Zpět MF Dnes Pondělí, 28. září 2020
Hledat Rubriky 28. 9.

MF Dnes

Pondělí, 28. září 2020
Close
Inzerce
28. 9. 22:28 Aktualizováno Prymula na vládě navrhne nouzový stav, Babiš a Hamáček ho podpoří
MF Dnes
Ministr zdravotnictví Roman Prymula na vládě navrhne vyhlášení nouzového stavu. Ministr vnitra Jan Hamáček i premiér Andrej Babiš pro iDNES.cz řekli, že pokud Prymula nouzový stav navrhne, oni ho podpoří. Babiš poté řekl, že vláda mimořádně zasedne už ve středu.
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 27,22 -0,029%
USD 22,96 -0,322%
CHF 25,41 +0,075%
28. 9. 22:04 Aktualizováno V Náhorním Karabachu dál zuří boje, Arménie a Ázerbájdžán se ostřelují
MF Dnes
Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračují už druhým dnem. Obě strany konfliktu nasadily těžké dělostřelectvo a hlásí rovněž územní zisky. Ázerbájdžán vyhlásil částečnou mobilizaci, Arménie vyzvala Turecko k ukončení podpory Baku.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 15:00 Ind rozřízl břicho těhotné manželky. Chtěl vědět, zda bude mít syna
MF Dnes
Indická policie zadržela muže, který rozřízl břicho své těhotné ženě srpnem. Chtěl totiž vědět, jaké je pohlaví dítěte. To jeho zákrok nepřežilo. Sama žena bojuje o život. Dívky jsou v konzervativně založené Indii považované za břemeno, dochází proto často k potratům na základě pohlaví.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 14:12 Aktualizováno Prymula zřejmě brzy navrhne nouzový stav, Babiš a Hamáček ho podpoří
MF Dnes
Ministr zdravotnictví Roman Prymula zřejmě brzy na vládě navrhne vyhlášení nouzového stavu. Zprávu přinesl server Respekt.cz. Ministr vnitra Jan Hamáček i premiér Andrej Babiš pro iDNES.cz řekli, že pokud Prymula nouzový stav navrhne, oni ho podpoří. Podle Babiše vláda mimořádně zasedne ve středu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 14:08 Aktualizováno Slovensko zpřísňuje opatření. Zakáže hromadné akce, roušky povinné i venku
MF Dnes
Slovensko od čtvrtka 1. října zpřísní opatření proti koronaviru. Zakáže až na výjimky konání hromadných akcí, včetně sportovních. Omezí se také provoz restaurací, znovu se zavede limit počtu zákazníků v prodejnách. Roušky budou povinné venku, pokud nebude možné dodržet rozestupy. K jejich nošení vyzvala Slováky prezidentka Čaputová.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:55 VIDEO: Nahlédněte do obnoveného zámku v Poodří, byl v něm ústav pro ženy
MF Dnes
Turisté mají na Novojičínsku nový cíl. V Nové Horce, místní části Studénky, v Chráněné krajinné oblasti Poodří se veřejnosti otevřel opravený barokní zámek. Návštěvníkům nabízí například skvostný zahradní sál, restaurovanou zámeckou kapli nebo ukázky unikátní přírody v okolí řeky Odry.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:55 V Brně začíná festival k poctě Leoše Janáčka. Bude i streamovat
MF Dnes
Inscenace méně známé opery Leoše Janáčka Osud v režii mezinárodně uznávaného Roberta Carsena zahájí v moravské metropoli festival Janáček Brno 2020. Ten potrvá až do 16. října.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:53 Aktualizováno Prymula zřejmě brzy na vládě navrhne vyhlášení nouzového stavu
MF Dnes
Ministr zdravotnictví Roman Prymula zřejmě brzy na vládě navrhne vyhlášení nouzového stavu. Zprávu přinesl server Respekt.cz. Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že pokud Prymula nouzový stav navrhne, on ho podpoří.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:09 Dvě nehody u obce u Prahy. Po srážce autobusu s autem čtyři zranění
MF Dnes
V pondělí odpoledne se stala vážná nehoda u obce Libeř u Prahy. Prázdný autobus se zde srazil s autem. Čtyři zraněné pacienty převezli záchranáři do motolské nemocnice. Mezi zraněnými je jeden nezletilý. U Libeře se předtím srazila dvě auta, tato nehoda se obešla bez zranění.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:07 Aktualizováno Odchod Mináře do politiky ubere chvilkařům na popularitě, říká politolog
MF Dnes
Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek a oznámil svůj záměr vstoupit do politiky se svým hnutím. Podle politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se síly opozice ještě více roztříští. Krok Mináře je však podle něj logickým vyústěním jeho názorů.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:00 Letadla budou opět pilotovat jen muži. Kvůli pandemii ubývá pilotek
MF Dnes
Zatímco v posledních letech přibývalo pilotek, koronavirová pandemie ženy v kokpitech opět upozadila. Kvůli omezení letecké dopravy je totiž více pilotů než letadel v provozu a ženám v leteckém průmyslu opět hrozí vyhazovy. Zůstanou totiž jen ti nejzkušenější.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 11:36 Aktualizováno Ve Vršovicích záchranáři ošetřili pobodaného. Policie zadržela dva muže
MF Dnes
V nedělních pozdních večerních hodinách vyjeli pražští kriminalisté k nákupnímu centru Eden, kde zadrželi dva muže. Podezírají je z pobodání dalšího muže, kterého záchranáři převezli do nemocnice. Policisté vyslechli zraněného v pondělí, nikoho zatím neobvinili.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 11:34 V Michli se srazila tři auta, jednoho zraněného vyprostili hasiči
MF Dnes
Všechny složky integrovaného záchranného systému vyjížděly k nehodě tří osobních aut, která se srazila v pražské Michli. Jednoho zaklíněného zraněného muže z auta vyprošťovali hasiči. Záchranáři ho následně převezli do nemocnice.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:57 VIDEO: Taková normální rodinka z pravěku. Vracejí se Croodsovi
MF Dnes
Pod názvem Croodsovi: Nový věk se letos týden před Vánocemi, 17. prosince, vrátí do kin animovaná rodinka z pravěku. Druhý díl následuje sedm let po vzniku hitu Croodsovi, na nějž navázal i seriál.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:37 Maďarsko nechá hranice zavřené i v říjnu, visegrádská čtyřka má výjimku
MF Dnes
Maďarsko nechá hranice kvůli koronaviru zavřené i v říjnu, oznámil v pondělí ministr zahraničí Péter Szijjártó. Výjimka pro občany zbývajících zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska a Polska, zůstává v platnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:34 Část se učí doma, část ve škole. Žáky propojují v hodinách přes internet
MF Dnes
Karanténa či pozitivní výsledky dětí i učitelů na koronavirus ztěžují výuku na školách po celé republice. Na soukromém gymnáziu Thomase Manna v Praze je necelá pětina dětí doma a učí se distančně. Škola typy výuky kombinuje. Ve třídách jsou kamery a interaktivní tabule, na kterou se připojují jednotliví žáci. Do hodin se díky tomu zapojují děti ve třídách i doma.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:04 Útočil na Němcovou? Uchazeč o Senát Hampl s ní bude debatovat v Rozstřelu
MF Dnes
Hosty dalšího předvolebního Rozstřelu budou v úterý kandidáti do Senátu v obvodu Praha 1. Poslankyně Miroslava Němcová usiluje o zvolení do horní komory Parlamentu znovu po 24 letech, senátor Václav Hampl obhajuje svůj stávající post. Oba zástupci opozičních stran představí své kampaně, Hampl v ní čelil kritice kvůli údajné narážce na Němcovou.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 9:57 Slovo partyzán mám spojené s hrůzou, vzpomíná pamětník Ferdinand Korbel
MF Dnes
Je to jediná chvíle, kdy se mu hlas rozechvěje až do ztracena. „Jsem nedávno po mozkové mrtvici. Mám strach, co se mnou film udělá,“ svěří se po třech hodinách rozhovoru Ferdinand Korbel (76). Jeho život je součástí drsných událostí po 2. světové válce, jež inspirovaly vznik nového filmu Krajina ve stínu, který je právě teď v kinech.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 9:17 V Kozlově na Olomoucku už druhý den hoří štěpka. Lidé nemají větrat
MF Dnes
Od nedělního poledne bojují hasiči s požárem štěpky v Kozlově na Olomoucku. K těžko přístupnému terénu se museli prořezat motorovými pilami. V pondělí odpoledne je na místě pět jednotek hasičů. Lidé v okolí nemají větrat.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 8:15 Aktualizováno Česku dochází remdesivir na léčbu covidu, Prymula vyjednává nové zásoby
MF Dnes
V českých nemocnicích dochází lék remdesivir, kteří lékaři používají na léčbu těžké formy nemoci covid-19. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly ale Česko už s firmou Gilead Sciences jedná o další dodávce. Ta by mohla dorazit do konce týdne.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 8:10 Opozičnice Alexijevičová opustila Bělorusko, bude se léčit v Německu
MF Dnes
Spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení koordinační rady běloruské opozice zůstávala ve vlasti na svobodě, odletěla do Německa. Ostatní členové vedení opoziční rady již byli uvězněni, nebo donuceni k odjezdu z Běloruska. Generální prokurátor podezírá opoziční špičky ze snah o uchvácení moci a z poškozování národní bezpečnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 7:24 Kanadští věřící mají v kostele „boží buňku“, mohou se v ní bezpečně modlit
MF Dnes
Kostely v Kanadě, které musely být v době pandemie zavřené, sázejí na originálnost, aby se mohly znovu otevřít. V Ottawě v jednom z nich zřídili „boží buňku“ ze skla, kde se mohou věřící zcela bezpečně modlit.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 7:02 O českých puškách a pasivních radarech dobře víme, říká švédský velvyslanec
MF Dnes
Pronájem stíhaček Gripen je nejviditelnější projekt mezi Českem a Švédskem. Ale obranných projektů je víc. Kritici namítají, že ze severu proudí víc věcí, než obráceně. Švédský vývoz však představuje zhruba polovinu toho českého, upozorňuje švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:27 Aktualizováno Ministerstvo pomůže rybářům z okolí Bečvy, policie viníka stále hledá
MF Dnes
Ministerstvo zemědělství je připravené pomoci rybářům v okolí řeky Bečvy, kde uhynuly tuny ryb. Ty se otrávily kyanidem, který do vody vypustil neznámý pachatel. Rybáři by mohli například do vody vypustit jiné ryby či zdarma využít vodní nádrže Povodí Moravy. Ministerstvo je připravené i zajistit finanční kompenzaci. Policie viníka stále nemá.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:06 Aktualizováno Ve Staré Boleslavi se koná pouť, kvůli koronaviru je program omezený
MF Dnes
Národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi kvůli epidemii koronaviru doprovázejí přísná opatření. Oproti předchozím rokům byly ráno ulice města poloprázdné. Větší hloučky přicházely na náměstí až před slavnostní mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Účast byla však proti minulým rokům výrazně nižší. Akci poznamenalo také deštivé počasí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:01 Aktualizováno Minář skončil v čele spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí a jít do voleb
MF Dnes
Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí, se kterým by se v příštím roce zřejmě zúčastnil sněmovních voleb. Minář to řekl serverům IHNED.cz a DeníkN. O vstupu do politiky přemýšlí už od června. „Nechci zatěžovat Milion chvilek úvahami o vstupu do politiky,“ prohlásil.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:00 KOMENTÁŘ: Proč nepřitvrzovat zelený sen
MF Dnes
Neexistuje jediný racionální argument, proč přijmout návrh na zpřísnění už tak dost utopického Zeleného údělu Ursuly von der Leyenové. Ledaže bychom toužili po návratu socialistické přídělové ekonomiky, na niž si půlka národa snad ještě pamatuje, píše ekonom a publicista Jan Ferenc.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:00 Slavníkovce nechal pravděpodobně vyvraždit Oldřich, říká historik Charvát
MF Dnes
Vyvraždění Slavníkovců na středočeské Libici na den sv. Václava před 1 025 lety je jednou z klíčových událostí úsvitu českých dějin. Kdo a proč rozhodl o odstranění mocného rodu? Dal k vraždám pokyn český kníže? Anebo jeho synové? Či někdo z českých předáků?
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:00 Politici v kampani selhávají, shodují se experti. Lidé tvoří vtipné koláže
MF Dnes
Slogany na billboardech a plakátech do krajských a senátních voleb na jižní Moravě? Nejčastěji nicneříkající, občas bizarní, výjimečně velmi dobře vymyšlené a vhodně zpracované. Tak shrnují propagaci hlavních tváří politických stran odborníci, které redakce MF DNES oslovila, aby letošní kampaně zhodnotili.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 5:55 Do Řecka už jen s testem, v Rakousku ho musí mít cestující z Prahy
MF Dnes
České ministerstvo zahraničí v pondělí připomnělo, že všichni Češi směřující do Řecka musí od pondělí nově předložit negativní test na nemoc covid-19, jenž nesmí být starší než 72 hodin. Nová opatření začala ve stejnou dobu platit také v Rakousku, které bude negativní test na koronavirus vyžadovat od cestovatelů přijíždějících z Prahy.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 5:18 Češi proti Hitlerovi. Mobilizované vojáky svážel na vlak i Werich
MF Dnes
Rychle a efektivně provedená mobilizace udělala v závěru září 1938 z československého vojska jednu z nejakceschopnějších armád Evropy. Už v prvních hodinách jejího průběhu spěchalo do mobilizačních center tolik mužů, že nestačily dopravní kapacity. Své osobní vozy proto brancům před 72 lety urychleně poskytly i takové osobnosti jako Jan Werich či Karel Čapek.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 4:40 Aktualizováno Navalnyj se zotavuje rychleji, než se čekalo. Potvrdil návštěvu Merkelové
MF Dnes
Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj se z otravy novičokem zotavuje rychleji, než se čekalo. V sobotu to prohlásil jeho poradce Leonid Volkov, podle kterého se kritik Kremlu nyní léčí ambulantně na tajném místě a zůstává pod přísnou ochranou. Navalný v pondělí na Twitteru potvrdil, že ho při pobytu v nemocnici navštívila německá kancléřka Angela Merkelová.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 4:00 Syndrom vyhoření mají stále mladší. Přispěl i home office, tvrdí průzkum
MF Dnes
Zatímco dříve se syndrom vyhoření týkal pracovníků v pozdějším věku, v dnešní době postihuje stále mladší lidi. Nedávný průzkum společnosti OnePoll ukázal, že průměrný pracovník má zkušenosti s kariérním vyhořením již ve 32 letech. Situaci navíc zhoršila koronavirová epidemie.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 2:47 Lesy ČR jsou kvůli kůrovcové kalamitě ve ztrátě 480 milionů korun
MF Dnes
Státní podnik Lesy České republiky vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun, řekla mluvčí Eva Jouklová. Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem v řadě. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 2:41 Léto svatého Václava se nekoná. Týden proprší, teploty nepřekročí 20 stupňů
MF Dnes
Místo babího léta čeká Česko spíše deštivé počasí. Začátek týdne bude provázen deštěm a přeháňkami, postupně by se však mělo oteplovat. Nejvyšší teploty v tomto týdnu naměříme až v sobotu, píše se v týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 1:36 Trump podle listu 10 let neplatil žádné daně z příjmů. Prezident to odmítá
MF Dnes
Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů, napsal list The New York Times s odvoláním na daňové záznamy. V roce svého zvolení Trump měl zaplatit na federální dani z příjmů pouze 750 dolarů, zhruba 17 500 korun. Stejnou částku zaplatil také v následujícím roce. Prezident informace listu označil za falešnou zprávu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 1:03 V Česku přibylo 1305 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie
MF Dnes
Počet nově nakažených koronavirem za 27. září byl největším nedělním nárůstem v Česku od začátku epidemie. Přibylo 1305 případů nemoci covid-19, zatímco třeba předchozí neděli bylo nově nakažených jen 985. Celkem bylo od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, zaznamenáno 64 597 nakažených.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 18:00 Nizozemské celebrity ignorovaly covidová nařízení, po vlně kritiky obrátily
MF Dnes
Jsou mladí, mají početné publikum a už je nebaví dodržovat koronavirová opatření. Nizozemské celebrity, zpěváci či modelky rozpoutali v posledních dnech značný poprask, když začali dávat okázale najevo nechuť k vládním bezpečnostním opatřením. Podobný odpor k nim je patrný i jinde, třeba v sousední Belgii, kde část veřejnosti nutí politiky uvolňovat karanténu, vzdor mínění epidemiologů.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 18:00 Psi proti koronaviru. Češi začali s výcvikem psů na odhalení nakažených
MF Dnes
Čeští kynologové začínají po vzoru Finů s výcvikem zvířat, aby odhalila nakaženého koronavirem. Oproti finským kynologům jsou však Češi stále na začátku. Projektu chybí vzorky lidí, jak pozitivních, tak negativních, podle kterých se psi orientují. Pokud by se nakonec výcvik osvědčil, metodika bude zdarma nabídnuta k širšímu využití.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 18:00 Češi míří do války bez konce. Hrozí kolaps západní Afriky, míní analytik
MF Dnes
Šedesátka českých vojáků by se měla v nejbližších týdnech zapojit do bojů proti islamistům na jihu Mali. Co je tam čeká? A jak hodnotit dosavadní výsledky francouzské strategie? „Z vojenského hlediska je do jisté míry úspěšná, ale z hlediska zajištění míru a vytvoření stabilního prostředí ne,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz britský analytik Andrew E. Yaw Tchie.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Pondělí, 26. října 2020

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat