Zpět Zprávy Neděle, 28. června 2020
Hledat Rubriky 28. 6.
Close
Inzerce
28. 6. 22:48 Francouzi se dočkali komunálních voleb. Macron neovládl Paříž
MF Dnes
Neděle se stala novým termínem pro komunální volby ve Francii. Původně se měly konat v březnu, byly však zrušeny kvůli koronaviru. Prezident Emanuela Macron si přál se svou vládní stranou ovládnout metropoli, to se mu ale nepodaří. V Paříži obhájila svůj úřad socialistická starostka Anne Hidalgová.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 16:30 Technologické firmy vládnou. Ačkoliv je ekonomika v krizi, giganti rostli o desítky procent
Hospodářské noviny
Pandemie nákazy covid-19 otřásla v první polovině roku finančními trhy a uvrhla globální ekonomiku do hluboké krize. I přesto se tržní hodnota deseti největších světových firem, které mají akcie na burze, zvýšila v porovnání s koncem roku 2019 o...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 16:05 Kiska definitivně končí v politice. Bývalého slovenského prezidenta trápí problémy se zdravím
Lidové noviny
Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, který vede vládní stranu Za lidi, se rozhodl v politice definitivně skončit. Oznámil to v neděli na Facebooku. Jak poznamenal slovenský list Nový čas, exprezident své rozhodnutí sdělil po měsících mlčení. Kisku dlouhodobě trápí zdravotní potíže, což byl i důvod jeho rozhodnutí. Kiska dal ale najevo i zklamání, že jeho strana je po únorových parlamentních volbách nejmenším členem vládní koalice.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 15:58 Aktualizováno V Polsku se zavřely volební místnosti. První dějství vyhrál současný prezident Duda, ještě ale není konec
Lidové noviny
Nejvíce hlasů v nedělních prezidentských volbách v Polsku dostal podle očekávání dosavadní šéf státu Andrzej Duda. Nadpoloviční většinu ale nezískal, takže se za dva týdny bude konat druhé kolo. V něm se Duda utká s kandidátem opozice Rafalem Trzaskowským, který v neděli skončil na druhém místě. Podle médií to ukazují odhady výsledků po uzavření volebních místností.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 15:52 Aktualizováno Do druhého kola polských prezidentských voleb postoupili Duda a Trzaskowski
MF Dnes
Volební místnosti v Polsku se uzavřely. Do druhého kola postoupili favorité, dosavadní hlava státu Andrzej Duda a varšavský primátor Rafal Trzaskowski. Volby se měly konat už v květnu, kvůli koronaviru se však termín posunul. Vláda odklad dlouho odmítala, což vyvolalo spory s opozicí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 15:21 První kolo polských prezidentských voleb vyhrál podle exit pollu Duda. Ve druhém kole se setká s Trzaskowskim
Hospodářské noviny
Nejvíce hlasů v nedělních prezidentských volbách v Polsku dostal podle očekávání dosavadní šéf státu Andrzej Duda. Nadpoloviční většinu ale nezískal, takže se za dva týdny bude konat druhé kolo. V něm se Duda utká s kandidátem opozice Rafalem...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 14:55 Bombaj si zoufá. Hlídači, metaři a dělníci jsou pryč, vyhnal je koronavirus
MF Dnes
Řadu činností nutných pro chod města v indické metropoli Bombaj zajišťovali migranti. Ti však kvůli koronavirovým omezením město opustili a vrátili do okolních koutků Indie. Obyvatelé Bombaje nyní nostalgicky nostalgicky vzpomínají na čističe odpadů a dělníky, kteří stříkali čtvrti repelenty pro komárům.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 14:51 Aktualizováno V Česku přibylo 260 nakažených za den, podle Vojtěcha nejde o druhou vlnu
MF Dnes
V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha však druhá vlna nepřichází, za nárůst může plošné testování na Karvinsku.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 14:33 Aktualizováno O druhou vlnu pandemie nejde, uklidňuje Vojtěch obyvatelstvo. Za nárůst případů může ohnisko v OKD
Lidové noviny
Nárůst počtu případů covidu-19 v Česku není podle ministerstva zdravotnictví druhou vlnou epidemie nového koronaviru. Nové případy přibývají hlavně po rozsáhlém testování na Karvinsku a v těžební firmě OKD. V nedělním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 14:29 Češi při mluvení myslí jako počítač se sedmi procesory, říká Američan
MF Dnes
Gavin Roy je jednatřicetiletý vystudovaný meteorolog. Den po získání doktorátu ale s vědou skončil a začal se naplno věnovat jazykům. Už během studií učil sebe i ostatní portugalsky, před třemi lety se ale pustil i do češtiny. Nahrává o tom videa, kde vysvětluje kulturní rozdíly, co se mu na jazycích líbí, proč je podle něj čeština víc květnatá než složitá a taky proč se hned ptá, jestli si můžeme tykat.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 14:26 Ruská ambasáda za odstranění sochy Koněva nemůže, tvrdí Moskva. Obvinění považuje za ‚špinavý povyk‘
Lidové noviny
Za špinavý povyk označila v neděli mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová prohlášení starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, že za odstranění sochy maršála Ivana Koněva může ruské velvyslanectví v České republice. Informovala o tom agentura TASS.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 14:04 Vařit ve státním z českého. Ministerstvo chce zvýhodnit zemědělce a výrobce
MF Dnes
Jídlo ve školních jídelnách, v nemocnicích či občerstvení na úřadech a ministerstvech by mělo být podle představ ministerstva zemědělství z českých potravin. Resort pracuje na nové vyhlášce, která by zvýhodnila české zemědělce a potravináře ve výběrových řízeních. Nápad vyvolává smíšené reakce. Třeba školy se obávají zvýšení cen a i toho, zda bude vůbec českých potravin dost pro všechny.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 13:55 Záchranáři našli tělo mladíka, který utonul pod jezem v Ústí nad Orlicí
MF Dnes
Pátrání po dvaadvacetiletém mladíkovi, který v pátek odpoledne skočil v Ústí nad Orlicí do Tiché Orlice, skončilo v neděli odpoledne. Hasiči mladého muže vytáhli na žádost policistů. Mladý muž u řeky údajně dováděl se svými kamarády, spadl však do řeky a utopil se. Skupinka se pohybovala v okolí nebezpečného jezu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 13:28 Trump sdílel video s rasistickým textem. Po kritice ho smazal, podle mluvčího Bílého domu heslo nikdy neslyšel
Lidové noviny
Americký prezident Donald Trump se v neděli stal terčem kritiky za sdílení videa na Twitteru, na kterém jeden z jeho republikánských podporovatelů v hádce s příznivci opoziční Demokratické strany vykřikuje rasistické heslo White Power (Bílá síla). Trump později tweet s odkazem na video smazal a mluvčí Bílého domu Judd Deere podle agentury Reuters řekl, že prezident kontroverzní heslo neslyšel.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 13:04 Chtějí fotku se mnou, aby vypadali dobře. Greta kritizovala světové lídry
MF Dnes
Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová opětovně zkritizovala světové lídry. Osočila je, že se s ní fotí jen proto, aby "vypadali dobře". Podle Thunbergové po selfie s ní toužila i německá kancléřka Angela Merkelová.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 12:42 Jde jen o lokální ohnisko nákazy, komentuje Prymula nové šíření koronaviru
MF Dnes
V Česku přibylo v sobotu 260 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet od osmého dubna. Epidemiolog Roman Prymula pro MF DNES potvrdil slova ministra Adama Vojtěcha, že se o druhou vlnu epidemie nejedná. Většina nakažených žije v Moravskoslezském kraji. V pondělí se rozhodne o tom, jaká lokální opatření se na místech s nejvyšším nárůstem nákazy zavedou.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 12:21 V sobotu přibylo 260 lidí s covid-19, jde o největší podíl nově potvrzených případů na počet testů
Lidové noviny
Podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu testů se v sobotu oproti pátku zhruba ztrojnásobil na 10,99 procenta. Je tak nejvyšší od 10. března, kdy se v Česku začínal šířit koronavirus. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 17:30.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 11:59 Výnosné pašování, o němž se nemluví. Letadlo bylo plné zubožených štěňat
MF Dnes
Na letišti v Torontu objevili letadlo se stovkami štěňat v bednách. Téměř čtyřicet z nich dlouhou cestu nepřežilo, další dorazila zubožená a dehydrovaná. V Kanadě se rozhořela debata, jak zpřísnit regulace výnosného obchodu se zvířaty. Problém s obcházením regulací při dovozu psů řeší i Spojené státy.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 11:51 Poslední hodiny bezpolicejní zóny v Seattlu. Ultimátum končí, stroje se mají zakousnout do bariér
Lidové noviny
Ačkoliv kalendář akcí, které mají proběhnout v nedávno vzniklé „autonomní zóně“ ve čtvrti Capitol Hill v Seattlu (CHAZ), zůstává dle webových stránek nabitý až do zhruba poloviny července, nad utopickým projektem demonstrantů se pomalu smráká. Zastupitelé města v čele se starostkou Jenny Durkanovou na začátku týdne rozhodli, že bariérami ohraničená oblast se musí vrátit k normálnějšímu fungování. Demonstranti sice v pátek bourání ještě odvrátili, přesunulo se ale o pouhé dva dny.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 11:40 Horko v Arktidě: za polárním kruhem zuří požáry a mizí permafrost, oblasti hrozí ekologické katastrofy
Hospodářské noviny
V ruském městě Verchojansk, které leží na Sibiři za polárním kruhem, meteorologové zaznamenali rekordní teploty dosahující 38 stupňů Celsia. Pokud se toto měření potvrdí, bude to nejvyšší teplota naměřená v arktických končinách. Malé město s asi...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 11:23 Johnson chce postavit britskou ekonomiku zpět na nohy. Slíbil velké investice, odmítá šetření jako v roce 2008
Lidové noviny
Britský premiér Boris Johnson slibuje velké investice do zdravotnictví, školství a výstavby silnic. Chce tak podpořit ekonomiku, která se vlivem koronavirových opatření dostala do recese. Johnson se tak odmítl vrátit k šetření, které následovalo po finanční krizi z roku 2008.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 11:18 Silný vítr na Liberecku porážel stromy a elektrické dráty, hasiči zasahovali na více než 15 místech
Lidové noviny
Hasiči v Libereckém kraji v neděli odstraňovali následky silných bouřek s nárazy větru až 90 kilometrů v hodině. Zasahovali převážně na Semilsku a Jablonecku. Zaměstnali je spadlé stromy a dráty elektrického vedení. Na některých místech byly silnice zcela nebo částečně neprůjezdné. Řekla to mluvčí krajských hasičů Lucie Hložková.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 11:10 V Rusku už hoří lesy o rozloze větší než Středočeský kraj
MF Dnes
Lesní požáry na Sibiři se za poslední týden rozrostly téměř pětinásobně. K rapidnímu rozšíření přispívá neobyčejná vlna veder. Podle letecké agentury hoří lesy na ploše 1,15 milionu hektarů, což je rozloha větší než kterou zabírá Středočeský kraj. Masivní požáry se nacházejí v místech, která jsou pro hasiče těžko dostupná.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 11:00 Egyptská vesnice se snaží uchovat výrobu papyru, koronavirus snížil poptávku
MF Dnes
Vesnice Al-Karamus v deltě řeky Nil, která leží asi 80 kilometrů severovýchodně od egyptského hlavního města Káhiry, uchovává tradici ruční výroby papyru. Poptávka po něm se ale zhroutila poté, co se kvůli nemoci covid-19 prakticky zastavil egyptský turistický ruch, napsala agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 10:29 Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela nehoda 4 aut, havárie se obešla bez zraněných
Lidové noviny
Dálnici D10 u Březiny na Mladoboleslavsku uzavřela v neděli odpoledne ve směru na Prahu nehoda čtyř aut. Uzavírka trvala přibližně hodinu. Nikdo nebyl zraněn, řekla ČTK policejní mluvčí Monika Schindlová.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 10:24 Informace o placených útocích na Američany je lež, prohlásil Trump. Zprávu dementovalo i Rusko
Lidové noviny
Za lživou považuje americký prezident Donald Trump zprávu deníku The New York Times (NYT), podle kterého měl zpravodajské informace o tom, že ruská rozvědka platí povstalcům spojeným s hnutím Tálibán za zabití vojáků Spojených států a dalších koaličních sil v Afghánistánu. Trump to v neděli napsal na Twitteru. NYT se v páteční zprávě odvolává na nejmenované činitele. V sobotu zprávu deníku důrazně dementovalo ruské velvyslanectví v USA.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 10:18 Vakcína proti chřipce bude jen pro devět procent Čechů, přiznal Prymula
MF Dnes
Česko má na letošní podzim přislíbeno od výrobců pouze na 900 tisíc dávek vakcíny proti chřipce. Ideální proočkovanost by přitom byla 75 procent, tvrdí Roman Prymula. Toho je však náročné dosáhnout, v Česku je podle něj špatně nastavený systém přeobjednávání vakcín pro lékaře, výrobní kapacity dodavatelů jsou navíc omezené.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 10:00 Chtěl Teslu, omylem si jich pořídil 28. Chyba ho málem stála 37 milionů
MF Dnes
Nákupy na internetu se nemusí vždy úplně vydařit tak, jak by si zákazník představoval. Stránky totiž čas od času přestanou fungovat a začnou hlásit, že není možné příkaz přijmout. Ne vždy to ale je tak úplně pravda a objednávky se začnou kumulovat. Jeden německý zákazník si takhle objednal Tesly za více než 37 milionů korun.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 9:43 Slovenský exprezident Kiska končí v politice. Moje tělo si vybralo daň, řekl
MF Dnes
Bývalý prezident a zakladatel vládní strany Andrej Kiska na svém facebookovém profilu oznámil, že na dalším sjezdu již nebude kandidovat na předsedu. Jako důvod odchodu z aktivní politiky uvedl zdravotní problémy, se kterými se potýká.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 9:21 Schodek rozpočtu bude vysoký i příští rok, Zvýšení daní není v plánu, slibuje Schillerová
Lidové noviny
Česká ekonomika by musela ročně růst až o 11 procent, aby se státní rozpočet ve střednědobém výhledu vrátil ke schodkům kolem 40 až 50 miliard. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to v neděli řekla v České televizi.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 9:03 Manželství je dost pro všechny. Včetně homosexuálů, říká advokátka Lucie Hrdá
MF Dnes
Po přečtení rozhovoru s Danielou Kovářovou (MF DNES, 19. 6.) jsem vzpomínala na důvody, pro které kdysi muži odmítali přiznat ženám volební právo, píše rodinná a trestní advokátka Lucie Hrdá.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 9:00 Sestry Válovy v industriálu. Výstava v prostředí bývalých šroubáren nepůsobí jako hříčka náhody
Lidové noviny
Když se řekne „sestry Válovy“, lidé většinou vědí, oč jde. Jitka a Květa Válovy toho měly společného víc, než bývá u dvojčat zvykem.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:57 Rasismus v Česku je, nelze na něj ale svést všechno, míní odborník
MF Dnes
Black lives matter, na černošských životech záleží. Heslo charakteristické pro americké protesty proti policejnímu násilí zaznělo v uplynulých dvou týdnech i na demonstracích v Praze. Podle politologa a odborníka na extremismus Miroslava Mareše se v České republice objevuje „lidový rasismus“, výraznější však je proti romské komunitě.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:55 Aktualizováno Česko přechází na prázdninový provoz. Silničáři přerušili běžnou údržbu, MHD začíná jezdit jinak
Lidové noviny
Některé školy už v pátek rozdaly dětem vysvědčení, a proto je jasné, že na silnice se tradičně vydalo výrazně více řidičů, než je běžné. Prázdninový provoz už spustili i železniční dopravci, v Praze pak v hromadné dopravě platí letní omezení od soboty. Ministerstvo dopravy očekává, že letošní prázdniny budou v důsledku pandemie koronaviru specifické, lidé totiž zřejmě stráví léto především v Česku.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:52 VIDEA TÝDNE: Odsouzený tyran, zbloudilý kamion a sex ve voze OSN
MF Dnes
Za brutální utýrání malého chlapce poslal soud muže na 22 let do vězení. Navigace zradila řidiče kamionu v centru Třeboně, odkud se pak dostával dlouhé minuty. Video, které zachytilo sex ve voze patřícímu OSN, pobouřilo vedení organizace. A neznámá Američanka konfrontovala v supermarketu policistu, který se podílel na zatýkání George Floyda.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:47 S bronzovým modelem vypálené olomoucké synagogy pomůže i 3D tisk
MF Dnes
Už příští rok na jaře by v centru Olomouce mohl stát velký bronzový model monumentální synagogy, která do roku 1939 vévodila dnešnímu Palachovu náměstí. Honosný židovský svatostánek před více než osmdesáti lety vypálili nacisté. Předloha pro jeho model vzniká díky nejmodernějším technologiím, tvůrci pomníku využijí také 3D tisk.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:42 Aktualizováno Poláci volí prezidenta. Dudu ohrožuje odklad i nový rival z Varšavy
MF Dnes
Poláci se dočkali. Volební místnosti se otevřely a lidé od rána vybírají nového prezidenta. Hlavními kandidáty jsou dosavadní hlava stát Andrzej Duda a varšavský primátor Rafal Trzaskowski. Volby se měly konat už v květnu, kvůli koronaviru se však termín posunul. Vláda odklad dlouho odmítala, což vyvolalo spory s opozicí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:38 Schillerová je proti státní podpoře Smartwings, návrh podle ní není ani na stole
Hospodářské noviny
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) je proti poskytnutí státní záruky letecké skupině Smartwings, do níž patří i ČSA. Vláda o ničem podobném nejednala a v současné době není takový návrh na stole, řekla Schillerová v nedělním pořadu Otázky...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:29 Nižší DPH u potravin? Ať se řetězce podělí o své marže, řekla Schillerová
MF Dnes
Ministryně financí Alena Schillerová neuvažuje o snížení DPH na potraviny, které požaduje Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle ní by snížení daně jen zvýšilo marže obchodních řetězců a cenu potravin pro koncového zákazníka by nesnížilo. Řekla to v pořadu Otázky Václava Moravce.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 8:22 Poláci volí prezidenta. Duda usiluje o znovuzvolení, konzervativce chce ohrozit liberál z Varšavy
Lidové noviny
Poláci mohou od rána hlasovat v prezidentských volbách, které byly původně vyhlášeny na květen, ale kvůli koronavirové pandemii byly odloženy. Volební místnosti zůstanou otevřené do 21:00 SELČ. Vzápětí by měly být oznámeny první odhady výsledků. Konečné výsledky se očekávají nejpozději ve středu. Do nedělního poledne u ve volbách odhlasovalo 24,08 procenta voličů, podle šéfa volební komise je to rekord. Před pěti lety účast činila 15 procent.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 7:38 O snížení DPH na potraviny Schillerová neuvažuje, zisk by zůstal řetězcům
MF Dnes
Ministryně financí Alena Schillerová neuvažuje o snížení DPH na potraviny, které požaduje Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle ní by snížení daně jen zvýšilo marže obchodních řetězců a cenu potravin pro koncového zákazníka by nesnížilo. Řekla to v pořadu Otázky Václava Moravce.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 7:33 Polsko si volí prezidenta. Duda usiluje o znovuzvolení, konzervativce chce ohrozit liberál z Varšavy
Lidové noviny
Poláci mohou od rána hlasovat v prezidentských volbách, které byly původně vyhlášeny na květen, ale kvůli koronavirové pandemii byly odloženy. Volební místnosti zůstanou otevřené do 21:00 SELČ. Vzápětí by měly být oznámeny první odhady výsledků. Konečné výsledky se očekávají nejpozději ve středu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:53 Německé předsednictví EU se zaměří na zvládnutí viru a krize, zapadnout by neměla ani jiná témata
Lidové noviny
Zvládnutí pandemie nemoci covid-19 a jejích hospodářských následků bude hlavní prioritou půlročního německého předsednictví Evropské unie, které začíná 1. července. Kancléřka Angela Merkelová, která stála v čele spolkové republiky už při jejím minulém předsednictví v roce 2007, bude ale usilovat o to, aby nezapadla ani další zásadní témata, jako je posílení role Evropy na mezinárodní scéně, vyjednávání o střednědobém rozpočtovém rámci a brexitu či pokrok v ochraně klimatu a při digitalizaci.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:45 Vyšetřovatelé kyberútoků na české instituce zatím nenašli pachatele. Stát ale kvůli nim začíná brát hackery vážně
Hospodářské noviny
Totožnost autorů jarních kybernetických útoků na české nemocnice a další instituce v době koronavirové karantény zůstává stále neznámá. A s největší pravděpodobností se ji už nikdy nepodaří odhalit. Policie má několik verzí, odkud mohl útok přijít,...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:38 OBRAZEM: Bosí lezci balancovali nad propastí mezi věžemi Trosek
MF Dnes
Pod nohami jen úzké lano a pak už skalnatá propast. Desítky vyznavačů takzvaného slacklinu vyrazily o víkendu na hrad Trosky v Českém ráji, aby v padesátimetrové výšce přešly mezi věžemi Pannou a Babou. Se zatajeným dechem je sledovaly stovky návštěvníků hradu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:31 Číňané budou moci do zemí EU. Američané a Rusové ne, shodli se diplomati
MF Dnes
Země Evropské unie se v sobotu předběžně shodly na seznamu mimounijních států, jejichž obyvatelé budou moci od středy cestovat do EU. Na takzvané zelené listině 19 zemí nejsou Spojené státy a Rusko, je tam naopak Čína. Evropský blok chce společný seznam aktualizovat podle vývoje koronavirové nákazy každé dva týdny.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:19 Americká hymna je prolezlá násilím, nahraďme ji Imagine, žádají aktivisté
MF Dnes
Aktivisté hnutí za práva černochů chtějí nahradit hymnu Spojených států. Považují ji za rasistickou a navrhují místo ní zpívat píseň Imagine od Johna Lennona. Fotbalový tým z Oklahomy už oznámil, že bude místo hymny hrát folkový song. Černošská studentka zase národní píseň nahradila takzvanou „černošskou hymnou".
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:04 Cestovat do EU budou moci Číňané či Kanaďané, naopak Rusové nebo Američané zatím ne
Lidové noviny
Země Evropské unie se v sobotu předběžně shodly na seznamu mimounijních států, jejichž obyvatelé budou moci od středy cestovat do EU. Na takzvané zelené listině 19 zemí figuruje podle informací několik afrických či asijských států včetně Číny, nejsou tam naopak Spojené státy ani Rusko. Evropský blok chce společný seznam aktualizovat podle vývoje koronavirové nákazy každé dva týdny.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:02 British Airways „uzemní“ 650 pilotů, kvůli pandemii zruší 12 tisíc míst
MF Dnes
Letecká společnost British Airways propustí natrvalo 350 pilotů a dalších 300 jich zůstane doma s polovinou platu. Firma je znovu přijme pouze v případě, že je bude potřebovat. Pilotům, kteří zůstávají ve službě, firma sníží plat. Podle kritiků společnost využívá koronavirové krize, aby mohla propouštět.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Thajské město, nebo planeta opic? Starobylé Lopburi terorizují gangy makaků
MF Dnes
V thajském Lopburi si na opičky vždycky potrpěli. Léta tu pořádají turisty hojně navštěvovaný „opičí festival“, během něhož lidé přichystají stovkám makaků přímo rajské hody. V posledních měsících však dva soupeřící „gangy“ makaků – přespolní chrámové opice a ty místní, „městské“ – přerůstají obyvatelům přes hlavu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Malostranský zápisník: Soumrak Brežněvova francouzáku v EU
MF Dnes
Kdo z evropských potentátů nejlépe líbá? Proč Bůh svými zjeveními opakovaně trestá jenom konzervativce? Kdo všechno patří mezi sprosté podezřelé ze smrti Jaroslava Kubery? A za co všechno by měl líbat nohy bezzemků kníže Schwarzenberg?
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Sliby chyby. Amazon nedostál ekologickým závazkům, naopak znečišťoval víc
MF Dnes
Internetový obchod Amazon v úterý oznámil, že během loňského roku jeho uhlíková stopa vzrostla o 15 procent. Stalo se tak i přesto, že firma začala dělat mnoho opatření, která měla zabránit ničení životního prostředí.
 To se mi líbí Odpovědět
Jak si zlepšit zdraví 28. 6. 6:00 Jak si zlepšit zdraví
Respekt
Devadesát procent z nás dýchá nesprávně a tohle selhání způsobuje či zhoršuje řadu moderních chronických onemocnění
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Aktualizováno Respekt • Despekt
Respekt
[image id="200213702" align="center"][image id="200213701" align="center"]
 To se mi líbí Odpovědět
Dopis z New Orleansu 28. 6. 6:00 Aktualizováno Dopis z New Orleansu
Respekt
Je to náš boj
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Aktualizováno Dopisy
Respekt
Můžeme mít český Oxford? Respekt 26/2020 Postdoktorskou pozici jsem absolvoval ve Švédsku na Univerzitě v Uppsale, která v žebříčcích osciluje kolem stého místa na světě a Švédsko patří mezi vědecky nejvýkonnější země. Dosáhnout takového úspěchu je běh na dlouhou trať a my máme tu výhodnou…
 To se mi líbí Odpovědět
Učit se méně a veseleji 28. 6. 6:00 Učit se méně a veseleji
Respekt
Ministerstvo školství chystá novou podobu škol, dětem by se měla líbit
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Fénix, nebo mrtvola?
Respekt
Na Spojené státy není v tuto chvíli pěkný pohled, příběh jejich demokratického experimentu ještě ale nemusí být u konce
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Vítěz Babiš
Respekt
Nafouknutí rozpočtu ANO pomůže ve volbách
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Normálně a bez úchylek
Respekt
Vasile-Cristian Lungu se před časem vrátil do Rumunska s velkým cílem. Absolvent katolické Loyolské univerzity v Chicagu, který během patnácti let života v Americe získal těsné vazby na tamní konzervativní kruhy, měl na paměti především – jak říká – „normalitu rumunské společnosti“. Před dvěma lety…
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Peking jako vyvrhel
Respekt
Číně se během pandemie nedaří její zahraniční politika
 To se mi líbí Odpovědět
Naučme se dýchat 28. 6. 6:00 Naučme se dýchat
Respekt
Nádech, výdech… vypadá to prostě, ale správné dýchání je chybějící pilíř našeho zdraví.
 To se mi líbí Odpovědět
Jsme jako delfíni, jen to nevíme 28. 6. 6:00 Jsme jako delfíni, jen to nevíme
Respekt
Potápěč Martin Štěpánek (42) ovládl umění dýchat jako málokdo. Během své závodní kariéry ve freedivingu (tedy potápění bez kyslíkové bomby) vytvořil devět světových rekordů. V roce 2009 se ponorem do 122 metrů stal prvním člověkem v dějinách, který na jedno nadechnutí pokořil hloubku čtyř set stop.…
 To se mi líbí Odpovědět
Něco letos, něco před volbami 28. 6. 6:00 Něco letos, něco před volbami
Respekt
Vládě prošel rekordní dluh, i když neřekla přesně na co
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 6:00 Aktualizováno Česko
Respekt
Potomci šlechtického rodu Bartoňů z Dobenína nabízejí k prodeji zámek v Novém Městě nad Metují. Původně renesanční památka, proslulá i přestavbou Dušana Jurkoviče z počátku 20. století, je od roku 2008 chráněna jako národní kulturní památka, předkupní právo má tedy stát. Premiér Andrej Babiš minulý…
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 5:54 Nárůst počtu případů neznamená druhou vlnu pandemie, uklidňuje veřejnost ministr Vojtěch
Lidové noviny
Aktuální nárůst počtu případů covid-19 není z pohledu ministerstva zdravotnictví druhou vlnou epidemie šíření nového koronaviru. Může za to hlavně nárůst počtu nových případů v těžební firmě OKD. V dnešním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). V tom se s ním shodl i jeho partner v diskusi místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS).
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 5:41 Zapomenutá a řídce osídlená Guyana se během pár let zřejmě zařadí mezi významné vývozce ‚černého zlata‘
Lidové noviny
Osm miliard barelů ropy. Množství, které jednu z nejmenších latinskoamerických zemí může katapultovat mezi boháče. Když před pěti lety ropná společnost ExxonMobil oznámila, že se v moři nedaleko guyanských břehů skrývají netušené zásoby černého zlata, jedné z nejchudších zemí regionu svitla naděje na zlepšení životní úrovně zhruba 800 tisíc obyvatel.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 5:34 Letní prázdniny začínají. Němci vyrazili k Baltu a Severnímu moři, pláže byly přeplněné
Lidové noviny
V šesti z 16 německých spolkových zemí začaly tento týden letní prázdniny. Zatímco doprava na sever Německa k pobřeží Baltu i Severního moře se v sobotu podle agentury DPA obešla bez větších komplikací, pláže i přilehlá parkoviště byly přeplněné. Němce od rekreace neodradila ani pandemie nemoci covid-19.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 5:21 Aktualizováno V době, kdy se běžný lidský dotek stal ohrožením, jsme zůstali dárcům nablízku jinak, vysvětluje ředitelka Světlušky
Lidové noviny
„Přijali jsme úsporná opatření a otevřeli novou sbírku Posviť Světlušce. K našim dárcům jsme upřímní a otevření, a tak jsme hledali způsob, jak je pozvat a nechat nahlédnout do nadačního fondu. Proto jsme spustili Podcast POTMĚ, kde si pravidelně spolu se známými osobnostmi svítíme na každodennosti ze života nevidomých a Kavárnu POTMĚ: Online, která zaměstnává zrakově postižené kavárníky,“ představuje ředitelka Světlušky Gabriela Drastichová novou online kampaň, která vznikla v karanténě.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 5:20 Tohle není výběr daní, paní ministryně Schillerová. To je už málem státní banditismus
Hospodářské noviny
Pověst českých berních úřadů tento týden dostala hned tři těžké rány. Zaprvé podle Hospodářských novin Ústavní soud konstatoval že daňoví úředníci v řadě případů při sporech s poplatníky manipulovali se spisy. "Postup byl daleko za hranicí toho, co...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 5:13 V Česku přibylo 260 lidí nakažených, podle Vojtěcha nejde o druhou vlnu
MF Dnes
V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha však druhá vlna nepřichází, za nárůst může plošné testování na Karvinsku.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 5:02 HUDEMA: Pozor, kurzarbeit! Penězi za ‚sezení doma‘ lze povzbudit i zabít
Lidové noviny
Takzvaný kurzarbeit pomohl některým firmám i zaměstnancům přežít dobu přísné karantény. Státní podpora firmám zajistila peníze, a tak nemusely propouštět, ani když musely nuceně zavřít krám či přišly o zakázky. A umožní jim to hladce opět nastartovat výrobu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 4:58 V Německu za den přibylo dalších 256 nakažených, celkový počet se blíží ke 200 000
Lidové noviny
Potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru v Německu za poslední den přibylo 256 na celkových 193 499, oznámil v neděli Institut Roberta Kocha (RKI). Počet ohlášených úmrtí se pak snížil na tři, celkem je jich 8957. O den dříve přibylo 687 případů koronavirové nákazy a šest úmrtí.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 4:57 Kuchaři vykrádají cizí kultury, tvrdí kritici. Recepty projdou kontrolou
MF Dnes
Bílý kuchař vařící na videu pokrm z japonské kuchyně. I to může být podle některých projevem rasismu. Daná osoba tak totiž zatajuje kulturní původ receptu. Vlivné magazíny o vaření, americký Bon Appétit, britský Olive plus pořad BBC Good Food proto spustily audit, v rámci kterého chtějí tyto chyby napravit.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 4:55 RECENZE: Bob Dylan natočil album srovnatelné s jeho klasickými deskami
MF Dnes
Po letech, kdy se Bob Dylan, co se studiových alb týče, věnoval vlastním interpretacím klasických jazzových a swingových písní, je tu jeho nová deska plná autorského materiálu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 4:47 Na prodej je byt, v němž se narodil marxistický revolucionář Che Guevara
MF Dnes
Byt v rozloze 240 metrů čtverečních v neoklasicistní budově v centru argentinského města Rosario, kde se narodil kubánský revolucionář Che Guevara, je na prodej. Jeho nynější majitel se byt neúspěšně pokusil přeměnit na kulturní centrum. Současná cena bytu není známa.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 4:21 Deset milionů nakažených. Svět dosáhl smutné hranice, poslední milion přibyl za méně než týden
Lidové noviny
Koronavirus se celosvětově potvrdil již u více než deseti milionů lidí. S odvoláním na vlastní statistiky to napsala agentura Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která šíření nákazy rovněž monitoruje, uvádí celkových 9,95 milionu pozitivních nálezů SARS-CoV-2 ve všech státech. Přes 2,5 milionu infikovaných mají nejhůře zasažené Spojené státy, asi o polovinu méně Brazílie. Poslední milion nakažených opět přibyl za méně než týden.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 4:13 Na oblohu se Boeingy 737 MAX vrátí nejdříve v září. V Americe začne testování, které rozhodne o nové certifikaci
Hospodářské noviny
Piloti a zkušební posádka amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) v pondělí zahájí nejméně třídenní testování letadla Boeing 737 MAX, které usiluje o novou certifikaci. S odkazem na své zdroje to v neděli uvedla agentura Reuters. Letadla 737...
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 4:03 V sobotu v ČR přibylo 260 lidí s covid-19, nejvíc od začátku dubna. Podíl z počtu testovaných je vysoký
Lidové noviny
V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Počet nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem byl v sobotu skoro o stovku větší než v pátek. Podíl nových případů na počtu testů se v sobotu oproti pátku ztrojnásobil na 13,96 procent. Je nejvyšší od 10. března, kdy epidemie začínala. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 3:28 Wilson byl rasista, tvrdí univerzita. Jeho jméno odstranila z názvu fakulty
MF Dnes
Prestižní americká Princetonská univerzita se rozhodla, že odstraní jméno někdejšího prezidenta USA Woodrowa Wilsona z názvu jedné ze svých kolejí a z fakulty veřejných a zahraničních záležitostí. Vedení školy to zdůvodnilo Wilsonovým rasistickým smýšlením a rasistickou politikou jeho vlády.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 3:20 V Česku přibylo 260 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od počátku dubna
MF Dnes
V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Počet nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem byl v sobotu skoro o stovku větší než v pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 2:22 Po střelbě na demonstraci ve státě Kentucky zemřel jeden člověk, další utrpěl zranění
Lidové noviny
Jeden člověk zemřel a další utrpěl zranění po střelbě na demonstraci ve městě Louisville v americkém státě Kentucky. Vyšetřovatelé zatím neuvedli, kdo za incidentem stojí, ani zda někoho zatkli, nezveřejnili ani identitu oběti. Informovala o tom v neděli agentura AP. Protest souvisel s úmrtím černošky Breonny Taylorové, kterou v březnu ve spánku zastřelila policie při razii v jejím bytě.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 1:58 Po stopách Samotářů se pořádaly turistické zájezdy z Polska, líčí filmař
MF Dnes
Před dvaceti lety objevilo velké plátno Ivana Trojana, v rukou Jiřího Macháčka přistál herecký Český lev a vrstevníci hrdinů našli svůj kultovní příběh. Teď se Samotáři vracejí do kin.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 1:52 Ceny ovčáckých psů v Británii trhají rekordy, v aukci stojí i půl milionu
MF Dnes
Ceny ovčáckých psů, kteří pomáhají chovatelům s péčí o stáda, v Británii v poslední době trhají rekordy. Naposledy se v online aukci mladá fena plemene border kolie z velšského Breconu jménem Elan Valley Sally prodala za 19 451 liber, v přepočtu více než 570 tisíc korun.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 1:14 Koronavirus se prokázal u 10 milionů lidí, epicentrem je Latinská Amerika
MF Dnes
Koronavirus se celosvětově potvrdil již u více než deseti milionů lidí. S odvoláním na vlastní statistiky to napsala agentura Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která šíření nákazy rovněž monitoruje, uvádí celkových 9,95 milionu pozitivních nálezů SARS-CoV-2 ve všech státech.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 1:03 Islandské prezidentské volby ovládl favorit Jóhannesson, získal kolem 90 procent hlasů
Lidové noviny
Islandské prezidentské volby podle prvních předběžných výsledků s přehledem vyhrála dosavadní hlava státu Gudni Jóhannesson, který získal kolem 90 procent hlasů. Napsala to agentura AFP. Drtivé vítězství populárního Jóhannessona předpovídala řada průzkumů veřejného mínění.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 1:00 Mongolsko má málo případů covid-19. Může za to Čingischán, tvrdí místní
MF Dnes
Mongolsko eviduje velmi málo případů nákazy koronavirem. Místní to přičítají řadě faktorů. Čerstvému vzduchu či prostému a zdravému stravování. Mnozí z nich ale navíc říkají, že země těží z dědictví odkazu slavného mongolského dobyvatele Čingischána. Vojevůdce je považován za ochránce státu.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 0:58 V sobotu v ČR přibylo 260 lidí s covid-19, nejvíc od začátku dubna. Zřejmě kvůli intenzivnímu testování
Lidové noviny
V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Počet nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem byl v sobotu skoro o stovku větší než v pátek.
 To se mi líbí Odpovědět
28. 6. 0:53 Koronavirus se na světě prokázal už u deseti milionů lidí, poslední milion přibyl za méně než týden
Lidové noviny
Koronavirus se celosvětově potvrdil již u více než deseti milionů lidí. S odvoláním na vlastní statistiky to napsala agentura Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která šíření nákazy rovněž monitoruje, uvádí celkových 9,95 milionu pozitivních nálezů SARS-CoV-2 ve všech státech. Přes 2,5 milionu infikovaných mají nejhůře zasažené Spojené státy, asi o polovinu méně Brazílie. Poslední milion nakažených opět přibyl za méně než týden.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 6. 23:00 Polsko si zvolí prezidenta. Duda usiluje o znovuzvolení, konzervativce chce ohrozit liberál z Varšavy
Lidové noviny
Spíš než skutečným soubojem budou nedělní polské prezidentské volby zahřívací přípravou na bitvu, která se odehraje 12. července. Scénář tu píší preference kandidátů, které odrážejí situaci v polské politice a společnosti. O znovuzvolení se uchází současný prezident Andrzej Duda, spojenec vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti němu stojí varšavský primátor Rafal Trzaskowski, kandidát nejsilnějšího opozičního uskupení, liberální Občanské platformy (OP).
 To se mi líbí Odpovědět
27. 6. 23:00 Koordinátoři intimity dohlédnou na herce. Slibují, že milostné scény budou ještě pikantnější
Lidové noviny
Kvůli koronaviru budou nejspíš filmy a seriály napříště bez velkých intimností. Případně bude jejich natáčení probíhat pod dohledem – to zase v důsledku aféry #MeToo. V Hollywoodu na to vznikla nová pracovní funkce: koordinátoři intimity. Díky nim jsou herci víc uvolnění a záběry, které vznikají podle přesné choreografie, jsou údajně ještě pikantnější. V českém filmu podobná role ještě chybí a možná není ani potřeba.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 6. 23:00 Pandemie vysvlékla české školství ‚donaha‘. Sociolog Daniel Prokop vysvětluje dopady koronakrize
Lidové noviny
Koronavirová krize ruku v ruce s vyučováním na dálku ukázala, že mezi českými školami jsou obrovské rozdíly; úroveň výuky se lišila jako den a noc. Zároveň se prokázalo, že nutnost používat digitální technologie zvětšuje už tak obrovský vzdělávací handicap dětí z chudších rodin. Podle sociologa Daniela Prokopa navíc systém českého školství ponechává velkou roli rodině, čímž zvýhodňuje ty děti, které mají rodiče schopné jim pomoci.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 6. 23:00 Uničovská tsunami je sestrou sucha. Rozkopané lesní cesty zabrání velké vodě, nabízí expert řešení
Lidové noviny
„Všechno začalo tady nahoře na loukách kolem Tvrdkova a v lesích. Vlna nabrala na síle, na čtyřech kilometrech je tu sešup asi 300 výškových metrů. Bylo to jako tsunami. Lidé mluvili o černé čtyřmetrové vlně. Takže každé procento vody, které se v půdě podaří zadržet, je dobře,“ popisuje starosta Šumvaldu Josef Šenk, když stoupáme v kopcích nad obcí.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 6. 23:00 Cholerik s jasnou vizí. Díky landartovému umělci Christovi mohli lidé chodit po vodě
Lidové noviny
Ve čtvrtek vstoupil do kin film o landartovém umělci Christovi a jeho plovoucích molech v Isejském jezeře.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 6. 23:00 Jediný český nositel Medaile britského impéria se z války vrátil s podlomeným zdravím
Lidové noviny
Jedním z nejvýraznějších měřítek uznání kvalit československých vojáků za 2. světové války byly zahraniční řády a vyznamenání, které obdrželi. O to víc, že v zemích, v nichž operovaly čs. jednotky (a platí to stejně pro východní i pro západní frontu), si cizinci museli uznání svých hostitelů skutečně zasloužit.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 6. 19:00 Aktualizováno V Česku přibylo 260 lidí nakažených koronavirem. Nejvíc od počátku dubna
MF Dnes
V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Počet nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem byl v sobotu skoro o stovku větší než v pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
 To se mi líbí Odpovědět
27. 6. 18:00 Ministerstvo chce utnout kšeftování obcí s developery. Nastaví mantinely
MF Dnes
Spolupráce měst a obcí s developery dostane jasná pravidla, slibuje ministerstvo pro místní rozvoj. Ke vzájemným dohodám dochází běžně, je však obtížné se domoci náhrady, když jedna ze stran nedodrží slovo. Nový stavební zákon to má změnit.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Sobota, 4. července 2020

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat