Zpět MF Dnes Středa, 3. června 2020
Hledat Rubriky 3. 6.

MF Dnes

Středa, 3. června 2020
Close
Inzerce
3. 6. 20:47 GLOSA: Ceny za koronakrizi. Prymula měl nejlepší zvuk, výpravu Nejedlý
MF Dnes
Koronavirová krize, minimálně její první část, je za námi. Je tedy načase sumarizovat, a jak to při sumarizacích bývá, předávat také trofeje. Kdyby se vyhlašovaly ceny za koronakrizi, kdo by určitě neodešel s prázdnou? Seznam laureátů připravil redaktor MF DNES Jakub Kvasnička.
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 26,67 +0,124%
USD 23,76 +0,673%
CHF 25,10 +0,359%
3. 6. 20:00 Austrálie poprvé téměř po třiceti letech padá směrem k recesi
MF Dnes
Ekonomika Austrálie letos dostala tvrdý zásah. V prvním čtvrtletí se její růst poprvé po téměř třiceti letech propadl do záporných čísel. Hrubý domácí produkt země klesl o 0,3 procenta, naposledy se přitom něco podobného stalo v roce 1991. Na vině však není jen koronavirus – australskou ekonomiku poznamenaly také lednové požáry.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 14:00 Židovští osadníci se hádají o anexi. Štve je naděje na samostatnou Palestinu
MF Dnes
Izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi se pár týdnů před plánovaným tažením za anexí palestinského území s nelegálními židovskými osadami zjevil nový odpůrce tohoto plánu –⁠ tamní osadníci. Část z nich se totiž neumí smířit s představou, že i po připojení těchto oblastí budou mít Palestinci naději na vznik vlastního státu. Tvrdí také, že přijdou o možnost osady dál rozšiřovat.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 13:30 Maturanty zaskočil Jan Neruda a délka textu, zapotí se u hovoru v cizí řeči
MF Dnes
Po koronavirové pauze jsou děti zpátky ve školách, maturanti mají za sebou část didaktických testů. Nejvíce maturanty podle České středoškolské unie zaskočil Jan Neruda a jeho Povídky malostranské, jinak jsou jejich reakce podbarvené obavami, aby zkouška dobře dopadla. Obavy mezi studenty jsou také stále z ústního zkoušení cizích jazyků. Ty musí proběhnout nejpozději do 17. července.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 13:00 Léto se nakonec neruší. Velké cestovky připravují prázdninové zájezdy
MF Dnes
Letní zájezdy od velkých českých cestovních kanceláří nakonec proběhnou. Původně je cestovky zrušily kvůli opatřením souvisejícím s pandemií covid-19. S postupným uvolňováním však kanceláře Exim, Alexandria a Fischer plánují novou nabídku. Klienti se podle nich začali ozývat téměř okamžitě.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 12:48 PŘEHLEDNĚ: Otevírají se Rakousko a částečně Slovensko, další země později
MF Dnes
Od čtvrtka Češi mohou skoro libovolně cestovat na Slovensko a do Rakouska. Pohyb mezi dalšími zeměmi bude po 15. červnu záležet na aktuální situaci, do stavu hranic jako před pandemií koronaviru se nyní vrací třeba Rakousko. Pro evropské státy schválila česká vláda od tohoto data „semafor“, systém označující míru rizika a podmínky návratu. Každá země má vlastní plán rozvolnění a pravidla ohledně vstupu.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 12:45 V Nitře tragicky zahynula pětiletá holčička. Uškrtila se vodítkem
MF Dnes
Pětiletá holčička se uškrtila při hraní na skluzavce na dvoře rodinného domku v malé slovenské obci Branč v okresu Nitra. V zápalu hry se nešťastně zamotala do psího vozítka. Záchranářům se nepodařilo ji zachránit.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 12:00 Nevydírejte nás! Francie není Divoký západ, vzkazují Ryanairu zaměstnanci
MF Dnes
Nízkonákladový letecký dopravce Ryanair snižuje platy. Zaměstnanci přijdou o 10 až 20 procent peněz. Francouzská část posádky však na to konto firmu obviňuje z vydírání. Zaměstnanci totiž mohou buď sníženou mzdu přijmout, nebo ztratí práci. Na něco podobného si přitom v minulosti stěžovaly i letušky z Česka.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 11:48 Školy v přírodě zůstávají nevyřešené, třetina škol trvá na vrácení peněz
MF Dnes
Organizátoři škol v přírodě zatím nevyřešili spory ohledně jejich konání. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišli o jarní sezonu. Školy chtějí vracet zálohy, ale ty pořadatelé již postoupili svým dodavatelům. Zhruba s dvěma třetinami škol se pořadatelé domluvili, třetina však smlouvy vypověděla a žádá peníze zpět. Spory by mohly skončit až u soudu.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 11:47 Nově nakažených v Česku opět přibývá, ve středu jich lékaři zachytili 50
MF Dnes
Denní počty nově nakažených koronavirem v Česku jsou vyšší než minulý týden. Během úterý přibylo 62 potvrzených případů, nejvíc za posledních devět dní, ve středu zatím testy odhalily 50 lidí s covidem-19. Od rána také zemřeli dva lidé, celková bilance činí 325 obětí. Naopak za 24 hodin se vyléčilo celkem 67 lidí, nemocných je aktuálně 2 341.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 11:04 Bartoš sympatizuje s „teroristickou bojůvkou“ Antifa, osočil piráta Okamura
MF Dnes
Předseda SPD Tomio Okamura na Twitteru vyjádřil potěšení nad tím, že americký prezident Donald Trump zařadí Antifu na seznam teroristických organizací. Viní ji z podílu na současných násilnostech ve Spojených státech. „Připomeňme, že s touto teroristickou bojůvkou sympatizuje i předseda Pirátů Ivan Bartoš,“ napsal Okamura. Bartoš v reakci jeho výrok označil za lživý.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 11:02 Poslanci řešili distanc od slov komunisty Filipa pro ruský armádní list
MF Dnes
Výroky místopředsedy Sněmovny a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa pro ruský armádní list Krasnaja zvezda se začali zabývat poslanci. Lídr hnutí STAN Vít Rakušan chce, aby se Sněmovna distancovala od slov Filipa, která podle něj poškodila dobré jméno československých legionářů v Rusku. K hlasování o tom se Sněmovna ale zatím nedostala.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 10:45 ODS opouští radnici Nového Města, vadí jí těžkopádnost u klíčových staveb
MF Dnes
Půldruhého roku od voleb oslabila koalice v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Občanští demokraté míří do opozice, když se rozkmotřili s vlastním místostarostou. Strategické projekty by podle nich měly přicházet na svět rychleji.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 10:45 Na hříbata nastražil mrkev s připínáčky, za pokus o týrání mu hrozí dva roky
MF Dnes
Mrkev se zapíchnutými připínáčky někdo vhodil do ohrady se čtyřmi koňmi v Dubnici na Českolipsku. Za pokus o týrání mu hrozí až dva roky ve vězení.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 10:40 Švédský Prymula: na epidemii už bychom příště reagovali jinak
MF Dnes
Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell ve středu připustil, že tamní úřady mohly situaci kolem pandemie koronaviru řešit lépe. Právě podle jeho rad Švédsko nepřijalo tak přísná omezující opatření proti šíření viru jako jiné evropské země. Informovala o tom stanice BBC.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 10:28 Poslanci projednávají distanc od slov komunisty Filipa pro ruský armádní list
MF Dnes
Výroky místopředsedy Sněmovny a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa pro ruský armádní list Krasnaja zvezda se zabývají poslanci. Lídr hnutí STAN Vít Rakušan chce, aby se Sněmovna distancovala od slov Filipa, která podle něj poškodila dobré jméno československých legionářů v Rusku.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 10:26 Hlad po ukrajinské práci roste. Konzuláty řeší desítky žádostí denně
MF Dnes
Diplomaté v ukrajinském Lvově a Kyjevě se maximálně snaží, aby vyhověli české poptávce po pracovnících v zemědělství. Vyřizují desítky žádostí denně, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček během středečního jednání zahraničního výboru Senátu. Konzulární oddělení ve Lvově a od tohoto pondělí i v Kyjevě se podle něj maximálně snaží využít své kapacity.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 10:13 Poslanci podpořili zákon o zbraních, aby Česko neplatilo pokutu Evropské unii
MF Dnes
Změna zákona o zbraních, aby Česko vyhovělo evropské směrnici a nemuselo platit pokutu, prošla ve Sněmovně prvním čtením. Proti změně vystartoval předseda SPD Tomio Okamura. „Bojuji za 300 tisíc držitelů střelných zbraní,“ prohlásil. „Za mě ne, mě si ze svého seznamu škrtněte,“ ohradil se šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 10:11 Polsko odvolalo svou velvyslankyni v Praze, šikanovala podřízené
MF Dnes
Polský prezident Andrzej Duda odvolal velvyslankyni v Praze Barbaru Ćwiorovou, uvedl ve středu polský zpravodajský server Onet.pl s tím, že se tuto informaci neoficiálně dozvěděl v prezidentské kanceláři. Připomněl, že se velvyslankyně podle zvláštní komise ministerstva zahraničí dopouštěla šikany a diskriminace vůči svým podřízeným.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 10:02 Aktualizováno Bunkr pod Bílým domem ukryl Trumpa, předtím po 11. září neklidného Bushe
MF Dnes
Současná vlna nepokojů přiměla ve Washingtonu amerického prezidenta Donalda Trumpa uchýlit se do bezpečnostního bunkru pod Bílým domem. Úkryt, kterým je sídlo hlavy státu vybaveno, funguje jako nouzové operační centrum. V minulosti ho využil například George Bush po teroristických útocích 11. září 2001, tehdy přítomní řešili problém s ubývajícím kyslíkem.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 9:57 Google ví, na co se díváte v anonymním režimu. Teď za to čelí žalobě
MF Dnes
Technologický gigant Google ve Spojených státech čelí další žalobě spojené s ochranou soukromí. Některé jeho aplikace totiž umožňují sledovat chování uživatelů na internetu, i když používají anonymní režim. Firmě by mohla hrozit pokuta až pět miliard dolarů. Google se brání tím, že zákazníky na tuto možnost upozorňuje.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 9:47 Pirát Bartoš sympatizuje s teroristy, naznačuje Okamura s odkazem na Antifu
MF Dnes
Předseda SPD Tomio Okamura na Twitteru vyjádřil potěšení nad tím, že americký prezident Donald Trump zařadí Antifu na seznam teroristických organizací. Viní ji z podílu na současných násilnostech ve Spojených státech. "Připomeňme, že s touto teroristickou bojůvkou sympatizuje i předseda Pirátů Ivan Bartoš," napsal Okamura.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 9:43 Poslanci bojují o zákon o zbraních i zákaz zakládání paramilitárních skupin
MF Dnes
Změnu zákona o zbraních, aby Česká republika vyhověla evropské směrnici a nemusela platit pokutu, začali schvalovat poslanci. Proti změně vystartoval předseda SPD Tomio Okamura. „Bojuji za 300 tisíc držitelů střelných zbraní,“ prohlásil. „Za mě ne, mě si ze svého seznamu škrtněte,“ ohradil se šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 9:41 Senior se zadíval na tachometr a vjel do protisměru, vůz smetla cisterna
MF Dnes
Na chvilkovou nepozornost doplatil řidič, který projížděl Jeseníkem. V zatáčce totiž přejel do protisměru, kudy právě projížděl tahač s cisternou. Oba vozy se srazily.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 9:41 Letadlová loď Roosevelt je po zvládnutí nákazy znovu ve službě na moři
MF Dnes
Po dvouměsíční nucené zastávce na Guamu kvůli rozšíření nákazy novým koronavirem mezi posádkou je americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt znovu ve službě. Plavidlo je nyní ve Filipínském moři a pokračuje ve své půlroční misi v Pacifiku. Námořníci musí dál dodržovat přísná hygienická opatření.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 9:30 Čínskému lékaři po nákaze ztmavla pleť, po pěti měsících zemřel na krvácení
MF Dnes
V Číně v úterý zemřel lékař Chu Wej-feng, který se v lednu nakazil koronavirem a později mu v důsledku infekce či léčby ztmavla pleť. Chu pracoval v nemocnici v čínském Wu-chanu, kde se nemoc projevila poprvé. Na čínských sociálních sítích vyvolala jeho smrt vlnu smutku i otázek. Podle kritiků se vedení nemocnice snažilo nákazu tajit a zakázalo lékařům nošení ochranných pomůcek.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 9:29 Poslanci bojují o zákon o zbraních i o zákaz zakládání paramilitárních skupin
MF Dnes
Změnu zákona o zbraních, aby Česká republika vyhověla evropské směrnici, projednávají poslanci. Proti změně vystartoval vpředseda SPD Tomio Okamura. „Bojuji za 300 tisíc držitelů střelných zbraní,“ prohlásil. „Za mě ne, mě si ze svého seznamu škrtněte,“ ohradil se šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 9:17 Poslanci jednají o zbraních i zákazu zakládání paramilitárních skupin
MF Dnes
Změnu zákona o zbraních, aby Česká republika vyhověla evropské směrnici, která se týká střelných zbraní, a zároveň zákaz zakládání paramilitárních skupin skupin k prosazování politických nebo ideologických cílů projednávají poslanci.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 9:02 Aktualizováno Rakousko ruší kontroly na hranicích. Nebude potřeba negativní test
MF Dnes
Rakousko od čtvrtka ruší kontroly na všech hranicích s výjimkou Itálie. Lidé z Česka, Slovenska i dalších sousedních zemí nebudou při cestě do Rakouska muset předkládat negativní test na koronavirus, nepočítá se ani s povinnou karanténou. Ve Vídni to ve středu podle agentury APA oznámil rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Omezení z české strany ale platí až do 15. června.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 8:50 Poslanci jednají o zbraních a zákazu zakládání paramilitárních skupin
MF Dnes
Zákaz zakládání paramilitárních skupin skupin k prosazování politických nebo ideologických cílů projednávají poslanci. Na stole mají návrh zákona o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky. Předložila ho skupina skupina poslanců napříč stranami, mezi nimiž i ministr vnitra Jan Hamáček.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 8:46 Na přesném datu nesejde, řekl Ústavní soud ke zvýšení důchodů
MF Dnes
Termíny i mechanismus zvyšování důchodů zůstávají beze změny. Ústavní soud nevyhověl návrhu opozičních poslanců, za které jednal Mikuláš Ferjenčík, na provedení dílčích škrtů v zákoně o důchodovém pojištění. Návrh částečně zamítl, částečně odmítl. Nezjistil žádnou diskriminaci, která by vyžadovala zásah soudu.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 8:16 Babiš chce zacelit trhlinu ve V4. Proti plánu obnovy EU je s Maďarskem sám
MF Dnes
Premiér Andrej Babiš chce najít společný postoj zemí V4 k evropskému fondu obnovy po koronaviru. Řekl to na středeční tiskové konferenci v rámci setkání se slovenským premiérem Igorem Matovičem. Česko a Maďarsko s návrhem nesouhlasí, Polsko a Slovensko ho naopak podporují.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 8:00 Místo lesní cesty soustava tůní. Nadšenci hledají způsoby, jak zadržet vodu
MF Dnes
Aktuální stav sucha v Česku představuje pro zemi opravdu velký problém. Podle odborníků je situace u nás nejhorší za půl tisíciletí, voda chybí nejen v řekách a potocích, ale i v podzemí. Unikátním řešením může být přeměna lesní cesty v soustavu tůní, které jsou s to zadržet dešťovou vodu pro les na delší dobu.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 8:00 Policisté i protestující napadají při demonstracích v USA reportéry
MF Dnes
Při protestech proti rasismu v USA po zabití George Floyda byly donucovací prostředky použity i na desítky novinářů. Hlášeny byly i případy, kdy novináře napadli sami protestující, píše server BBC. Americký Výbor na ochranu novinářů (CPJ) uvedl, že jde o nepřijatelný pokus o zastrašování reportérů.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 7:46 Policie v Minneapolisu stlačení krku používá často, nejvíce proti černochům
MF Dnes
V letech vedoucích k smrti černocha George Floyda, jenž zemřel minulé pondělí po brutálním zásahu strážníka Dereka Chauvina, policie v americkém Minneapolisu provedla několik set zákroků zahrnujících stlačení krku. Téměř šedesát lidí po něm ztratilo vědomí. Jako nejčastější důvod pro jeho použití policisté uváděli napjaté chování. Ve většině případů strážníci zákrok použili proti černochům.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 7:32 Kobyla při inseminaci kopla veterináře do hlavy, jeho stav je vážný
MF Dnes
Velmi vážný úraz utrpěl v úterý dopoledne veterinář na Klatovsku. Při inseminaci kobyly ho zvíře koplo do hlavy. Muž zůstal v bezvědomí, vrtulník záchranné služby ho přepravil do plzeňské fakultní nemocnice.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 7:26 Kalendář či hrníček s Hitlerem nebo Heydrichem by mohl být trestný čin
MF Dnes
Komerční šíření propagandistických předmětů národního socialismu i dalších podobných hnutí i použití jejich symbolů by mohlo být až na výjimky trestným činem. K vládní novele trestního zákona to navrhl v dnešním druhém sněmovním čtení připojit předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 7:14 Chlapec odpálil hromádku třaskavých kuliček, utrpěl vážné popáleniny
MF Dnes
Vážné poranění utrpěl při hře s pyrotechnikou chlapec na Jindřichohradecku. Společně s kamarádem odpálil pomocí zapalovače kopičku třaskavých kuliček. Případ vyšetřují policisté.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 7:06 Do chalupy v Krkonoších zřejmě udeřil blesk, oheň se šířil střechou
MF Dnes
Hasiči v noci likvidovali požár v chatě na Horních Lysečinách v Krkonoších. Podle vyšetřovatele do střechy pravděpodobně udeřil blesk. Škoda se vyšplhala k půl milionu korun.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 6:58 Senátoři utíkají z ČSSD. O volbách se k ní někteří raději nechtějí znát
MF Dnes
Část třináctičlenného senátorského klubu ČSSD se rozhodla, že v příštích volbách nebude kandidovat na soupisce strany. Sociální demokracii už loni opustila Emilie Třísková. Jako nezávislí budou o Senát bojovat také Jaroslav Malý a Miroslav Antl. V nadcházejících volbách ČSSD každopádně nepostaví kandidátku ve všech 27 senátních obvodech.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 6:47 Zdravotníkům desetitisíce dáme, slibuje Vojtěch. Vyhláška se teprve chystá
MF Dnes
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dál slibuje v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru vysoké odměny za nasazení zdravotníků. Peníze ale zatím lékaři, sestry a další personál neviděli, nebo jen v řádech korun. Šéf resortu slib zopakoval. Čeká se ale na kompenzační úhradovou vyhlášku, která se teprve dokončuje.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 6:38 Za volant už nesednu, slíbil Srb, který kamionem vykolejil vlak v Uhříněvsi
MF Dnes
Kauzu šoféra kamionu, který loni v září vjel na železniční přejezd v Uhříněvsi a zavinil střet s osobním vlakem, uzavřel senát Městského soudu v Praze. Devětašedesátiletého Srba poslal za obecné ohrožení z nedbalosti a poškozování obecně prospěšného zařízení do vězení na dva roky, původní trest vynesený Obvodním soudem pro Prahu 10 snížil o polovinu.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 6:24 Zdravotníkům rozdáme desetitisíce, tvrdí Vojtěch. Vyhláška se teprve chystá
MF Dnes
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch slibuje v souvislosti s koronavirem vysoké odměny za nasazení zdravotníků. Peníze ale zatím lékaři, sestry a další personál neviděli, nebo jen v řádech korun. Šéf resortu slib zopakoval. Čeká se ale na kompenzační úhradovou vyhlášku, která se teprve dokončuje.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 6:18 Není důvod dovážet jablka z Ameriky, české nerovná se drahé, řekl Toman
MF Dnes
Ministr zemědělství Miroslav Toman hájil ve Sněmovně nápad, aby bylo stanoveno, že obchody budou prodávat určité procento českých potravin. „Tady je tisíce výrobců potravin, kteří se nemohou dostat do obchodních řetězců, protože obchodní řetězce jednoznačně preferují potraviny ze svých mateřských zemí, když mohou,“ řekl Toman.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 6:12 U farmy někdo postřelil jelena, trápící se zvíře nakonec museli utratit
MF Dnes
Policisté ze Šumperska vyšetřují útok na jelena, kterého někdo postřelil v oploceném areálu farmy. Zatím není jasné, zda bylo cílem zvíře zastřelit a poté ukrást na maso, nebo šlo pouze o zábavu.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 6:08 Nespolehlivé rychlotesty se už nemají používat. Je už dostatek jiných
MF Dnes
Ministerstvo zdravotnictví na konci května rozhodlo o tom, že od začátku června mají lékaři místo rychlotestů používat PCR testy. Právě pomocí rychlotestů zkoumali praktičtí lékaři ty, kterým končila karanténa. Co s materiálem nyní bude, ministerstvo doktorům neřeklo. Resort ministra Adama Vojtěcha nakoupil rapid testy na konci března. Za 700 tisíc kusů zaplatilo 135 milionů korun.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 6:00 Nervozita v Hongkongu stoupá. Odejdou tři miliony jeho obyvatel do Británie?
MF Dnes
Kontroverzní bezpečnostní zákon, který je Peking rozhodnut v Hongkongu prosadit stůj co stůj, vyvolal mezi tamními obyvateli paniku. Řada nervózních lidí, zvláště těch bohatších, se začala rozhlížet po světě a vážně zvažovat, zda neodejít z města definitivně.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 6:00 KOMENTÁŘ: Kýč jako trest pro největší zlosyny lidských dějin
MF Dnes
Ve veřejném prostoru se příležitostně objeví různé předměty „vyzdobené“ portréty komunistických či nacistických pohlavárů. Před časem to byly hrnky, nedávno kalendář. Následuje obvykle pobouření a diskuse, co s tím. Je to jistě přirozená reakce, zvlášť s ohledem na dosud žijící oběti rudého a hnědého teroru či jejich potomky. Je však i moudrá?
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:59 Kobyla při inseminaci kopla veterináře do hlavy, letěl pro něj vrtulník
MF Dnes
Velmi vážný úraz utrpěl v úterý dopoledne veterinář na Klatovsku. Při inseminaci kobyly ho zvíře koplo do hlavy. Muž zůstal v bezvědomí, vrtulník záchranné služby ho přepravil do plzeňské fakultní nemocnice.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:43 Hasiči zachránili psa uvězněného v hořícím bytě, zahrnul je vděčností
MF Dnes
Vděčné olíznutí si vysloužili liberečtí hasiči od psa, kterého v úterý odpoledne zachránili z hořícího bytu. Fenka boxera zůstala uvězněná v místnosti plné kouře. Příčinou a okolnostmi vzniku požáru se nyní zabývá policie.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:43 Nečas prý Šlachtu odmítl za policejního prezidenta. Je to lež, míní Šlachta
MF Dnes
Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta začal podle někdejšího premiéra Petra Nečase pracovat na případech spojených s expremiérem poté, co ho v roce 2010 odmítl dosadit do funkce policejního prezidenta. Šlachta označil Nečasova tvrzení za lež.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:42 Psychologové budou zjišťovat, kde se v lidech budí důvěra v politiky
MF Dnes
Psychologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity budou zjišťovat, jak se ve společnosti rodí důvěra v politiky, úřady a politické zřízení. To pomůže s hledáním způsobů, jak míru důvěry ve společnosti zvýšit.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:35 Lupič místo receptu vytáhl na lékárnici zbraň, při odchodu otřel kliku
MF Dnes
Lékárnu v Praze 8 přepadl v úterý odpoledne neznámý lupič. Muž v kostkované roušce držel v jedné ruce zbraň, druhou rukou si otevřel kasu a vybral z ní peníze.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:25 Rozpočtová rada: Stát musí obcím vrátit peníze, ne je svázat dotacemi
MF Dnes
Výpadky příjmů obcí a krajů způsobené mimo jiné vyplácením příspěvků osobám samostatně výdělečně činným i společníkům malých společností by měly být kompenzovány převody peněz ze státního rozpočtu, a to bez vázání na konkrétní účely. Vyplývá to z vyjádření Národní rozpočtové rady (NRR) v její pravidelné čtvrtletní zprávě o stavu veřejných financí.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:20 Na Bruntálsku uhořel na posedu muž, policie prověřuje jeho totožnost
MF Dnes
Při nočním požár posedu v obci Hošťálkovy na Bruntálsku zemřel zatím neznámý muž. Příčina vzplanutí ohně zatím není jasná, na posedu ale bylo topidlo i molitan.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:14 Cestování mezi Českem a Slovenskem bez omezení, ohlásili Matovič a Babiš
MF Dnes
Od půlnoci bude možný zcela volný pohyb mezi Českem a Slovenskem, jako to bylo před pandemií koronaviru. Na úvod své návštěvy v Česku to oznámil slovenský premiér Igor Matovič spolu s Andrejem Babišem. „Od půlnoci obnovujeme Česko-Slovensko,“ prohlásil Matovič ke svému „dárku“, který přivezl.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:09 Protižidovských útoků byl loni v Česku dvojnásobek. Ale jen na internetu
MF Dnes
Celkem 694 antisemitských incidentů zaznamenala v loňském roce Federace židovských obcí v České republice. Oproti roku 2018 se jedná o dvojnásobný nárůst. Téměř 95 procent incidentů jsou ty, které se odehrály na internetu, žádný případ fyzické agrese. Vysoký nárůst antisemitských incidentů však podle ní nemusí nutně znamenat, že se v Česku zhoršily protižidovské nálady. Federace například loni nezaznamenala žádný fyzický útok.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:08 Aktualizováno V Uničově se koronavirem nakazil učitel, druhý stupeň odložil start výuky
MF Dnes
Onemocnění covid -19 zkomplikovalo výuku na Základní škole Haškova v Uničově. Jeden z tamních učitelů druhého stupně, kam zatím docházejí pouze deváťáci, má pozitivní test na koronavirus. Děti i pedagogové, kteří s ním přišli do styku, mají výsledky zatím negativní a čeká je kontrolní test. Škola nicméně odložila návrat žáků druhého stupně.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:07 Lidé chtěli zebru, na „místě usnadňujícím přecházení“ kličkují mezi auty
MF Dnes
Když Svitavy zařadily do rozpočtu částku 450 tisíc korun na zbudování přechodu pro chodce přes hlavní silniční tah I/43 v ulici pod vlakovým nádražím, obyvatelům okolních ulic se ulevilo. Ovšem výsledek budí rozpaky.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:05 V pražské bazilice Nanebevzetí Panny Marie se koná zádušní mše za Evu Pilarovou
MF Dnes
Jedna z nejvýraznějších českých zpěvaček zemřela 14. března ve věku 80. let. Pohřeb se konal o čtyři dny později a kvůli omezením v souvislosti s koronavirem se ho zúčastnilo jedenáct jejích nejbližších.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 5:00 „Blackout“ kvůli Floydovi. Rádia a televize v Británii a USA měnily program
MF Dnes
Některé rozhlasové stanice a televize v USA a Británii v úterý rázně změnily program v souvislosti se smrtí George Floyda, informuje britská BBC. „Blackout“, tedy výpadek, si ve snaze upozornit na rasismus na sociálních sítích nastavily také mnohé známé osobnosti popkultury pod heslem „show se musí přerušit“.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 4:53 Arménské aerolinky se ocitly na černé listině, podle EU nejsou bezpečné
MF Dnes
Evropská unie zařadila aerolinky certifikované v Arménii na seznam nebezpečných dopravců. Hlavním důvodem jsou pochyby ohledně dodržování regulací. Podle komisařky pro mobilitu a dopravu Adiny Valeanové je EU připravena spolupracovat a investovat do zlepšení bezpečnostních podmínek panujících v arménském leteckém průmyslu.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 4:51 Není pro ně místo. Návrat puberťáků do tříd je problém pro školy i rodiče
MF Dnes
Děti na druhém stupni se mohou vrátit od pondělí do škol. Každá škola si může určit, které dny a na kolik hodin bude mít pro ně „otevřeno“. Rodičům, kteří se těšili, že si od svých pubertálních potomků trochu oddechnou, to moc radosti nepřineslo. Žáci budou chodit do školy jen na pár hodin týdně a stejně jako ti mladší jen dobrovolně.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 4:40 Kanadský premiér měl okomentovat nepokoje v USA, dlouhé sekundy mlčel
MF Dnes
Horké chvilky zažíval v úterý kanadský premiér Justin Trudeau, když ho jeden z novinářů požádal o komentář k rasovým nepokojům v sousedních Spojených státech. Obvykle výřečný politik se na jednadvacet sekund odmlčel a dlouho váhal, než našel správná slova. Nakonec řekl, že Kanada s hrůzou a úžasem sleduje dění v USA a že i ona má své problémy s rasismem.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 4:37 Mladíci přepadli trojici chlapců, jednoho donutili po telefonu lhát matce
MF Dnes
Chebští kriminalisté stíhají dva osmnáctileté násilníky, kteří přepadli trojici chlapců. Vyhrožovali jim, okradli je a jednoho dokonce donutili do telefonu lhát matce o tom, co se stalo.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 4:36 U dálnice D8 v Českém středohoří musí být oplocení, rozhodlo ministerstvo
MF Dnes
Ministerstvo životního prostředí stanovilo podmínky provozu části dálnice D8 v Českém středohoří. Silničáři musejí vysázet další zeleň a postavit oplocení. Podmínky jsou součástí opětovného posudku vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Vyplývá to z informací zveřejněných na webu krajského úřadu.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 4:27 Šlachtu jsem odmítl za policejního prezidenta, cítí averzi, míní Nečas
MF Dnes
Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta začal podle někdejšího premiéra Petra Nečase pracovat na případech spojených s expremiérem poté, co ho v roce 2010 odmítl dosadit do funkce policejního prezidenta. Nečas to řekl v rozhovoru pro server Česká justice.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 4:21 Poslanci kývli na povinné přestávky řidičů, pohádali se kvůli koloběžkám
MF Dnes
Poslanci schválili novelu která ukládá dopravcům zajistit dodržování povinných přestávek řidičů nákladních aut a zavádí opatření proti neoprávněným zásahům do tachografů. Poslanec Jan Čižinský, člen pražského zastupitelstva za uskupení Praha sobě a poslanec za KDU-ČSL, se neúspěšně snažil prosadit, aby mohla obec odstranit po chodnících se povalující koloběžky.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 4:17 Dvě MotoGP za skoro 200 milionů. Návrh promotéra je pro Brno příliš drahý
MF Dnes
MF DNES zjistila, jak zní návrh promotérské společnosti Dorna na pořádání letošní motocyklové Velké ceny v Brně. Podle důvěryhodného zdroje z rady města nabízí, že za letošní ročník, který by se jel bez diváků, si vezme jeden milion eur. Standardní částka přitom činí 4,5 milionu eur.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 4:13 Poslanci se pohádali kvůli koloběžkám, které se povalují na chodnících
MF Dnes
Poslanci schvalují novelu která ukládá dopravcům zajistit dodržování povinných přestávek řidičů nákladních aut a zavádí opatření proti neoprávněným zásahům do tachografů. Poslanec Jan Čižinský, člen pražského zastupitelstva za uskupení Praha sobě a poslanec za KDU-ČSL, se snaží prosadit, aby mohla obec odstranit po chodnících se povalující koloběžky.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 3:32 Kongo opět zasáhla ebola, přidala se ke spalničkám a koronaviru
MF Dnes
Zatímco Demokratická republika Kongo usilovně zápolí se spalničkami a koronavirem, zaznamenala také nové ohnisko smrtícího viru ebola. Nemoc se objevila v západokonžském městě Mbandaka a dosud tu zabila pět lidí. Zatím není jasné, jak se ebola do města dostala, protože země kvůli pandemii covidu-19 zavedla přísná dopravní omezení a další ohnisko leží několik set kilometrů daleko.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 3:26 Nově nakažených v Česku opět přibývá, 62 je nejvíc za posledních devět dní
MF Dnes
Nakažených koronavirem je v Česku už 9374, během úterý přibylo 62 nově potvrzených případů, což je nejvíc za posledních devět dní. Nově také zemřeli dva lidé, celkový počet mrtvých tedy stoupl na 323. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 2358 lidí, přičemž u mnohých má mírný průběh. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví ke středečním 9:00.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 3:04 Jsou i další důvody, proč by měl Vojtěch skončit jako ministr, míní Hamáček
MF Dnes
Výměna ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by byla namístě, mohl ho nahradit jeho náměstek Roman Prymula. Ministr vnitra Jan Hamáček to řekl v rozhovoru pro dnešní vydání deníku Blesk. Zdravotníci podle Hamáčka stále čekají na odměny za nasazení proti koronaviru a jsou i další důvody, proč by měl Vojtěch odejít.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 2:43 Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění
MF Dnes
V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je nazývána rozlehlá louka uprostřed sídliště nedaleko centra města. V její části už se staví nový domov pro seniory. Další bytovky tu ale místní odmítají, chtěli by raději park.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 2:25 Poslanci budou řešit přestávky pro řidiče i výroky Filipa o legionářích
MF Dnes
Poslance čeká schvalování novely, která ukládá dopravcům zajistit dodržování povinných přestávek řidičů nákladních aut a zavádí opatření proti neoprávněným zásahům do tachografů. Měli by se také zabývat výroky místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa z KSČM o československých legionářích v ruském armádním listu Krasnaja zvezda.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 2:01 Slovenský premiér Matovič přijíždí do Prahy, setká se s Babišem i Zemanem
MF Dnes
Igor Matovič přijíždí do Prahy na svou první oficiální návštěvu v pozici slovenského premiéra. V české metropoli se setká s premiérem Andrejem Babišem, prezidentem Milošem Zemanem či předsedy obou komor Parlamentu.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 1:33 Šéf Dr. Max: Tržby nám rostly jen krátkodobě, během krize jsme nevydělali
MF Dnes
Představa, že lékárny během koronavirové krize vydělaly rekordní množství peněz, není správná. Během března sice rostly tržby, když se lidé předzásobovali vitamíny nebo léky proti horečce, efekt ale zcela převážil duben a květen, kdy byly utlumeny téměř všechny zdravotnické úkony. Řekl to ředitel největší tuzemské sítě lékáren Dr.Max Daniel Horák.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 1:10 Špatné zprávy zveřejňujte jenom v noci, přikázaly ruské úřady statistikům
MF Dnes
Ruské úřady začaly zveřejňovat statistické údaje až pozdě v noci, protože vláda si nepřeje přitahovat pozornost „ke špatným číslům“ v době pandemie. Údaje ruského statistického úřadu Rosstat představují základní ukazatel ekonomické situace v Rusku a důležitý faktor pro rozhodování investorů. Až dosud Rosstat své údaje obvykle publikoval odpoledne.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 0:43 Armáda posiluje kolem Washingtonu, šéf policie pochodoval s demonstranty
MF Dnes
USA nadále svírají protesty v ulicích kvůli smrti černocha George Floyda. Na demonstraci v Houstonu přišlo 60 tisíc lidí, do průvodu se zapojil i šéf místní policie. Americká armáda přesunula na základny v okolí hlavního města Washingtonu na 1 600 vojáků poté, co prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil k zastavení nepokojů.
 To se mi líbí Odpovědět
3. 6. 0:26 Biden vyhrál primárky v dalších sedmi státech, pro Trumpa to byla formalita
MF Dnes
Demokrat Joe Biden vyhrál primárky ve všech sedmi amerických státech, kde se v úterý hlasovalo. Republikánské hlasování vyhrál Donald Trump, pro nějž je nominační soubor už jen formalitou.
 To se mi líbí Odpovědět
2. 6. 18:00 V mém respirátoru vidíte emoce, říká vývojář, který vzkřísil motocykl Čechie
MF Dnes
Vývojář a konstruktér Peter Knobloch vyrobil před časem se svým týmem pro několik zájemců nový model slavného motocyklu Čechie–Böhmerland, který se před více než osmdesáti lety vyráběl v Krásné Lípě na Děčínsku. Teď přichází na trh s další novinkou, tentokrát určenou pro širokou veřejnost – s průhledným respirátorem.
 To se mi líbí Odpovědět
2. 6. 18:00 Multikulturní Amerika je konstrukt, který neexistuje, říká velvyslanec Kmoníček
MF Dnes
Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček si myslí, že současné nepokoje v USA mají rasové, sociální, psychologické i ekonomické kořeny. „Jakýkoliv incident mezi bílým policistou a občanem jiné barvy pleti může být záminkou k násilí,“ říká v rozhovoru po Skypu. Někteří politici chtěli problém rozdělené Ameriky vyřešit multikulturním tyglíkem. To ale podle Kmoníčka nefunguje a přirovnal zemi k rasové zebře.
 To se mi líbí Odpovědět
2. 6. 18:00 Lichva se vrátila do divočiny 90. let. Hrozí až půl milionu nových exekucí
MF Dnes
Malá půjčka se může lehce změnit ve velký průšvih. Některým lidem chybí úspory, s koronavirem se tak do Česka po letech vrací lichva, exekuce a chudoba. Reportér MF DNES se vydával za zájemce o půjčku. Lichvář mu detailně popsal, jak tvrdě odírá dlužníky. Snadno přijdou o auto či dům.
 To se mi líbí Odpovědět
2. 6. 18:00 KOMENTÁŘ: Nejsme nesolidární jen proto, že nechceme utrácet úplně bez řečí
MF Dnes
Minulý týden hýbaly médii napříč Evropou návrhy Evropské komise k rozpočtu EU po krizi. Komise svůj plán pojmenovala Nová generace EU. Víceletý finanční rámec na roky 2021–27 v podobné výši jako předcházející návrh (1 100 miliard eur) má být posílen o nový čtyřletý nástroj na obnovu ekonomiky s objemem téměř tří čtvrtin běžného sedmiletého rozpočtu.
 To se mi líbí Odpovědět
2. 6. 18:00 Část lidí stále pracuje z domova, brzdí útraty za módu i elektroniku
MF Dnes
Pětina lidí stále i po rozvolnění pracuje z domova. Poloprázdná je i hromadná doprava. Koronaviru se už sice tolik nebojíme, ale straší nás ekonomická krize a růst nezaměstnanosti. A to se ukazuje na menším zájmu o zbytné zboží jako je elektronika, móda nebo luxus.
 To se mi líbí Odpovědět
2. 6. 18:00 Česko zdražuje nejrychleji z celé EU. Mohou za to platy i slabá koruna
MF Dnes
V polovině zemí Evropské unie kvůli koronaviru ceny služeb i zboží v obchodech klesají. Česko stojí na opačném konci – zdražuje nejrychleji ze všech zemí kontinentu. Je to dáno tím, že Česko má z časů silného ekonomického růstu „náskok“, který mu zajistilo štědré navyšování platů.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Neděle, 5. července 2020

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat