Zpět Zprávy Čtvrtek, 24. září 2020
Hledat Rubriky 24. 9.
Close
Inzerce
24. 9. 23:00 O výstavbu nového jaderného reaktoru v Dukovanech se hlásí pět uchazečů, první vyrazili Korejci. Ve hře je 160 miliard
Hospodářské noviny
Hned po prodlouženém víkendu startuje souboj o největší zakázku v české historii. Energetická skupina ČEZ rozjede sérii jednání s pěti uchazeči o výstavbu nového jaderného reaktoru v Dukovanech. V tendru, který má začít do konce letošního roku, se...
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 26,14 -0,142%
USD 21,97 -0,223%
CHF 24,17 +0,062%
24. 9. 22:08 Ve Vietnamu zabavili tisíce použitých kondomů, omyté byly znovu na prodej
MF Dnes
Vietnamská policie ve čtvrtek překazila nelegální obchod s použitými kondomy. Uvádí to agentura Reuters s odvoláním na vietnamskou státní televizi VTV. Během operace policie zabavila zhruba 345 tisíc prezervativů, které překupníci omyli a chystali se prodat jako nové.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 15:37 Aktualizováno Trumpova neteř podala na prezidenta žalobu, prý jí podvodně upřel dědictví za desítky milionů dolarů
Lidové noviny
Mary Trumpová, která je neteří amerického prezidenta Donalda Trumpa, ve čtvrtek svého strýce zažalovala. Šéfa Bílého domu a další členy rodiny viní z toho, že jí podvodně upřeli dědictví v hodnotě desítek milionů dolarů, informovala agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 15:05 Za porušení karantény žena dostala podmínku, taxíkem jela nakupovat nakažená
MF Dnes
Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil ve čtvrtek Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění koronavirem. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 14:59 Soud uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest, v době izolace jela taxíkem do nemocnice a nakoupit
Lidové noviny
Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil ve čtvrtek Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 14:58 Trump uctil památku soudkyně Ginsburgové. Když přistoupil k rakvi, lidé bučeli
MF Dnes
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek ve Washingtonu uctil památku liberální soudkyně Nejvyššího soudu Ruth Baderové Ginsburgové, která minulý týden zemřela na rakovinu ve věku 87 let. Když Trump přistoupil k rakvi, nedaleko stojící dav začal bučet a skandovat heslo „nevolte ho“. Pohřeb se konal dva dny před oznámením jména nového kandidáta na soudce.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 14:39 IVÁNYI: Dvakrát měř, jednou řež. Na vakcínu proti koronaviru spěchejme pomalu
Lidové noviny
Celosvětový závod o vakcínu proti covidu-19 je v plném proudu a celý svět je při tom divákem. Jde o překážkový závod s pravidly, která se jenom částečně dodržují, ačkoliv jeho účastníci byli na startu ve stejnou dobu, ale s nestejným handicapem.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 14:33 Uprostřed pandemie převzal restauraci. Bojím se, že nás znovu zavřou, říká
MF Dnes
Krize je ideální příležitostí k nákupům, říkají investoři. Ale upřímně, kolik z nich by si trouflo otevřít restauraci v době, kdy i ti nejlepší gastronomové balancují nad propastí a netuší, co bude zítra? Odvahu k tomu našel Václav Schejbal, který vsadil na bistro v centru Plzně.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 14:28 Český seriál o kyberšikaně bojuje o televizní cenu Emmy, může ji vyhrát jako první z tuzemska
Lidové noviny
Český seriálový thriller #martyisdead ve čtvrtek získal nominaci na mezinárodní televizní ceny Emmy. Seriál o kyberšikaně je tak prvním českým seriálem, který cenu může získat. ČTK o tom ve čtvrtek za tvůrce seriálu informovala Martina Reková. Seriál je nominovaný v kategorii krátkých seriálů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 14:08 Šéf Spotify chce vybudovat nový evropský sen. Hodlá podpořit různé start-upy, aby zabránil odchodu talentů do USA
Hospodářské noviny
Šéf streamovací služby Spotify Daniel Ek se poohlíží po evropských technologiích. Švédský podnikatel do nich hodlá v příštích deseti letech vložit přes miliardu dolarů, soustředit se chce především na start-upy, které se zabývají vědeckými inovacemi...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 14:06 Jako Příběh služebnice? Na Nejvyšší soud USA chce i ortodoxní křesťanka
MF Dnes
Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámí, koho nominuje na post soudce Nejvyššího soudu USA. Nástupkyní zesnulé liberálky Ruth Bader Ginsburgové se může stát soudkyně Amy Coney Barrettová. Ortodoxní křesťanka má přitom kořeny v hnutí, jehož zásady připomínají život v díle Příběh služebnice. Lidskoprávní organizace se proto obávají o budoucnost potratů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 13:58 Česko jako riziko. Hrozí zemi opatření? Kde vláda chybuje? Jan Hamáček a další hosté živě v DVTV
Hospodářské noviny
Hosty živého vysílání jsou ministr vnitra Jan Hamáček, prezident Studentské unie ČVUT Stanislav Jeřábek a Petr Winkler z NÚDZu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 13:44 Aktualizováno Mrtvé ryby v Bečvě už hlásí i Přerov, smrtící látka stále není známá
MF Dnes
První výsledky analýzy ryb, které od neděle uhynuly v řece Bečvě, nepřinesly kýžené odpovědi. Česká inspekce životního prostředí dnes potvrdila, že ryby byly otrávené, jenomže testy zatím neukázaly, jakou látkou. Zničený je život v řece i desítky kilometrů pod Valašským Meziříčím.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 13:38 Aktualizováno Ryby v Bečvě otrávily kyanidy, potvrdil rozbor. Událost vyšetřuje kriminálka
Lidové noviny
Desítky tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy. Ukázaly to rozbory vzorků vody, řekla ve čtvrtek mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová. Na základě odebraných vzorků se bude nyní hledat původce havárie. Případ vyšetřují vsetínští kriminalisté.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 13:33 Do školy chodí díky řediteli roku více dětí, než je v celé obci obyvatel
MF Dnes
Vzdělávací společnost Tutor vyhlásila i letos vítěze ankety Ředitel roku. Původní termín byl na jaře, ale vyhlášení se muselo přesunout kvůli pandemii koronaviru na podzim a navíc do on-line prostředí. Na 80 ředitelů a ředitelek se snažilo zvítězit ve čtyřech kategoriích, kam je mohl nominovat kdokoli - žáci, kolegové či rodiče. Absolutním vítězem se stal Jan Grulich ze ZŠ a MŠ TRIVIUM PLUS.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 13:24 Britové jsou otrávení, řada lidí na roušky kašle. Jsme opět na šikmé ploše, líčí z Londýna spisovatelka Pekárková
Hospodářské noviny
Společnost je rozdělená na ty, kteří opatření chápou, a na ty, kteří by to nepochopili, ani kdyby jim to někdo vysvětloval kyjem po hlavě, líčí z Londýna spisovatelka Iva Pekárková. Na jaře se lidé na ulici vyhýbali, teď se strkají v samoobsluze a...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 13:10 Aktualizováno V Česku podlehlo covidu 19 lidí za jeden den, nejvíce od začátku pandemie
MF Dnes
V Česku zemřelo ve středu 19 lidí s prokázaným koronavirem, což nejvíce za jeden den od začátku epidemie. Ve čtvrtek přibyla další tři úmrtí na celkových 567. Za čtvrtek zatím přibylo 1 286 případů nakažených, nejvyšší podvečerní přírůstek od minulého čtvrtka. Rekordní přírůstky hlásí i hlavní město, kde se nakazilo za poslední den 601 lidí.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 13:01 Ruští piloti nad Baltem jsou agresivnější, říká šéf švédského letectva
MF Dnes
Neutrální Švédsko posiluje svou obranu. Bezpečnostní situace v okolí se změnila a v budoucnu bude méně předvídatelná, řekl v rozhovoru na okraj Dnů NATO v Ostravě velitel švédských vzdušných sil Carl-Johan Edström.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 13:00 Bezpečnost na prvním místě. Při budování sítí 5G se jedná o rozhodují faktor, shodli se účastníci konference
Lidové noviny
Ráno vám chytrá lednička řekne, abyste cestou domů nezapomněl koupit mléko, které dochází. Než dojedete do zaměstnání, přečtete si v autonomním voze oblíbené noviny. A volné místo k parkování vám ukáže aplikace smart city. Spíše než technologické obtíže se ale v posledních letech řeší zejména zabezpečení.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 13:00 Víra v Teslu: Zakladatel CZC.cz ukazuje, proč ustála divoký vývoj
Hospodářské noviny
Akcie Tesly vyletěly na přelomu srpna a září prudce vzhůru a následně ještě rychleji spadly dolů až o třetinu. Pro její investory to byly hektické dny. Jeden z nich, zakladatel e-shopu CZC.cz Josef Matějka, ale ukazuje, proč to Tesla ustála: její...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 12:48 Aktualizováno V Česku zemřelo ve středu 19 lidí s prokázaným koronavirem, nejvíc za jeden den od začátku epidemie
Lidové noviny
V Česku zemřelo ve středu 19 lidí s prokázanou nákazou novým koronavirem, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Ve čtvrtek přibyla další tři úmrtí na celkových 567 případů. Laboratoře v Česku odhalily ve středu 2309 nově nakažených. Za čtvrtek přibylo zatím 1286 případů, což je nejvyšší podvečerní přírůstek od minulého čtvrtka. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 12:44 Aktualizováno Rakousko zařadí Prahu mezi rizikové oblasti. Pro vstup bude vyžadovat negativní test
Lidové noviny
Rakousko vydalo kvůli šíření koronaviru varování před cestami do Prahy. Platit začne v pondělí, informoval s odvoláním na rakouské ministerstvo zahraničí list Die Presse. Kromě české metropole varuje Vídeň nově i před cestami do Paříže, Izraele a několika dalších zemí světa, Švédsko naopak už na seznamu rizikových zemí nebude. Také Tunisko se podle českého ministerstva zahraničí od pondělí chystá změnit podmínky pro příjezdy z České republiky.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 12:10 Covid kosí učitele, jejich podíl mezi nakaženými roste víc než u zdravotníků
MF Dnes
Za první dva zářijové týdny se novým typem koronaviru nakazilo skoro 400 učitelů. Na středečním neveřejném jednání výboru pro zdravotnictví to poslancům řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.Od začátku epidemie do 12. září se podle něho nejvíc nakazilo pracovníků v administrativě a strojírenství, nezaměstnaných a osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 12:00 Úspěch českého filmu. Na festivalu ve Varšavě se představí nejvíc tuzemských snímků v historii
Lidové noviny
Letošní rok se kvůli koronaviru ruší či omezují některé festivaly, kdežto filmy se nastřádají. Paradoxně právě díky tomu se festival ve Varšavě, jenž proběhne od 9. do 18. října, bude těšit hned ze sedmi českých nebo Českou republikou produkovaných snímků. Tři z toho se představí v mezinárodní premiéře.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 11:55 Nedostatek lůžek s ventilátory může být za několik týdnů, míní ministr Prymula
Lidové noviny
Kdyby přibývalo nových případů několik týdnů stejně jako nyní, bude problém s nedostatkem lůžek s ventilátory. Poslancům zdravotnického výboru pro zdravotnictví to ve středu na neveřejném jednání řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Vyplývá to z ve čtvrtek zveřejněného záznamu. Podle ministra je třeba přestat rozlišovat mezi lůžky pro pacienty s covidem a bez něj.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 11:53 V italské katedrále někdo ukradl ampuli s krví papeže Jana Pavla II.
MF Dnes
V italské Umbrii ukradli ampuli s kapkami krve papeže Jana Pavla II. Relikvie zmizela ve středu večer z katedrály ve městě Spoleto, asi 100 kilometrů severně od Říma. Policie pátrá po pachateli.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 11:46 Aktualizováno Byty H-Systemu budou od 45 tisíc za metr, výbor schválil první posudky
MF Dnes
Věřitelský výbor zkrachovalé společnosti H-System schválil prvních deset znaleckých posudků, které určily prodejní cenu bytů po H-Systemu v Horoměřicích u Prahy. Prodávat se bude 60 bytů. Určené ceny se pohybují mezi 45 až 55 tisíci korun za metr čtvereční. Současní uživatelé budou mít přednostní právo, musí však nabídnout více než případný vítěz aukce.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 11:46 K Máchovu jezeru navzdory pandemii přijely stovky vysokoškoláků. Nejméně 116 se jich nakazilo
Lidové noviny
Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z různých univerzit, se covidem nakazilo nejméně 116 lidí, informoval server iRozhlas.cz. Pořádání seznamovacích kurzů pro stovky studentů z celé republiky je v době epidemie proti doporučení hygieniků. Univerzity ale často nemají s kurzy nic společného, protože některé z nich podle serveru organizuje občanský spolek Seznamovák.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 11:43 Aktualizováno Rozesílání roušek poštou prověřují i ochránci osobních údajů. Vnitro dalo poště adresy bez souhlasu seniorů
Lidové noviny
Úřad pro ochranu osobních údajů prověřuje postup ministerstva vnitra. Důvodem jsou nejasnosti okolo toho, jak resort pod vedením Jana Hamáčka (ČSSD) získával adresy a další údaje z evidence osob, které následně předal České poště, a to bez souhlasu seniorů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 11:42 Aktualizováno Věřitelský výbor H-Systemu schválil první posudky na prodej bytů, cenu za metr čtvereční určil od 45 tisíc
Lidové noviny
Věřitelský výbor zkrachovalé společnosti H-System schválil prvních deset znaleckých posudků, které určily prodejní cenu bytů po H-Systemu v Horoměřicích u Prahy. Prodávat se bude 60 bytů, cena je známá zatím u deseti z nich. Jde o stejné byty 1+1 s předzahrádkou, která se u jednotlivých bytů liší plochou. Určené ceny se pohybují mezi 45 000 a 55 000 korun za metr čtvereční.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 11:31 Aktualizováno Babiš schvaluje, že migrační balíček neobsahuje povinné kvóty. EU by se přesto měla soustředit na ochranu hranic
Lidové noviny
Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Po čtvrtečním jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou to prohlásil český premiér Andrej Babiš.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 11:29 VIDEO: Ze tří aut zbyl jen šrot. Univerzita simulovala bouračky kvůli vědě
MF Dnes
Nárazy, kolize a střepy všude kolem. Sérii drtivých dopravních nehod viděli dnes zájemci na Crash Day v Ostrovačicích na Brněnsku, kde odborníci nasimulovali řadu bouraček pro svůj výzkum. Po jedné z nich zůstala tři auta na šrot.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 11:25 Poslanec navrhl, aby rodič mohl učit střílet dítě mladší než 10 let
MF Dnes
Návrh, aby rodiče mohli na střelnici učit střílet své děti, jimž ještě nebylo 10 let, hájil na výboru pro bezpečnost poslanec za ANO Pavel Růžička. „Jestliže rodiče mají tu potřebu a děťátko se chce věnovat střelbě, tak proč by ho to nemohli naučit,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Růžička. Některé děti podle něj už v devíti letech chtějí učit střelbě malorážkou.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 11:01 ČSA dál osekává destinace, ruší Košice a Amsterdam. Další linky neobnoví
MF Dnes
České aerolinie (ČSA) přeruší kvůli současné epidemické situaci a s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a Amsterdamu, zatím dočasně. Informoval o tom portál zdopravy.cz. V říjnu dopravce neobnoví ani lety do Bruselu či Varšavy a sníží počet spojů do Kodaně.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 11:00 PŘEHLEDNĚ: Hospody dnes zavřou ve 22 hodin, fotbal jen pro 2 tisíce diváků
MF Dnes
Chystaná zpřísnění pravidel boje proti epidemii koronaviru ohlásil ve středu ministr zdravotnictví Roman Prymula. Hospody budou zavírat dříve, omezí se počty lidí na hromadných akcích. Opatření ministerstva zdravotnictví má platit zatím dva týdny. Server iDNES.cz přináší přehled všech nových opatření.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:54 Poučení z jara. Stát v boji s virem plní sklady rouškami a respirátory, v drtivé většině od českých dodavatelů
Lidové noviny
Když na jaře vypukla epidemie koronaviru, Správa státních hmotných rezerv (SSHR) zdaleka neměla v skladech tolik ochranných pomůcek, aby zvládla uspokojit poptávku. Na Česko nyní udeřila druhá vlna, situace s pomůckami je o poznání lepší.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:51 Svolávání muslimů k modlitbě neohrožuje práva křesťanů, rozhodl soud
MF Dnes
Jenom to, že slyšíte páteční svolávání k muslimské modlitbě, vaši vlastní náboženskou svobodu nijak neohrožuje. Přesně to vzkázal soud v německém Münsteru křesťanskému páru, který si stěžoval na halekání muezzinů ve své obci. Původní rozsudek nižší instance dal přitom žalujícím za pravdu a mešita kvůli tomu musela být celé dva roky zticha.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:50 Diskotéky u Mácháče a seznamovací kurzy. Covid rozvezli studenti
MF Dnes
Během adaptačních kurzů u Máchova jezera, kterých se na začátku září zúčastnily stovky studentů z různých univerzit, se covidem-19 nakazilo nejméně 116 lidí. Pořádání seznamovacích kurzů pro vysokoškoláky z celé republiky je v době koronavirové epidemie v rozporu s doporučením hygieniků.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:44 Čína buduje další tábory pro Ujgury. Členy menšiny drží až v 380 detenčních centrech, tvrdí nová zpráva
Lidové noviny
Čína podle nové zprávy australské organizace ASPI (Australian Strategic Policy Institute) rozšiřuje svoji síť detenčních center, v nichž jsou drženi příslušníci ujgurské menšiny, píše ve čtvrtek BBC. Podle ASPI se v provincii Sin-ťiang na západě Číny nachází patrně 380 takovýchto zařízení, což je o 100 více, než se odhadovalo dříve. Stejný australský institut již dříve upozorňoval, že Čína nutí tisíce Ujgurů pracovat v továrnách, které dodávají výrobky světovým značkám.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:33 V pátek zavře jen minimum základních škol. Baxa chce zřídit krizový tým pro vzdělávání
Lidové noviny
Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich ale zabezpečí fungování školních družin, řekl ve čtvrtek předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Volno nedá asi 85 procent škol a důvodů mají několik.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:32 Nemocné s covidem umístíme do tělocvičen, řekl primátor Hřib Impulsu
MF Dnes
Praha má v případě nedostatku lůžek v nemocnicích a dalšího nárůstu hospitalizovaných pacientů s koronavirem připravenou nouzovou variantu. „Máme vytipované tělocvičny a jeden internát, kam můžeme nakažené v případě potřeby umístit,“ řekl ve čtvrtek ve vysílání Rádia Impuls pražský primátor Zdeněk Hřib.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:23 Vietnamská policie překazila obchod s použitými kondomy, zabavila přes 300 tisíc recyklovaných prezervativů
Lidové noviny
Vietnamská policie ve čtvrtek překazila nelegální obchod s použitými kondomy. Uvádí to agentura Reuters s odvoláním na vietnamskou státní televizi VTV. Během operace policie zabavila zhruba 345 000 použitých kondomů, které chtěli překupníci prodat jako nové.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:16 Aktualizováno Soud označil kauzu Nečasové, Rittiga a BIS za složitou. Usnesení vynese až za týden
Lidové noviny
Pražský vrchní soud ve čtvrtek nedokázal rozhodnout ohledně Jany Nečasové (dříve Nagyové), lobbisty Iva Rittiga a jeho právníka Davida Michala, kteří čelí obžalobě v kauze údajného vyzrazení informace Bezpečnostní informační služby (BIS). Odvolací senát věc označil za komplikovanou, a rozhodnutí proto vyhlásí až za týden. Nepravomocný rozsudek loni zprostil všechny tři obžalované viny.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:15 Každý rok deset miliard do nových vozidel, slíbil ředitel Českých drah
MF Dnes
Na obnovu železničních vozidel chystají České dráhy až do roku 2025 vynaložit deset miliard korun každý rok. Na čtvrteční konferenci o budoucnosti železniční dopravy to slíbil generální ředitel státem vlastněného dopravce Václav Nebeský. K obnově vozidel chtějí ČD využít i peníze na obnovu Evropy po následcích koronavirové krize.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:06 Jedno z největších jezer Česka se oficiálně jmenuje Most. Nachází se na místě bývalého lomu
Lidové noviny
Jezero po bývalém lomu Most ponese oficiálně stejný název - Most. Schválili to ve čtvrtek zastupitelé. Kvůli velkému zájmu o návštěvu jezera po nedávném otevření vzniklo v jeho blízkosti dočasné záchytné parkoviště.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:06 Kontaktování nakažených vázne, stejně jako trasování. Bič na šéfy hygien ale může být zavádějící
Lidové noviny
Jen za úterý přibylo do statistik 2394 nových případů nemocných s covidem. Ministerstvo zdravotnictví vydalo ve stejný den grafy, které znázorňují, jak si Česko stojí s nákazou k pondělku. Vyplývá z nich, že hygienické stanice nezvládly v uplynulých čtrnácti dnech zkontaktovat víc než dva a půl tisíce pozitivních lidí.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:00 Co by v Senátu prosadili Šabatová a Kraus? Odpovídat budou v Rozstřelu
MF Dnes
Hosty pátečního Rozstřelu DUELU budou kandidáti do Senátu Anna Šabatová a Roman Kraus. Jaké zákony by rádi předložili a jaká témata považují aktuálně za klíčová právě pro gesci horní komory Parlamentu ČR poví oba v pátek ve 12:30.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 10:00 Kapitán Kirk se propůjčil šílenému filmovému projektu. S brokovnicí loví Satana
Lidové noviny
Archelog hledá artefakt, aby zachránil svět. Snímek Ďáblova pomsta (Devil´s Revenge) je od pohledu béčková“ kinematografie. Tento snímek od scénáristy Star Treku nicméně láká na Williama Shatnera v jedné z hlavních rolí.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 9:59 Téměř stoprocentní přesnost, helsinské letiště používá k detekci covidu psy
MF Dnes
Finsko ve středu nasadilo na mezinárodní letiště u Helsinek psy, kteří údajně dokážou odhalit koronavirovou nákazu u lidí. Čtyři měsíce má trvat zkušební služba čtyř psů různých plemen. Podle ní by se tento alternativní způsob testování mohl stát finančně nenáročnou a rychlou metodou odhalování infikovaných pasažérů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 9:54 Česko na dalším ‚rizikovém‘ seznamu. Evropské středisko zařadilo ČR do zemí, kde vývoj epidemie vyvolává znepokojení
Lidové noviny
Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké znepokojení. Oznámilo to ve čtvrtek Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Pole něj v těchto zemích stoupá počet těžce nemocných nebo hospitalizovaných a úmrtnost buď narůstá, nebo její nárůst v blízké době hrozí. Do skupiny ECDC kromě Česka řadí také Španělsko, Maltu, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko a Maďarsko.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 9:50 Libeňský most má projekt na opravu, kubistické prvky zůstanou zachované
MF Dnes
Pražská Technická správa komunikací vypíše v říjnu veřejnou zakázku na dodavatele projektu a stavby opravy Libeňského mostu. Část přes vodu bude opravena a na libeňském břehu bude vystavěn tzv. inundační most, pod kterým bude moci protékat voda při záplavách. První práce by mohly začít v roce 2022.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 9:44 Opojení velkými čísly. Ve zpravodajství Češi nejvíc sledují počty nakažených
MF Dnes
Za nejdůležitější informace o šíření nemoci covid-19 v Česku lidé považují celkové počty nakažených, aktuální přírůstky pozitivně testovaných a aktuální počty pozitivně testovaných. Důležitost těmto údajům přisuzuje od 32 do 42 procent Čechů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 9:27 Aktualizováno Babiš oceňuje, že migrační návrh EK je bez kvót, Slováci budou solidární
MF Dnes
Nový migrační návrh Evropské komise český premiér Andrej Babiš nejprve odmítl, po čtvrtečním jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou ale svá slova zmírnil. Ocenil, že nový migrační systém neobsahuje povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Proti kvótám se vymezil rovněž slovenský premiér Igor Matovič. Dodal však, že Slovensko bude solidární a pomůže zemím, které zasáhla migrační vlna.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 9:27 Aktualizováno Tuny ryb v řece Bečvě otrávil kyanid, potvrdily výsledky vzorků
MF Dnes
Desítky tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy. Potvrdily to výsledky rozborů vzorků vody. Na základě odebraných vzorků se bude nyní hledat původce havárie. Koncentraci jedů se již vodohospodářům podařilo naředit.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 9:23 Aktualizováno Odvážná strategie přestává fungovat, Švédsko zvažuje zpřísnění opatření
MF Dnes
Ve Švédsku, které v posledních týdnech hlásilo nízký počet nových případů koronaviru, se začíná situace opět zhoršovat. V metropoli Stockholmu by proto mohla být zavedena přísnější opatření, připustil epidemiolog a jeden z architektů dosavadní benevolentní strategie země v boji proti nemoci covid-19 Anders Tegnell.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 9:16 Covid nedonutil Čechy víc spořit. Většina odkládá do 3 000 korun
MF Dnes
Češi spoří nejčastěji 1 000 až 3 000 korun měsíčně. Vyšší částky odkládají lidé s vysokoškolským vzděláním, čtvrtina více než 5 000 korun. Pandemická situace nemá na spořicí návyky většiny dotazovaných žádný vliv. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisenbank.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 9:04 Tribunál v Haagu pro zločiny v Kosovu zatkl bývalého velitele UÇK Mustafu
MF Dnes
Zvláštní tribunál v Haagu pro válečné zločiny v Kosovu uvedl, že byl na žádost prokuratury ve čtvrtek zatčen bývalý velitel Kosovské osvobozenské armády (UÇK) Salih Mustafa. Jedná se o první případ zatčení obviněného na základě zatykače tohoto tribunálu.
 To se mi líbí Odpovědět
Lukašenka se potají nechal korunovat. Frustrace demonstrantů roste 24. 9. 8:53 Lukašenka se potají nechal korunovat. Frustrace demonstrantů roste
Respekt
Běloruský diktátor se stává zcela závislý na Moskvě a Putinovi
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 8:38 Z italské katedrály ukradli ampuli s krví papeže Jana Pavla II
Lidové noviny
V italské Umbrii ukradli relikvii, která obsahovala krev papeže Jana Pavla II. S odvoláním na Vatikán o tom ve čtvrtek informovala agentura AFP. Jan Pavel II. byl prohlášen za svatého v dubnu 2014, zhruba devět let po jeho smrti.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 8:35 K omezení jiné péče musí dojít, to je jistota, zdravotníci jsou ohrožený druh, říká šéf lékařské komory Kubek
Hospodářské noviny
Nárůst počtu nakažených zdravotníků je extrémní. Vedle rizika, že nebude dostatek lůžek pro péči o pacienty s covidem, hrozí, že u nich nebude mít kdo pracovat, říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. Před měsícem mělo pozitivní test sedm...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 8:20 Aktualizováno Kdo se před covidem chránil nejvíc, ten to odnesl jako první, řekl šéf Motola
MF Dnes
Lidé, kteří se před nákazou covidem-19 chránili nejvíce, to odnesli jako první, prohlásil v Rozstřelu šéf Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík. Nakažených pacientů mají v nemocnici jen málo, nejmladším je novorozené dítě. Ludvík také uvedl, že se italského scénáře v Praze neobává, jeho nemocnice je prý schopná nával pacientů ustát.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 8:18 Mekka se uprostřed pandemie znovu otevře tisícům muslimů. Před pěti lety tam došlo k obrovské tragédii
Lidové noviny
Od 4. října za omezených podmínek budou poutníci moci přijít do Mekky, kde leží posvátná Kába, informoval Rijád. Kapacita Velké mešity bude z počátku omezena na 6000 lidí za den, ti si navíc budou muset rezervovat svou návštěvu předem. Během první fáze znovuotevírání navíc půjde jen o saúdskoarabské muslimy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 8:10 Vilu jsme chtěli koupit, brání se medik viněný v kauze vraždy z podvodu
MF Dnes
Pětadvacetiletý Jiří Nehyba odmítl obžalobu z pokusu o podvod, který vyústil ve dvojnásobnou vraždu. Podle své výpovědi chtěl vilu se svým spolubydlícím Tomášem Fialou koupit, ne ji získat podvodem. Z nálezu těl majitelů v nádrži Švihov byl prý v šoku. Jeho spolubydlící vinu na vraždě odmítl už ve středu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 8:03 Nakažené můžeme přesunout do tělocvičen a na internát, říká pražský primátor Hřib
Lidové noviny
V případě nedostatku lůžek v nemocnicích a dalšího nárůstu hospitalizovaných pacientů s koronavirem má Praha připravenou nouzovou variantu. Nakažené lidi může podle primátora Zdeňka Hřiba přesunout do tělocvičen.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 8:00 ‚Netflix pro mobily‘ má velké finanční problémy. Platforma Quibi je na prodej
Lidové noviny
Od startu služby Quibi uplynulo stěží šest měsíců. Ani dobrý nápad, skvělé ohlasy a nakonec i dvě televizní ceny ji však nezachránily před úpadkem.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 7:51 Žalobce chce v kauze pozemků v Rabyni vyslechnout další svědky. Jedním z nich má být i exekutor Týč
Lidové noviny
Státní zástupce chce u soudu, který se zabývá jeho návrhem na zabrání areálu v Rabyni u Slapské přehrady, jenž dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi, vyslechnout mimo jiné exekutora Daniela Týče. Pozemky v dražbě v roce 2005 prodal.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 7:45 VIDEO: Auta na D1 hořela tak silně, že k nim hasiči zprvu nemohli
MF Dnes
Dvouapůlmilionovou škodu způsobila středeční hromadná nehoda na D1, jejímž následkem vypukl mohutný požár. Hasiči zveřejnili video z jeho likvidace. Neštěstí si vyžádalo životy řidiče kamionu a ženy s dítětem v osobním autě.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 7:44 Česko s novým migračním návrhem EK nesouhlasí, Slovensko bude solidární
MF Dnes
S novým migračním návrhem Evropské komise Česko nesouhlasí, prohlásil premiér Andrej Babiš po čtvrtečním jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Ocenil však, že nový migrační systém neobsahuje povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Proti kvótám se vymezil rovněž slovenský premiér Igor Matovič. Dodal však, že Slovensko bude solidární a pomůže zemím, které zasáhla migrační vlna.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 7:38 Lyžařská sezona v Rakousku bude kvůli koronaviru jiná. Zalyžují si i zahraniční turisté, ale bez après-ski
Lidové noviny
Lyžařská sezóna bude letos kvůli pandemii covidu-19 v Rakousku jiná, než na jakou jsou lidé zvyklí. Prohlásil to ve čtvrtek rakouský kancléř Sebastian Kurz, informovala agentura APA. Na svahy se sice budou moci domácí i zahraniční turisté podle něj v zimě vydat, bujarých večírků po lyžování se ale budou muset vzdát.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 7:37 Sesedl z kola a masturboval před námi, tvrdí dívky. Cyklistu hledá policie
MF Dnes
Dva měsíce policisté marně pátrají po muži, který je podezřelý, že v létě obtěžoval nezletilé dívky v Ostravě. Podle jejich svědectví k nim přijel na kole, obnažil se a začal masturbovat.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 7:31 Aktualizováno Nejmladší covidový pacient u nás je novorozenec, řekl šéf Motola Ludvík
MF Dnes
Pacientů s covidem je ve Fakultní nemocnici v Motole málo, prohlásil v Rozstřelu její ředitel Miloslav Ludvík. Nejmladším nakaženým pacientem je novorozené dítě. Ludvík se italského scénáře v Praze neobává, jeho nemocnice je prý schopná nával pacientů ustát. V závěru pořadu také uvedl, že by se v případě zvolení do Senátu postu ředitele nemocnice nevzdal.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 7:17 Inspektoři zastavili na dálnici auto s nemocnými zvířaty, jelo do Německa
MF Dnes
Inspektoři Státní veterinární správy ve spolupráci s celníky zastavili na dálnici D8 na Litoměřicku vůz přepravující psy a kočky z Bulharska do Německa. Některá zvířata byla zjevně nemocná. Zásilka navíc nesplňovala požadavky evropské legislativy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 7:15 MACHÁČEK: Pozor na dlouhé paže amerického a čínského práva. Opravdu?
Lidové noviny
Podle zahraničněpolitického komentátora Financial Times Gideona Rachmana se světový systém založený na pravidlech stále víc podobá imperialismu 19. století. Malé město v Německu prý dostane dopis od amerických senátorů, kteří slibují „zdrcující, právní a ekonomické sankce“. A profesoři v anglickém Oxfordu či americkém Princetonu říkají studentům, že mají předkládat eseje anonymně, aby se chránili před případným porušením čínského práva.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 7:13 Polovina kuřáků mentolek přešla po zákazu na alternativy, přestal zlomek
MF Dnes
Kvůli zákazu mentolových cigaret se rozhodlo přestat kouřit pouhých pět procent jejich uživatelů. Polovina kuřáků přešla na tabákové alternativy, druhá polovina se vzdala svěžího dechu po cigaretě a konzumuje tradiční cigarety. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost British American Tobacco od agentury Ipsos. Ke klasickým cigaretám se podle dat častěji vracely ženy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 7:10 Z psychiatrické léčebny v Dobřanech utekl pacient, trpí schizofrenií
MF Dnes
Policisté pátrají po čtyřicetiletém Vladimíru Frgalovi, který utekl z Psychiatrické nemocnice v Dobřanech na Plzeňsku. Muž trpí schizofrenií a hospitalizaci v zařízení mu nařídil soud. Podle policie může být nebezpečný.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 7:00 Za sex s nezletilými nevlastními dcerami dostal muž 9 let vězení a léčbu
MF Dnes
Podnikatel M. K. dostal u Krajského soudu v Hradci Králové devítiletý trest vězení za to, že podle žalobce léta souložil se svými nezletilými nevlastními dcerami. Podle spisu je zneužíval v kotelně, ve voliéře pro psy i ve skladu rakví.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 7:00 Bond skutečně existoval. V šedesátých letech ho Britové vyslali do Polska
MF Dnes
Agent jejího Veličenstva skutečně existoval a působil v Polsku. Naznačuje to objev polského Ústavu národní paměti (AIPN), podle něhož v šedesátých letech Británie poslala do Polska Jamese Bonda, aby získal informace o vojenských zařízení. Stejně jako jeho slavnější jmenovec měl Bond značnou slabost pro něžné pohlaví.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 6:47 Navalnyj se chce po otravě novičokem vrátit do Ruska. K zotavení prý potřebuje ještě měsíc
Lidové noviny
Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který se po otravě v Rusku léčí v Německu, se chce vrátit do vlasti, k zotavení ale ještě potřebuje nejméně měsíc. Dnes to novinářům v Berlíně na virtuální tiskové konferenci řekl slovinský filmový a hudební producent Jaka Bizilj, který Navalného transport z Ruska na berlínskou kliniku Charité organizoval.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 6:21 Nejméně transparentní kampaň měly ANO a SPD, naopak nejvíce Piráti, tvrdí Transparency
Lidové noviny
K letošním krajským volbám měly podle hodnocení organizace Transparency International (TI) nejméně transparentní kampaň hnutí ANO, SPD a karlovarská koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Soukromníků. Nejlépe si vedli Piráti, plzeňská koalice KDU-ČSL, ADS a Nestraníků a ústečtí Spojenci pro kraj. Hodnocení z hlediska průhlednosti financování a přístupu ke kampani česká pobočka TI zveřejnila na webu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 6:17 Zbrojní průkaz zřejmě zůstane na deset let, po pěti letech má být přezkum
MF Dnes
Lidem, kteří mají zbrojní průkaz, zůstane zřejmě na deset let a jeho platnost se jim nezkrátí na polovinu. Po pěti letech by ale měl následovat zdravotní přezkum. Poslanci výboru pro bezpečnost podpořili novelu zákona o střelných zbraních a novelu zákona o nakládání se zbraněmi. Sněmovna jako celek by ji měla projednávat příští týden ve středu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 6:12 Aktualizováno V netransparentnosti volební kampaně jsou premianti ANO a SPD, míní TI
MF Dnes
Nejméně transparentní kampaň ke krajským volbám mají podle organizace Transparency International hnutí ANO a SPD a karlovarská koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Soukromníků. Nejlépe si vedli Piráti, plzeňská koalice KDU-ČSL, ADS a Nestraníků a ústečtí Spojenci pro kraj.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 6:10 Aktualizováno Rakousko od pondělí zařadí Prahu mezi rizikové oblasti kvůli koronaviru
MF Dnes
Rakousko vydalo kvůli šíření koronaviru varování před cestami do Prahy. Platit začne v pondělí. Při vstupu do Rakouska se lidé z prahy budou muset prokázat testem. O chystaném zařazení Prahy mezi rizikové oblasti už ráno informoval i český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Uvedl, že jedná o výjimkách.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 6:10 Rusko dodá svůj lék proti koronaviru do dalších 17 zemí. Jednou z nich bude i Slovensko
Lidové noviny
Rusko dodá svůj lék proti nemoci covid-19 nazvaný Avifavir dalším 17 zemím, včetně Slovenska. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Moskva doposud přípravek dala k dispozici šesti spřáteleným státům.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 6:03 Pošťák i dívka dostali ránu sekerou do čela, soud za útok vyměřil 24 let
MF Dnes
Výjimečný trest vězení v délce 24 let vyměřil Krajský soud v Plzni Patricku Wächterovi. Mladík podle spisu loni v prosinci v Aši na Chebsku sekerou napadl poštovního doručovatele a jeho spolucestující. Rány směřoval především na hlavu poškozených, oba přežili jen díky včasné lékařské pomoci. Důvodem útoku bylo to, že si Wächter na dobírku objednal revolver, za který nechtěl zaplatit.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 6:00 Laik by neměl poznat, že je socha zrestaurovaná, říká Jakub Ďoubal
MF Dnes
Pracoval jako restaurátor na Karlově mostě v Praze, na chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře či na vile Tugendhat v Brně. Ač původně začínal na „papíru“, zaměřil se v průběhu studia na kámen a v současnosti restaurování sochařských děl vyučuje na Univerzitě Pardubice. Jak vypadá špičková práce restaurátora? „Ideálně nepoznáte, že socha prošla restaurováním,“ říká.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 6:00 Izrael rozvolnil opatření moc rychle, stejně jako Česko, myslí si Stropnický
MF Dnes
Až do 10. října se Izraelci musí potýkat se striktní karanténou. Smí maximálně kilometr od domu, restaurace a obchody mají zavřeno. „Byl jsem sám překvapený, jak disciplinovaně reagovali na omezení," říká v rozhovoru pro iDNES.cz český velvyslanec Martin Stropnický. Zdravotní péče v zemi je podle něj na hranici svých možností.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 6:00 HUDEMA: Nedokonalý návrh. Změna pravidel pro migranty je lepší než nic
Lidové noviny
Na konci americké filmové komedie Někdo to rád horké vysvětluje mladý hudebník, který se před gangstery skrýval v přestrojení za dívku, vdavekchtivému milionáři Osgoodovi, proč si ho nemůže vzít. Nejprve jde o svatební šaty, pak o hroznou minulost a nakonec to nevydrží a zakřičí: Ale já jsem chlap! Milionář na to s klidem odpoví, že nikdo není dokonalý. A totéž se dá říci o novému systému zacházení s migranty, který včera navrhla Evropská komise.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 6:00 Když město ustoupí průmyslu. Evropská témata jsem našla za polárním kruhem, říká mladá režisérka
Lidové noviny
Kiruna je švédské město za polárním kruhem, které bylo postaveno na obrovském ložisku železné rudy. Důsledkem důlní činnosti se začalo postupně propadat. Teď se musí celé přesunout. Mladá režisérka Greta Stocklassa natočila o dramatických proměnách města působivý dokument, který sleduje silná témata jako kulturní identita, sdílené evropské hodnoty a vztah k vlastnímu domovu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:51 Řidič vyjel autem z kolony, srazil projíždějícího policistu na motorce
MF Dnes
Policisté dopoledne obousměrně uzavřeli silnici 1/7 na Slánsku kvůli nehodě policisty na motorce s autem. Podle prvotních informací vjel řidič auta do cesty policistovi, který kolonu předjížděl.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:51 Aktualizováno Domlouval jsem prodej dolu Číňanům, uznal Mynář. Odměnu 500 milionů popřel
MF Dnes
Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář přiznal, že zprostředkovával prodej hlubinného dolu na Opavsku Číňanům. V pořadu Rozstřel nicméně popřel, že by za to měl obdržet odměnu 500 milionů korun. Mynář promluvil i o schůzce s čínským velvyslancem, na které ho prý ujišťoval, že prezident nesouhlasí s cestou Miloše Vystrčila na Tchaj-wan.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:50 Živnostníkem roku v Libereckém kraji se stal sklář z Českolipska. Vyrábí repliky historického skla
Hospodářské noviny
Nejvíce zákazníků chce repliky historického skla z období renesance, říká Jiří Haidl, který se stal Živnostníkem roku v Libereckém kraji. Ve své sklárně ve Svojkově na Českolipsku se svým synem denně zpracuje 40 kilogramů skla, ze kterého vyrábí...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:46 Aktualizováno V Louisvillu byli při rasových protestech postřeleni dva policisté. Oba jsou mimo ohrožení života
Lidové noviny
Během protestů, které vypukly v Louisville v americkém státu Kentucky po středečním rozhodnutí v kauze zabité černošky Breonny Taylorové, byli postřeleni dva policisté. Demonstrace vypukly rovněž v dalších amerických městech, píší agentury.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:40 VIDEO: Mladík sekerou zaútočil na poštovního kurýra a jeho partnerku. Soud ho poslal na 24 let za mříže
Lidové noviny
Za loňský útok sekerou na poštovního doručovatele a jeho přítelkyni v Aši vyměřil ve čtvrtek senát Krajského soudu v Plzni jednadvacetiletému Paricku Wächterovi výjimečný trest 24 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Uznal ho vinným z pokusu o dvojnásobnou vraždu a z pokusu o podvod.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:37 Mladík nepřestal týrat rodiče ani po policejním obvinění, skončil ve vazbě
MF Dnes
Karlovarský soud vzal do vazby dvacetiletého násilníka, který od svých šestnácti let týral rodiče. Nepřestal ani poté, co jej policisté loni v říjnu obvinili. Přestože tehdy sliboval, že se polepší, v týrání rodičů pokračoval.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:36 Izrael zostří kvůli strmému nárůstu nakažených karanténu. Zavřou synagogy i některé firmy
Lidové noviny
Izraelská vláda ve čtvrtek po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény, která v zemi platí od 18. září. Zpřísněná opatření začnou platit od pátku. Premiér Benjamin Netanjahu varoval, že kvůli strmému nárůstu počtu nakažených koronavirem je země „na okraji propasti“.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:30 Nápor covidových pacientů zvládneme, hlásí české nemocnice. Rizikem je strmý nárůst nakažených
Lidové noviny
S návratem epidemie covidu-19 v plné síle se začínají objevovat stejné problémy, které vláda a odborníci řešili na jaře. Ať už jde o fungování chytré karantény, dostatek ochranných pomůcek, či testovací kapacity. Zřejmě nejpodstatnější obavy ale směřují ke kapacitě lůžek pro covidní pacienty ve vážném stavu. Jde hlavně o lůžka na odděleních jednotek intenzivní péče (JIP) a anesteziologie a resuscitace (ARO). Zajištění jejich dostatku je jedním z hlavních úkolů pro nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:22 Při protestech proti Lukašenkově inauguraci bylo zatčeno 364 lidí. EU ‚novou‘ hlavu Běloruska neuznává
Lidové noviny
Při protestech proti inauguraci běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka bylo zadrženo 364 lidí. S odvoláním sdělení ministerstva vnitra to ve čtvrtek uvedla agentura TASS. Nevládní organizace Vjasna dříve zveřejnila seznam 269 zatčených. Šéf diplomacie EU ve čtvrtečním prohlášení označil středeční uvedení Lukašenka do úřadu za nelegitimní.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:21 Velká pardubická se letos poběží o méně peněz a nejspíš bez veřejnosti
MF Dnes
Velká pardubická se letos poběží o méně peněz, vítězi v cíli slavného dostihu zatleská na závodišti tisícovka lidí. Druhou tisícovku, která doplňuje limit nařízený ministerstvem zdravotnictví, tvoří členové jezdeckých ekip, pořadatelé a sponzoři.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:19 Objev LN: Kundera nedonášel StB, naznačuje nově nalezený dokument
Lidové noviny
Dosud neobjevený dokument ze spisu agenta chodce Miroslava Dvořáčka, kterého měl údajně udat Milan Kundera, dokazuje, že spisovatel, tehdy kolejní důvěrník v Praze na Letné, pouze podal na tehdejším Obvodním velitelství národní bezpečnosti v Praze 6 oznámení týkající se kufru, který se tam objevil a v němž mohly být důkazy kriminální činnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:17 Z odstrašujícího příkladu vzorem. Itálie dokázala omezit šíření koronaviru
MF Dnes
Itálie byla na začátku pandemie koronaviru epicentrem nákazy v Evropě. Apokalyptické scenérie kolabujícího zdravotnictví však už k zemi nepatří. Naopak, zdá se, že na rozdíl od zbytku Evropy Itálie nyní šíření nemoci zvládá. Podle odborníků má země nákazu pod kontrolou díky tomu, že se bála příliš rychle uvolnit protikoronavirová omezení.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:14 Aktualizováno Tuny ryb v řece Bečvě otrávily kyanidy, potvrdily výsledky vzorků
MF Dnes
Desítky tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy. Potvrdily to výsledky rozborů vzorků vody. Na základě odebraných vzorků se bude nyní hledat původce havárie.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:04 Mladík sekerou zaútočil na poštovního kurýra a jeho partnerku. Soud ho poslal na 24 let za mříže
Lidové noviny
Za loňský útok sekerou na poštovního doručovatele a jeho přítelkyni v Aši vyměřil ve čtvrtek senát Krajského soudu v Plzni jednadvacetiletému Paricku Wächterovi výjimečný trest 24 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Uznal ho vinným z pokusu o dvojnásobnou vraždu a z pokusu o podvod.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 5:00 ČT počítá s výpadkem příjmů 200 milionů, přišla o reklamu z přenosů i poplatky
MF Dnes
Česká televize počítá v letošním roce s poklesem příjmů oproti schválenému rozpočtu o zhruba 200 milionů korun, zejména kvůli pandemii koronaviru. Z toho 150 milionů je výpadek z obchodní činnosti a 50 milionů příjmy z koncesionářských poplatků. Na středečním jednání Rady ČT to uvedl finanční ředitel televize David Břinčil.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:52 Nad Nečasovou a Rittigem opět visí rozsudek kvůli vyzrazení informace BIS
MF Dnes
Pražský vrchní soud ve čtvrtek projednává odvolání státního zástupce v kauze údajného vyzrazení utajované informace Bezpečnostní informační služby. Nepravomocný rozsudek zprostil viny všechny obžalované, tedy někdejší šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou (nyní Nečasovou), lobbistu Iva Rittiga i právníka Davida Michala.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:49 Řidič nezvládl předjíždění a narazil do stromu i auta. Zraněním podlehl
MF Dnes
Tragická nehoda se stala ve středu v podvečer na Táborsku. Řidič osobního auta nezvládl předjíždění a narazil do stromu a pak do dodávky. Při převozu do nemocnice podlehl vážným zraněním.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:43 Za brutální napadení pošťáka a dívky sekerou dostal mladík 24 let vězení
MF Dnes
Výjimečný trest vězení v délce 24 let vyměřil Krajský soud v Plzni Patricku Wächterovi. Mladík podle spisu loni v prosinci v Aši na Chebsku sekerou napadl poštovního doručovatele a jeho spolucestující. Rány směřovaly především na hlavu poškozených, oba přežili jen díky včasné lékařské pomoci. Důvodem útoku bylo to, že si Wächter objednal revolver, za který nechtěl zaplatit.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:34 Ryby v Bečvě otrávily kyanidy, potvrdil rozbor. Původce kontaminačního mraku je neznámý
Lidové noviny
Desítky tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy. Potvrdily to výsledky rozborů vzorků vody, řekla ve čtvrtek mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová. Podle ní to potvrdilo původní domněnku inspektorů. Na základě odebraných vzorků se bude nyní hledat původce havárie.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:28 Žalobce v USA navrhl Nikulinovi 12 let vězení za hackerské útoky. Rus byl do Ameriky vydán z Česka
Lidové noviny
Americká prokuratura navrhla federálnímu soudu v Kalifornii 12 let vězení pro Rusa Jevgenije Nikulina, který byl uznán vinným z hackerských útoků proti sociálním sítím. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda s odvoláním na specializovaný právnický server Law360. Nikulina vydala do USA předloni ČR po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:24 PŘEHLEDNĚ: Češi jako riziko. Do kterých zemí nelze cestovat bez omezení
MF Dnes
Na vysoké počty nakažených koronavirem v Česku reagují další a další evropské země a zpřísňují režim přechodu hranic. Některé označily jako rizikový celý stát, jiné tak vnímají jen Prahu a některé kraje. Nově o zařazení české metropole mezi rizikové oblasti uvažuje Rakousko. Redakce iDNES.cz přináší přehled aktuálních omezení.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:19 Diskotéky u Mácháče a seznamovací kurzy. Studenti rozvezli covid po Česku
MF Dnes
Během adaptačních kurzů u Máchova jezera, kterých se na začátku září zúčastnily stovky studentů z různých univerzit, se covidem-19 nakazilo nejméně 116 lidí. Pořádání seznamovacích kurzů pro vysokoškoláky z celé republiky je v době koronavirové epidemie v rozporu s doporučení hygieniků.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:16 Je otázka, zda jsem vůbec majitelem Dynama, podivuje se miliardář Dědek
MF Dnes
Nejen, že kvůli opatření proti koronaviru většina fandů Dynama na hokej nemůže, ale nyní, aby se ještě klepali, jak to s jejich klubem bude dál. Zdá se totiž, že smlouva, na základě které Dynamo získal od radnice miliardář Petr Dědek, je neplatná.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:15 Počet mostů ve špatném stavu na silnicích nižší třídy se za 16 let téměř zdvojnásobil. Oprava by stála 22 miliard
Hospodářské noviny
V České republice se od roku 2004 téměř zdvojnásobil počet mostů ve špatném až havarijním stavu na silnicích II. a III. třídy. Je jich 2862 z celkových 12 596. Novinářům to ve čtvrtek v Brně na sympoziu o mostech řekl odborník na problematiku z ČVUT...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:12 Aktualizováno Kandidáti na hejtmana mají problém s debatou ČT. Nechtějí z Ostravska do ‚červené‘ Prahy
Lidové noviny
Zhoršená epidemiologická situace v Praze vadí kandidátům na hejtmana Moravskoslezského kraje, kteří by měli ve čtvrtek do hlavního města přijet na debatu do České televize. Pod dopis pro ČT se kromě současného hejtmana podepsalo dalších sedm lídrů velkých stran.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:07 Chlapce cestou z tanečních přepadl lupič, sebral mu drobné z kapes
MF Dnes
Třiadvacetiletý muž v Ostravě stihl za jeden večer oloupit dva kolemjdoucí. Jednou z obětí byl teprve šestnáctiletý chlapec. Lupič mu po výhrůžkách vytáhl z kapes drobné.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:06 Vnitro šíří předsudečnou nenávist, hodnotil Ondráček zprávu o extremismu
MF Dnes
Komunistického poslance Zdeňka Ondráčka naštvala zpráva o extremismu za rok 2019, kterou projednával výbor pro bezpečnost Sněmovny. „Po přečtení této zprávy se začnu stydět, že jsem bílý, heterosexuální člověk. Vnímám zprávu jako tendenční a přemýšlím, jestli samo ministerstvo vnitra nešíří předsudečnou nenávist,“ řekl při jednání výboru Ondráček.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 4:04 Centrum tropického zemědělství v Praze. ČZU otevřela novou budovu fakulty
MF Dnes
Fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity otevřela nový „zelený pavilon“. Po více jak půlstoletí své existence tak získala svou vlastní budovu. Doposud totiž fakulta sídlila v prostorách rektorátu i kolejí. V nových prostorech se bude zkoumat i nový koronavirus a jeho vliv na zvířata.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 3:36 OBRAZEM: Bulovka. Návštěva jednotky pro těžké případy covidu po půl roce
MF Dnes
Epidemická situace je nejhorší v Praze. S nemocí covid-19 neúnavně bojuje i zdravotnický personál infekční kliniky v Nemocnici Na Bulovce. Lékaři a sestry v blízkosti pozitivně diagnostikovaných pacientů dlouhé hodiny pracují v ochranných oblecích, respirátorech a rukavicích.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 3:23 Platí nová omezení. Restaurace zavřou nejpozději v deset večer, zpřísňují se pravidla pro akce
Lidové noviny
Restaurace a bary v Česku musejí od čtvrtka zavírat nejpozději ve 22:00, dosud mohly mít otevřeno do půlnoci. Opatření ministerstva zdravotnictví zavedené proti šíření nového koronaviru má platit zatím dva týdny. Možnost otevřít od 06:00 se nezměnila.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 3:22 Rakousko zřejmě zařadí Prahu mezi rizikové oblasti kvůli koronaviru
MF Dnes
Rakousko zřejmě od příštího týdne zařadí Prahu mezi rizikové oblasti kvůli šíření koronaviru, uvedl na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček. Při příjezdu do této sousední země z hlavního města byl tak byl nutný negativní test na covid-19. O podobě omezení jedná Petříček podle svých slov se šéfem rakouské diplomacie Alexanderem Schallenbergem. Chce domluvit výjimku pro už zaplacené zájezdy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 3:18 Aktualizováno Izrael čeká tvrdší karanténa než na jaře. Netanjahu: Jsme na okraji propasti
MF Dnes
Izraelská vláda ve čtvrtek po mnohahodinovém jednání schválila zpřísnění podmínek celostátní karantény, která v zemi platí od 18. září. Zvýšená opatření začnou platit od pátku. Zavřít se mají synagogy, trhy a firmy, které nejsou nezbytné pro chod země. Omezí se i místní MHD.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 2:58 Na jaře pracovali v nemocnicích. Teď budou pomáhat méně, medici se musí učit
MF Dnes
Velký kus práce odvedli v jarních a někde i v letních měsících při pomoci proti covidu-19 studenti lékařských fakult vysokých škol. Teď, se začátkem nového akademického roku, se ale musí vrátit ke studiu. Praktická výuka je totiž stále prezenční, distančně nahradit nejde. Pokud se přitom situace zhorší, pomoc by mohla být zase povinná.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 2:46 Seznamovací kurzy a diskotéky u Mácháče. Studenti rozvezli covid po Česku
MF Dnes
Během adaptačních kurzů u Máchova jezera, kterých se na začátku září zúčastnily stovky studentů z různých univerzit, se covidem-19 nakazilo nejméně 116 lidí. Pořádání seznamovacích kurzů pro vysokoškoláky z celé republiky je v době koronavirové epidemie v rozporu s doporučení hygieniků.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 2:39 Babiš nesouhlasí s migračním balíčkem. EU by se podle něj měla soustředit hlavně na ochranu hranic
Lidové noviny
Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s migračním balíčkem, který ve středu představila Evropská komise. Podle něj se unie málo soustředí na boj proti pašerákům lidí, který považuje za hlavní problém v otázce nelegální migrace do Evropy. O záležitosti bude ve čtvrtek v Bruselu společně s premiéry Polska a Maďarska Mateuszem Morawieckým a Viktorem Orbánem jednat s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 2:20 U Máchova jezera se nakazilo asi 116 vysokoškoláků. Pořádání ‚seznamováků‘ je proti doporučení hygieny
Lidové noviny
Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z různých univerzit, se covidem-19 nakazilo nejméně 116 lidí. Informoval o tom ve čtvrtek server iROZHLAS.cz. Pořádání seznamovacích kurzů pro stovky studentů z celé republiky je v době koronavirové epidemie proti doporučení hygieniků. Univerzity ale často nemají s kurzy nic společného, protože některé z nich podle serveru organizuje občanský spolek Seznamovák.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 2:14 Izraelská vláda zostří kvůli strmému nárůstu nakažených karanténu. Zavřou synagogy i některé firmy
Lidové noviny
Izraelská vláda ve čtvrtek po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény, která v zemi platí od 18. září. Zpřísněná opatření začnou platit od pátku. Premiér Benjamin Netanjahu varoval, že kvůli strmému nárůstu počtu nakažených koronavirem je země „na okraji propasti“.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 1:51 Ministerstvo poslalo školám návod k distančnímu vzdělávání. Chce předejít nepřipravenosti žáků
Lidové noviny
Ministerstvo školství ve středu rozeslalo do škol návod k fungování distančního vzdělávání. Doporučilo v něm učitelům, aby s žáky trénovali používání počítačů a prvků výuky na dálku i při běžném provozu škol. Měli by tak předcházet problému, kdy někteří v případě nutnosti přechodu na výuku na dálku nebudou umět s technikou zacházet.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 1:30 Začínají platit nová omezení. Restaurace zavřou nejpozději v deset večer, zpřísňují se pravidla pro akce
Lidové noviny
Restaurace a bary v Česku musejí od čtvrtka zavírat nejpozději ve 22:00, dosud mohly mít otevřeno do půlnoci. Opatření ministerstva zdravotnictví zavedené proti šíření nového koronaviru má platit zatím dva týdny. Možnost otevřít od 06:00 se nezměnila.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 1:05 KLDR zastřelila našeho úředníka a spálila jeho tělo, prohlásil Soul
MF Dnes
Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění služebních povinností na moři. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 1:01 Lenovo Legion 7 je chytře vymyšlený pracovní notebook v šaškovském kostýmu herního stroje
Hospodářské noviny
Na všechny ty špatné zprávy o tom, jak se Intelu nedaří efektivně vyrábět výkonnější a úspornější procesory, dokáže firma ze Santa Clary svými výrobky pěkně překvapit. Tentokrát se to povedlo s mobilním procesorem, který má osm fyzických jader a...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 0:53 Víkend bude deštivý s teplotami okolo 10 stupňů, na horách se objeví sníh
MF Dnes
Ve čtvrtek si ještě užijeme teplého babího léta, teploty se na některých místech dostanou na letních 25 stupňů. V dalších dnech nás ale čeká deštivé a velmi studené počasí. Na hřebenech hor se poprvé objeví i sníh.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 0:38 Chvojka: Je to totální selhání státu. Plukovník Prymula na nás nachystal další ránu
Hospodářské noviny
Měli jsme šest měsíců na to se připravit a teď se divíme, že přišla druhá vlna. Zase se tady chytla kočka za ocas. Prymula je známý odpůrce restaurací, propagoval i zákaz kouření, říká majitel baru v centru Prahy Jiří Chvojka. Připadám si jako jeden...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 0:28 Při protestech v americkém Louisvillu byli postřeleni dva policisté
MF Dnes
Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním rozhodnutí v kauze zabité černošky Breonny Taylorové, byli postřeleni dva policisté.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 0:21 Ve středu přibylo v Česku 2309 případů koronaviru, roste počet obětí i hospitalizovaných
Lidové noviny
V Česku přibylo za středu 2309 potvrzených případů koronaviru, přibližně stejně jako v úterý. V zemi je nyní rekordních 28 048 nakažených. Většina z nich má mírný průběh, hospitalizovaných a obětí ale přibývá. V nemocnicích leží s koronavirem 628 pacientů, z toho 120 ve vážném stavu. S covidem dosud zemřelo 555 lidí, což je přibližně o 130 více než na začátku září.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 0:15 Ve středu přibylo 2309 nakažených, hospitalizovaných už je přes 600
MF Dnes
Ve středu přibylo v Česku 2 309 potvrzených případů koronaviru, přibližně stejně jako v úterý. V zemi je nyní rekordních 28 048 nakažených. Přestože většina nemocných má mírný průběh, přibývá hospitalizovaných a obětí. Od začátku září se počet pacientů v nemocnicích s koronavirem více než ztrojnásobil, třikrát více je také lidí ve vážném stavu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 9. 0:02 Trump opět neřekl, zda by uznal prohru. Výsledky podle něj bude řešit soud
MF Dnes
Americký prezident Donald Trump se ve středu odmítl jasně vyjádřit k tomu, zda by v případě prohry v listopadových volbách moc předal svému demokratickému rivalovi Joeovi Bidenovi pokojným způsobem.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 23:11 Na pivo jen do desíti, bary a hospody musí zavřít dříve. Plzeň s Libercem hrají o Evropu
Lidové noviny
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 23:00 ‚Neskončili jsme.‘ Žalobce Stoky popisuje brněnskou kauzu, vyšetřování podivností ohledně mýtného tendru pokračuje
Lidové noviny
Radek Mezlík v pondělí přečetl u Krajského soudu v Brně obžalobu skupiny lidí v čele s Jiřím Švachulou v kauze zvané Stoka. Gang si měl na úplatcích přijít na desítky milionů z menších stavebních zakázek v městské části Brno-střed. Jenže případ má i druhou, neméně zásadní větev, která se stále šetří. Švachula dovedl vyšetřovatele až do nitra Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 23:00 Poslední slovo Karla Olivy: Léto pro soudruha děkana
Lidové noviny
Pomalu je čas se zase na delší dobu rozloučit s letními dny. Letos v nich ovšem protikoronavirová opatření, která – aby bylo jasno – naprosto nijak nezpochybňuji (ač zrovna tak nezpochybňuji protivnost přinejmenším některých z nich), celkem citelně zasáhla naše cestování.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 23:00 Číňané se podle Facebooku chtějí vměšovat do amerických voleb, sociální síť blokuje falešné účty
Lidové noviny
Společnost Facebook v úterý oznámila, že odhalila skupinu profilů řízenou z Číny, která se měla snažit ovlivňovat šance prezidenta USA Donalda Trumpa na znovuzvolení v listopadových prezidentských volbách. Jedná se tak zřejmě o první čínské působení na letošní americké volby, které se dostalo na veřejnost. Čína nařčení odmítá.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 23:00 I dinosauři mohou mít koronavirus. Filmaři nového Jurského světa utratili jen za testování 3 miliony dolarů
Lidové noviny
Ukázku toho, jak se může hollywoodským filmařům prodražit natáčení během koronavirové pandemie, ukazuje příklad třetího Jurského světa s podtitulem Nadvláda (Jurassic World: Dominion). Jen za testy nechal štáb 3 miliony dolarů (zhruba 69 milionů korun).
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 23:00 Nemocnice plní pacienti s covidem. Většinu tvoří senioři bojující s dalšími chorobami, pomáhá jim remdesivir
Lidové noviny
Počty pozitivně testovaných rostou, a tak se i nemocnice den po dni plní pacienty, kteří museli být kvůli vážnému průběhu nemoci covid-19 hospitalizováni. Jejich aktuální počet, který nemá daleko k šesti stovkám, se může zdát vysoký, doktoři se však shodují v několika věcech: z velké většiny se jedná o pacienty nad 60 let, kteří zároveň trpí cukrovkou, obezitou či zvýšeným krevním tlakem. Mladší lidé jsou v nemocnici výjimkou.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 22:54 Ložisko křišťálu v Jeseníkách zůstane zakonzervované, o těžbu nebyl zájem
MF Dnes
V největším ložisku křišťálu na českém území u Velké Kraše na Jesenicku se nakonec těžit nebude. Podle odhadů geologů skrývá přes 300 tun cenného minerálu. Navzdory předběžnému zájmu několika firem se však do soutěže o těžební práva žádná nepřihlásila.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 RECENZE: Melodramatické Bábovky zachraňuje svatá herecká trojice
MF Dnes
Rozhodně mají více inteligence než prostoduché romantické komedie, na rozdíl od nich se však Bábovky berou zase až příliš vážně. Naštěstí proti melodramatu stojí silní herci.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Zálohy na mzdy se vracejí, řada zaměstnanců do termínu výplaty nevydrží
MF Dnes
Jsou to už desítky let, co čeští zaměstnanci běžně dostávali zálohy na mzdu. V osmdesátých letech se však téměř všude přešlo na výplaty jednou za měsíc. Jenže teď se ukazuje, že řada lidí s výplatou do běžného termínu nevystačí. Záloha jako pracovní benefit se proto vrací.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Další smrt v Česku po použití taseru policií. Případ šetří inspektoři
MF Dnes
Začátkem srpna vyjíždělo několik policejních hlídek do lesa u Hostěnic na Brněnsku k muži, který kolem sebe zběsile máchal mačetou. Byl evidentně pod vlivem drog a narážel do stromů. Policisté proti němu použili tasery – zbraně, ze kterých při výstřelu vyletí dvě „jehličky“, které při dopadu na tělo pachatele vydají silný elektrický výboj.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Ve stínu pandemie. Šance na tvrdý brexit je 80 procent, varují analytici
MF Dnes
Nebýt pandemie koronaviru plnil by přední stránky novin brexit. Jeho tvrdá varianta se nyní, podle ekonomů z mateřské společnosti Komerční banky, jeví jako nejpravděpodobnější. Může za to kontroverzní návrh zákona o vnitřním trhu, který připravila Johnsnova vláda jako pojistku, kdyby rozvodová smlouva s EU nevyšla. Finanční trhy si podle analytiků ale zatím krach vyjednávání příliš nepřipouštějí.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Oslovení firmy je účinnější než reakce na inzerát. Váhu má i doporučení
MF Dnes
Jsou desítky cest hledání práce. Reakce na inzerát je jen střípek, ale většina lidí od školy nic jiného nezná. Přitom škála způsobů, jak firmy nabírají pracovníky, je velmi široká. Co vše je tedy možné zkusit, abyste uspěli?
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Indické armádě v Himálaji pomáhají vesničané, bojí se čínské nadvlády
MF Dnes
Indičtí vesničané odmítají přijmout možnost, že se po zimě ocitnou pod čínskou kontrolou, a tak v Himálaji denně stoupají do hor a pomáhají se zásobováním armády. Tu na hřebenech čeká několik měsíců mrazů, během nichž musí za každou cenu udržet své pozice. Na rozdíl od čínského rivala ale Indie nemá dost peněz na obranu ani potřebnou infrastrukturu.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Mýlili jsme se, že se už nemusíme bát infekcí. Zrušená lůžka chybí, míní lékař
MF Dnes
Infektologie je popelkou českého lékařství, na kterou se v posledních desetiletích zapomínalo. V době pandemie však vystoupila z pozadí a lékaři nyní upozorňují na její stěžejní místo. Infektologové by mohli pomáhat, kdyby jejich oddělení nebyla v nemocnicích redukována, míní místopředseda Společnosti infekčního lékařství a primář infekčního oddělení nemocnice v Opavě Petr Kümpel.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Nike se oklepává z krize, hlásí zisk 1,5 miliardy dolarů
Hospodářské noviny
Největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike zvýšil čtvrtletní zisk meziročně o 11 procent na 1,5 miliardy dolarů (téměř 35 miliard Kč). Firma těžila z oživení poptávky v Číně, kde tržby stouply o šest procent. Internetový prodej...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Developer CTP chce být větším hráčem, hodlá proniknout na západoevropský trh. Zvažuje i vstup na burzu
Hospodářské noviny
Skupina CTP, která se z developera z Humpolce rozrostla na největšího provozovatele průmyslových parků ve střední Evropě, uvažuje o vstupu na burzu. HN to řekl její ředitel a vlastník Remon Vos. Prodej akcií investorům by podle něj dal společnosti...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Snížení daně jen na dva roky? Babišův návrh, my s ničím takovým nepřišli, zní ze Zemanova expertního týmu
Hospodářské noviny
Lidé se pravděpodobně slibovaného snížení daní dočkají na omezenou dobu. Už v neděli zaznělo na schůzce prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), že by se patnáctiprocentní sazba z hrubé...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Schillerová s Maláčovou se dohodly na kurzarbeitu. Od německého vzoru se ale dost liší
Hospodářské noviny
Firmy zasažené koronavirovou krizí mohou mít už zítra konečně jasno v tom, jak bude stát přispívat na náhrady mezd jejich zaměstnanců. Po několika týdnech sporů se ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s ministryní práce Janou Maláčovou...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Návrat k sedmadvaceti
Hospodářské noviny
Covidová čísla zaburácela a koruně se podlomila kolena. Její kurz je zase u 27 korun za euro. Česká měna s polským zlotým v druhé polovině léta posilovala a odtrhla se od měn rozvíjejících se ekonomik, což se odrazilo v 50−60haléřovém zisku...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Začínají platit nová opatření. Kromě večerního posezení u piva přichází lidé i o fotbal nebo venkovní koncerty
Hospodářské noviny
Ode čtvrtka začínají platit nová opatření, kterými vláda reaguje na rychlý nárůst počtu nakažených koronavirem. Restaurace a bary budou zavírat nejpozději v 10 večer, omezí se také počty návštěvníků venkovních i vnitřních akcí. "Pod vlivem alkoholu...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Zdravotnice v exekuci roky splácí jen úroky, dluh narostlý přes milion jí ale neklesá
Hospodářské noviny
Když bylo zdravotnici Aleně Novotné 22 let, zemřel jí při autonehodě otec. V Mostě zůstala brzy sama a nakonec odešla za zbytkem rodiny do Prahy. Ve třípokojovém městském bytě nechala přebývat beze smlouvy známého, který ale neplatil nájemné....
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Noční život i oslavy. Španělsko má kvůli tomu nejvíce nově nakažených v Evropě, ve hře je karanténa celého Madridu
Hospodářské noviny
Veletržní areál Ifema na okraji Madridu se na jaře stal jedním ze symbolů koronavirové pandemie v Evropě. V jeho prostorech vyrostla vůbec největší polní nemocnice na starém kontinentě, kterou naplnily stovky pacientů a zdravotníků v ochranných...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Brusel chce větší solidaritu. Členské země budou muset migranty buď přijmout, nebo zařídit jejich návrat do země původu
Hospodářské noviny
Evropská komise dá v budoucnu členským státům na vybranou: buď přijmou migranty, nebo se budou muset postarat o jejich návrat do země původu. "Není otázkou, zda by se měly členské státy solidárně zapojit a přispívat, ale jak to udělají," prohlásila...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Stažení Američanů z Německa? Musíme spolu prostě dál cvičit, říká velitel luftwaffe, který chválí i české letectvo
Hospodářské noviny
Německá armáda, bundeswehr, je často doma i v zahraničí terčem kritiky a posměšků, že její technika, i když často moderní, nefunguje. Když v roce 2018 nastupoval generál Ingo Gerhartz do čela německého vojenského letectva, luftwaffe, v jednom z...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Ženská energie pro Štrasburk: Ústavní soudkyně Šimáčková míří na Evropský soud pro lidská práva
Hospodářské noviny
Dostat se se svou stížností právě k ní si přeje většina lidí, kteří se na Ústavní soud obrátí. Jednak proto, že vyhoví dvakrát více stížnostem, než je průměr soudu, pak také pro její lidskoprávní přístup. Jedna z nejviditelnějších českých právniček,...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Jako youtuber se necítím, videa natáčím proto, že nás média cenzurují. Chtěl bych mít blog i na Respektu, říká Okamura
Hospodářské noviny
Zatímco v posledních krajských volbách před čtyřmi roky kandidovalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) ještě se Zemanovci, v těch letošních už jde do klání o voliče samo. A stejně jako v jiných volbách, tématem jeho kampaně je odpor vůči migraci...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Tvrdá ruka ministra zdravotnictví
Hospodářské noviny
A se mnou přijde zákon, tvrdil hlavní hrdina westernové parodie Limonádový Joe. Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula nic takového říkat nemusí, on sám aktuálně je zákonem. Potvrdila to i jeho první tisková konference, na kterou na rozdíl od...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Zemanova čurda. Co se to děje v Lánech?
Hospodářské noviny
Druhá exploze koronaviru nyní již zcela pohltila celé Česko, ale ještě před pár dny svádělo naši pozornost jiné téma. Pamatujete? Se zrušením superhrubé mzdy, navrženým nečekaně na samém sklonku srpna vládou Andreje Babiše, oznámil premiér i úmysl...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Svět chce být klamán, burzy také
Hospodářské noviny
Už to chvíli vypadalo, že ambiciózní start-up Nikola má opravdu technologický náskok, díky kterému budou brzy silnice brázdit bezemisní vodíkové pick-upy i velkotonážní náklaďáky. Když s vámi naváže úzkou spolupráci automobilka kalibru General...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Problém migrace nelze zamést pod koberec
Hospodářské noviny
Roku 2015 do Evropy dorazilo přes jeden milion žadatelů o azyl. Letos jich bude řádově méně a nikdo už nahlas nemluví o systému přerozdělování podle povinných kvót, který byl sice schválen v souladu s unijními pravidly, ale proti kterému se...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Bez robotů se výrobní podniky k vyšším maržím nedostanou
Hospodářské noviny
V Česku je už delší čas důležitým tématem modernizace průmyslu. Ta může ze země montoven učinit stát, kde bude ve větší míře běžet výroba s vyšší přidanou hodnotou, která je i lépe placená. Ke zdokonalení produkce velkou měrou přispívá zapojení...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Jsou tu nejpodivnější krajské volby. Tyto snímky dokládají, že nebudou normální
Hospodářské noviny
Snad proto, že celý tenhle rok je kvůli epidemii a strachu z epidemie takový šílený, se volební kampaň před krajskými a senátními volbami nezdá být tak docela při smyslech. Ne snad že by to někdy v minulosti bylo o tolik lepší. Ale letos? ANO...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 VŠE o... komunikaci značek "bílé na černém"
Hospodářské noviny
Ne, v titulku není chyba − pouze píšeme novou kapitolu komunikačního manuálu firem. Pandemie udeřila a doslova ze dne na den se většina komunikačních kanálů pro firmy stala nedostupnými. Zůstaly jen ty digitální, což poskytlo konkurenční...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Německo uvolnilo dluhovou brzdu. Rekordně si půjčuje, aby pomohlo ekonomice z krize
Hospodářské noviny
Německo hospodařilo od roku 2014 až do loňska jako jediná velká země eurozóny s vyrovnaným a po většinu let přebytkovým rozpočtem. Ale kvůli současné koronakrizi, jež srazila ekonomiku do hlubokého útlumu, si stát opět musí půjčovat, aby mohl...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Muskovy nové plány s Teslou investory moc nenadchly
Hospodářské noviny
V areálu továrny Tesla Motors v kalifornském Fremontu se v úterý vyrovnalo 288 aut v přesných rozestupech. Jejich řidiči a řidičky přijeli na valnou hromadu firmy. Před nimi jako v autokině stálo pódium, na němž probíhala prezentace. Při show...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 V jižních Čechách uspěla firma upravující auta pro invalidy a kamenice
Hospodářské noviny
Miroslava Bartoše přivedla k podnikání nemoc jeho kamaráda. Ten v polovině 90. let prodělal mozkovou mrtvici a ochrnul. Bartoš pro něj proto přestavěl auto, aby mohl znovu řídit. O osm let později na těchto úpravách založil novou společnost API CZ....
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Tajemná baterie vědce Procházky: Nejspíš to nebude takový zázrak, jak se tvrdí investorům. Pro výrobky z nové továrny je na trhu přesto místo
Hospodářské noviny
Mnozí z Čechů pyšných na vynálezy kontaktních čoček, polarografie či lodního šroubu jsou vděční za každý náznak šance na další český objev. I vývoj původní české baterie vynálezce Jana Procházky provází od první chvíle velká očekávání. Jenže čím...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Nejlepší podnikatelé na Hradecku vyrábějí lyže a zdravotnické pomůcky
Hospodářské noviny
Královéhradecký kraj působí z hlediska rozvoje podnikání stabilizovaným dojmem, který se však opírá o pevné základy. Intenzivní zemědělství, kovozpracující i dřevozpracující průmysl, výroba hudebních nástrojů. K tomu je třeba přičíst skvělé lokality...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Mýty kolem elektronického podpisu
Hospodářské noviny
Už zase sedíme víc doma než v kanceláři a klienti už se zase ptají, můžeme to nebo to podepsat elektronicky? A musíme mít kvalifikovaný elektronický podpis? I když elektronické podepisování máme už mnoho let, mnozí k němu stále přistupují jako k...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Co nabízíte podnikatelům a živnostníkům v Pardubickém kraji?
Hospodářské noviny
V Monetě jsme si velmi rychle uvědomili, že v této nelehké době budou naši klienti (a nejen ti naši) potřebovat podporu svého podnikání od svojí banky více než v době před koronavirem. Okamžitě jsme uvedli do života všechny programy na podporu...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Jaké jsou aktuální podmínky a příležitosti pro rozvoj podnikání v Pardubickém kraji?
Hospodářské noviny
Rozhodně dobré. Možná bych i řekl, že v rámci České republiky nejlepší. Jelikož jsme historicky jako kraj nejslabší v oblasti cestovního ruchu, nejsme téměř postiženi odlivem turistů, jako třeba Praha nebo Karlovy Vary. Dost podnikatelských a...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 9. 18:00 Na Pardubicku oslavují vítězství lesník a systémy na platbu jízdného
Hospodářské noviny
Inovace, technologie, unikátní know-how. Pardubický kraj a zejména jeho krajské město si v těchto ohledech drží v rámci České republiky skvělou úroveň a myslí na další rozvoj. Fakta Vodafone Firma roku 2020 ◼ 1. místo Mikroelektronika ◼...
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Čtvrtek, 26. listopadu 2020

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat