tokiu. Informaci v neděli ráno uvedlo japonské ministerstvo zdravotnictví. Tento nový kmen se liší od vysoce nakažlivých mutacích, které byly první zjištěné ve Velké Británii a v Jižní Africe.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 14:42 Blatný: Německo je na tom stejně či hůř, nebylo by fér tam převézt pacienty
MF Dnes
Přetížené nemocnice v Karlovarském kraji o víkendu požádaly vládu o převoz části pacientů do Německa. Ministr zdravotnictví Jan Blatný to však odmítl. „Nebylo by korektní chtít pomoc po někom, kdo je na tom stejně špatně jako my," uvedl v pondělí. Německo podle ministra testuje v přepočtu na 100 tisíc obyvatel méně než Česko a má také přetíženější nemocnice.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 14:14 Byty v Česku opět zdražily. Průměr je přes 70 tisíc za metr čtvereční
MF Dnes
Ceny bytů v Praze a krajských městech loni ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 15,8 procenta na 70 300 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo nejvyšší od března 2018. Ve třetím čtvrtletí byla nejdražší Praha s 94 300 korun za metr čtvereční a nejlevnější Ústí nad Labem s 22 800 Kč/m2.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 14:00 Snazší skladování, určená jen pro dospělé. Jak se liší Moderna od Pfizeru
MF Dnes
Již v úterý by do Česka mohly dorazit první dávky druhé schválené vakcíny proti nemoci covid-19. Jde o látku, kterou vyvinula americká firma Moderna. Oproti první schválené látce, vakcíně firem Pfizer a BioNTech, je její skladování méně náročné, kvůli vyššímu počtu dávek v ampulce by ale mohl nastat problém s organizací.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 14:00 Sex, drogy, násilí na zvířatech... Na darkwebu koupíte všechno, říká expert
MF Dnes
Kolem jejich fungování se obvykle vznáší celá řada mýtů a polopravd. Co se skutečně skrývá v „podzemí internetu“? Opravdu se dají anonymně objednat drogy, dětské porno, únosy, nebo dokonce vraždy? A jak těžké je do tohoto světa nahlédnout? V knize Dark web: Sex, drogy a bitcoiny tyhle otázky zodpovídá pedagog a hlavní ekonom Banky Creditas Mgr. Ing. Dominik Stroukal (33), Ph.D.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 13:55 Zabitý policista z Kapitolu fandil Trumpovi. Jeho rodina teď žádá odpovědi
MF Dnes
Policista, který obětoval svůj život při obraně Kapitolu v americké metropoli, byl sám voličem prezidenta Donalda Trumpa. Jako voják se kdysi účastnil misí v zahraničí a po návratu kritizoval válku v Iráku. Chránit Američany chtěl odjakživa a službou u policie se mu splnil sen. Jeho truchlící rodina teď žádá odpověď na otázku, jak se středeční tragédie mohla stát.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 13:38 Rakousko bude od přijíždějících chtít formulář. Výjimku dostanou pendleři
MF Dnes
Lidé cestující do Rakouska budou muset od pátku při vstupu do země vyplňovat formulář týkající se opatření proti covidu-19. Uvedou v něm své kontaktní údaje či informaci o místě a délce pobytu v Rakousku. Formulář nebudou muset vyplňovat pendleři nebo lidé, kteří Rakouskem pouze projíždějí.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 13:10 Aktualizováno Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii
MF Dnes
Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web tryitnow.space/neonove, který nabízí přípravek na čištění krevních cév Cardiline a slibuje prodloužení života. Stránky jako rizikové označila Česká obchodní inspekce, která varuje před nákupem na jejich e-shopu.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 13:07 Aktualizováno V pražském O2 universu by mohlo být očkovací centrum, nevyloučil Blatný
MF Dnes
V O2 Aréně se chystá projekt očkovacího centra, řekl exministr zdravotnictví Roman Prymula v České televizi. Generální ředitel společnosti Bestsport Robert Schaffer však pro iDNES upřesnil, že očkovací centrum by mohlo vyrůst v Kongresovém a multifunkční centru (O2 universum), nikoliv O2 Aréně, k níž ale těsně přiléhá. „Naše nabídka na bezplatný pronájem stále platí,“ potvrdil Robert Schaffer.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 13:00 Mladí Poláci brojí proti církvi. Povinná výuka náboženství je v ohrožení
MF Dnes
Mladí Poláci brojí proti církvi. Katolická církev v Polsku zažívá od loňského roku nebývalou vlnu odporu zejména mezi mladými lidmi. Těm se nelíbí především její vliv na domácí politickou scénu, ale i stěžejní společenská témata.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 12:40 Žaloba má jediný bod. Demokraté chtějí Trumpa obvinit z podněcování vzpoury
MF Dnes
Zástupci Demokratické strany v americké Sněmovně reprezentantů v pondělí formálně prezentovali usnesení o ústavní žalobě na končícího prezidenta Donalda Trumpa. Návrh má jediný bod, kterým je obvinění z „podněcování vzpoury“ v souvislosti se středečními nepokoji ve washingtonském Kapitolu. Podle demokratů by se o rezoluci mohlo hlasovat už za dva dny.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 12:37 Aktualizováno Vláda schválila pomoc skiareálům, Česko hledá velká centra pro očkování
MF Dnes
Pomoc pro uzavřené lyžařské areály schválila vláda. Provozovatelé vleků a lanovek budou mít za nucené uzavření nárok na kompenzaci 210 až 530 korun za den. Týká se to období od 27. prosince do 22. ledna. Vláda kývla, že na to uvolní až jednu miliardu korun „Podpora bude na bázi sedačkovného,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 12:19 České dráhy chystají škrty v platech i propouštění kvůli výpadku tržeb
MF Dnes
Více než čtyřmiliardový výpadek v tržbách v důsledku koronavirových opatření plánují České dráhy alespoň částečně zalepit propouštěním a snižováním platů. Obojí by se mělo podle nově zvoleného generálního ředitele Ivana Bednárika týkat administrativních pracovníků, zatímco provozní zaměstnanci jako strojvedoucí nebo průvodčí, se obávat nemusejí.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 12:00 Izraelští Arabové se zdráhají nechat se očkovat. Židé toho využívají
MF Dnes
Židovští Izraelci nyní hodně navštěvují izraelsko-arabská města. Vědí, že zde snadno získají jinde obtížněji dostupnou vakcínu proti koronaviru. Izraelští Arabové nemají totiž příliš zájem se nechat očkovat. Důvodem jsou konspirační teorie i dlouhodobá nedůvěra arabské komunity k izraelskému státu.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 11:55 Aktualizováno Vláda schválila pomoc skiareálům a zvýšila kapacitu krematorií
MF Dnes
Pomoc pro uzavřené lyžařské areály schválila vláda. Provozovatelé vleků a lanovek budou mít za nucené uzavření nárok na kompenzaci 210 až 530 korun za den. Týká se to období od 27. prosince do 22. ledna. Vláda kývla, že na to uvolní až jednu miliardu korun „Podpora bude na bázi sedačkovného,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 11:53 Horalům pomohou kompenzace v přežití. Věří však v brzké otevření areálů
MF Dnes
Provozovatel vleků a skiareálů vládní kompenzace přivítali, rozhodně však nepokryjí všechny jejich náklady. Horští podnikatelé zároveň doufají, že budou moci brzy otevřít a přivítat lyžaře.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 11:10 Církev se otevírá ženám, papež jim povolil zastávat funkci ministrantek
MF Dnes
Papež František v pondělí schválil změnu kanonického práva, podle které mohou ženy sloužit u oltáře jako ministrantky. Změna církevního práva uznává praxi, která je již zaběhnutá v mnoha částech světa, uvádí světové agentury. Ženám i nadále zůstává zapovězený kněžský stav a jáhenství.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 11:05 Úřady identifikovaly první oběť z indonéského letounu, záchrana pokračuje
MF Dnes
Indonéské úřady identifikovaly první oběť sobotní havárie Boeingu 747-500 aerolinek Sriwijaya Air. S odvoláním na policii o tom informovala agentura DPA. Na palubě letu z Jakarty na západ Bornea bylo 62 lidí včetně sedmi dětí a tří novorozenců. Nikdo z nich patrně nepřežil. V Jávském moři ovšem dál pokračují záchranné práce.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 11:05 Brno spustilo zkušební očkovací centrum. Využije záložní nemocnici
MF Dnes
V záložní nemocnici na výstavišti v Brně dnes začalo zkušební očkování policistů a hasičů proti covidu-19. Zdravotníci proočkují denně desítky těch, kteří vypomáhají s provozem nemocnice či převozem pacientů. V očkovacím centru se po spuštění oficiálního plošného testování proočkuje více než tři tisíce občanů za den.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 10:50 Vláda schválila pomoc skiareálům, kapacita krematorií se zvýší na maximum
MF Dnes
Pomoc pro uzavřené lyžařské areály schválila vláda. Provozovatelé vleků a lanovek budou mít za nucené uzavření nárok na kompenzaci 210 až 530 korun za den. „Podpora bude na bázi sedačkovného, dle typu přepravního zařízení. Alokace je až do výše jedné miliardy korun,“ uvedl na Twitteru vicepremiér Karel Havlíček.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 10:42 Náklaďák v Rusku vrazil do armádní kolony. Čtyři mrtví, přes 20 zraněných
MF Dnes
Na dálnici v Moskevské oblasti narazil v pondělí nákladní vůz do kolony vojenských autobusů. Při nehodě zemřeli čtyři vojáci. Řidiče nákladního vozu zadržela policie, aby u něj provedla dechovou zkoušku, muž pravděpodobně ztratil kontrolu nad vozidlem.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 10:34 Muskův Twitter v akci. Po omylu prudce vzrostly akcie neznámé firmy
MF Dnes
Spoluzakladatel americké společnosti Tesla Elon Musk vyzval v průběhu minulého týdne své příznivce, aby používali šifrovanou komunikační platformu Signal. Ta se podobá aplikacím, jako je Facebook Messenger nebo WhatsApp. Část příznivců však Muska nepochopila a místo toho začala nakupovat akcie malé a neznámé firmy Signal Advance.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 10:25 Naočkujte milion nejstarších lidí, mrtvých ubude o 70 %, spočítali vědci
MF Dnes
Pokud Česko naočkuje milion nejstarších občanů, počet úmrtí na nemoc covid-19 se sníží o 70 procent. Při naočkování druhého milionu nejstarších klesnou úmrtí o dalších 15 procentních bodů. V pondělí to uvedlo Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů BISOP. S každými pěti lety věku navíc se téměř zdvojnásobí riziko, že člověk nákazu nepřežije.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 10:23 Zdrogovaný muž bodl strážníka do stehna, život mu zachránili kolegové
MF Dnes
Vážné zranění utrpěl jeden z mosteckých strážníků při víkendovém zásahu proti zdrogovanému muži, který předtím vyhrožoval své partnerce. Útočník ho bodl nožem do stehna. Dalšího strážníka pak kousl jeho pes, třetí má zraněné koleno.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 10:19 Melania odsoudila násilí v Kapitolu. O roli svého manžela pomlčela
MF Dnes
Americká první dáma Melania Trumpová odsoudila demonstraci v Kongresu, při níž zemřelo pět lidí a desítky jich utrpěly zranění. V prvním veřejném vyjádření od středečního incidentu, během kterého podporovatelé prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na budovu Kapitolu, ale nezmínila roli svého manžela.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 10:04 Muž házel beton ze střechy a vyhrožoval sebevraždou, byl pod vlivem drog
MF Dnes
Pražští policisté zadrželi minulý týden zdrogovaného muže, který shazoval ze střechy domu na ulici betonové kryty. Při dopadení vyhrožoval sebevraždou.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 10:00 Vláda schválila pomoc skiareálům, odpustila daň studentům medikům
MF Dnes
Pomoc pro uzavřené lyžařské areály schválila vláda. „Na vládě jsme schválili program, který bude částečně kompenzovat náklady provozovatelů vleků a lanovek. Podpora bude na bázi sedačkovného, dle typu přepravního zařízení. Alokace je až do výše jedné miliardy korun,“ uvedl na Twitteru vicepremiér Karel Havlíček.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 9:52 Vláda jedná o strategii očkování i pomoci skiareálům a cestovkám
MF Dnes
Strategii očkování proti covidu-19, program kompenzací pro uzavřené lyžařské areály či program zaměřený na pojištění cestovních kanceláří proti úpadku má na programu vláda. Odpustila povinnost platit daň z příjmu studentům, jimž byla uložena pracovní povinnost v sociálních a zdravotních zařízeních.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 9:49 Čekám, že Biden odzbrojovací smlouvu START 3 prodlouží, prohlásil Gorbačov
MF Dnes
První a poslední prezident již zaniklého Sovětského svazu Michail Gorbačov očekává, že příští prezident Spojených států Joe Biden prodlouží dohodu o omezení strategických jaderných zbraní START 3, podepsanou před deseti lety v Praze. Obě velmoci musejí udělat i další kroky, řekl Gorbačov v rozhovoru, který v pondělí zveřejnila agentura RIA Novosti.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 9:42 Řidička v Hradci odešla od nehody domů, pak nadýchala skoro tři promile
MF Dnes
Jednačtyřicetiletá žena v silné opilosti havarovala na výpadovce I/35 z Hradce Králové. Narazila vozem Kia do sloupu trolejového vedení. Nehodu však nenahlásila a rovnou odešla domů.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 9:27 Už nechci přežívat, prohlásil na protestu Suchánek. Účastnili se i lékaři
MF Dnes
Na Staroměstském náměstí v Praze se v neděli sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu a odpovědnost se účastnili živnostníci, ale také exprezident Václav Klaus, epidemiolog Jiří Beran či lékař z Fakultní nemocnice Motol Ondřej Polanecký. Ten uvedl, že to, že se všechno zavře, je tím nejstupidnějším řešením.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 9:20 Muž šel místo podchodem přes koleje, srazil ho vlak a odhodil desítky metrů
MF Dnes
Tragicky skončila na vlakovém nádraží na Přerovsku snaha tří mužů zkrátit si cestu. Místo podchodem se rozhodli jít přes koleje, jednoho z nich ale srazil expres projíždějící stanicí více než stokilometrovou rychlostí.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 9:04 Žena spadla ze skály pod hradem Holštejnem, zřítila se z patnácti metrů
MF Dnes
Ze skály u hradu Holštejna na Blanensku se v neděli odpoledne zřítila žena. Spadla z výšky asi patnácti metrů poblíž jeskyně Hladomorna. Nyní je v péči lékařů brněnské nemocnice.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 9:00 KOMENTÁŘ: Úder na amerického Caesara aneb jak se zbavit Donalda Trumpa
MF Dnes
Když na Gaia Julia Caesara udeříte, musíte ho zabít. Jenom facka nestačí, protože on se vám pak pomstí. Buď na něho nesmíte udeřit vůbec, anebo když už ano, pak definitivně.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 8:47 Domovnice chtěla po mladíkovi zapojení do úklidu, on jí vyhrožoval zabitím
MF Dnes
Alespoň dočasného klidu se dočkali obyvatelé jednoho z bytových domů v Uherském Hradišti. V posledních týdnech měli problém s mladým sousedem, který v dopisech vyhrožoval domovnici a s nožem v ruce kopal i do dveří dalších obyvatel. Dvacetiletý agresor skončil ve vazbě a hrozí mu tříleté vězení.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 8:44 Zkrácení cesty možné je, řekla saská ministryně. Praha čeká na potvrzení
MF Dnes
Pokud se čeští řidiči v pohraničí rozhodnou zkrátit si cestu jízdou přes Sasko, splní tím podmínky tranzitu a žádné saské karanténní nařízení neporuší. Uvedla to saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingovová. České ministerstvo zahraničí informaci na dotaz iDNES.cz zatím nepotvrdilo.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 8:35 Aktualizováno Zkrátit si cestu přes Sasko Češi můžou, řekla saská ministryně
MF Dnes
Pokud se čeští řidiči v pohraničí rozhodnou zkrátit si cestu jízdou přes Sasko, splní tím podmínky tranzitu a žádné saské karanténní nařízení neporuší. Uvedla to saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingovová, která má na starosti i resort zdravotnictví včetně karanténních opatření.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 8:24 Akcie Twitteru po zablokování Trumpova účtu padají. Hrozí úbytek uživatelů
MF Dnes
Akcie americké internetové společnosti Twitter výrazně oslabují po trvalém zablokování účtu Donalda Trumpa. Na frankfurtské burze klesla jejich cena už zhruba až o osm procent. Účet prezidenta Spojených států měl více než 88 milionů sledujících.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 8:22 Aktualizováno Evropské extrémy: Španělsko paralyzuje sníh, Řekové vyrazili na pláže
MF Dnes
Už čtyři oběti má na svědomí sněhová bouře Filomena, která zasáhla Španělsko. V madridském regionu napadlo až půl metru sněhu, nejvíc od roku 1971. Opačné pocity přitom zažívají v Řecku, kde si užívají třetí nejteplejší leden za poslední půlstoletí. I přes omezení kvůli koronaviru zde řada lidí vyrazila na pláž.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 8:16 Vláda jedná strategii očkování i pomoc skiareálům a cestovkám
MF Dnes
Strategii očkování proti covidu-19, program kompenzací pro uzavřené lyžařské areály či program zaměřený na pojištění cestovních kanceláří proti úpadku má na programu vláda. Rozhodne o odpuštění povinnosti platit daň z příjmu studentům, jimž byla uložena pracovní povinnost v sociálních a zdravotních zařízeních.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 8:13 Aktualizováno Očkovat bude třeba skoro 70 tisíc lidí denně, řekl šéf ČSSD Hamáček
MF Dnes
Ministři za sociální demokracii představují letošní priority ČSSD v menšinové vládě Andreje Babiše. „Naprostou prioritou je dobře zvládnuté očkování. Očkovat bude třeba více než 50 tisíc, skoro 70 tisíc lidí denně,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček. „Nouzový stav bude třeba prodloužit o dalších třicet dnů, uvedl Hamáček.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 8:07 Zádrhel v Trojkoalici. Spor o Pekarovou Adamovou v čele kandidátky a o Hřiba
MF Dnes
Ve vznikající Trojkoalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se objevil první zádrhel. Jde o situaci v Praze, kde má být v čele kandidátky pro volby do Sněmovny šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. ODS si podle ní dala podmínku, aby TOP 09 pomohla sestřelit pražského primátora za Piráty Zdeňka Hřiba. Občanští demokraté takovou podmínku odmítli.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 8:02 Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí
MF Dnes
Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek elektřiny, takzvaný blackout. S odvoláním na dodavatele energie Wien Energie a EVN o tom informovala agentura APA. Ke stabilizaci sítě musely rakouské elektrárny okamžitě dodat energii. Podle EVN ale Rakousku situaci pomohla zvládnout i elektřina z jaderných a uhelných elektráren v sousedních zemích.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 8:00 V jiné době by byl českým králem. Karel Habsbursko-Lotrinský slaví narozeniny
MF Dnes
Pokud by se české dějiny 20. století ubíraly trochu jiným směrem, konala by se dnes v Praze slavnostní vojenská přehlídka a v katedrále sv. Víta by pražský arcibiskup sloužil mši. Náš král, Karel IV., by totiž slavil šedesáté narozeniny.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 7:58 Aktualizováno Zádrhel v Trojkoalici. Pekarová Adamová může být lídr, ale skončit má Hřib
MF Dnes
Ve vznikající Trojkoalici ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se objevil první zádrhel. Jde o situaci v Praze, kde má být v čele kandidátky pro volby do Sněmovny šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Jenže ODS si podle ní dala podmínku, aby TOP 09 pomohla sestřelit pražského primátora za Piráty Zdeňka Hřiba. TOP 09 je totiž v Praze v koalici, zatímco občanští demokraté v opozici.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 7:49 PŘEHLEDNĚ: Interaktivní mapa se školami v Česku, počet zájemců i statistiky
MF Dnes
Deváťáci už vybírají, na jaké střední škole budou pokračovat. V prvním přijímacím kole mohou zájemci podat dvě přihlášky na obory, kde není potřeba talentová zkouška. Tam, kde talentová zkouška byla, byl termín do konce listopadu. MF DNES a iDNES.cz každoročně přináší kompletní seznam gymnázií, odborných škol a učilišť v jednotlivých krajích v interaktivní mapě.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 7:47 Izrael zrychlí tempo, do dvou měsíců chce naočkovat všechny starší 16 let
MF Dnes
Izrael ještě zrychlí tempo očkování proti koronaviru, které je už teď nejrychlejší na světě. V úterý začne podávat vakcínu lidem starším 55 let, podle sobotního vyjádření premiéra Benjamina Netanjahua pak chce mít do dvou měsíců naočkováno obyvatelstvo starší 16 let.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 7:17 Očkovat bude třeba více než 50 tisíc, skoro 70 tisíc lidí denně, řekl Hamáček
MF Dnes
Ministři za sociální demokracii představujíí letošní priority ČSSD v menšinové vládě Andreje Babiše a na tiskové konferenci komentují aktuální politickou situaci. „Naprostou prioritou je dobře zvládnuté očkování. Očkovat bude třeba více než 50 tisíc, skoro 70 tisíc lidí denně,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 7:15 Řidič odběhl do obchodu, nastartovaná dodávka sjela po sněhu do domu
MF Dnes
Nastartovanou dodávku nechal časně ráno před obchodem v Nasavrkách na Chrudimsku odstavenou její řidič. Chtěl si jen rychle nakoupit. Když se vrátil, auto bylo o několik metrů níž - strhlo plot a nabouralo do domu.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 7:05 Podpora už došla, říkají autobusoví dopravci. A chtějí další miliardu
MF Dnes
Zájezdoví dopravci vyzvali ministra Karla Havlíčka k prodloužení finanční podpory. Peníze, které dostali loni v programu Covid-Bus, stačily podle nich jen na pokrytí výdajů v uplynulém roce. Proto se teď dožadují nových kompenzací.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 6:52 Socha Nicolase Wintona má opět poškozené brýle, policie hledá rodinu
MF Dnes
Sochu sira Nicolase Wintona na Hlavním nádraží v Praze opět někdo poškodil. Zlomených brýlí na plastice si všiml pracovník ochranky při večerní obhlídce. Policie nyní pátrá po dvojici lidí s dítětem, kteří podle záznamů z bezpečnostních kamer se sochou ten den manipulovali.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 6:46 Aktualizováno Paušální daň na poslední chvíli. Dnes mají podnikatelé poslední šanci
MF Dnes
Drobní podnikatelé mají poslední šanci se přihlásit do systému paušální daně. Podat oznámení je možné nejpozději do pondělí 11. ledna včetně, a to zasláním přes datovou schránku, poštou nebo osobním doručením na podatelnu finančního úřadu, ten svoji otevírací dobu prodloužil.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 6:34 Tři sourozenci v Indii se zamkli do pokoje. Ven vyšli až teď, po 10 letech
MF Dnes
Když trojici indických sourozenců asi před deseti lety zemřela matka, zamkli se do pokoje bytu v luxusní čtvrti města Rádžkót a odmítali vyjít. To se povedlo až před několika dny, téměř po 10 letech. Osvobodil je až zásah neziskové organizace povolané jejich otcem. Trojice žila v hrozivých podmínkách, jídlo jim otec nechával za dveřmi. Izolace se mocně podepsala na jejich psychickém zdraví.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 6:32 Ombudsmanka seniorů musela skončit kvůli hvězdě. Totalitní praktiky, brání se
MF Dnes
Liberecká radnice okamžitě vypověděla dohodu se seniorskou ombudsmankou Lenkou Tarabovou. Vadí jí, že Tarabová při demonstraci proti vládním opatřením kvůli covidu měla žlutou hvězdu, kterou nacisté nařídili nosit Židům. Místo nápisu Jude tam měla Tarabová slovo Neočkovaný.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 6:32 Testuje se celkově málo, zní kritika. Nyní však opravdu hodně, míní Blatný
MF Dnes
Ministerstvo zdravotnictví čelí obvinění, že Česko je na chvostu zemí s celkovým množstvím testů proti koronaviru. Kritici, podle nichž je testování nedostatečné, se opírají o celkový součet od začátku epidemie. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se však brání, že v současnosti naopak patří republika k oblastem v Evropě, které vykazují nejvyšší počty provedených testů.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 6:27 Kolemjedoucí našel auto převrácené na střeše, uvnitř byl mrtvý řidič
MF Dnes
Policisté hledají svědky, kteří mohou pomoci objasnit okolnosti nehody poblíž Valtic na Břeclavsku. V neděli tam muž našel auto na střeše s mrtvým čtyřiačtyřicetiletým řidičem. Neštěstí se stalo zřejmě v noci na neděli.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 6:11 Skončí bitcoinová horečka? Kryptoměna zažila nejhorší propad od března
MF Dnes
Bitcoin zažil velký pád. Za pouhých 24 hodin klesla cena této virtuální měny o osm tisíc dolarů, v přepočtu o zhruba 172 000 korun. Ještě v pátek se přitom tato kryptoměna blížila k magické hranici 42 000 amerických dolarů, což je více než 900 000 korun.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 6:10 KOMENTÁŘ: Zdraví - jediné téma, kde svoboda nemá místo?
MF Dnes
Očkování člověk buď využívá, nebo odmítá, podle toho si ho každý zařadí do škatule, jak je má nastavené, a tím to končí. Neméně cenná hodnota je ale také právo na svobodu názoru, jakou cestou ke zdraví se chce demokratický občan vydat, píše ve svém komentáři Jan Jícha.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 6:01 Vinni, ale bez trestu. Soud znovu rozhodl o rodičích utonulých chlapců
MF Dnes
Rodiče, jejichž dva chlapci utonuli v srpnu 2018 v jezeře Lhota u Prahy, jsou vinni usmrcením z nedbalosti. Dnes o tom rozhodl Okresní soud v Mělníku, který zároveň upustil od potrestání obžalovaných. Stejný senát loni v květnu stíhání rodičů zastavil, s čímž však nesouhlasila nadřízená instance – i proto, že obžalovaní k soudu nepřišli. Případ se tak projednával znovu.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 6:00 Vakcína od Moderny nedorazila. Musí se počkat do úterý a bude jí zatím méně
MF Dnes
Vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna dorazí do Česka poprvé v úterý, bude jí osm tisíc dávek. Premiér Andrej Babiš v neděli uvedl, že firma dodá vakcínu už v pondělí, a to v 20 tisících dávkách. Termín se posouval za poslední týden několikrát, původně se ve vakcinační strategii počítalo s 22. lednem.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 5:48 Prudké vyhýbání se zvěři skončilo tragicky, v autě zemřela spolujezdkyně
MF Dnes
Devětaosmdesátiletá žena zemřela v neděli při nehodě osobního automobilu u obce Husinec na Prachaticku. Řidič vozu se vyhýbal zvěři a následně vyjel ze silnice. Policie radí v podobných případech zvíře raději srazit čelně.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 5:43 Aktualizováno Ústavní dodatek, nebo impeachment. Demokraté spouští plán sesazení Trumpa
MF Dnes
Pokud nebude americký prezident Donald Trump odvolán na základě 25. dodatku americké ústavy, demokraté spustí ve Sněmovně reprezentantů proces nové ústavní žaloby (impeachmentu) proti dosluhují hlavě státu. V dopise svým spolustraníkům to v neděli napsala šéfka dolní komory Kongresu Nancy Pelosiová.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 5:38 Vzrostl počet kyberútoků ve zdravotnictví, atraktivním cílem jsou nemocnice
MF Dnes
O 45 procent vzrostl za poslední dva měsíce počet kyberútoků ve zdravotnictví. Jde o nejvíc napadnuté odvětví. Rekord v tomto směru drží střední Evropa, kde je nárůst 145 procent. V ostatních sektorech se útoky zvýšily o 22 procent.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 5:24 Mimořádnou odměnu nemusí sestra zahrnout do splátky dluhu, míní Vrchní soud
MF Dnes
Mimořádné koronavirové odměny zdravotníků nemají být podle insolvenčního zákona posuzovány jako mimořádný příjem a zahrnuty do splátky oddlužení. Stanovisko je závěrem Vrchního soudu v Praze, který vyhověl odvolání zdravotní sestry. Podle soudu by bylo amorální vzít zdravotníkům v oddlužení tyto mimořádné odměny.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 5:08 Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo bylo prodlouženo, zatím do konce února
MF Dnes
Státní zástupce akceptoval prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo do konce února. Lhůta nemusí být konečná, v odůvodněném případě může být znovu prodloužena. V kauze je stíhán premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 4:30 Vládní dluh zůstává nad dvěma biliony korun, na podzim mírně klesl
MF Dnes
Vládní dluh ČR stoupl ve 3. čtvrtletí meziročně o 386,4 miliardy Kč na 2,1709 bilionu korun. Proti letošnímu druhému čtvrtletí, kdy byl nejvyšší za posledních 20 let, ale mírně klesl. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Na výši dluhu se podepisují zejména protiepidemická opatření.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 4:25 Vláda projedná pomoc cestovkám. COVID záruka CK má pomoci malým
MF Dnes
Chystaný program COVID záruka CK pomůže podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) především malým a středním kancelářím při získání pojištění pro případ úpadku. Vláda by se měla programem zabývat na dnešním jednání.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 4:19 ČSSD představí letošní priority ve vládě, pro volby chystá volební alianci
MF Dnes
Ministři za sociální demokracii představí letošní priority ČSSD v menšinové vládě Andreje Babiše a na tiskové konferenci se vyjádří i k aktuální politické situaci. Sociální demokraté se o víkendu o svém dalším postupu radili při jednání předsednictva strany. Řešili i strategii pro letošní volby do Sněmovny.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 4:09 Aktualizováno Ústavní soud: Česko nemůže uznat zahraniční osvojení dítěte homosexuály
MF Dnes
Česká justice nadále nemůže uznat zahraniční rozhodnutí o osvojení dítěte stejnopohlavním registrovaným párem. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh na zrušení několika slov v zákoně o mezinárodním právu soukromém. Návrh podal Krajský soud v Praze. V Česku dále platí, že registrovaní partneři si dítě společně osvojit nemohou.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 3:55 Nemohoucí seniorka kouřila v posteli, z hořícího pokoje se snažila odplazit
MF Dnes
V Hořovicích na Berounsku v neděli hořel rodinný dům. Nemohoucí seniorka si tam zapálila cigaretu v posteli a vzplálo povlečení. Požár se rychle rozšířil, ženu zachránili až hasiči.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 3:46 Na česko-polské hranici narazilo auto do bývalé celnice, dva lidé zemřeli
MF Dnes
Tragická dopravní nehoda se stala v neděli večer na Jesenicku. Osobní auto tam narazilo do sloupu u bývalé celnice, dva lidé na místě podlehli zraněním. K havárii vyjížděli záchranáři, hasiči a policisté z Česka i Polska.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 3:38 Čína chce svůj vůz bez řidiče. Auto budoucnosti vyvíjí firmy Baidu a Geely
MF Dnes
Čínské firmy naskočily do závodu ve vývoji plnohodnotných samořiditelných aut. Tamní internetový vyhledávač Baidu, obdoba Googlu, chce ve spolupráci s automobilkou Geely vytvořit chytrý vůz budoucnosti pro největší automobilový trh na světě. Bude na elektřinu a bez řidiče, uvedl Baidu ve svém pondělním sdělení.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 3:31 Armáda kupuje o miliony dráž, než musí, kritizuje NKÚ. Obrana nesouhlasí
MF Dnes
Systém nákupu výzbroje pro armádu není efektivní, vyzbrojování se tak proti plánům prodlužuje a prodražuje. V pondělí to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřil peníze vydané ministerstvem obrany na výzbroj české armády. Podle kontrolorů obrana porušila zákon o zadávání veřejných zakázek. Obrana s NKÚ nesouhlasí.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 3:24 Aktualizováno V neděli přibylo 4 283 nově nakažených. Index rizika PES klesl z 87 na 84
MF Dnes
Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, v pondělí mírně klesl na 84 bodů ze sta. Předchozí dva dny byl na 87 bodech. PES zůstává na nejvyšším stupni. Nárůst počtu případů covidu-19 v ČR v neděli klesl oproti předchozímu týdnu o třetinu na 4 283 nakažených.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 3:19 Na Šumavě naměřili minus 26 stupňů Celsia, mrazy mohou ještě zesílit
MF Dnes
Teploty na Šumavě nad ránem klesly k minus 25 stupňům Celsia. Nejnižší hodnotu meteorologové naměřili na stanici Perla u Kvildy na Prachaticku, kde bylo minus 25,9 stupně. Jde zatím o nejsilnější mráz současné zimy
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 2:43 Aktualizováno Obrana chybuje při tendrech, nákupy se prodražují, kritizuje NKÚ
MF Dnes
Systém nákupu výzbroje pro armádu není efektivní, vyzbrojování se tak proti plánům prodlužuje a prodražuje. V pondělí to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřil peníze vydané ministerstvem obrany na výzbroj české armády. Podle kontrolorů obrana porušila zákon o zadávání veřejných zakázek. Obrana s NKÚ nesouhlasí.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 2:02 Kim má v KLDR další funkci. Zvolili ho generálním tajemníkem strany
MF Dnes
Severokorejský vůdce Kim Čong-un byl na sjezdu Korejské strana práce zvolen jejím generálním tajemníkem. V pondělí o tom informovala severokorejská státní agentura KCNA. Podle agentury Reuters se jedná spíše symbolický krok, který značí upevňování Kimovy moci.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 1:44 Aktualizováno Index rizika PES klesl z 87 na 84, důvodem je snížení reprodukčního čísla
MF Dnes
Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, v pondělí mírně klesl na 84 bodů ze sta. Předchozí dva dny byl na 87 bodech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. PES zůstává na nejvyšším stupni.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 1:41 Jirkov chce letos začít s opravou slavné maringotky principála Kludského
MF Dnes
Radnice Jirkova na Chomutovsku se chce letos pustit do opravy historické maringotky principála Karla Kludského. Zchátralý salonní vůz z roku 1926 město koupilo předloni od soukromého majitele za 600 tisíc korun. Nyní stojí v areálu dopravního podniku, kde probíhá restaurátorský průzkum.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 0:36 Hlubší hlas dělá ptačí samce víc sexy. Vědci prozkoumali tisíce nahrávek
MF Dnes
Švitoření, trylkování, pípání i krákorání. Rozeznat druh opeřence umí ornitologové i podle jeho zpěvu. Díky brněnskému týmu vědců je nyní jasné, co ptačí hlas ovlivňuje.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 0:35 Česko čeká mrazivý týden. Pod nulou bude i přes den, přijde vydatné sněžení
MF Dnes
Pondělní ráno bylo na řadě míst velmi mrazivé. Mimo hory teploty klesaly při celonočním vyjasnění ojediněle i k -13 °C. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi -3 a +1 °C. V dalších dnech očekávají meteorologové vydatné sněžení. Ke konci týdne a na začátku toho příštího by srážek mělo ubývat, zároveň se ale i ochladí.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 0:34 Vláda projedná strategii očkování i pomoc skiareálům a cestovkám
MF Dnes
Strategii očkování proti covidu-19, program kompenzací pro uzavřené lyžařské areály či program zaměřený na pojištění cestovních kanceláří proti úpadku by měla projednávat vláda. Rozhodne o odpuštění povinnosti platit daň z příjmu studentům, jimž byla uložena pracovní povinnost v sociálních a zdravotních zařízeních.
 To se mi líbí Odpovědět
11. 1. 0:00 Klaus i Landa mají rádi pozornost. Zatím pouze zkoumají trh, míní politolog
MF Dnes
Na Staroměstském náměstí v Praze vystoupili mimo jiné i bývalý prezident Václav Klaus a hudebník Daniel Landa. Oba již od začátku epidemie na jaře veřejně vystupují proti vládním opatřením v době krize. „Cítí, že by mohli využít situace k nastartování, nebo v případě Klause restartování, vlastní politické kariéry,“ míní politolog Josef Mlejnek.
 To se mi líbí Odpovědět
10. 1. 18:01 V exekuci už od deseti let. Novela by mohla pomoci tisícům zadlužených dětí
MF Dnes
Neuhrazené poplatky za pobyt v nemocnici či za odvoz odpadu. To jsou jedny z nejčastějších příčin, proč se ještě nezletilé děti zadluží, případně čelí až exekuci. To by se nyní mohlo změnit. Alespoň pokud poslanci schválí novelu, podle které by za dluh odpovídal rodič.
 To se mi líbí Odpovědět
10. 1. 18:00 V evropských městech se prosazuje nový trend. Třicítka začíná být normou
MF Dnes
Evropské metropole dál omezují rychlost, nové zóny se chystají i v Česku. Důvodem je bezpečnost. Auto, které jede 30 km/h, zastaví dřív. Navíc podle odborníků překvapivě taková změna vede i k plynulejšímu dopravnímu provozu.
 To se mi líbí Odpovědět
10. 1. 18:00 Vláda soukromou dálnici schválila. Zákonodárci však poukazují na problém
MF Dnes
Dvaatřicet kilometrů dlouhý úsek dálnice mezi Příbramí a Miroticemi má nakročeno k tomu, stát se první dálniční stavbou, kterou místo státu postaví soukromý investor. Minulý týden projekt schválila vláda a nyní se rýsuje i shoda napříč poslaneckými kluby.
 To se mi líbí Odpovědět
10. 1. 18:00 KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl
MF Dnes
První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém čtvrtletí nás možná čeká rekordní růst HDP.
 To se mi líbí Odpovědět
10. 1. 18:00 Kolektivní imunita hned za hranicemi. V Německu chce očkování 75 procent lidí
MF Dnes
Přes kostrbatý začátek očkování koncem roku má Německo dobrou šanci, že do léta bude z nejhoršího venku. První dávku vakcíny BioNTech/Pfizer již dostalo půl milionu lidí a zvyšuje se i další důležité číslo: počet těch, kdo o očkování mají zájem.
 To se mi líbí Odpovědět
10. 1. 18:00 Potraviny stále zdražují. Klima i krize potlačí ceny stále výš, říká OSN
MF Dnes
Ceny potravin v posledních sedmi měsících celosvětově rostly a v prosinci dosáhly svého maxima za posledních šest let. Zdražily všechny kategorie vyjma cukru, uvedla ve čtvrtek Organizace pro výživu a zemědělství, která patří pod OSN. Svět se podle ní momentálně nachází v období potravinové inflace. Důvodem je nejen klimatická změna, ale i zásoby, které si státy dělají.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Neděle, 17. ledna 2021

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat