Zpět MF Dnes Neděle, 24. května 2020
Hledat Rubriky 24. 5.

MF Dnes

Neděle, 24. května 2020
Close
Inzerce
24. 5. 21:51 Zemřela Zdena Tominová. Spisovatelka a někdejší mluvčí Charty 77
MF Dnes
Ve věku 79 let v sobotu v Praze zemřela spisovatelka a jedna z mluvčích disidentského hnutí Charta 77 Zdena Tominová. Informaci přinesl server Lidovky.cz, kterému informaci potvrdil syn Tominové, překladatel Marek Tomin.
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 26,67 +0,124%
USD 23,76 +0,673%
CHF 25,10 +0,359%
24. 5. 21:37 Silnice měli rozkopat v době odstávky Škodovky, zlobí se řidiči v Boleslavi
MF Dnes
Několik kilometrům rozkopaná dálnice D10 ze Svijan až do Mnichova Hradiště a na několik měsíců omezená doprava i přímo na výjezdu z Mladé Boleslavi. Silničáři se po zimě vrátili na dálnice a silnice první třídy. Jenže řidiči jim teď vyčítají, že pracovat měli dřív.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 15:18 Lamy by mohly být zbraní proti covid-19. V krvi mají účinné protilátky
MF Dnes
Řešení problému s koronavirem nám možná celou dobu civí do tváře a líně přežvykuje mrkev. Jak se zdá, vše, co potřebujeme, jsou lamy, napsal zpravodajský server The Guardian. Studie, kterou minulý týden zveřejnil list Cell, zjistila, že by protilátky v lamí krvi mohly poskytovat ochranu proti koronaviru.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 14:35 Mají podezřelého z vraždy šestiletého na dosah, vše ohrožuje procesní chyba
MF Dnes
K vraždě došlo již před 26 lety. Obětí byl šestiletý chlapec Rikki Neave. Místem činu les v Anglii, první podezřelou ze zabití matka dítěte. Nakonec ji ale neodsoudili. Naopak nové důkazy ukázaly na Jamese Watsona, kterému v době zločinu bylo 13 a který tehdy žil poblíž. V Anglii jsou lidé trestně odpovědní za své činy ve věku už od 10 let.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 13:55 Skokově zdražily potraviny, když před 30 lety zrušili zápornou daň z obratu
MF Dnes
Pád komunistického režimu vyvolal potřebu nastartovat transformační proces a převést centrálně plánovanou ekonomiku na tržní hospodářství. Základním krokem cenové liberalizace bylo i odstranění záporné daně z obratu u potravin, ke kterému se vláda rozhodla před 30. lety, 24. května 1990. Zrušením této „státní dotace“ potravin vyvolalo jejich jednorázový cenový skok.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 13:50 Odpouštíme vrahům, píše syn novináře Chášukdžího. A popřel, že mu zaplatili
MF Dnes
Syn zavražděného novináře Džamála Chášukdžího Saláh Chášukdží zveřejnil na Twitteru, že odpouští vrahům svého otce. Podle islámského práva vrazi můžou dostat po odpuštění mírnější trest. S výrokem nesouhlasí snoubenka zavražděného novináře ani lidskoprávní aktivisté. Zdůrazňují, že Chášukdžího vražda je politická, nikoli rodinná záležitost.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 13:16 Přes polovinu Čechů chce dobrovolně nosit roušku i po zákazu, říká průzkum
MF Dnes
I přesto, že brzy nebudou lidé muset povinně nosit na veřejnosti roušky, více než polovina Čechů ji nosit plánuje. Podle údajů z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas si polovina Čechů myslí, že koronavirová krize ještě není zažehnána. Pokud by ale existovala vakcína, více než dvě pětiny lidí by se očkovat nenechaly.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 12:45 Babišova jedenáctka. Prymula by byl mezi zmocněnci Válkovou či Hniličkou
MF Dnes
Premiér Andrej Babiš nabídl náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Přinášíme přehled současných zmocněnců vlády, je jich zatím celkem deset. Patří mezi ně například zmocněnkyně pro lidská práva a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková či zmocněnec pro sport a bývalý hokejista Milan Hnilička.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 12:33 Restaurace dle restrikcí měla mít zavřeno. Našli v ní rakouského prezidenta
MF Dnes
Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se omluvil poté, co jej policie přistihla v jedné vídeňské restauraci v době, kdy podnik měl mít podle pravidel pro dobu pandemie už zavřeno. Hlídka na otevřený podnik narazila při běžné kontrole.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 12:06 VIDEA TÝDNE: Zaujal cenově dostupnější Staromák, německá atletka i laser
MF Dnes
Diváky iDNES.tv tento týden zaujal celkem různorodý obsah. Reportér Matěj Smlsal se vydal do srdce metropole zjistit, jak restaurace upravily ceny, a se svojí reportáží měl tradičně úspěch. Pozornost ale přitáhl například i laser, který zničil letadlo ve vzduchu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 11:50 Aktualizováno Na Karvinsku uvolnění nepovolí. Testování v Darkově odhalilo 212 nakažených
MF Dnes
Na Karvinsku se v pondělí nezruší zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních, nepovolí se ani hromadné akce nad 100 osob. Je to reakce na situaci v Dole Darkov. Testování už odhalilo 212 případů nákazy novým koronavirem. Nemocí covid-19 onemocnělo 154 zaměstnanců, 54 rodinných příslušníků a čtyři zaměstnanci čtyři pracovníci jiných dolů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 11:43 Během neděle přibylo 42 nakažených. Největší ohnisko je v Dole Darkov
MF Dnes
Během nedělního dne přibylo v České republice 42 lidí nakažených koronavirem, v sobotu to bylo 77 a v pátek 59. Od soboty se z nemoci uzdravilo šestnáct pacientů a nemoci nepodlehl žádný pacient. Podle ministra zdravotnictví jsou problematická lokální ohniska. To je momentálně v dole Darkov na Karvinsku.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 11:20 VIDEO: Západ Austrálie zasáhla bouře desetiletí, tisíce lidí byly bez proudu
MF Dnes
Asi 50 tisíc domácností se na západě Austrálie v neděli ocitlo bez proudu v důsledku silné bouře na pobřeží. Ta byla provázené poryvy větru o více než stokilometrové rychlosti. Jon Bromhall z úřadu pro mimořádné situace státu Západní Austrálie prohlásil, že taková bouře udeří jednou za deset let.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 10:05 Italové po dvou měsících zaplnili pláže i bary. Pravidla dodržoval málokdo
MF Dnes
První víkend po konce omezujících opatření zaplnili Italové pláže v prázdninových letoviscích i městské parky, večer se pak ve velkém scházeli v barech a restauracích. Úřady si stěžují na porušování pravidel proti šíření nákazy a policie rozdávala tučné pokuty. V několika městech také lidé demonstrovali proti distanční výuce ve školách, která by měla trvat i po létě.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 9:22 Aktualizováno Netanjahu je poprvé u soudu kvůli korupci. Je to snaha mě svrhnout, míní
MF Dnes
V Izraeli začal proces s premiérem Netanjahuem. Ten je obviněný ve třech různých kauzách z korupce, podvodu a zneužití důvěry. K procesu je předvoláno 333 svědků. Premiér ve funkci v Izraeli před soudem ještě nestál. Vznesená obvinění označil za snahu svrhnout ho za každou cenu. První stání skončilo po hodině jednání.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 8:52 Rodinné setkání skončilo rvačkou. Tři muži jsou v nemocnici a dva v cele
MF Dnes
Českobudějovičtí policisté vyšetřují potyčku několika mužů, ke které došlo v noci na neděli na sídlišti Máj. Na místě zasahovalo několik hlídek policie, tak záchranáři. Do nemocnice převezli tři muže s vážnými zraněními. Dva muži skončili v policejní cele. Policie hledá možné svědky, kteří by ji pomohli s objasněním případu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 8:36 Aktualizováno Vrtulník zasáhl u nehody na dálnici u Mladé Boleslavi. Provoz byl přerušen
MF Dnes
Na dálnici D10 u Mladé Boleslavi došlo kolem nedělního poledne k nehodě dvou osobních aut. Tři lidé se při nehodě zranili, jednoho museli hasiči z auta vyprostit. Směr na Turnov byl na 45. kilometru uzavřen a řidiči museli místo objet.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 7:35 Nastupuje Chytrá karanténa 2.0. Má být schopná zachytit druhou vlnu
MF Dnes
Chytrá karanténa 2.0 bude robustnější a má nás připravit na případnou druhou vlnu epidemie covid-19. Ministr Adam Vojtěch zároveň v Otázkách Václava Moravce na České televizi oznámil, že projekt přijde na dalších 200 milionů korun. Zároveň chce, aby krajské hygienické stanice a přijaly asi 150 nových pracovníků. Další lidi potřebuje na nový odbor ministerstva.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 7:26 Náhrady pro firmy nebudou, odhadovanou ztrátu zisků nemohou prokázat
MF Dnes
Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli nařízením v rámci boje proti koronaviru. Podnikatelé, kteří mají škody, se mají obrátit na soud, a tam je prokázat. Dnes to řekla v pořadu Partie na televizi Prima ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Dodala, že vláda podnikatelům dala vše, co bylo možné.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 7:16 U Zemana rozhodl i věk šéfa Nejvyššího soudu. Dotčená nejsem, řekla Benešová
MF Dnes
Prezident Miloš Zeman vybral nového předsedu Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho, mimo jiné, i kvůli jeho věku. Dnes to v pořadu Partie na televizi Prima řekla ministryně spravedlnosti Benešová, které svou volbu Zeman takto zdůvodnil. Starším kandidátům by se vytýkala jejich minulost, Angyalossy přišel do justice až po revoluci, dodala ministryně.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 7:10 Chytrá karanténa přijde na 200 milionů, řekl Vojtěch. Hygieny přijmou 150 lidí
MF Dnes
Chytrá karanténa 2.0 bude robustnější a má nás připravit na druhou vlnu epidemie covid-19. Ministr Adam Vojtěch zároveň v Otázkách Václava Moravce na České televizi oznámil, že projekt přijde na dalších 200 milionů korun. Zároveň chce, aby krajské hygienické stanice a přijaly asi 150 nových pracovníků. Další lidi potřebuje na nový odbor ministerstva.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 7:00 Dealery drog v Německu udal kominík. Odmítli ho totiž pustit do bytu
MF Dnes
Kominík nepřinesl štěstí dvěma drogovým dealerům v západoněmeckém Düsseldorfu. Mladíci ve věku 21 a 24 let odmítali vpustit muže v černém do bytu tak dlouho, až nakonec musela proti stále agresivnější dvojici zasahovat policie. Ta v bytě objevila varnu i kilogramy drog, informovala tisková agentura DPA.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 6:34 Smrt dvouměsíční holčičky na pražském Jarově. Případ vyšetřuje policie
MF Dnes
Pražští kriminalisté od ranních hodin vyšetřují úmrtí zhruba dvouměsíčního děvčete. K události došlo na Jarově na Praze 3. V době příjezdu lékaře jevil kojenec známky smrti, takže mu nemohl pomoci.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 6:04 Nejstarší kresba v Česku, které si nikdo nevšímá. Průvodci to napraví
MF Dnes
Od pondělí začnou průvodci upozorňovat návštěvníky Moravského krasu na nejstarší kresbu v České republice. Nachází se v Hlavním dómu Kateřinské jeskyně. Informoval o tom odborný pracovník Správy jeskyní ČR Petr Zajíček.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 6:00 Moc ochrany škodí. Senioři nejsou jednolitá masa lidí, říká socioložka
MF Dnes
Odborníkům na stárnutí vadí, že se během koronavirové pandemie prezentují všichni senioři jako nemohoucí starci a stařenky, které je třeba přednostně chránit. „Současným extrémně ochranitelským přístupem v době koronavirové způsobíme seniorům škody na duši,“ říká socioložka Lucie Vidovićová.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 6:00 Malostranský zápisník: Dost bylo Mynářů a Minářů v české politice!
MF Dnes
Který z Mynářů/Minářů je Badman a který Goodman? Proč budeme mít česko-maďarského předsedu Nejvyššího soudu? A jak souvisí horolezecký cepín Pavla Béma s příštím volebním výsledkem KSČM?
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 6:00 Aerolinky žádající pomoc jsou jako na cracku. Není potřeba, říká Ryanair
MF Dnes
Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair se ostře opírají do konkurence. Kritizují to, že kvůli pandemii žádají své domácí státy o finanční pomoc. Šéf Ryanairu si vzal na paškál především německou Lufthansu, jejíž přístup přirovnal k člověku závislému na kokainu. Nechovají se fér, tvrdí.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 5:58 Skoro 20 let války o katedrálu. Nakonec si svatého Víta rozdělili
MF Dnes
Na dlouhých osmnáct let zaměstnal české soudy spor o vlastnictví katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Od roku 1992 se kardinál Miloslav Vlk marně pokoušel vysoudit tento historický klenot na státu. Několikaletou při vyřešila až dohoda dosažená 24. května 2010, tedy přesně před 10 lety. Na jejím základě se stát i církev o chrám starají společně.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 5:22 Ministr Plaga si zranil ruku, musel podstoupit chirurgický zákrok
MF Dnes
Ministr školství Robert Plaga si zranil levou ruku. Úraz si vyžádal chirurgický zákrok, potvrdila iDNES.cz mluvčí ministra Aneta Lednová, která neupřesnila za jakých okolností se tak stalo. Ministra čeká nejméně šest týdnů trvající léčení a pak rehabilitace.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 4:57 Tisíc jmen, tisíc mrtvých. Americký deník uctil památku obětí covid-19
MF Dnes
Deník The New York Times v neděli uctil památku lidí, kteří v USA zemřeli s nemocí covid-19. Na titulní straně vyšel titulek Americká úmrtí se přiblížila 100 tisícům, nevyčíslitelná ztráta. Na celou stránku novináři vypsali téměř tisíc jmen některých zemřelých a krátké informace o nich. Celkem v zemi zemřelo už přes 97 tisíc lidí a nakažených je 1,62 milionu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 4:45 Kdo po Číně žádá kompenzaci za pandemii je snílek, řekl čínský šéf diplomacie
MF Dnes
Ten, kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek, řekl v neděli čínský ministr zahraničí Wang-I. Čína a USA se podle něj ocitly na pokraji nové studené války. Čínský šéf diplomacie se zároveň zastal Světové zdravotnické organizace. Všechny slušné země ji podpoří, protože zachraňuje životy, řekl Wang-I.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 4:19 Berlínský kostel otevřel muslimům. Kvůli nařízením se nevešli do mešity
MF Dnes
Luteránský kostel v německé metropoli Berlíně otevřel dveře muslimům, kteří se kvůli koronavirovým restrikcím nevešli do mešity. Muslimské modlitby se zúčastnila i farářka, informovala agentura Reuters. Imám mešity řekl, že jde o velké gesto.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 3:22 Aktualizováno Na přejezdu bez závor vjel vlak do vozidla. Řidič nehodu nepřežil
MF Dnes
Na Brněnsku zemřel řidič osobního automobilu, které se srazilo na přejezdu s vlakem. K nehodě došlo mezi Moravskými Bránicemi a Silůvkami. Ve vlaku nikdo nebyl zraněn. Příčinou srážky se zabývají policisté.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 3:20 Aktualizováno Nárůst počtu nakažených v Česku v sobotu opět stoupl, přibylo 77 případů
MF Dnes
V sobotu přibylo v České republice 77 lidí nakažených koronavirem, v pátek to bylo 59 a ve čtvrtek 33. Počet aktuálně nemocných tak v posledních dnech znovu narůstá, aktuálně jich je přes dva a půl tisíce. Podle ministra zdravotnictví jsou problematická lokální ohniska. To je momentálně v dole Darkov na Karvinsku.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 2:54 Na české firmy hackeři útočí častěji než jinde ve světě, nejvíce z USA
MF Dnes
Na české firmy a organizace připadne 530 útoků za týden, celosvětový průměr je přitom 491. Po poklesu útoků na začátku roku jejich počet nyní znovu roste. Škodlivé soubory se do českých organizací snaží nejčastěji dostat prostřednictvím webových stránek. Hackeři se zaměřují stále více na cílené útoky, které mají vyšší šanci na úspěch.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 1:25 Kim nařídil posílení jaderných schopností země, chce zvýšit palebnou sílu
MF Dnes
Severokorejský diktátor jednal o posílení jaderných schopností země. Na schůzce s vojenským výborem vládní strany se mělo jednat o uvedení strategických ozbrojených sil do vysoké pohotovosti a zvýšení palebné síly. Není jasné, kdy ke schůzce došlo, pokud by to však bylo v posledních dnech, může jít o první Kimovo vystoupení na veřejnosti po třech týdnech.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 1:18 Němci přestávají kvůli koronaviru věřit USA, Čína u nich naopak posiluje
MF Dnes
Koronavirová krize prohloubila míru odcizení mezi Německem a USA. Alespoň to vyplývá z průzkumu prováděném mezi tisícovkou německých respondentů. Vztahy mezi tradičními spojenci jsou napjaté už od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu, jeho nezvládání krize pak nedůvěru Němců v Spojené státy ještě prohloubilo. Čína za svůj přístup k viru naopak získala u Němců pozitivní body.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 5. 0:00 Soudy jsou přetížené, přiřknout nemravný úrok je pro ně jednodušší, říká právník
MF Dnes
Právník Petr Němec se zaměřuje na zastavování protiprávních exekucí. Před lety jako první upozornil na problematiku rozhodčích doložek, nyní se se svou kanceláří zaměřuje i na další aspekty predátorských úvěrů. „Zákony na ochranu lidí máme dobré, problém je, že se dlužníci neumí bránit,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 5. 18:00 Návrat na minové pole. Před 75 lety přišli domů lidé vyhnaní kvůli cvičišti SS
MF Dnes
Osvobození Československa před 75 lety neznamenalo jen konec války, ale pro desetitisíce lidí také možnost návratu domů. Patřili k nim i obyvatelé Benešovska a Sedlčanska.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 5. 18:00 My virus nešíříme! brání se muslimové na Srí Lance. A brojí proti kremaci
MF Dnes
Srí Lanka je jednou z nejúspěšnějších zemí v boji s koronavirem. Lze to přičíst rozvinutému zdravotnictví, vysoké míře testování i mladé populaci. Některé kroky vlády však vyvolaly pobouření místní muslimské komunity. Vadí jim, že pozůstatky muslimů, co zemřeli na covid-19, jsou spalovány. Odmítají též, že by cíleně šířili virus.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Neděle, 5. července 2020

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat