Zpět Zprávy Pondělí, 28. září 2020
Hledat Rubriky 28. 9.
Close
Inzerce
28. 9. 22:29 Aktualizováno Vláda bude už ve středu schvalovat nouzový stav, řekl Babiš. Parametry předloží Prymula
Lidové noviny
Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že mimořádné jednání vlády bude ve středu schvalovat vyhlášení nouzového stavu. Řekl to v předvolební diskusi televize Nova. Podle premiéra je zavedení nouzového stavu potřeba. Návrh předloží ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 26,14 -0,142%
USD 21,97 -0,223%
CHF 24,17 +0,062%
28. 9. 22:28 Aktualizováno Prymula na vládě navrhne nouzový stav, Babiš a Hamáček ho podpoří
MF Dnes
Ministr zdravotnictví Roman Prymula na vládě navrhne vyhlášení nouzového stavu. Ministr vnitra Jan Hamáček i premiér Andrej Babiš pro iDNES.cz řekli, že pokud Prymula nouzový stav navrhne, oni ho podpoří. Babiš poté řekl, že vláda mimořádně zasedne už ve středu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 16:24 Kauza katastrofy lodě Estonia znovu ožívá. Objevily se nové důkazy, možná šlo o srážku s ponorkou
Lidové noviny
Estonsko, Švédsko a Finsko budou vyhodnocovat nové důkazy ke ztroskotání trajektu Estonia. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Katastrofa se stala přesně před 26 lety a zemřelo při ní 852 lidí. Šlo o největší poválečné lodní neštěstí v Evropě.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 16:04 Aktualizováno V Náhorním Karabachu dál zuří boje, Arménie a Ázerbájdžán se ostřelují
MF Dnes
Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračují už druhým dnem. Obě strany konfliktu nasadily těžké dělostřelectvo a hlásí rovněž územní zisky. Ázerbájdžán vyhlásil částečnou mobilizaci, Arménie vyzvala Turecko k ukončení podpory Baku.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 15:52 Aktualizováno Španělský nejvyšší soud sesadil katalánského premiéra Torru, separatisté chystají protesty
Lidové noviny
Španělský nejvyšší soud potvrdil prosincový verdikt katalánského nejvyššího soudu, který na rok a půl zakázal vykonávat veřejně volené funkce předsedovi katalánské vlády Quimu Torrovi. Informují o tom v pondělí místní média. Podle nich Torru v úřadu premiéra tohoto španělského autonomního regionu dočasně nahradí vicepremiér Pere Aragones, než vládní koalice separatistických stran vybere nového předsedu regionální vlády. Separatistické organizace v reakci na verdikt na večer svolaly manifestace do řady katalánských měst.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 15:33 Aktualizováno VIDEO: Padlých v Náhorním Karabachu jsou už desítky. Obě strany nasadily těžké dělostřelectvo
Lidové noviny
Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach se vyostřil. Do bojů, které si od nedělního rána vyžádaly desítky mrtvých, nasadily obě strany i těžké dělostřelectvo. Oba státy přistoupily i k mobilizaci záloh. Baku a Jerevan se vzájemně obvinily z útoků a také z dovozu žoldnéřů ze Sýrie. Evropská unie, papež František i regionální velmoci Rusko a Turecko vyzvali Arménii a Ázerbájdžán, aby boje v Náhorním Karabachu ukončily.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 15:18 Náměstek Mlsna: Možnost odložení voleb není vůbec na stole, pro jistotu jsme snížili počet členů komisí
Lidové noviny
I přes epidemiologickou nepřízeň se volby za týden odehrají. „Možnost jejich odložení není vůbec na stole,“ říká v rozhovoru Petr Mlsna, náměstek ministra vnitra zodpovědný za volby.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 15:00 Ind rozřízl břicho těhotné manželky. Chtěl vědět, zda bude mít syna
MF Dnes
Indická policie zadržela muže, který rozřízl břicho své těhotné ženě srpnem. Chtěl totiž vědět, jaké je pohlaví dítěte. To jeho zákrok nepřežilo. Sama žena bojuje o život. Dívky jsou v konzervativně založené Indii považované za břemeno, dochází proto často k potratům na základě pohlaví.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 14:52 Aktualizováno Milion chvilek je občanská iniciativa a kandidovat nebude, řekl to nový předseda Roll
Lidové noviny
Milion chvilek je bytostně občanská iniciativa rostoucí zdola a jako taková nikdy nebude kandidovat ve volbách. Na začátku pochodu Kroky k volbám, který v pondělí odpoledne vyrazil z pražské Kampy a zamířil na Staroměstské náměstí, to prohlásil nový předseda spolku Benjamin Roll. Dosavadní předseda Mikuláš Minář serverům IHNED.cz a Deník N řekl, že v pátek rezignoval na svou funkci. Chce založit hnutí, se kterým by se v příštím roce zřejmě zúčastnil sněmovních voleb.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 14:36 Odposlechy lze využít, i když byly nařízeny v jiné kauze, rozhodl Nejvyšší soud
Lidové noviny
Odposlechy lze užít jako platný důkaz, i když byly nasazeny kvůli jinému podezření. Podle Hospodářských novin (HN) to vyplývá z nového rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), které může mít dopad i na některé sledované kauzy, třeba případy spojené s lobbistou Ivem Rittigem. Některé soudy dosud takové poznatky z odposlechů nepřipouštěly jako důkazy. O novém rozhodnutí informuje deník na svém webu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 14:29 Aktualizováno Zákaz hromadných akcí, omezení provozu podniků, roušky i venku. Slovensko výrazně zpřísňuje opatření
Lidové noviny
Slovensko od října kvůli šíření koronaviru zakáže až na výjimky konání hromadných akcí, včetně sportovních. Omezí také provoz restaurací a dalších podobných zařízení, opět zavede i limit počtu zákazníků v prodejnách. Vláda bude ve středu rozhodovat o vyhlášení nouzového stavu. Během jednání ústředního krizového štábu to v pondělí novinářům řekli premiér Igor Matovič a hlavní hygienik Ján Mikas.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 14:12 Aktualizováno Prymula zřejmě brzy navrhne nouzový stav, Babiš a Hamáček ho podpoří
MF Dnes
Ministr zdravotnictví Roman Prymula zřejmě brzy na vládě navrhne vyhlášení nouzového stavu. Zprávu přinesl server Respekt.cz. Ministr vnitra Jan Hamáček i premiér Andrej Babiš pro iDNES.cz řekli, že pokud Prymula nouzový stav navrhne, oni ho podpoří. Podle Babiše vláda mimořádně zasedne ve středu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 14:08 Aktualizováno Slovensko zpřísňuje opatření. Zakáže hromadné akce, roušky povinné i venku
MF Dnes
Slovensko od čtvrtka 1. října zpřísní opatření proti koronaviru. Zakáže až na výjimky konání hromadných akcí, včetně sportovních. Omezí se také provoz restaurací, znovu se zavede limit počtu zákazníků v prodejnách. Roušky budou povinné venku, pokud nebude možné dodržet rozestupy. K jejich nošení vyzvala Slováky prezidentka Čaputová.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 13:39 Aktualizováno Prymula zřejmě vládě navrhne vyhlášení nouzového stavu. Ale až po volbách
Lidové noviny
Vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření koronaviru zřejmě navrhne na dalším jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula. Řekl to serveru Respekt.cz. Vláda se sejde za týden. Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) řekl serveru iDNES.cz, že o Prymulově plánu ví a vyhlášení nouzového stavu podpoří. Podle serveru chce Prymula vyhlásit nouzový stav, aby stát mohl přistoupit k dalším opatřením proti šíření nemoci covid-19.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 13:26 V Praze přibylo za 24 hodin 238 nakažených. Po poklesu čísla opět rostou
Lidové noviny
V Praze přibylo za posledních 24 hodin 238 potvrzených případů koronaviru. Je to téměř o 50 více než v neděli, ale výrazně méně, než byly denní přírůstky od čtvrtka do soboty. Od začátku epidemie je v hlavním městě 20 060 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Další a podrobnější údaje, například počet vyléčených a zemřelých, v pondělí hygienici z technických důvodů nezveřejnili.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 13:05 Zrušení superhrubé mzdy na dva roky vytváří prostor pro daňovou reformu, říká ministryně práce Maláčová
Hospodářské noviny
Jejím ministerstvem proteče skoro polovina státního rozpočtu. Přesto dokáže při projednávání státního rozpočtu na příští rok požadovat další miliardy pro sociální oblast nebo prosazovat výplatu části mezd ve firmách, které se ocitly v krizi. Na...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:55 VIDEO: Nahlédněte do obnoveného zámku v Poodří, byl v něm ústav pro ženy
MF Dnes
Turisté mají na Novojičínsku nový cíl. V Nové Horce, místní části Studénky, v Chráněné krajinné oblasti Poodří se veřejnosti otevřel opravený barokní zámek. Návštěvníkům nabízí například skvostný zahradní sál, restaurovanou zámeckou kapli nebo ukázky unikátní přírody v okolí řeky Odry.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:55 V Brně začíná festival k poctě Leoše Janáčka. Bude i streamovat
MF Dnes
Inscenace méně známé opery Leoše Janáčka Osud v režii mezinárodně uznávaného Roberta Carsena zahájí v moravské metropoli festival Janáček Brno 2020. Ten potrvá až do 16. října.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:53 Aktualizováno Prymula zřejmě brzy na vládě navrhne vyhlášení nouzového stavu
MF Dnes
Ministr zdravotnictví Roman Prymula zřejmě brzy na vládě navrhne vyhlášení nouzového stavu. Zprávu přinesl server Respekt.cz. Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že pokud Prymula nouzový stav navrhne, on ho podpoří.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:37 Minářova strana by pomohla hnutí ANO a oslabila opozici, vyplývá to z tvrzení politologů
Lidové noviny
Založení nové politické strany Mikulášem Minářem by oslabilo a roztříštilo opozici. Vyplývá to z názorů politologů, které oslovila ČTK. Podle některých z nich by takový krok posílil především předsedu hnuí ANO, premiéra Andreje Babiše (ANO). Minář v pondělí oznámil, že odchází z čela spolku Milion chvilek. Chce se rozhodnout, zda založí vlastní politickou stranu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:29 OSN vyzývá Nigérii, aby nepopravila zpěváka za rouhačskou píseň. Jde o porušení lidských práv
Lidové noviny
Právní experti Organizace spojených národů žádají Nigérii, aby propustila 22letého zpěváka, který byl odsouzen k smrti za rouhačskou píseň. V pondělí o tom informuje agentura Reuters. Ta rovněž uvedla, že lidé rozzuření zpěvákovou písní v březnu podpálili dům, kde žije jeho rodina.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:25 Remdesivir měl hlavně pomáhat, ne vydělávat, říká jeho spolutvůrce
Hospodářské noviny
Osobně se mě velmi dotýká, když některá média napadají Gilead, že remdesivir vyvinul proto, aby vydělal na pandemii koronaviru, svěřuje se virolog Tomáš Cihlář, viceprezident americké farmaceutické společnosti Gilead Sciences. Tým vědců, který vedl,...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:09 Dvě nehody u obce u Prahy. Po srážce autobusu s autem čtyři zranění
MF Dnes
V pondělí odpoledne se stala vážná nehoda u obce Libeř u Prahy. Prázdný autobus se zde srazil s autem. Čtyři zraněné pacienty převezli záchranáři do motolské nemocnice. Mezi zraněnými je jeden nezletilý. U Libeře se předtím srazila dvě auta, tato nehoda se obešla bez zranění.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:07 Aktualizováno Odchod Mináře do politiky ubere chvilkařům na popularitě, říká politolog
MF Dnes
Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek a oznámil svůj záměr vstoupit do politiky se svým hnutím. Podle politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se síly opozice ještě více roztříští. Krok Mináře je však podle něj logickým vyústěním jeho názorů.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:00 Letadla budou opět pilotovat jen muži. Kvůli pandemii ubývá pilotek
MF Dnes
Zatímco v posledních letech přibývalo pilotek, koronavirová pandemie ženy v kokpitech opět upozadila. Kvůli omezení letecké dopravy je totiž více pilotů než letadel v provozu a ženám v leteckém průmyslu opět hrozí vyhazovy. Zůstanou totiž jen ti nejzkušenější.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 12:00 Virolog Cihlář, který vedl i vývoj Remdesiviru, dostal mimořádnou cenu Neuron. Finanční prémii chce vrátit zpět do vědy
Hospodářské noviny
Uznávaný virolog Tomáš Cihlář v pondělí večer obdržel mimořádnou Cenu Neuron. Je to první takové ocenění, které získal, přestože má za sebou řadu úspěchů v oblasti vědy a farmacie. Ocenění dostal za významný vědecký objev a za podíl na vývoji...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 11:36 Aktualizováno Ve Vršovicích záchranáři ošetřili pobodaného. Policie zadržela dva muže
MF Dnes
V nedělních pozdních večerních hodinách vyjeli pražští kriminalisté k nákupnímu centru Eden, kde zadrželi dva muže. Podezírají je z pobodání dalšího muže, kterého záchranáři převezli do nemocnice. Policisté vyslechli zraněného v pondělí, nikoho zatím neobvinili.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 11:34 V Michli se srazila tři auta, jednoho zraněného vyprostili hasiči
MF Dnes
Všechny složky integrovaného záchranného systému vyjížděly k nehodě tří osobních aut, která se srazila v pražské Michli. Jednoho zaklíněného zraněného muže z auta vyprošťovali hasiči. Záchranáři ho následně převezli do nemocnice.
 To se mi líbí Odpovědět
Prymula možná navrhne nouzový stav, ale až po volbách 28. 9. 11:02 Prymula možná navrhne nouzový stav, ale až po volbách
Respekt
Plošná opatření nelze dělat jen tak, hrozí žaloby, uznal nový ministr zdravotnictví
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:57 Popularizátorka: Vrtalo mi hlavou, jak to bylo se vztahem Boženy Němcové k manželovi, když měla další muže
Lidové noviny
Zajímá se o 19. století a snaží se probudit zájem o něj i u školáků. Pořádá besedy o Boženě Němcové či Karlu Hynku Máchovi. Zabývá se volnočasovou pedagogikou a na webu týdeníku Respekt má svůj blog. Jak učit dnešní děti o klasicích a kdy jim dát do ruky Babičku? „Literární historii bych do koše nezahazovala, ale šla bych na to přes příběhy, děti na besedách poslouchají,“ říká Popularizátorka českých osobností minulosti Martina Bittnerová.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:57 VIDEO: Taková normální rodinka z pravěku. Vracejí se Croodsovi
MF Dnes
Pod názvem Croodsovi: Nový věk se letos týden před Vánocemi, 17. prosince, vrátí do kin animovaná rodinka z pravěku. Druhý díl následuje sedm let po vzniku hitu Croodsovi, na nějž navázal i seriál.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:48 Aktualizováno Nobelistka Alexijevičová odletěla z Běloruska jako poslední z koordinační rady opozice
Lidové noviny
Spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení koordinační rady běloruské opozice zůstávala ve vlasti na svobodě, odletěla do Německa. Uvedl to server Tut.by s odvoláním na spolupracovnici spisovatelky, oceněné Nobelovou cenou za literaturu. Ostatní členové vedení opoziční rady již byli uvězněni, nebo donuceni k odjezdu z Běloruska. Generální prokurátor podezírá opoziční špičky ze snah o uchvácení moci a z poškozování národní bezpečnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:37 Maďarsko nechá hranice zavřené i v říjnu, visegrádská čtyřka má výjimku
MF Dnes
Maďarsko nechá hranice kvůli koronaviru zavřené i v říjnu, oznámil v pondělí ministr zahraničí Péter Szijjártó. Výjimka pro občany zbývajících zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska a Polska, zůstává v platnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:34 Část se učí doma, část ve škole. Žáky propojují v hodinách přes internet
MF Dnes
Karanténa či pozitivní výsledky dětí i učitelů na koronavirus ztěžují výuku na školách po celé republice. Na soukromém gymnáziu Thomase Manna v Praze je necelá pětina dětí doma a učí se distančně. Škola typy výuky kombinuje. Ve třídách jsou kamery a interaktivní tabule, na kterou se připojují jednotliví žáci. Do hodin se díky tomu zapojují děti ve třídách i doma.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:25 Trump se topí v dluzích. Na daních platí méně než miliony obyčejných Američanů
Hospodářské noviny
Americký prezident Donald Trump neplatí skoro žádné daně. A to navzdory tomu, že sám sebe označuje za úspěšného podnikatele, který vydělal miliardy dolarů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil deník The New York Times. Trump v 11 z posledních 18 let...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:21 Maďarsko nechá hranice zavřené i v říjnu, výjimka pro země Visegrádu dále platí
Lidové noviny
Maďarsko nechá hranice kvůli koronaviru zavřené i v říjnu, oznámil v pondělí ministr zahraničí Péter Szijjártó. Výjimka pro občany zbývajících zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska a Polska, zůstává v platnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 10:04 Útočil na Němcovou? Uchazeč o Senát Hampl s ní bude debatovat v Rozstřelu
MF Dnes
Hosty dalšího předvolebního Rozstřelu budou v úterý kandidáti do Senátu v obvodu Praha 1. Poslankyně Miroslava Němcová usiluje o zvolení do horní komory Parlamentu znovu po 24 letech, senátor Václav Hampl obhajuje svůj stávající post. Oba zástupci opozičních stran představí své kampaně, Hampl v ní čelil kritice kvůli údajné narážce na Němcovou.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 9:57 Slovo partyzán mám spojené s hrůzou, vzpomíná pamětník Ferdinand Korbel
MF Dnes
Je to jediná chvíle, kdy se mu hlas rozechvěje až do ztracena. „Jsem nedávno po mozkové mrtvici. Mám strach, co se mnou film udělá,“ svěří se po třech hodinách rozhovoru Ferdinand Korbel (76). Jeho život je součástí drsných událostí po 2. světové válce, jež inspirovaly vznik nového filmu Krajina ve stínu, který je právě teď v kinech.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 9:55 EU hrozí odvetou, pokud Londýn do středy nezmění sporný návrh porušující brexitovou dohodu
Lidové noviny
Pokud britská vláda do středy neodstraní z navrhovaného tržního zákona kontroverzní pasáže, které porušují brexitovou dohodu, Evropská unie sáhne k právním krokům. Prohlásil to v pondělí místopředseda Evropské komise (EK) Maroš Šefčovič, podle něhož má evropský blok stále zájem na dojednání smlouvy o budoucích vztazích. Jednání však musejí výrazně zrychlit. Obě strany zahajují další kolo rozhovorů, které stále nedospěly ke sblížení v klíčových sporných bodech. O jejich úspěchu by podle Bruselu i Londýna měly rozhodnout nejbližší týdny.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 9:46 VIDEO: Arméni i Ázerbájdžánci nasadili dělostřelectvo. Země se obviňují z dovozu syrských žoldnéřů
Lidové noviny
Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračují už druhým dnem. Na arménské straně padlo zatím 59 vojáků a 200 bylo zraněno. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Obě strany konfliktu podle agentury TASS nasadily těžké dělostřelectvo a hlásí rovněž územní zisky. Ázerbájdžán vyhlásil částečnou mobilizaci, Arménie vyzvala Turecko k ukončení podpory Baku.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 9:22 Současné teplo mělo podle historických modelů Česko zažít až po roce 2040, tvrdí klimatolog. Extrémů prý přibude
Lidové noviny
Jako lidstvo jsme překonali všechny statistiky, které vědci zabývající se suchem a globálním oteplováním v minulých letech vytvořili. Teplo, které se stalo součástí našich každodenních životů, historické modely předpokládaly až po roce 2040, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Pavel Zahradníček, klimatolog z týmu CzechGlobe zabývající se klimatickou změnou v České republice.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 9:17 V Kozlově na Olomoucku už druhý den hoří štěpka. Lidé nemají větrat
MF Dnes
Od nedělního poledne bojují hasiči s požárem štěpky v Kozlově na Olomoucku. K těžko přístupnému terénu se museli prořezat motorovými pilami. V pondělí odpoledne je na místě pět jednotek hasičů. Lidé v okolí nemají větrat.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 8:42 Někteří lidé v Ústeckém kraji na protest nenosí roušky, vzájemně se v tom podporují
Lidové noviny
Někteří obyvatelé Ústeckého kraje nenosí roušky na prostest proti vládním opatřením. Na sociálních sítích si vzájemně radí, kam například chodí bez ústenek nakupovat. Někteří píšou, kde všude bez zakrytí úst a nosu byli. S lidmi, kteří roušky odmítají, se tak setkávají průvodčí, řidiči autobusů, prodavačky v obchodech i policisté.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 8:30 Přelomový verdikt. Prostorové odposlechy, které při šetření jiných kauz odhalí další trestnou činnost, lze využít jako důkaz
Hospodářské noviny
Nejvyšší soud ukončil debatu, zda a za jakých podmínek mohou být použity jako důkaz odposlechy, které sice nařídil soud, ale k odhalení úplně jiné trestné činnosti, než jakou nakonec zaznamenaly. Takové odposlechy jsou klíčovým důkazem v řadě...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 8:27 Princ George dostal od známého přírodovědce zub vyhynulého žraloka, Malta ho chce zpět
Lidové noviny
Malta bude po Británii žádat vrácení zubu obřího prehistorického žraloka, který minulý týden daroval britský přírodovědec sir David Attenborough princi Georgeovi, pravnukovi královny Alžběty II. Informoval o tom v pondělí deník Times of Malta. Fosílii našel Attenborough v 60. letech minulého století na dovolené na Maltě. Podle maltského ministra kultury Josého Herrery by ale zub měl být vystaven tam, odkud pochází.
 To se mi líbí Odpovědět
ANO v předvolebních průzkumech ztrácí. Má se Andrej Babiš začít bát? 28. 9. 8:22 ANO v předvolebních průzkumech ztrácí. Má se Andrej Babiš začít bát?
Respekt
Jak si stojí hnutí ANO po odchodu Adama Vojtěcha? Do zákulisí „vládní rošády”, která je rovněž tématem aktuálního čísla Respektu, nahlíží Ondřej Kundra. Silvie Lauder se v podcastu věnuje kritizované novele vyhlášky o inkluzivním vzdělávání, proti které se ohradila odborná veřejnost i rodiče. Snaží se ministerstvo skutečně jen efektivně ušetřit? V dnešním díle dál uslyšíte, jak Klára Zajíčková s Hanou Řičicovou usedly zpátky ke strojům. Šly si zkusit, jestli si samy zvládnou ušít šaty.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 8:15 Aktualizováno Česku dochází remdesivir na léčbu covidu, Prymula vyjednává nové zásoby
MF Dnes
V českých nemocnicích dochází lék remdesivir, kteří lékaři používají na léčbu těžké formy nemoci covid-19. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly ale Česko už s firmou Gilead Sciences jedná o další dodávce. Ta by mohla dorazit do konce týdne.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 8:13 Českým nemocnicím dochází lék na covid remdesivir, ministerstvo jedná s výrobcem o další várce
Lidové noviny
Nemocnicím v Česku dochází lék remdesivir na těžké formy nemoci covid-19. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál na základě informací Sekce nemocničních lékárníků a vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martina Balíka.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 8:10 Opozičnice Alexijevičová opustila Bělorusko, bude se léčit v Německu
MF Dnes
Spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení koordinační rady běloruské opozice zůstávala ve vlasti na svobodě, odletěla do Německa. Ostatní členové vedení opoziční rady již byli uvězněni, nebo donuceni k odjezdu z Běloruska. Generální prokurátor podezírá opoziční špičky ze snah o uchvácení moci a z poškozování národní bezpečnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 7:56 Do domu nevinné irské rodiny vtrhli v noci vymahači, otci drželi nůž pod krkem. Poslal je český recidivista
Lidové noviny
Doslova hororovou noc zažila nevinná irská rodina s dítětem na předměstí Dublinu. Do domu jim totiž vtrhla skupina vymahačů, kteří hledali člověka dlužícího jim peníze. Jenže byli na špatné adrese. Tu jim schválně dal čtyřiatřicetiletý český recidivista Martin Polák, za tento čin ho nyní dublinský soud poslal do vězení.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 7:40 Mikuláš Minář má velké oči. Jeho vstup do politiky může ublížit opozici a Babišovi pomoci k dalšímu vítězství
Hospodářské noviny
Mikuláš Minář opouští spolek Milion chvilek pro demokracii a chce založit nové politické hnutí. První instinktivní reakce každého, kdo sleduje českou politiku, je jasná. Je to akce odsouzená k neúspěchu, jen další trestuhodné tříštění...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 7:38 Aktualizováno Počet úmrtí s covidem-19 překonal milionovou hranici, v Evropě je obětí téměř 230 tisíc
Lidové noviny
Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to v pondělí agentura AFP s odvoláním na své výpočty. Počet případů nákazy koronavirem podle těchto výpočtů překročil 33 milionů.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 7:24 Kanadští věřící mají v kostele „boží buňku“, mohou se v ní bezpečně modlit
MF Dnes
Kostely v Kanadě, které musely být v době pandemie zavřené, sázejí na originálnost, aby se mohly znovu otevřít. V Ottawě v jednom z nich zřídili „boží buňku“ ze skla, kde se mohou věřící zcela bezpečně modlit.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 7:19 Nemocnicím v Česku dochází lék na covid remdesivir, nová zásoba má dorazit tento týden
Lidové noviny
Nemocnicím v Česku dochází lék remdesivir na těžké formy nemoci covid-19. Uvedl to v pondělí Český rozhlas - Radiožurnál na základě informací Sekce nemocničních lékárníků a vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martina Balíka.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 7:02 O českých puškách a pasivních radarech dobře víme, říká švédský velvyslanec
MF Dnes
Pronájem stíhaček Gripen je nejviditelnější projekt mezi Českem a Švédskem. Ale obranných projektů je víc. Kritici namítají, že ze severu proudí víc věcí, než obráceně. Švédský vývoz však představuje zhruba polovinu toho českého, upozorňuje švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:50 VIDEO: Arméni i Ázerbájdžánci nasadili dělostřelectvo. Země se vzájemně obviňují, že nasadily syrské žoldnéře
Lidové noviny
V oblasti Náhorního Karabachu pokračovaly boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky podle Jerevanu i přes noc. Baku informovalo o ostřelování ázerbájdžánského města Terter arménskými silami. Obě strany konfliktu nasadily těžké dělostřelectvo, uvedla v pondělí agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:29 Situace kolem covidu se může v Německu výrazně zhoršit, bojí se Merkelová. Je nutný další zásah
Lidové noviny
Německá kancléřka Angela Merkelová se obává rychlého šíření koronaviru v zemi, bez dalšího zásahu očekává i více než 19 000 nových případů denně. Podle deníku Bild to v pondělí prohlásila při videokonferenci s vedením své Křesťanskodemokratické unie (CDU). Infekce v Německu podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) sílí, denní bilance je ale ve srovnání s jinými evropskými zeměmi včetně České republiky výrazně nižší.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:27 Aktualizováno Ministerstvo pomůže rybářům z okolí Bečvy, policie viníka stále hledá
MF Dnes
Ministerstvo zemědělství je připravené pomoci rybářům v okolí řeky Bečvy, kde uhynuly tuny ryb. Ty se otrávily kyanidem, který do vody vypustil neznámý pachatel. Rybáři by mohli například do vody vypustit jiné ryby či zdarma využít vodní nádrže Povodí Moravy. Ministerstvo je připravené i zajistit finanční kompenzaci. Policie viníka stále nemá.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:14 Stará Boleslav si připomněla sv. Václava, program byl kvůli koronaviru omezený
Lidové noviny
Přísná opatření kvůli koronaviru v pondělí provázejí Národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi u Prahy. Centrum města, které v jiných letech zaplnily tisíce poutníků, bylo ráno nezvykle prázdné. Vidět byli hlavně policisté a skauti, kteří pomáhali s organizací setkání. Větší hloučky přicházely na náměstí až před slavnostní mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Účast byla však proti minulým rokům výrazně nižší. Akci poznamenalo také deštivé počasí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:06 Aktualizováno Ve Staré Boleslavi se koná pouť, kvůli koronaviru je program omezený
MF Dnes
Národní svatováclavskou pouť ve Staré Boleslavi kvůli epidemii koronaviru doprovázejí přísná opatření. Oproti předchozím rokům byly ráno ulice města poloprázdné. Větší hloučky přicházely na náměstí až před slavnostní mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Účast byla však proti minulým rokům výrazně nižší. Akci poznamenalo také deštivé počasí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:01 Aktualizováno Minář skončil v čele spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí a jít do voleb
MF Dnes
Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí, se kterým by se v příštím roce zřejmě zúčastnil sněmovních voleb. Minář to řekl serverům IHNED.cz a DeníkN. O vstupu do politiky přemýšlí už od června. „Nechci zatěžovat Milion chvilek úvahami o vstupu do politiky,“ prohlásil.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:00 KOMENTÁŘ: Proč nepřitvrzovat zelený sen
MF Dnes
Neexistuje jediný racionální argument, proč přijmout návrh na zpřísnění už tak dost utopického Zeleného údělu Ursuly von der Leyenové. Ledaže bychom toužili po návratu socialistické přídělové ekonomiky, na niž si půlka národa snad ještě pamatuje, píše ekonom a publicista Jan Ferenc.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:00 Slavníkovce nechal pravděpodobně vyvraždit Oldřich, říká historik Charvát
MF Dnes
Vyvraždění Slavníkovců na středočeské Libici na den sv. Václava před 1 025 lety je jednou z klíčových událostí úsvitu českých dějin. Kdo a proč rozhodl o odstranění mocného rodu? Dal k vraždám pokyn český kníže? Anebo jeho synové? Či někdo z českých předáků?
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 6:00 Politici v kampani selhávají, shodují se experti. Lidé tvoří vtipné koláže
MF Dnes
Slogany na billboardech a plakátech do krajských a senátních voleb na jižní Moravě? Nejčastěji nicneříkající, občas bizarní, výjimečně velmi dobře vymyšlené a vhodně zpracované. Tak shrnují propagaci hlavních tváří politických stran odborníci, které redakce MF DNES oslovila, aby letošní kampaně zhodnotili.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 5:55 Do Řecka už jen s testem, v Rakousku ho musí mít cestující z Prahy
MF Dnes
České ministerstvo zahraničí v pondělí připomnělo, že všichni Češi směřující do Řecka musí od pondělí nově předložit negativní test na nemoc covid-19, jenž nesmí být starší než 72 hodin. Nová opatření začala ve stejnou dobu platit také v Rakousku, které bude negativní test na koronavirus vyžadovat od cestovatelů přijíždějících z Prahy.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 5:51 Merkelová navštívila Navalného v nemocnici, kde se léčil z otravy. Ten kancléřce poděkoval
Lidové noviny
Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného během jeho pobytu v berlínské nemocnici, kde se od srpna léčil z otravy nervově paralytickou látkou. Napsal to německý magazín Der Spiegel. Podle něj to svědčí o tom, jak velkou váhu kancléřka kauze přikládá. Agentura Reuters v pondělí citovala Navalného, který návštěvu potvrdil a Merkelové za ni poděkoval. Návštěva podle něj nebyla tajná.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 5:40 Ministr zemědělství Toman slibuje pomoc rybářům v okolí Bečvy, v níž uhynuly tuny ryb
Lidové noviny
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství (MZe) je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod. V tiskové zprávě to v pondělí sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
 To se mi líbí Odpovědět
Donald Trump neplatí daně, Donald Trump vítězí 28. 9. 5:35 Donald Trump neplatí daně, Donald Trump vítězí
Respekt
Americkou předvolební kampaní hýbe nominace soudkyně Amy Coney Barrett i zveřejněná daňová přiznání prezidenta
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 5:34 Situace kolem koronaviru by se v Německu mohla výrazně zhoršit, bojí se Merkelová
Lidové noviny
Německá kancléřka Angela Merkelová se obává rychlého šíření koronaviru v zemi, bez dalšího zásahu očekává i více než 19 000 nových případů denně. Podle informací deníku Bild to premiérka v pondělí prohlásila při videokonferenci s vedením své Křesťanskodemokratické unie (CDU). Infekce v Německu podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) sílí, denní bilance je ale ve srovnání s jinými evropskými zeměmi včetně České republiky výrazně nižší.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 5:18 Češi proti Hitlerovi. Mobilizované vojáky svážel na vlak i Werich
MF Dnes
Rychle a efektivně provedená mobilizace udělala v závěru září 1938 z československého vojska jednu z nejakceschopnějších armád Evropy. Už v prvních hodinách jejího průběhu spěchalo do mobilizačních center tolik mužů, že nestačily dopravní kapacity. Své osobní vozy proto brancům před 72 lety urychleně poskytly i takové osobnosti jako Jan Werich či Karel Čapek.
 To se mi líbí Odpovědět
Mikuláš Minář jde do politiky: Co to udělá s Milionem chvilek a opozicí? 28. 9. 4:58 Mikuláš Minář jde do politiky: Co to udělá s Milionem chvilek a opozicí?
Respekt
Spolu s Janem Čižinským by měli deklarovat nejen to, jaké hnutí by chtěli založit, ale i to, za jakých okolností by to neudělali
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 4:40 Aktualizováno Navalnyj se zotavuje rychleji, než se čekalo. Potvrdil návštěvu Merkelové
MF Dnes
Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj se z otravy novičokem zotavuje rychleji, než se čekalo. V sobotu to prohlásil jeho poradce Leonid Volkov, podle kterého se kritik Kremlu nyní léčí ambulantně na tajném místě a zůstává pod přísnou ochranou. Navalný v pondělí na Twitteru potvrdil, že ho při pobytu v nemocnici navštívila německá kancléřka Angela Merkelová.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 4:13 Boje v oblasti Náhorního Karabachu pokračovaly i přes noc, obě strany nasadily dělostřelectvo
Lidové noviny
Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračovaly podle Jerevanu i přes noc. Baku informovalo o ostřelování ázerbájdžánského města Terter arménskými silami. Obě strany konfliktu nasadily těžké dělostřelectvo, uvedla v pondělí agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 4:00 Syndrom vyhoření mají stále mladší. Přispěl i home office, tvrdí průzkum
MF Dnes
Zatímco dříve se syndrom vyhoření týkal pracovníků v pozdějším věku, v dnešní době postihuje stále mladší lidi. Nedávný průzkum společnosti OnePoll ukázal, že průměrný pracovník má zkušenosti s kariérním vyhořením již ve 32 letech. Situaci navíc zhoršila koronavirová epidemie.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 2:47 Lesy ČR jsou kvůli kůrovcové kalamitě ve ztrátě 480 milionů korun
MF Dnes
Státní podnik Lesy České republiky vykázal v prvním pololetí kvůli kůrovci a nízkým cenám dřeva ztrátu 480 milionů korun. Loni do konce června měl zisk 169 milionů korun, řekla mluvčí Eva Jouklová. Kůrovcová kalamita na hospodaření státního podniku negativně dopadá třetím rokem v řadě. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 2:41 Léto svatého Václava se nekoná. Týden proprší, teploty nepřekročí 20 stupňů
MF Dnes
Místo babího léta čeká Česko spíše deštivé počasí. Začátek týdne bude provázen deštěm a přeháňkami, postupně by se však mělo oteplovat. Nejvyšší teploty v tomto týdnu naměříme až v sobotu, píše se v týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 2:30 Trump v deseti z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů, v záznamech vykazoval chronické ztráty
Hospodářské noviny
Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů. Informoval o tom list The New York Times s odvoláním na daňové záznamy. V roce svého zvolení Trump podle listu zaplatil na federální dani z příjmů pouze 750...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 2:18 Pocta českému režisérovi. V Rusku se koná retrospektiva filmů Jiřího Menzela
Lidové noviny
V Moskvě a v nedaleké Dubně se koná retrospektiva filmů věnovaná českému režisérovi Jiřímu Menzelovi, který zemřel 5. září ve věku 82 let. Na programu je šest snímků oscarového tvůrce, informovaly České centrum v Moskvě a Spojený ústav jaderných výzkumů (SÚJV) v Dubně. Retrospektiva v moskevské Treťjakovské galerii a v jaderném ústavu v Dubně začala ve středu a poslední promítání je na programu příští čtvrtek.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 2:00 Deprese a riziko sebevražd v karanténě? Tak velký nárůst nás překvapil, říká expert
Hospodářské noviny
Nárůst u rizika depresí a sebevražd jsem v době lockdownu čekal, ale ne takový, říká výzkumník Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví. Restriktivní opatření měla vliv na setkávání s přáteli, na naše koníčky. Není to jenom o stresu, je tu...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 1:56 K počítačům ji přivedl otec, věděl, že změní svět. Jak šéfka českého Googlu rozjela ajťáckou dráhu
Hospodářské noviny
O Taťáně le Moigne se mluví jako o první dámě českého internetu. Už od roku 2006 vede českou pobočku Googlu, kterou tu pomáhala založit. IT sektoru se ale věnuje přes 30 let, začalo to během studií softwarového inženýrství na Vysoké škole ekonomické...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 1:36 Trump podle listu 10 let neplatil žádné daně z příjmů. Prezident to odmítá
MF Dnes
Americký prezident Donald Trump v deseti z uplynulých 15 let neplatil žádné daně z příjmů, napsal list The New York Times s odvoláním na daňové záznamy. V roce svého zvolení Trump měl zaplatit na federální dani z příjmů pouze 750 dolarů, zhruba 17 500 korun. Stejnou částku zaplatil také v následujícím roce. Prezident informace listu označil za falešnou zprávu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 1:32 Americký soud se postavil proti Trumpovi, zablokoval zákaz distribuce čínské aplikace TikTok
Lidové noviny
Americký soud dočasně zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje společnostem Apple a Google nabízet ve Spojených státech ke stažení čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok. Informovala o tom agentura Reuters. Zákaz měl vstoupit v platnost v noci z neděle na pondělí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 1:11 Další překonaný rekord. Při největším nedělním přírůstku přibylo 1305 nakažených
Lidové noviny
Počet nově nakažených koronavirem za 27. září byl největším nedělním nárůstem v Česku od začátku epidemie. Přibylo 1305 případů nemoci covid-19, zatímco třeba předchozí neděli bylo nově nakažených jen 985. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Celkem bylo od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, zaznamenáno 64.597 nakažených. Aktuálně nemocných je 32.723, což je o zhruba 1500 více než celkový počet lidí, kteří se dosud z covidu-19 vyléčili.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 1:03 V Česku přibylo 1305 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie
MF Dnes
Počet nově nakažených koronavirem za 27. září byl největším nedělním nárůstem v Česku od začátku epidemie. Přibylo 1305 případů nemoci covid-19, zatímco třeba předchozí neděli bylo nově nakažených jen 985. Celkem bylo od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, zaznamenáno 64 597 nakažených.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 9. 0:58 Minář odešel z Milionu chvilek, chce založit politické hnutí a jít do sněmovních voleb
Lidové noviny
Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí, se kterým by se v příštím roce zřejmě zúčastnil sněmovních voleb. Minář to řekl serverům IHNED.cz a DeníkN. Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo hnutí ANO vedené nynějším premiérem Andrejem Babišem.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 23:00 KOVANDA: Hlavně žádnou paniku. Koruna padá, skepsi ale nepodléhejme
Lidové noviny
Koruna citelně oslabuje. Za posledních třicet dní oslabila vůči euru z kurzu pod úrovní 26,10 na včerejší hodnotu nad 27,20 koruny za euro, tedy na nejslabší úroveň od letošního května.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 23:00 Covid necovid, volí všichni. K volbám může dorazit přes 16 tisíc lidí z karantény
Lidové noviny
Šesté volby do zastupitelstev krajů v historii České republiky v kombinaci s volbami do Senátu s sebou vzhledem k současné situaci přinesou nejedno novum. Přes šestnáct tisíc voličů se totiž momentálně nachází v povinné izolaci či karanténě kvůli možné nákaze covidem. Vhodit svůj hlas do urny ale budou moci.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 23:00 Óda Národní galerie na Mikuláše Medka. Výstava aspiruje na kulturní událost roku
Lidové noviny
Národní galerie připravila Medkovu retrospektivu v převratném stylu.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 19:00 Mikuláš Minář složil funkci předsedy Milionu chvilek. Chce založit politické hnutí
Hospodářské noviny
Mikuláš Minář od soboty už není předsedou spolku Milion chvilek. Dosavadní šéf spolku, kterému se loni podařilo protivládními demonstracemi dvakrát zaplnit pražskou Letenskou pláň, pozici složil kvůli svému úmyslu vstoupit do politiky. "Už pro mě...
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 19:00 Oslovíme i voliče ANO a porazíme Babiše, říká Minář. Opouští Milion chvilek a s novým hnutím chce změnit Česko
Hospodářské noviny
V Česku se chystá vznik nového politického hnutí, za kterým stojí dosavadní lídr spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář. "Uvědomil jsem si, že dostat na demonstrace statisíce lidí ke změně poměrů nestačí," říká v rozhovoru pro HN. S...
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 18:00 Nizozemské celebrity ignorovaly covidová nařízení, po vlně kritiky obrátily
MF Dnes
Jsou mladí, mají početné publikum a už je nebaví dodržovat koronavirová opatření. Nizozemské celebrity, zpěváci či modelky rozpoutali v posledních dnech značný poprask, když začali dávat okázale najevo nechuť k vládním bezpečnostním opatřením. Podobný odpor k nim je patrný i jinde, třeba v sousední Belgii, kde část veřejnosti nutí politiky uvolňovat karanténu, vzdor mínění epidemiologů.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 18:00 Psi proti koronaviru. Češi začali s výcvikem psů na odhalení nakažených
MF Dnes
Čeští kynologové začínají po vzoru Finů s výcvikem zvířat, aby odhalila nakaženého koronavirem. Oproti finským kynologům jsou však Češi stále na začátku. Projektu chybí vzorky lidí, jak pozitivních, tak negativních, podle kterých se psi orientují. Pokud by se nakonec výcvik osvědčil, metodika bude zdarma nabídnuta k širšímu využití.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 9. 18:00 Češi míří do války bez konce. Hrozí kolaps západní Afriky, míní analytik
MF Dnes
Šedesátka českých vojáků by se měla v nejbližších týdnech zapojit do bojů proti islamistům na jihu Mali. Co je tam čeká? A jak hodnotit dosavadní výsledky francouzské strategie? „Z vojenského hlediska je do jisté míry úspěšná, ale z hlediska zajištění míru a vytvoření stabilního prostředí ne,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz britský analytik Andrew E. Yaw Tchie.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Čtvrtek, 26. listopadu 2020

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat