Zpět MF Dnes Neděle, 28. června 2020
Hledat Rubriky 28. 6.

MF Dnes

Neděle, 28. června 2020
Close
Inzerce
28. 6. 22:48 Francouzi se dočkali komunálních voleb. Macron neovládl Paříž
MF Dnes
Neděle se stala novým termínem pro komunální volby ve Francii. Původně se měly konat v březnu, byly však zrušeny kvůli koronaviru. Prezident Emanuela Macron si přál se svou vládní stranou ovládnout metropoli, to se mu ale nepodaří. V Paříži obhájila svůj úřad socialistická starostka Anne Hidalgová.
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 26,67 +0,124%
USD 23,76 +0,673%
CHF 25,10 +0,359%
28. 6. 21:52 Aktualizováno Do druhého kola polských prezidentských voleb postoupili Duda a Trzaskowski
MF Dnes
Volební místnosti v Polsku se uzavřely. Do druhého kola postoupili favorité, dosavadní hlava státu Andrzej Duda a varšavský primátor Rafal Trzaskowski. Volby se měly konat už v květnu, kvůli koronaviru se však termín posunul. Vláda odklad dlouho odmítala, což vyvolalo spory s opozicí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 14:55 Bombaj si zoufá. Hlídači, metaři a dělníci jsou pryč, vyhnal je koronavirus
MF Dnes
Řadu činností nutných pro chod města v indické metropoli Bombaj zajišťovali migranti. Ti však kvůli koronavirovým omezením město opustili a vrátili do okolních koutků Indie. Obyvatelé Bombaje nyní nostalgicky nostalgicky vzpomínají na čističe odpadů a dělníky, kteří stříkali čtvrti repelenty pro komárům.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 14:51 Aktualizováno V Česku přibylo 260 nakažených za den, podle Vojtěcha nejde o druhou vlnu
MF Dnes
V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha však druhá vlna nepřichází, za nárůst může plošné testování na Karvinsku.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 14:29 Češi při mluvení myslí jako počítač se sedmi procesory, říká Američan
MF Dnes
Gavin Roy je jednatřicetiletý vystudovaný meteorolog. Den po získání doktorátu ale s vědou skončil a začal se naplno věnovat jazykům. Už během studií učil sebe i ostatní portugalsky, před třemi lety se ale pustil i do češtiny. Nahrává o tom videa, kde vysvětluje kulturní rozdíly, co se mu na jazycích líbí, proč je podle něj čeština víc květnatá než složitá a taky proč se hned ptá, jestli si můžeme tykat.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 14:04 Vařit ve státním z českého. Ministerstvo chce zvýhodnit zemědělce a výrobce
MF Dnes
Jídlo ve školních jídelnách, v nemocnicích či občerstvení na úřadech a ministerstvech by mělo být podle představ ministerstva zemědělství z českých potravin. Resort pracuje na nové vyhlášce, která by zvýhodnila české zemědělce a potravináře ve výběrových řízeních. Nápad vyvolává smíšené reakce. Třeba školy se obávají zvýšení cen a i toho, zda bude vůbec českých potravin dost pro všechny.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 13:55 Záchranáři našli tělo mladíka, který utonul pod jezem v Ústí nad Orlicí
MF Dnes
Pátrání po dvaadvacetiletém mladíkovi, který v pátek odpoledne skočil v Ústí nad Orlicí do Tiché Orlice, skončilo v neděli odpoledne. Hasiči mladého muže vytáhli na žádost policistů. Mladý muž u řeky údajně dováděl se svými kamarády, spadl však do řeky a utopil se. Skupinka se pohybovala v okolí nebezpečného jezu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 13:04 Chtějí fotku se mnou, aby vypadali dobře. Greta kritizovala světové lídry
MF Dnes
Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová opětovně zkritizovala světové lídry. Osočila je, že se s ní fotí jen proto, aby "vypadali dobře". Podle Thunbergové po selfie s ní toužila i německá kancléřka Angela Merkelová.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 12:42 Jde jen o lokální ohnisko nákazy, komentuje Prymula nové šíření koronaviru
MF Dnes
V Česku přibylo v sobotu 260 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet od osmého dubna. Epidemiolog Roman Prymula pro MF DNES potvrdil slova ministra Adama Vojtěcha, že se o druhou vlnu epidemie nejedná. Většina nakažených žije v Moravskoslezském kraji. V pondělí se rozhodne o tom, jaká lokální opatření se na místech s nejvyšším nárůstem nákazy zavedou.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 11:59 Výnosné pašování, o němž se nemluví. Letadlo bylo plné zubožených štěňat
MF Dnes
Na letišti v Torontu objevili letadlo se stovkami štěňat v bednách. Téměř čtyřicet z nich dlouhou cestu nepřežilo, další dorazila zubožená a dehydrovaná. V Kanadě se rozhořela debata, jak zpřísnit regulace výnosného obchodu se zvířaty. Problém s obcházením regulací při dovozu psů řeší i Spojené státy.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 11:10 V Rusku už hoří lesy o rozloze větší než Středočeský kraj
MF Dnes
Lesní požáry na Sibiři se za poslední týden rozrostly téměř pětinásobně. K rapidnímu rozšíření přispívá neobyčejná vlna veder. Podle letecké agentury hoří lesy na ploše 1,15 milionu hektarů, což je rozloha větší než kterou zabírá Středočeský kraj. Masivní požáry se nacházejí v místech, která jsou pro hasiče těžko dostupná.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 11:00 Egyptská vesnice se snaží uchovat výrobu papyru, koronavirus snížil poptávku
MF Dnes
Vesnice Al-Karamus v deltě řeky Nil, která leží asi 80 kilometrů severovýchodně od egyptského hlavního města Káhiry, uchovává tradici ruční výroby papyru. Poptávka po něm se ale zhroutila poté, co se kvůli nemoci covid-19 prakticky zastavil egyptský turistický ruch, napsala agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 10:18 Vakcína proti chřipce bude jen pro devět procent Čechů, přiznal Prymula
MF Dnes
Česko má na letošní podzim přislíbeno od výrobců pouze na 900 tisíc dávek vakcíny proti chřipce. Ideální proočkovanost by přitom byla 75 procent, tvrdí Roman Prymula. Toho je však náročné dosáhnout, v Česku je podle něj špatně nastavený systém přeobjednávání vakcín pro lékaře, výrobní kapacity dodavatelů jsou navíc omezené.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 10:00 Chtěl Teslu, omylem si jich pořídil 28. Chyba ho málem stála 37 milionů
MF Dnes
Nákupy na internetu se nemusí vždy úplně vydařit tak, jak by si zákazník představoval. Stránky totiž čas od času přestanou fungovat a začnou hlásit, že není možné příkaz přijmout. Ne vždy to ale je tak úplně pravda a objednávky se začnou kumulovat. Jeden německý zákazník si takhle objednal Tesly za více než 37 milionů korun.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 9:43 Slovenský exprezident Kiska končí v politice. Moje tělo si vybralo daň, řekl
MF Dnes
Bývalý prezident a zakladatel vládní strany Andrej Kiska na svém facebookovém profilu oznámil, že na dalším sjezdu již nebude kandidovat na předsedu. Jako důvod odchodu z aktivní politiky uvedl zdravotní problémy, se kterými se potýká.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 9:03 Manželství je dost pro všechny. Včetně homosexuálů, říká advokátka Lucie Hrdá
MF Dnes
Po přečtení rozhovoru s Danielou Kovářovou (MF DNES, 19. 6.) jsem vzpomínala na důvody, pro které kdysi muži odmítali přiznat ženám volební právo, píše rodinná a trestní advokátka Lucie Hrdá.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:57 Rasismus v Česku je, nelze na něj ale svést všechno, míní odborník
MF Dnes
Black lives matter, na černošských životech záleží. Heslo charakteristické pro americké protesty proti policejnímu násilí zaznělo v uplynulých dvou týdnech i na demonstracích v Praze. Podle politologa a odborníka na extremismus Miroslava Mareše se v České republice objevuje „lidový rasismus“, výraznější však je proti romské komunitě.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:52 VIDEA TÝDNE: Odsouzený tyran, zbloudilý kamion a sex ve voze OSN
MF Dnes
Za brutální utýrání malého chlapce poslal soud muže na 22 let do vězení. Navigace zradila řidiče kamionu v centru Třeboně, odkud se pak dostával dlouhé minuty. Video, které zachytilo sex ve voze patřícímu OSN, pobouřilo vedení organizace. A neznámá Američanka konfrontovala v supermarketu policistu, který se podílel na zatýkání George Floyda.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:47 S bronzovým modelem vypálené olomoucké synagogy pomůže i 3D tisk
MF Dnes
Už příští rok na jaře by v centru Olomouce mohl stát velký bronzový model monumentální synagogy, která do roku 1939 vévodila dnešnímu Palachovu náměstí. Honosný židovský svatostánek před více než osmdesáti lety vypálili nacisté. Předloha pro jeho model vzniká díky nejmodernějším technologiím, tvůrci pomníku využijí také 3D tisk.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:42 Aktualizováno Poláci volí prezidenta. Dudu ohrožuje odklad i nový rival z Varšavy
MF Dnes
Poláci se dočkali. Volební místnosti se otevřely a lidé od rána vybírají nového prezidenta. Hlavními kandidáty jsou dosavadní hlava stát Andrzej Duda a varšavský primátor Rafal Trzaskowski. Volby se měly konat už v květnu, kvůli koronaviru se však termín posunul. Vláda odklad dlouho odmítala, což vyvolalo spory s opozicí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:29 Nižší DPH u potravin? Ať se řetězce podělí o své marže, řekla Schillerová
MF Dnes
Ministryně financí Alena Schillerová neuvažuje o snížení DPH na potraviny, které požaduje Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle ní by snížení daně jen zvýšilo marže obchodních řetězců a cenu potravin pro koncového zákazníka by nesnížilo. Řekla to v pořadu Otázky Václava Moravce.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 7:38 O snížení DPH na potraviny Schillerová neuvažuje, zisk by zůstal řetězcům
MF Dnes
Ministryně financí Alena Schillerová neuvažuje o snížení DPH na potraviny, které požaduje Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle ní by snížení daně jen zvýšilo marže obchodních řetězců a cenu potravin pro koncového zákazníka by nesnížilo. Řekla to v pořadu Otázky Václava Moravce.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:38 OBRAZEM: Bosí lezci balancovali nad propastí mezi věžemi Trosek
MF Dnes
Pod nohami jen úzké lano a pak už skalnatá propast. Desítky vyznavačů takzvaného slacklinu vyrazily o víkendu na hrad Trosky v Českém ráji, aby v padesátimetrové výšce přešly mezi věžemi Pannou a Babou. Se zatajeným dechem je sledovaly stovky návštěvníků hradu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:31 Číňané budou moci do zemí EU. Američané a Rusové ne, shodli se diplomati
MF Dnes
Země Evropské unie se v sobotu předběžně shodly na seznamu mimounijních států, jejichž obyvatelé budou moci od středy cestovat do EU. Na takzvané zelené listině 19 zemí nejsou Spojené státy a Rusko, je tam naopak Čína. Evropský blok chce společný seznam aktualizovat podle vývoje koronavirové nákazy každé dva týdny.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:19 Americká hymna je prolezlá násilím, nahraďme ji Imagine, žádají aktivisté
MF Dnes
Aktivisté hnutí za práva černochů chtějí nahradit hymnu Spojených států. Považují ji za rasistickou a navrhují místo ní zpívat píseň Imagine od Johna Lennona. Fotbalový tým z Oklahomy už oznámil, že bude místo hymny hrát folkový song. Černošská studentka zase národní píseň nahradila takzvanou „černošskou hymnou".
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:02 British Airways „uzemní“ 650 pilotů, kvůli pandemii zruší 12 tisíc míst
MF Dnes
Letecká společnost British Airways propustí natrvalo 350 pilotů a dalších 300 jich zůstane doma s polovinou platu. Firma je znovu přijme pouze v případě, že je bude potřebovat. Pilotům, kteří zůstávají ve službě, firma sníží plat. Podle kritiků společnost využívá koronavirové krize, aby mohla propouštět.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Thajské město, nebo planeta opic? Starobylé Lopburi terorizují gangy makaků
MF Dnes
V thajském Lopburi si na opičky vždycky potrpěli. Léta tu pořádají turisty hojně navštěvovaný „opičí festival“, během něhož lidé přichystají stovkám makaků přímo rajské hody. V posledních měsících však dva soupeřící „gangy“ makaků – přespolní chrámové opice a ty místní, „městské“ – přerůstají obyvatelům přes hlavu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Malostranský zápisník: Soumrak Brežněvova francouzáku v EU
MF Dnes
Kdo z evropských potentátů nejlépe líbá? Proč Bůh svými zjeveními opakovaně trestá jenom konzervativce? Kdo všechno patří mezi sprosté podezřelé ze smrti Jaroslava Kubery? A za co všechno by měl líbat nohy bezzemků kníže Schwarzenberg?
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Sliby chyby. Amazon nedostál ekologickým závazkům, naopak znečišťoval víc
MF Dnes
Internetový obchod Amazon v úterý oznámil, že během loňského roku jeho uhlíková stopa vzrostla o 15 procent. Stalo se tak i přesto, že firma začala dělat mnoho opatření, která měla zabránit ničení životního prostředí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 5:13 V Česku přibylo 260 lidí nakažených, podle Vojtěcha nejde o druhou vlnu
MF Dnes
V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha však druhá vlna nepřichází, za nárůst může plošné testování na Karvinsku.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 4:57 Kuchaři vykrádají cizí kultury, tvrdí kritici. Recepty projdou kontrolou
MF Dnes
Bílý kuchař vařící na videu pokrm z japonské kuchyně. I to může být podle některých projevem rasismu. Daná osoba tak totiž zatajuje kulturní původ receptu. Vlivné magazíny o vaření, americký Bon Appétit, britský Olive plus pořad BBC Good Food proto spustily audit, v rámci kterého chtějí tyto chyby napravit.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 4:55 RECENZE: Bob Dylan natočil album srovnatelné s jeho klasickými deskami
MF Dnes
Po letech, kdy se Bob Dylan, co se studiových alb týče, věnoval vlastním interpretacím klasických jazzových a swingových písní, je tu jeho nová deska plná autorského materiálu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 4:47 Na prodej je byt, v němž se narodil marxistický revolucionář Che Guevara
MF Dnes
Byt v rozloze 240 metrů čtverečních v neoklasicistní budově v centru argentinského města Rosario, kde se narodil kubánský revolucionář Che Guevara, je na prodej. Jeho nynější majitel se byt neúspěšně pokusil přeměnit na kulturní centrum. Současná cena bytu není známa.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 3:28 Wilson byl rasista, tvrdí univerzita. Jeho jméno odstranila z názvu fakulty
MF Dnes
Prestižní americká Princetonská univerzita se rozhodla, že odstraní jméno někdejšího prezidenta USA Woodrowa Wilsona z názvu jedné ze svých kolejí a z fakulty veřejných a zahraničních záležitostí. Vedení školy to zdůvodnilo Wilsonovým rasistickým smýšlením a rasistickou politikou jeho vlády.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 3:20 V Česku přibylo 260 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od počátku dubna
MF Dnes
V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Počet nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem byl v sobotu skoro o stovku větší než v pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 1:58 Po stopách Samotářů se pořádaly turistické zájezdy z Polska, líčí filmař
MF Dnes
Před dvaceti lety objevilo velké plátno Ivana Trojana, v rukou Jiřího Macháčka přistál herecký Český lev a vrstevníci hrdinů našli svůj kultovní příběh. Teď se Samotáři vracejí do kin.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 1:52 Ceny ovčáckých psů v Británii trhají rekordy, v aukci stojí i půl milionu
MF Dnes
Ceny ovčáckých psů, kteří pomáhají chovatelům s péčí o stáda, v Británii v poslední době trhají rekordy. Naposledy se v online aukci mladá fena plemene border kolie z velšského Breconu jménem Elan Valley Sally prodala za 19 451 liber, v přepočtu více než 570 tisíc korun.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 1:14 Koronavirus se prokázal u 10 milionů lidí, epicentrem je Latinská Amerika
MF Dnes
Koronavirus se celosvětově potvrdil již u více než deseti milionů lidí. S odvoláním na vlastní statistiky to napsala agentura Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která šíření nákazy rovněž monitoruje, uvádí celkových 9,95 milionu pozitivních nálezů SARS-CoV-2 ve všech státech.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 1:00 Mongolsko má málo případů covid-19. Může za to Čingischán, tvrdí místní
MF Dnes
Mongolsko eviduje velmi málo případů nákazy koronavirem. Místní to přičítají řadě faktorů. Čerstvému vzduchu či prostému a zdravému stravování. Mnozí z nich ale navíc říkají, že země těží z dědictví odkazu slavného mongolského dobyvatele Čingischána. Vojevůdce je považován za ochránce státu.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 6. 19:00 Aktualizováno V Česku přibylo 260 lidí nakažených koronavirem. Nejvíc od počátku dubna
MF Dnes
V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Počet nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem byl v sobotu skoro o stovku větší než v pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 6. 18:00 Ministerstvo chce utnout kšeftování obcí s developery. Nastaví mantinely
MF Dnes
Spolupráce měst a obcí s developery dostane jasná pravidla, slibuje ministerstvo pro místní rozvoj. Ke vzájemným dohodám dochází běžně, je však obtížné se domoci náhrady, když jedna ze stran nedodrží slovo. Nový stavební zákon to má změnit.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Sobota, 4. července 2020

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat