Zpět Lidové noviny Pondělí, 28. září 2020
Hledat Rubriky 28. 9.

Lidové noviny

Pondělí, 28. září 2020
Close
Inzerce
28. 9. 22:29 Aktualizováno Vláda bude už ve středu schvalovat nouzový stav, řekl Babiš. Parametry předloží Prymula
Lidové noviny
Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že mimořádné jednání vlády bude ve středu schvalovat vyhlášení nouzového stavu. Řekl to v předvolební diskusi televize Nova. Podle premiéra je zavedení nouzového stavu potřeba. Návrh předloží ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 27,22 -0,029%
USD 22,96 -0,322%
CHF 25,41 +0,075%
28. 9. 22:24 Kauza katastrofy lodě Estonia znovu ožívá. Objevily se nové důkazy, možná šlo o srážku s ponorkou
Lidové noviny
Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Katastrofa se stala přesně před 26 lety a zemřelo při ní 852 lidí. Šlo o největší poválečné lodní neštěstí v Evropě.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 15:52 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud sesadil katalánského premiéra Torru, separatisté chystají protesty
Lidové noviny
Španělský nejvyšší soud potvrdil prosincový verdikt katalánského nejvyššího soudu, který na rok a půl zakázal vykonávat veřejně volené funkce předsedovi katalánské vlády Quimu Torrovi. Informují o tom v pondělí místní média. Podle nich Torru v úřadu premiéra tohoto španělského autonomního regionu dočasně nahradí vicepremiér Pere Aragones, než vládní koalice separatistických stran vybere nového předsedu regionální vlády. Separatistické organizace v reakci na verdikt na večer svolaly manifestace do řady katalánských měst.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 15:33 Aktualizováno VIDEO: Padlých v Náhorním Karabachu jsou už desítky. Obě strany nasadily těžké dělostřelectvo
Lidové noviny
Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach se vyostřil. Do bojů, které si od nedělního rána vyžádaly desítky mrtvých, nasadily obě strany i těžké dělostřelectvo. Oba státy přistoupily i k mobilizaci záloh. Baku a Jerevan se vzájemně obvinily z útoků a také z dovozu žoldnéřů ze Sýrie. Evropská unie, papež František i regionální velmoci Rusko a Turecko vyzvali Arménii a Ázerbájdžán, aby boje v Náhorním Karabachu ukončily.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 15:18 Náměstek Mlsna: Možnost odložení voleb není vůbec na stole, pro jistotu jsme snížili počet členů komisí
Lidové noviny
I přes epidemiologickou nepřízeň se volby za týden odehrají. „Možnost jejich odložení není vůbec na stole,“ říká v rozhovoru Petr Mlsna, náměstek ministra vnitra zodpovědný za volby.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 14:52 Aktualizováno Milion chvilek je občanská iniciativa a kandidovat nebude, řekl to nový předseda Roll
Lidové noviny
Milion chvilek je bytostně občanská iniciativa rostoucí zdola a jako taková nikdy nebude kandidovat ve volbách. Na začátku pochodu Kroky k volbám, který v pondělí odpoledne vyrazil z pražské Kampy a zamířil na Staroměstské náměstí, to prohlásil nový předseda spolku Benjamin Roll. Dosavadní předseda Mikuláš Minář serverům IHNED.cz a Deník N řekl, že v pátek rezignoval na svou funkci. Chce založit hnutí, se kterým by se v příštím roce zřejmě zúčastnil sněmovních voleb.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 14:36 Odposlechy lze využít, i když byly nařízeny v jiné kauze, rozhodl Nejvyšší soud
Lidové noviny
Odposlechy lze užít jako platný důkaz, i když byly nasazeny kvůli jinému podezření. Podle Hospodářských novin (HN) to vyplývá z nového rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), které může mít dopad i na některé sledované kauzy, třeba případy spojené s lobbistou Ivem Rittigem. Některé soudy dosud takové poznatky z odposlechů nepřipouštěly jako důkazy. O novém rozhodnutí informuje deník na svém webu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 14:29 Aktualizováno Zákaz hromadných akcí, omezení provozu podniků, roušky i venku. Slovensko výrazně zpřísňuje opatření
Lidové noviny
Slovensko od října kvůli šíření koronaviru zakáže až na výjimky konání hromadných akcí, včetně sportovních. Omezí také provoz restaurací a dalších podobných zařízení, opět zavede i limit počtu zákazníků v prodejnách. Vláda bude ve středu rozhodovat o vyhlášení nouzového stavu. Během jednání ústředního krizového štábu to v pondělí novinářům řekli premiér Igor Matovič a hlavní hygienik Ján Mikas.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 13:39 Aktualizováno Prymula zřejmě vládě navrhne vyhlášení nouzového stavu. Ale až po volbách
Lidové noviny
Vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření koronaviru zřejmě navrhne na dalším jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula. Řekl to serveru Respekt.cz. Vláda se sejde za týden. Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) řekl serveru iDNES.cz, že o Prymulově plánu ví a vyhlášení nouzového stavu podpoří. Podle serveru chce Prymula vyhlásit nouzový stav, aby stát mohl přistoupit k dalším opatřením proti šíření nemoci covid-19.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 13:26 V Praze přibylo za 24 hodin 238 nakažených. Po poklesu čísla opět rostou
Lidové noviny
V Praze přibylo za posledních 24 hodin 238 potvrzených případů koronaviru. Je to téměř o 50 více než v neděli, ale výrazně méně, než byly denní přírůstky od čtvrtka do soboty. Od začátku epidemie je v hlavním městě 20 060 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Další a podrobnější údaje, například počet vyléčených a zemřelých, v pondělí hygienici z technických důvodů nezveřejnili.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:37 Minářova strana by pomohla hnutí ANO a oslabila opozici, vyplývá to z tvrzení politologů
Lidové noviny
Založení nové politické strany Mikulášem Minářem by oslabilo a roztříštilo opozici. Vyplývá to z názorů politologů, které oslovila ČTK. Podle některých z nich by takový krok posílil především předsedu hnuí ANO, premiéra Andreje Babiše (ANO). Minář v pondělí oznámil, že odchází z čela spolku Milion chvilek. Chce se rozhodnout, zda založí vlastní politickou stranu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:29 OSN vyzývá Nigérii, aby nepopravila zpěváka za rouhačskou píseň. Jde o porušení lidských práv
Lidové noviny
Právní experti Organizace spojených národů žádají Nigérii, aby propustila 22letého zpěváka, který byl odsouzen k smrti za rouhačskou píseň. V pondělí o tom informuje agentura Reuters. Ta rovněž uvedla, že lidé rozzuření zpěvákovou písní v březnu podpálili dům, kde žije jeho rodina.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:57 Popularizátorka: Vrtalo mi hlavou, jak to bylo se vztahem Boženy Němcové k manželovi, když měla další muže
Lidové noviny
Zajímá se o 19. století a snaží se probudit zájem o něj i u školáků. Pořádá besedy o Boženě Němcové či Karlu Hynku Máchovi. Zabývá se volnočasovou pedagogikou a na webu týdeníku Respekt má svůj blog. Jak učit dnešní děti o klasicích a kdy jim dát do ruky Babičku? „Literární historii bych do koše nezahazovala, ale šla bych na to přes příběhy, děti na besedách poslouchají,“ říká Popularizátorka českých osobností minulosti Martina Bittnerová.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:48 Aktualizováno Nobelistka Alexijevičová odletěla z Běloruska jako poslední z koordinační rady opozice
Lidové noviny
Spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení koordinační rady běloruské opozice zůstávala ve vlasti na svobodě, odletěla do Německa. Uvedl to server Tut.by s odvoláním na spolupracovnici spisovatelky, oceněné Nobelovou cenou za literaturu. Ostatní členové vedení opoziční rady již byli uvězněni, nebo donuceni k odjezdu z Běloruska. Generální prokurátor podezírá opoziční špičky ze snah o uchvácení moci a z poškozování národní bezpečnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:21 Maďarsko nechá hranice zavřené i v říjnu, výjimka pro země Visegrádu dále platí
Lidové noviny
Maďarsko nechá hranice kvůli koronaviru zavřené i v říjnu, oznámil v pondělí ministr zahraničí Péter Szijjártó. Výjimka pro občany zbývajících zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska a Polska, zůstává v platnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 9:55 EU hrozí odvetou, pokud Londýn do středy nezmění sporný návrh porušující brexitovou dohodu
Lidové noviny
Pokud britská vláda do středy neodstraní z navrhovaného tržního zákona kontroverzní pasáže, které porušují brexitovou dohodu, Evropská unie sáhne k právním krokům. Prohlásil to v pondělí místopředseda Evropské komise (EK) Maroš Šefčovič, podle něhož má evropský blok stále zájem na dojednání smlouvy o budoucích vztazích. Jednání však musejí výrazně zrychlit. Obě strany zahajují další kolo rozhovorů, které stále nedospěly ke sblížení v klíčových sporných bodech. O jejich úspěchu by podle Bruselu i Londýna měly rozhodnout nejbližší týdny.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 9:46 VIDEO: Arméni i Ázerbájdžánci nasadili dělostřelectvo. Země se obviňují z dovozu syrských žoldnéřů
Lidové noviny
Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračují už druhým dnem. Na arménské straně padlo zatím 59 vojáků a 200 bylo zraněno. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Obě strany konfliktu podle agentury TASS nasadily těžké dělostřelectvo a hlásí rovněž územní zisky. Ázerbájdžán vyhlásil částečnou mobilizaci, Arménie vyzvala Turecko k ukončení podpory Baku.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 9:22 Současné teplo mělo podle historických modelů Česko zažít až po roce 2040, tvrdí klimatolog. Extrémů prý přibude
Lidové noviny
Jako lidstvo jsme překonali všechny statistiky, které vědci zabývající se suchem a globálním oteplováním v minulých letech vytvořili. Teplo, které se stalo součástí našich každodenních životů, historické modely předpokládaly až po roce 2040, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Pavel Zahradníček, klimatolog z týmu CzechGlobe zabývající se klimatickou změnou v České republice.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 8:42 Někteří lidé v Ústeckém kraji na protest nenosí roušky, vzájemně se v tom podporují
Lidové noviny
Někteří obyvatelé Ústeckého kraje nenosí roušky na prostest proti vládním opatřením. Na sociálních sítích si vzájemně radí, kam například chodí bez ústenek nakupovat. Někteří píšou, kde všude bez zakrytí úst a nosu byli. S lidmi, kteří roušky odmítají, se tak setkávají průvodčí, řidiči autobusů, prodavačky v obchodech i policisté.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 8:27 Princ George dostal od známého přírodovědce zub vyhynulého žraloka, Malta ho chce zpět
Lidové noviny
Malta bude po Británii žádat vrácení zubu obřího prehistorického žraloka, který minulý týden daroval britský přírodovědec sir David Attenborough princi Georgeovi, pravnukovi královny Alžběty II. Informoval o tom v pondělí deník Times of Malta. Fosílii našel Attenborough v 60. letech minulého století na dovolené na Maltě. Podle maltského ministra kultury Josého Herrery by ale zub měl být vystaven tam, odkud pochází.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 8:13 Českým nemocnicím dochází lék na covid remdesivir, ministerstvo jedná s výrobcem o další várce
Lidové noviny
Nemocnicím v Česku dochází lék remdesivir na těžké formy nemoci covid-19. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál na základě informací Sekce nemocničních lékárníků a vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martina Balíka.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 7:56 Do domu nevinné irské rodiny vtrhli v noci vymahači, otci drželi nůž pod krkem. Poslal je český recidivista
Lidové noviny
Doslova hororovou noc zažila nevinná irská rodina s dítětem na předměstí Dublinu. Do domu jim totiž vtrhla skupina vymahačů, kteří hledali člověka dlužícího jim peníze. Jenže byli na špatné adrese. Tu jim schválně dal čtyřiatřicetiletý český recidivista Martin Polák, za tento čin ho nyní dublinský soud poslal do vězení.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 7:38 Aktualizováno Počet úmrtí s covidem-19 překonal milionovou hranici, v Evropě je obětí téměř 230 tisíc
Lidové noviny
Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to v pondělí agentura AFP s odvoláním na své výpočty. Počet případů nákazy koronavirem podle těchto výpočtů překročil 33 milionů.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 7:19 Nemocnicím v Česku dochází lék na covid remdesivir, nová zásoba má dorazit tento týden
Lidové noviny
Nemocnicím v Česku dochází lék remdesivir na těžké formy nemoci covid-19. Uvedl to v pondělí Český rozhlas - Radiožurnál na základě informací Sekce nemocničních lékárníků a vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martina Balíka.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:50 VIDEO: Arméni i Ázerbájdžánci nasadili dělostřelectvo. Země se vzájemně obviňují, že nasadily syrské žoldnéře
Lidové noviny
V oblasti Náhorního Karabachu pokračovaly boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky podle Jerevanu i přes noc. Baku informovalo o ostřelování ázerbájdžánského města Terter arménskými silami. Obě strany konfliktu nasadily těžké dělostřelectvo, uvedla v pondělí agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:29 Situace kolem covidu se může v Německu výrazně zhoršit, bojí se Merkelová. Je nutný další zásah
Lidové noviny
Německá kancléřka Angela Merkelová se obává rychlého šíření koronaviru v zemi, bez dalšího zásahu očekává i více než 19 000 nových případů denně. Podle deníku Bild to v pondělí prohlásila při videokonferenci s vedením své Křesťanskodemokratické unie (CDU). Infekce v Německu podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) sílí, denní bilance je ale ve srovnání s jinými evropskými zeměmi včetně České republiky výrazně nižší.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:14 Stará Boleslav si připomněla sv. Václava, program byl kvůli koronaviru omezený
Lidové noviny
Přísná opatření kvůli koronaviru v pondělí provázejí Národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi u Prahy. Centrum města, které v jiných letech zaplnily tisíce poutníků, bylo ráno nezvykle prázdné. Vidět byli hlavně policisté a skauti, kteří pomáhali s organizací setkání. Větší hloučky přicházely na náměstí až před slavnostní mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Účast byla však proti minulým rokům výrazně nižší. Akci poznamenalo také deštivé počasí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 5:51 Merkelová navštívila Navalného v nemocnici, kde se léčil z otravy. Ten kancléřce poděkoval
Lidové noviny
Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného během jeho pobytu v berlínské nemocnici, kde se od srpna léčil z otravy nervově paralytickou látkou. Napsal to německý magazín Der Spiegel. Podle něj to svědčí o tom, jak velkou váhu kancléřka kauze přikládá. Agentura Reuters v pondělí citovala Navalného, který návštěvu potvrdil a Merkelové za ni poděkoval. Návštěva podle něj nebyla tajná.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 5:40 Ministr zemědělství Toman slibuje pomoc rybářům v okolí Bečvy, v níž uhynuly tuny ryb
Lidové noviny
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství (MZe) je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod. V tiskové zprávě to v pondělí sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 5:34 Situace kolem koronaviru by se v Německu mohla výrazně zhoršit, bojí se Merkelová
Lidové noviny
Německá kancléřka Angela Merkelová se obává rychlého šíření koronaviru v zemi, bez dalšího zásahu očekává i více než 19 000 nových případů denně. Podle informací deníku Bild to premiérka v pondělí prohlásila při videokonferenci s vedením své Křesťanskodemokratické unie (CDU). Infekce v Německu podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) sílí, denní bilance je ale ve srovnání s jinými evropskými zeměmi včetně České republiky výrazně nižší.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 4:13 Boje v oblasti Náhorního Karabachu pokračovaly i přes noc, obě strany nasadily dělostřelectvo
Lidové noviny
Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračovaly podle Jerevanu i přes noc. Baku informovalo o ostřelování ázerbájdžánského města Terter arménskými silami. Obě strany konfliktu nasadily těžké dělostřelectvo, uvedla v pondělí agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 2:18 Pocta českému režisérovi. V Rusku se koná retrospektiva filmů Jiřího Menzela
Lidové noviny
V Moskvě a v nedaleké Dubně se koná retrospektiva filmů věnovaná českému režisérovi Jiřímu Menzelovi, který zemřel 5. září ve věku 82 let. Na programu je šest snímků oscarového tvůrce, informovaly České centrum v Moskvě a Spojený ústav jaderných výzkumů (SÚJV) v Dubně. Retrospektiva v moskevské Treťjakovské galerii a v jaderném ústavu v Dubně začala ve středu a poslední promítání je na programu příští čtvrtek.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 1:32 Americký soud se postavil proti Trumpovi, zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok
Lidové noviny
Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple a Google nabízet ve Spojených státech ke stažení čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok. Informovala o tom agentura Reuters. Zákaz měl vstoupit v platnost v noci z neděle na pondělí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 1:11 Další překonaný rekord. Při největším nedělním přírůstku přibylo 1305 nakažených
Lidové noviny
Počet nově nakažených koronavirem za 27. září byl největším nedělním nárůstem v Česku od začátku epidemie. Přibylo 1305 případů nemoci covid-19, zatímco třeba předchozí neděli bylo nově nakažených jen 985. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Celkem bylo od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, zaznamenáno 64.597 nakažených. Aktuálně nemocných je 32.723, což je o zhruba 1500 více než celkový počet lidí, kteří se dosud z covidu-19 vyléčili.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 0:58 Minář odešel z Milionu chvilek, chce založit politické hnutí a jít do sněmovních voleb
Lidové noviny
Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí, se kterým by se v příštím roce zřejmě zúčastnil sněmovních voleb. Minář to řekl serverům IHNED.cz a DeníkN. Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo hnutí ANO vedené nynějším premiérem Andrejem Babišem.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 23:00 KOVANDA: Hlavně žádnou paniku. Koruna padá, skepsi ale nepodléhejme
Lidové noviny
Koruna citelně oslabuje. Za posledních třicet dní oslabila vůči euru z kurzu pod úrovní 26,10 na včerejší hodnotu nad 27,20 koruny za euro, tedy na nejslabší úroveň od letošního května.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 23:00 Covid necovid, volí všichni. K volbám může dorazit přes 16 tisíc lidí z karantény
Lidové noviny
Šesté volby do zastupitelstev krajů v historii České republiky v kombinaci s volbami do Senátu s sebou vzhledem k současné situaci přinesou nejedno novum. Přes šestnáct tisíc voličů se totiž momentálně nachází v povinné izolaci či karanténě kvůli možné nákaze covidem. Vhodit svůj hlas do urny ale budou moci.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 23:00 Óda Národní galerie na Mikuláše Medka. Výstava aspiruje na kulturní událost roku
Lidové noviny
Národní galerie připravila Medkovu retrospektivu v převratném stylu.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Pondělí, 26. října 2020

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat