Zpět Zprávy Čtvrtek, 21. května 2020
Hledat Rubriky 21. 5.
Close
Inzerce
21. 5. 22:44 Voda z prasklého potrubí zatopila v Praze Olšanské náměstí, před hotelem se propadl kus vozovky
Lidové noviny
Kvůli rozsáhlé havárii vodovodního řadu na Olšanském náměstí na pražském Žižkově byla ve čtvrtek večer uzavřena Prokopova ulice. Autobusy MHD podle webu dopravního podniku jezdí odklonem. Radnice Prahy 3 na Facebooku uvedla, že se propadl kus vozovky před hotelem Olšanka a na vozovce je velké množství vody.
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 26,14 -0,142%
USD 21,97 -0,223%
CHF 24,17 +0,062%
21. 5. 22:11 Aktualizováno USA vystupují z vojenské dohody, která umožňuje kontrolní přelety. Rusko ji prý porušuje
Lidové noviny
Spojené státy odstupují od vojenské dohody, která umožňuje provádět vzájemné kontrolní přelety nad signatářskými státy. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury AP Bílý dům. Dohoda o otevřeném nebi, kterou vedle USA, Kanady a Ruska uzavřela většina evropských zemí včetně Česka, byla podepsána v Helsinkách v roce 1992, v platnost vstoupila o deset let později.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 16:09 Pro přenašeče koronaviru chtěl smrt. Teď se Kadyrov sám nakazil, píší média
MF Dnes
Jeden z nejvlivnějších politiků v současném Rusku Ramzan Kadyrov, který stojí v čele autonomního Čečenska na neklidném severním Kavkaze, byl letecky přepraven do Moskvy a hospitalizován s podezřením na koronavirus. Oznámila to ve čtvrtek ruská média s odvoláním na neoficiální zdroje, čečenské úřady se zdržely vyjádření.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 15:54 Čečenský vládce Kadyrov byl prý v Moskvě hospitalizován kvůli koronaviru
Lidové noviny
Jeden z nejvlivnějších politiků v současném Rusku Ramzan Kadyrov (43), který stojí v čele autonomního Čečenska na neklidném severním Kavkaze, byl letecky přepraven do Moskvy a hospitalizován s podezřením na koronavirus. Oznámila to ve čtvrtek ruská média s odvoláním na neoficiální zdroje. Čečenské úřady se zdržely vyjádření.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 15:35 Ve Stockholmu má i bez karantény protilátky jen sedm procent lidí
Lidové noviny
Ve Švédsku se i bez nařízené karantény a bez větších omezení běžného života zatím nakazilo koronavirem jen minimum lidí. Z testování v metropoli Stockholmu vyplynulo, že protilátky proti viru SARS-CoV-2 má v krvi jen 7,3 procenta obyvatel a že ani liberální přístup v boji s nemocí covid-19 nejspíš nepomůže rychle vybudovat kolektivní imunitu, napsal ve čtvrtek deník The Guardian.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 15:21 Nový Zéland má recept, jak nakopnout ekonomiku: čtyřdenní pracovní týden
MF Dnes
Vysoce postavení vládní činitelé po celém světě přemýšlí, jak probudit ekonomiku z koronavirové pandemie. S nápadem přichází i premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová. Podle ní by čtyřdenní pracovní týden umožnil lidem častěji cestovat a posílil by tak odvětví turismu.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 14:51 Ani švédský přístup nepomáhá budovat kolektivní imunitu. Protilátky proti koronaviru má v krvi jen 7,3 procenta obyvatel
Hospodářské noviny
Ve Švédsku se i bez nařízené karantény a bez větších omezení běžného života zatím nakazilo koronavirem jen minimum lidí. Z testování v metropoli Stockholmu vyplynulo, že protilátky proti viru SARS-CoV-2 má v krvi jen 7,3 procenta obyvatel a že ani...
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 14:35 Evropa se musí připravit na druhou vlnu koronaviru, tvrdí unijní expertka
MF Dnes
„Vyhlídka na druhou vlnu koronavirové infekce v Evropě už není vzdálenou teorií, ale realitou,“ říká šéfka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Andrea Ammoniová. Otázkou podle ní zůstává, kdy a v jakém rozsahu nemoc covid-19 opět udeří. „Virus se lidem velmi dobře přizpůsobil. Imunitu stále nemá většina populace. Je zapotřebí dodržovat pravidla,“ říká.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 14:24 Cyklon udeřil na Bengálsko. Domy ve vesnici vypadají, jako by je přejel buldozer, popsal zkázu jeden z místních
Lidové noviny
Mimořádně silný cyklon ničí hustě osídlené pobřežní oblasti Bengálského zálivu v Indii a Bangladéši. Evakuaci obyvatel komplikuje stále platná karanténa kvůli koronaviru.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 14:16 Jižní Amerika se stala novým ohniskem pandemie, Brazílie dál láme rekordy v počtu nakažených
Lidové noviny
Brazílie dál láme rekordy v počtu lidí nakažených koronavirem během jediného dne. Za uplynulých 24 hodin jich přibylo 20 000, celkem tak má jihoamerická země již téměř 300 000 infikovaných. Brzy by tak mohla předstihnout Rusko, které má s více než 317 000 infikovaných druhý nejvyšší počet nakažených na světě, po Spojených státech. Ty zůstávají dál nejpostiženější zemí světa co do počtu nakažených i mrtvých.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 14:00 Krize nekrize, zdražování bytů nebere konce, vyplývá z cenové mapy
MF Dnes
Dopad koronavirové krize na trh s nemovitostmi byl zatím velice omezený a ke zlevňování bytů nejspíš nepovede. Vyplývá to z analýzy společnosti CeMap a portálu Reality.iDNES.cz. Za poslední tři roky se ceny nemovitostí v Česku zvedly v průměru o 40 procent, loni byl nárůst 13 procent napříč všemi kraji, tvrdí studie.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 13:54 Na letišti nás vysprchovali dezinfekcí, bezpečnostní opatření v Asii neřešili, říká majitel cestovní agentury Oliva
Hospodářské noviny
V Asii na letištích řešili hodně koronavirus, běžná bezpečnostní opatření tolik ne, v Kataru byly dokonce vypnuté bezpečnostní rámy, říká majitel cestovní agentury Otmar Oliva, který se vrátil ze Srí Lanky. Po celém světě to bylo jako domino,...
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 13:46 Brazílie má za den bezmála 20 000 nově nakažených, počty rostou i v Rusku
Lidové noviny
Brazílie dál láme rekordy v počtu lidí nakažených koronavirem během jediného dne. Za uplynulých 24 hodin jich přibylo 20 000, a celkem tak má jihoamerická země již téměř 300 000 infikovaných. Brzy by tak mohla předstihnout Rusko, které má s více než 317 000 infikovaných druhý nejvyšší počet nakažených na světě, po Spojených státech. Ty zůstávají dál nejpostiženější zemí světa co do počtu nakažených i mrtvých.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 13:38 V Nizozemsku nakazili člověka koronavirem norci. Virus přenášejí i kočky
MF Dnes
Kuriózní případ nákazy koronavirem hlásí Nizozemsko. Muž, který pracoval na kožešinové farmě, se zřejmě nakazil koronavirem od chovaných norků. Vědci na definitivním potvrzení případu ještě pracují, přesto vláda vyzvala majitele kožešinových farem, aby své provozy předčasně uzavřeli. Podle vlády nákazu mezi farmami přenáší kočky.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 12:51 Vakcína proti koronaviru? Jsme optimisté, snad bude příští rok, říkají vědci
MF Dnes
Vědci z celého světa, kteří pracují na vývoji vakcíny proti koronaviru, začínají být opatrně optimističtí, že toto úsilí do konce příštího roku přinese ovoce. Ve středeční analýze současného „závodu o vakcínu“ to napsal deník The New York Times. Naděje živí mimo jiné výzkum bostonské laboratoře, jejíž prototyp očkovací látky údajně ochránil před nákazou opice.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 12:35 První várku roušek a rukavic pro státní rezervy koupí vnitro. Miliardového tendru se účastní hlavně české firmy
Lidové noviny
V pondělí uložila vláda Správě státních hmotných rezerv (SSHR) nakoupit ochranné pomůcky tak, aby se neopakoval scénář s nástupem pandemie, kdy jich byl kritický nedostatek. Kabinet na to vyčlenil 3,7 miliardy korun. Jak zjistily Lidovky.cz, první dodávku roušek, respirátorů či rukavic a dalšího zdravotnického materiálu získá správa od ministerstva vnitra. To totiž vypsalo tendr na zdravotnický materiál za 1,4 miliardy a už je ve fázi hodnocení nabídek od dodavatelů.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 12:11 Aktualizováno USA vystupují z vojenské dohody umožňující přelety, vadí jim chování Ruska
MF Dnes
Spojené státy odstupují od vojenské dohody, která umožňuje provádět vzájemné kontrolní přelety nad signatářskými státy. Dohoda o otevřeném nebi, kterou vedle USA, Kanady a Ruska uzavřela většina evropských zemí včetně Česka, vstoupila v platnost v roce 2002. Podle amerických médií je prezident Donald Trump připraven ukončit i americko-ruskou smlouvu START o omezení strategických zbraní.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 12:08 V Česku ve čtvrtek zatím s covidem-19 přibylo 22 nemocných a dvě úmrtí
Lidové noviny
V Česku ve čtvrtek zatím přibylo 22 nakažených novým typem koronaviru, celkový počet případů se dostal na 8743. Vyléčilo se 5922 lidí, počet od rána stoupl o 86. Dvě úmrtí zvýšila počet zemřelých s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, na 306. Aktuálně nemocných tak ubylo na 2515. Vyplývá to z údajů k 17:30 na webu ministerstva zdravotnictví.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 12:07 Od června bude v lékárně místo e-receptu stačit občanka, oznámila komora
MF Dnes
Od 1. června bude možné si vyzvednout léky v lékárně s občanským průkazem nebo pasem místo e-receptu vytištěného na papíře, v mailu nebo jako SMS v telefonu. O změně informovala Česká lékárnická komora, která po ní volala.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 12:00 Bájná alternativní verze Ligy Spravedlnosti. HBO vytahuje eso v podobě Snyderovy režisérské verze
Lidové noviny
Již od premiéry nepříliš podařeného komiksového snímku Liga Spravedlnosti (2017) fanoušci spekulují, že existuje znatelně lepší verze v podobě režisérského střihu Zacka Snydera, původního režiséra filmu. HBO domněnky fanoušků potvrdila a slíbila, že tuto verzi filmu zařadí do nabídky své nové služby HBO Max.
 To se mi líbí Odpovědět
Diváci by byli, ale filmy nejsou 21. 5. 11:51 Diváci by byli, ale filmy nejsou
Respekt
Kina po týdnu promítání čekají hlavně na novinky
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 11:48 „Stát tu od toho není.“ Slovensko firmám kompenzace platit nebude
MF Dnes
Slovenská vláda podle ministra financí Eduarda Hegera nehodlá plně kompenzovat firmám ztráty, které mají kvůli uzavření provozoven v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru. Úřadu hlavního hygienika teď hrozí žaloby.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 11:47 Počty nově nakažených mají výkyvy, ve čtvrtek zatím přibylo 22 pacientů
MF Dnes
Česko registruje tento týden výrazné změny v denních počtech nově nakažených. Ve čtvrtek zatím testy odhalily 22 případů koronaviru. Nárůst stejně jako v úterý zpomalil, zrychlil naopak ve středu a v pondělí. Pozitivní je přírůstek 92 vyléčených, jejich celkový počet se už blíží k 6 000. Ve čtvrtek zatím zemřeli dva lidé s covidem-19.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 11:38 Léky si bude možné od června vyzvednout s občankou místo e-receptu. Změna má urychlit výdej
Lidové noviny
Od 1. června si bude možné vyzvednout léky v lékárně s občanským průkazem nebo pasem místo e-receptu vytištěného na papíře, v mailu nebo jako SMS v telefonu. Po změně volala zejména Česká lékárnická komora (ČLnK), která o ní ve čtvrtek informovala. Lékaři povinně předepisují léky elektronicky od roku 2018. Loni jich bylo podle statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv každý měsíc předepsáno od 5,1 do 6,4 milionu.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 11:33 Z minaretů v Turecku zněla píseň italských partyzánů. Sabotáž, tvrdí úřady
MF Dnes
Z minaretů některých mešit v západoturecké provincii Izmir se ve středu odpoledne ozvala místo tradičního muezínova volání k modlitbě italská protestní píseň Bella Ciao, která byla ve čtyřicátých letech minulého století hymnou italských partyzánů. Místní úřady to nejprve popřely, posléze uvedly, že šlo o sabotáž, kterou vyšetřují.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 11:18 Těžké časy prověřují dlouhodobé cíle automobilek. Daimler uložil vodíkový pohon k ledu, BMW, Toyota a další pokračují
Hospodářské noviny
Nedávné prohlášení automobilky Daimler o zastavení vývoje vodíkového pohonu vyvolalo pochybnosti, zda má tento složitý a náročný systém vůbec nějakou budoucnost. Daimler patří k automobilkám, které určují trendy. Ukončení již zahájené výroby...
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 11:10 Soud podmíněně zastavil stíhání exposlance v kauze mosteckého fotbalu
MF Dnes
Známý politik a fotbalový funkcionář Josef Tancoš (ČSSD) dotační podvod vůči městu Most podle soudu nespáchal. Senát jeho počínání v kauze převodu práv mezi fotbalovými kluby nejprve překvalifikoval na porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti a pak trestní stíhání podmíněné zastavil.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 11:05 Útočník od autobusů či bojovníci z Donbasu. Koho všeho soudili z terorismu
MF Dnes
Odvolací soud ve čtvrtek potvrdil desetiletý trest bývalému pražskému imámovi Sameru Shehadehovi, který byl odsouzen za účast na teroristické skupině a financování terorismu. Představujeme výběr případů i dalších lidí stíhaných či souzených v České republice v posledních letech ve spojitosti s údajným či skutečným terorismem.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 11:04 Ombudsman zpochybnil pravidelné testování pendlerů. Po Hamáčkovi chce vysvětlení
Hospodářské noviny
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček vyjádřil pochybnosti o nezbytnosti povinnosti přeshraničních pracovníků předložit lékařské potvrzení o absolvování testu z výtěru z nosohltanu jednou za 30 dnů. Přivítal by zdůvodnění tohoto požadavku,...
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 11:00 OBRAZEM: Uzavřené hranice, lékaři z Motola. Koronavirus očima Michala Sváčka
MF Dnes
Koronavirová krize obrátila lidem život naruby. Ve svých fotografiích si toho všímá i Michal Sváček. Byl na hranicích s Německem, když se v polovině března několik minut po půlnoci neprodyšně uzavřela celá Česká republika. Fotograf MF DNES vyrazil také za lékaři, kteří s nemocí covid-19 bojují v pražské motolské nemocnici a zachytil všední život s rouškou.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 11:00 Tchaj-wan zakročil proti koronaviru před zavřením Wu-chanu. Země nespoléhala na WHO, ale na své experty
Lidové noviny
Tchajwanská vláda začala plánovat ochranná opatření proti koronaviru ještě předtím, než Čína uzavřela Wu-chan. Tchaj-wan tak zastavil první vlnu. Paradoxně mu pomohlo, že není ve strukturách Světové zdravotnické organizace (WHO).
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 11:00 Spojené státy vystupují z vojenské dohody, která umožňuje kontrolní přelety
Hospodářské noviny
Spojené státy odstupují od vojenské dohody, která umožňuje provádět vzájemné kontrolní přelety nad signatářskými státy. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury AP Bílý dům. Dohoda o otevřeném nebi, kterou vedle USA, Kanady a Ruska uzavřela většina...
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:58 Přichází tvrdý boj o 500 miliard eur. Přežije to eurozóna?
MF Dnes
Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká v příštích týdnech a měsících tvrdé vyjednávání o podmínkách, za nichž státy společně pomohou firmám a lidem v oblastech zasažených nynější pandemií covidu-19. Základem by se podle představ nejsilnějších unijních ekonomik – tedy Německa a Francie – měla stát společná půjčka ve výši 500 miliard eur, tedy asi 13,5 bilionu korun.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:54 VIDEO: Z minaretů v tureckém Izmiru zněla hymna italských partyzánů. Podle úřadů šlo o sabotáž
Lidové noviny
Z minaretů některých mešit v západoturecké provincii Izmir se ve středu odpoledne ozvala místo tradičního muezínova volání k modlitbě italská protestní píseň Bella Ciao, která byla ve 40. letech minulého století hymnou italských partyzánů. Místní úřady to nejprve popřely, posléze uvedly, že šlo o sabotáž, kterou vyšetřují. Informovala o tom místní média.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:50 Brazílie má rekordní počty nakažených, dohání Rusko. Evropa se stabilizuje
MF Dnes
Situace kolem koronaviru se v Brazílii zhoršuje tak, že by brzy v počtu nakažených mohla předstihnout Rusko. Za uplynulých čtyřiadvacet hodin jich tam přibylo 20 000, celkem má jihoamerická země už téměř 300 000 infikovaných. Nejpostiženější zemí světa zůstávají Spojené státy americké, naopak v Evropě se situace pomalu stabilizuje.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:47 Migranti v Lanžhotě nevydrželi cestu z Rumunska a vylezli z návěsu
MF Dnes
V konstrukci návěsu kamionu se ukrývala dvojice mužů, kteří se nelegálně dostali do Česka. Na hraničním přechodě v Lanžhotě nepříjemnou cestu nevydrželi a z úkrytu vylezli. Vzápětí na ně natrefila policie, která je zadržela.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:45 Škola v Havířově přerušila výuku deváťáků. Nakazil se syn horníka z Darkova
MF Dnes
Třináct dětí a dvě učitelky ze Základní školy generála Svobody v Havířově jsou v současnosti v nařízené karanténě. Testy totiž odhalily přítomnost koronaviru u jednoho z deváťáků, který se v minulých dnech se svými spolužáky připravoval na přijímací zkoušky na střední školu.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:45 Aktualizováno Opozice může svolat mimořádnou schůzi sněmovny, chce ustavit komisi k nákupu pomůcek
Lidové noviny
K projednání postupu vlády při epidemii koronaviru se poslanci sejdou ve čtvrtek 28. května, uvádí sněmovní web. Mimořádnou schůzi vyvolali opoziční Piráti a ODS. Chtějí prosadit mimo jiné zřízení vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných zdravotnických pomůcek. Vlastní projednávání čtveřice navrhovaných bodů ale bude záležet na tom, zda dolní komora schválí program mimořádné schůze.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:31 Rakousko chce při nastartování turismu provádět tisícovky testů. Má se prezentovat jako bezpečná země
Lidové noviny
Rakouská vláda chce při obnovování turistického ruchu po 29. květnu otestovat na koronavirus co nejvíce zaměstnanců hotelů a ubytovacích zařízení. Kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek ujistil, že země bude do testovacích kapacit investovat velké prostředky. Prezident rakouské hospodářské komory Harald Mahrer podle agentury APA řekl, že cílem je celoplošné provádění 65 000 testů týdně. Rakousko se tak chce prezentovat jako mimořádně bezpečná země, což by mělo zahraničním turistům usnadnit rozhodování ve prospěch alpské republiky.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:27 Pomohli nemocnicím v době krize, vysloužili si podezření finančního úřadu
MF Dnes
Domažlická firma, která se specializuje na lůžkoviny pro alergiky, vyráběla v době koronavirové krize roušky pro nemocnice. Jak říká majitel firmy, pomáhali zachránit to, co stát v prvních týdnech pandemie zanedbal a nezvládal. Teď se ale na firmu zaměřil finanční úřad kvůli podezřelému zvýšení tržeb.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:20 Koronavirus je potvrzený už u téměř 150 lidí kolem Dolu Darkov. Do karantény musela i celá školní skupina
Lidové noviny
Testy potvrdily nákazu koronavirem u dalších 27 lidí, která souvisí s ohniskem nemoci v Dole Darkov v Karviné. Ve čtvrtek to řekla Irena Martinková z Krajské hygienické stanice v Ostravě. Celkem tak v návaznosti na Důl Darkov bylo pozitivně testováno už téměř 150 lidí, zaměstnanců OKD a jejich rodinných příslušníků. Další stovky kontaktů musejí hygienici prověřit.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:13 Libanon je na pokraji potravinové krize. Osmdesát procent zboží je z dovozu
MF Dnes
Libanon stojí na prahu potravinové krize, a to je situace, která by ještě před deseti byla nepředstavitelná, napsal premiér Hasan Dijáb pro čtvrteční vydání listu The Washington Post. Mnoho Libanonců už podle něj přestalo kupovat maso, ovoce a zeleninu a brzy možná nebudou mít ani na chleba. Dijáb se odvolává také na zjištění organizace Human Rights Watch a na Světovou banku, které varovaly, že více než polovina libanonských domácností bude mít letos problém zajistit si jídlo.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:12 Němci si mohou díky ECB brát úvěry se zápornými úroky. Některé firmy jim za půjčování platí
Hospodářské noviny
Běžní spotřebitelé v Německu mohou využít i světlých stránek záporných úrokových sazeb. Některé internetové úvěrové platformy totiž zaplatí zákazníkům za to, že si u nich půjčí peníze, přestože je Německo teď v nejhlubší recesi od druhé světové...
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:00 PALÁT: Lék horší nemoci? Nesmysl!
Lidové noviny
Není pravda, že obětí boje s koronavirem je více než obětí viru samotného
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 10:00 RECENZE: Po tomhle se už nedá napsat nic. Leopoldstadt Toma Stopparda je ohlédnutí, které bolí
Lidové noviny
Sir Tom Stoppard odhaluje v poslední hře Leopoldstadt své židovské kořeny, o kterých téměř celý život nevěděl. Až do června má hru na repertoáru Wyndham’s Theatre v Londýně.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 9:54 Koronavirus je potvrzený už u téměř 150 lidí kolem Dolu Darkov. Hygienici prověřují ještě stovky kontaktů
Lidové noviny
Testy potvrdily nákazu koronavirem u dalších 27 lidí, která souvisí s ohniskem nemoci v Dole Darkov v Karviné. Ve čtvrtek to řekla Irena Martinková z Krajské hygienické stanice v Ostravě. Celkem tak v návaznosti na Důl Darkov bylo pozitivně testováno už téměř 150 lidí, zaměstnanců OKD a jejich rodinných příslušníků. Další stovky kontaktů musejí hygienici prověřit.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 9:52 Podvodnice sehrála úmrtí, muž přišel o peníze a pak ji přistihl na Facebooku
MF Dnes
Dvě stě tisíc korun vylákala sedmadvacetiletá žena z Brněnska z o dva roky staršího muže, se kterým se seznámila na internetu. Dva měsíce si psali a podvodnice si navymýšlela spoustu historek, proč nutně potřebuje peníze. Nakonec předstírala i svou smrt, ovšem sama se prozradila a nyní se o ni již zajímá policie.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 9:34 Slovenská vláda odmítla kompenzovat ztráty po zavření provozů. Firmy chystají žaloby, opírají se o Ústavu
Lidové noviny
Slovenská vláda podle ministra financí Eduarda Hegera nehodlá plně kompenzovat firmám ztráty, které zaznamenaly kvůli dřívějšímu rozhodnutí úřadů uzavřít jejich provozy v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru. Viceprezident jednoho ze zaměstnavatelských svazů Rastislav Machunka řekl, že různé subjekty zvažují žaloby na úřad hlavního hygienika.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 9:27 Aktualizováno V Dole Darkov o víkendu otestují tisíc lidí, kraj zvažuje stav nebezpečí
MF Dnes
V Dole Darkov na Karvinsku, který se stal ohniskem koronavirové nákazy, o víkendu otestují další zaměstnance na covid-19. Týká se to zhruba tisícovky lidí. Podle výsledku se rozhodne o dalších opatřeních, kraj zvažuje i možnost vyhlášení stavu nebezpečí. Podle hygieniků už onemocnělo přibližně 150 zaměstnanců šachty a jejich kontaktů.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 8:49 Šikanovala mě, tvrdí důchodce souzený za vraždu sousedky. Napadl ji už dřív
MF Dnes
Středočeský krajský soud začal projednávat případ důchodce Karla Lípy, který se přiznal, že loni v listopadu ubil svou sousedku v Nové Vsi u Prahy. Důvodem podle něj byly dlouhodobé spory se ženou i s její rodinou.
 To se mi líbí Odpovědět
Podcast Pohřešovaná: případ zmizelé dívky nabízí místo detektivky nejistotu a bolest 21. 5. 8:39 Podcast Pohřešovaná: případ zmizelé dívky nabízí místo detektivky nejistotu a bolest
Respekt
Dokumentarista Petr Hátle v unikátním projektu oživuje jednu z největších záhad polistopadové kriminalistiky
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 8:36 Kvůli nákaze z Británie odjeli. Neudělali dobře, říká romský aktivista
MF Dnes
Tisíce Čechů a Slováků kvůli koronaviru opustilo Velkou Británii a vrátilo se zpět do rodných zemí. Mezi nimi bylo i několik stovek českých Romů. Důvodem byl strach z vyšší pravděpodobnosti onemocnění. „Spousta lidí se rozhodla odcestovat z Británie protože se obávali nákazy,“ popisuje v rozhovoru pro iDNES.cz romský aktivista Petr Torák. Popisuje, proč podle něj neudělali dobře i jak to nyní v Británii vypadá.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 8:30 iQlandia bojuje o přežití, už propustila údržbáře i lektory
MF Dnes
Libereckému vědeckozábavnímu centru iQlandia hrozí konec. Na provoz do konce roku mu schází miliony korun. Doufá v pomoc veřejnosti. O práci už přišli pokladní, uklízečky, údržbáři ale i lektoři.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 8:30 Co nám řekla koronavirová krize o českém školství? Je náš vzdělávací systém digitálně negramotný? Ptejte se expertů
Hospodářské noviny
Koronavirová krize postavila české školy před nečekaný úkol - zajistit distanční vzdělávání. Ukázalo se, že mezi školami jsou obrovské rozdíly, úroveň výuky se lišila jako den a noc. Zároveň se prokázalo, že nutnost používat digitální technologie...
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 8:29 Aktualizováno Školy v přírodě do konce školy už nebudou, zotavovací akce od 27. června
MF Dnes
Školy v přírodě a jiné vícedenní výlety, které pro děti pořádají školy, se kvůli opatřením proti koronaviru zřejmě budou moct konat až na podzim, uvedlo dnes ministerstvo školství a zdravotnictví. Zotavovací akce pro děti, mezi které školy v přírodě patří, by měly být podobně jako tábory povoleny až od soboty 27. června, tedy až po skončení školního roku.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 8:29 Místo 18chodového menu hamburger. Dánská michelinská restaurace změnila byznys kvůli koronaviru
Hospodářské noviny
Luxusní kodaňská restaurace Noma se rozhodla k neobvyklému kroku. Ve své zahradě otevřela vinotéku, kde budou podávat k jídlu relativně levné hamburgery. Přitom se zde obvykle podává 18chodové degustační menu. Restaurace, která se celkem čtyřikrát...
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 8:20 Cyklon Amphan má nejméně 84 obětí, lidé odmítali evakuaci kvůli koronaviru
MF Dnes
Supercyklon Amphan, který se přehnal nad východní Indií a Bangladéšem, si vyžádal již nejméně 84 obětí na životech. Úřady musely evakuovat miliony lidí, záchranné akce navíc komplikovala epidemie koronaviru. Lidé nechtěli odejít z domovů, protože se báli nákazy.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 8:15 Pandemie v Česku zbrzdila i fúze a akvizice. Je cítit opatrnost a nejistota, shodli se odborníci v anketě HN
Hospodářské noviny
Situace kolem koronaviru výrazně ovlivňuje fúze a akvizice v Česku. Významné ovlivnění transakcí po vypuknutí pandemie konstatují všichni z 12 akvizičních poradců z řad konzultantských firem a bank, jež Hospodářské noviny v polovině května oslovily...
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 8:14 Dálniční známky půjde koupit i fyzicky, stát opět shání distributora
MF Dnes
Stát ve čtvrtek vyhlásil výběrové řízení na síť distribučních míst elektronických dálničních známek. Systém by se tak mohl rozeběhnout včas, přestože projekt nabral několikatýdenní zpoždění. Chce přes 300 distribučních míst po celé republice, provize může být nejvýš 3,3 procenta z ceny známky. Nyní je marže obchodníků 4,6 procenta.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 8:03 Aktualizováno Do obchodu s oblečením v Sydney narazilo auto. Na místě je 12 zraněných
MF Dnes
Do obchodu s oblečením pro muslimky v australském městě Sydney ve čtvrtek vrazilo auto. Zranění utrpělo dvanáct lidí včetně řidiče vozidla. Informoval o tom britský list The Independent. Policie státu Nový Jižní Wales sdělila, že zatím nemá důvod spojovat případ s terorismem.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 7:22 Brazilští indiáni léčí koronavirus bylinami, příznaky po nich odezněly
MF Dnes
Aby nemuseli být závislí na přetíženém zdravotnickém systému státu, vracejí se brazilští indiáni z etnika Satere Mawe ke znalostem svých předků. Hledají léčivé byliny, které pomáhají proti příznakům onemocnění covid-19. „Každý začal podle poznatků našich předků vyrábět léky. Ty jsme pak testovali, každý lék na jiný příznak,“ říká jeden z nich.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 7:21 Zloděj sítí z lesa může mít problémy nejen s policií, jsou toxické
MF Dnes
Sítě určené k ochraně dřeva proti škůdcům odcizil zatím neznámý pachatel v lese nedaleko Železné Rudy na Klatovsku. Policisté varují, že sítě jsou napuštěné insekticidem a mohou způsobit vážné zdravotní potíže.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 7:17 Piráti a ODS prosadili mimořádné zasedání Sněmovny k úloze vlády v epidemii
MF Dnes
Piráti a ODS získali dostatečnou podporu pro svolání mimořádné schůze Sněmovny k projednání postupu vlády při pandemii. Konat by se měla příští týden.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 7:12 Dodávka v pěší zóně v Brně přimáčkla ženu na výlohu, sklo se vysypalo
MF Dnes
Samovolně rozjetá dodávka přimáčkla na výlohu v centru Brna mladou ženu. Sklo nápor nevydrželo a na chodkyni se vysypalo.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 6:57 Školy v přírodě se kvůli koronaviru do konce školního roku už zřejmě konat nebudou
Lidové noviny
Školy v přírodě a jiné vícedenní výlety, které pro děti pořádají školy, se kvůli opatřením proti koronaviru zřejmě budou moct konat až na podzim. Vyplývá to z informací ministerstev školství a zdravotnictví. Podle tiskového oddělení ministerstva školství schválila vláda v pondělí 18. května mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které vícedenní akce škol zakazuje do odvolání.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 6:46 Noční útoky nožem v Badenu u Vídně si vyžádaly šest raněných včetně pachatele
Lidové noviny
Šest raněných si vyžádaly v noci na čtvrtek útoky nožem v Badenu nedaleko Vídně. Muž, který byl z násilí obviněn, byl nalezen rovněž s vážnými poraněními. Okolnosti útoků na údajně třech různých místech jsou nejasné, napsala agentura APA.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 6:38 Maďarsko ruší tranzitní zóny pro migranty na svých hranicích, podle EU byly nezákonné
Lidové noviny
Maďarsko ruší tranzitní zóny na hranicích se Srbskem, kde zadržovalo uchazeče o azyl po dobu, kdy maďarské úřady posuzují jejich žádosti. Ve čtvrtek to podle tiskových agentur oznámil šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás. Soudní dvůr Evropské unie minulý týden rozhodl, že tranzitní zóny se rovnají zadržování bez zákonného důvodu a že tato praxe má skončit.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 6:37 V kauze Nupharo Parku obvinili dva lidi z dotačního podvodu za 300 milionů
MF Dnes
Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní stíhání dvou lidí v souvislosti s plánovanou výstavbou Nupharo Parku v Libouchci na Ústecku. Kriminalisté je obvinili z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie se škodou zhruba 300 milionů korun.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 6:35 Maďarsko ustoupilo Evropské unii, zrušilo tranzitní zóny pro migranty
MF Dnes
Maďarsko ruší tranzitní zóny na hranicích se Srbskem, kde zadržovalo uchazeče o azyl po dobu, kdy maďarské úřady posuzují jejich žádosti. Ve čtvrtek to podle tiskových agentur oznámil šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás. Reaguje tak na rozhodnutí Soudního dvoru Evropské Unie, podle něhož šlo o nelegální praxi.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 6:24 Aktualizováno Tragická nehoda s jednou obětí uzavřela hlavní silnici z Ústí nad Labem do Děčína
Lidové noviny
V Ústí nad Labem srazil automobil ve čtvrtek ráno člověka, který zemřel. Kvůli tragické nehodě byla zhruba sedm hodin zavřená hlavní silnice I/62 z Ústí nad Labem do Děčína. Řidiči jezdili po objízdných trasách. Informovala o tom mluvčí policie Veronika Hyšplerová.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 6:07 Odvolací soud potvrdil bývalému imámovi desetiletý trest vězení za pomoc terorismu
Lidové noviny
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k účasti na teroristické skupině a financování terorismu odpyká deset let ve vězení. Trest mu ve čtvrtek potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Samerovu bratru Omarovi uložil trestní senát jedenáctileté vězení, Samerova švagrová Fátima Hudková má za mřížemi strávit šest let. Manželé jsou však stíháni jako uprchlí, soud vynesl rozsudek v jejich nepřítomnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 6:00 Televizní i rozhlasová rada jsou stále bez vedení, čekají na nové členy
MF Dnes
Členové Rady Českého rozhlasu vybrali místopředsedy. S volbou předsedy čekají na dva nové členy. Podobně je na tom i Rada České televize. S volbou předsednictva vyčká na výsledek dovolby členů ve Sněmovně, píše Médiář.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 6:00 Gestapu unikal, tyfu podlehl. Před 75 lety zemřel v Terezíně generál Bláha
MF Dnes
Je to pětasedmdesát let, kdy v Terezíně zemřel jeden z vrchních velitelů Obrany národa. František Bláha, rodák z Poděbrad, řídil za války protinacistický odboj a pomáhal výsadkářům.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 5:54 Soud potvrdil bývalému pražskému imámovi deset let za pomoc teroristům
MF Dnes
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc příbuzným k účasti na teroristické skupině a financování terorismu odpyká deset let ve vězení. Trest mu potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Jeho bratru Omarovi uložil jedenáctileté vězení, Samerova švagrová Fátima Hudková dostala šest let.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 5:50 Trumpův slib rychlé vakcíny i název podle Star Treku posiluje v USA odpor k očkování
Lidové noviny
Příslib amerického prezidenta Donalda Trumpa, že do konce letošního roku zajistí v rekordně krátkém čase vakcínu proti covidu-19 dostupnou pro všechny Američany, posiluje u některých lidí strach a odpor k očkování. Slova nesouhlasu se přitom podle listu The Washington Post ozývají především z těch internetových komunit, jejichž členové před nedávnem protestovali proti restriktivním opatřením a které Trump svými vyjádřeními podpořil.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 5:48 Potřebujete poradit s byznysem? Chcete začít podnikat? Pomůže vám byznysová elita. Startují Andělé HN
Hospodářské noviny
Rádi byste si založili e-shop, ale nevíte, jak do toho? Potřebujete rozhýbat marketing a sociální sítě? Jste se svou firmou na křižovatce a nevíte, kterým směrem se vydat? Obraťte se na nás, společně na něco přijdeme. Právě kvůli tomu jsme pro vás...
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 5:34 Vojtěcha nová pozice na Úřadu vlády pro Prymulu neohrožuje, tvrdí Babiš
MF Dnes
Případný přesun Romana Prymuly z pozice náměstka ministra zdravotnictví do funkce zmocněnce vlády pro zdravotnictví na Úřadu vlády podle premiéra Andreje Babiše nijak neohrožuje pozici ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. „Samozřejmě s panem ministrem počítám, já nevím, kde se stále berou ty spekulace,“ řekl Babiš o ministru Vojtěchovi.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 5:12 Všechny pobočky České pošty se v pondělí vrátí k běžné otvírací době, obnoven bude i víkendový provoz
Lidové noviny
Všechny pobočky České pošty se od 25. května vrátí k běžné provozní době, která platila před zavedením opatření proti šíření koronaviru. Na všech poštách bude také obnoven dřívější víkendový provoz. Od pondělí se ruší i časové rozmezí pro obsluhu klientů starších 65 let a držitelů průkazu ZTP, sdělil ve čtvrtek mluvčí pošty Matyáš Vitík.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 5:10 ‚Papež střední Evropy.‘ Jan Pavel II. je podle průzkumu obyvateli V4 milován i patnáct let po smrti
Lidové noviny
Karol Wojtyła, který je po celém světě znám spíše jako papež Jan Pavel II., by před několika dny oslavil sté narozeniny. Jeho obliba ve státech střední Evropy, především ve státech V4, navíc ani po letech od jeho smrti neklesá. Nejméně tři čtvrtiny obyvatel Visegrádu mají o zesnulém a nyní už svatořečeném papeži stále velmi vysoké mínění.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 5:09 Zhruba 14 tisíc litrů piva v Brně vylili do kanálu, další ještě přibude
MF Dnes
Po uzavření hospod kvůli epidemii koronaviru zůstalo mnohým podnikům ve skladech pivo, které už je nyní po expiraci. Starobrno tak od nich vzalo sudy zpět a 14 tisíc litrů pod dohledem celníků zlikvidovalo, další litry ještě budou následovat. Pivovar tak získá zpět zaplacenou daň.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 5:05 Aktualizováno Za zastřelení mladé milenky v Brně dostal zhrzený senior 16 let vězení
MF Dnes
Krajský soud v Brně poslal za vraždu a nelegální ozbrojování na 16 let do vězení sedmašedesátiletého Jana Šmehlíka, který loni v říjnu v brněnském bytě zastřelil svou pětatřicetiletou milenku. Senior se ke střelbě doznal, jednal prý v afektu. Hrozilo mu až 20 let vězení, státní zástupce trest kolem 16 let navrhoval.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 4:56 Za své jmenování jsem nic prezidentovi neslíbil, řekl šéf Nejvyššího soudu
MF Dnes
Předsedou Nejvyššího soudu je od středy bývalý šéf senátu trestního kolegia Petr Angyalossy. Na tiskové konferenci má uvést priority, na které se bude soustředit. Prezident Miloš Zeman jej jmenoval na období 10 let. Funkce se uvolnila letos v únoru, kdy se dosavadní šéf soudu Pavel Šámal stal ústavním soudcem. Angyalossy odmítá kritiku, že jeho výběr je zpolitizovaný.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 4:56 Prezidentu Zemanovi jsem za své jmenování nic neslíbil, řekl nový šéf Nejvyššího soudu
Lidové noviny
Nový předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy ve čtvrtek řekl, že za své jmenování nic prezidentovi neslíbil, nedostal od Miloše Zemana ani žádné podmínky, které by musel splnit. Délku rozhodování Nejvyššího soudu chce s kolegy řešit individuálně.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 4:47 USA hlásí dalších 1561 obětí, Brazílie má za den bezmála 20 000 nově nakažených
Lidové noviny
Brazílie za uplynulých 24 hodin zaregistrovala bezmála 20 000 nových případů nákazy, jde o zatím nejvyšší denní přírůstek od propuknutí epidemie v zemi. V souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo dalších 888 lidí, oproti úterní rekordní bilanci je obětí méně. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 4:45 GLOSA: Zjednodušme psanou češtinu, zrušme tvrdé y
MF Dnes
Domácí výuka rodičům ukázala, co všechno děti ve škole drilují. Mnoho času ve výuce češtiny tráví diktáty, když významnější pro život i kulturní rozhled je samozřejmě literatura, četba a umění slohu. Pravopis českého jazyka je zbytečně složitý v psaní tvrdého y, soudí právník Masarykovy univerzity Zdeněk Koudelka.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 4:40 Muže unesli obchodníci s lidmi jako batole, rodiče ho našli po 32 letech
MF Dnes
Číňan, jehož jako malé dítě unesli obchodníci s lidmi, se v pondělí po dvaatřiceti letech opět shledal se svými rodiči. Muž jménem Mao Jin zmizel v roce 1988 ve věku dvou let, když se ve městě Si-an vracel s otcem domů z jeslí. Rodiče po synovi neúnavně pátrali od chvíle jeho zmizení a v rámci své kampaně pomohli najít i další ztracené děti.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 4:09 Seniora, který loni v Brně zastřelil svou milenku, poslal soud na 16 let do vězení
Lidové noviny
Krajský soud v Brně ve čtvrtek poslal za vraždu s rozmyslem a nelegální ozbrojování na 16 let do vězení sedmašedesátiletého Jana Šmehlíka, který loni v říjnu v brněnském bytě zastřelil svou pětatřicetiletou milenku. Senior se doznal, jednal prý v afektu, tomu ale soud neuvěřil. Muži hrozilo až 20 let vězení, státní zástupce trest kolem 16 let navrhoval.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 4:06 Prymula bude mít jako vládní zmocněnec nižší plat a není to žádná trafika, tvrdí Babiš
Hospodářské noviny
Roman Prymula bude mít podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví nižší plat než jako náměstek na ministerstvu zdravotnictví. Na dotaz novinářů odmítl kritiku opozice, že nově zřizovaný post je...
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 4:03 Aktualizováno Porody 21. století. U Apolináře vznikne centrum pro předčasně narozené děti
MF Dnes
V rámci projektu Porodnictví 21. století vznikne v prostorách porodnice U Apolináře nové centrum porodní asistence a centrum neonatologie s vysoce specializovanou péčí o předčasně narozené děti v rodinném prostředí. Pro nedonošené děti by to znamenalo, že budou mít rodiče po celou dobu u sebe. To v současné době není možné. Projekt vyjde na dvě miliardy korun.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 3:51 Dostavba porodnice U Apolináře bude stát dvě miliardy korun, oznámili Vojtěch s Babišem
Lidové noviny
Dostavba pražské porodnice U Apolináře Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) bude stát dvě miliardy korun. Ministerstvo zdravotnictví ji plánuje zaregistrovat mezi plánované investice. VFN tak bude podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) pokračovat v jeho přípravě, řekl na čtvrteční tiskové konferenci.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 3:49 Levné tankování končí, benzin a nafta v Česku opět začínají zdražovat
MF Dnes
Pohonné hmoty v Česku od minulého týdne zdražily. Průměrná cena Naturalu 95 stoupla o 20 haléřů a dostala se přes 26 korun za litr. Těsně pod hranicí 26 korun je i nafta, vyplývá z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Aktuálně se benzin prodává za 26,04 Kč/l, průměrná cena nafty vzrostla na 25,97 Kč/l.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 3:48 Aktualizováno Není to trafika, Prymula by jako vládní zmocněnec bral méně, řekl Babiš
MF Dnes
Případný přesun Romana Prymuly z pozice náměstka ministra zdravotnictví do funkce zmocněnce vlády pro zdravotnictví by nebyl podle premiéra Andreje Babiše trafikou. „Pan profesor Prymula je odborník, mimochodem pokud to dopadne, na Úřadu vlády bude mít menší plat než na ministerstvu,“ řekl Babiš.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 3:40 Aktualizováno Růst počtu nakažených ve středu oproti úterý opět zrychlil, přibylo 74 nových případů covid-19
Lidové noviny
Nárůst počtu případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem v Česku ve středu po úterním zpomalení opět zrychlil. Potvrzených případů nemoci přibylo 74 na celkem 8721. Podíl nových případů covidu-19 na počtu provedených testů ve středu stoupl z úterních 0,74 procenta na 1,01 procenta.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 3:37 Cyklon Amphan má nejméně 20 obětí, lidé odmítali evakuaci kvůli koronaviru
MF Dnes
Supercyklon Amphan, který se přehnal nad východní Indií a Bangladéšem, si vyžádal již nejméně dvacet obětí na životech. S odvoláním na úřady obou jihoasijských zemí o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Úřady musely evakuovat miliony lidí, záchranné akce navíc komplikovala epidemie koronaviru. Lidé nechtěli odejít z domovů, protože se báli nákazy.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 3:23 Senior loni v Brně zastřelil svou milenku, od soudu dostal trest 16 let vězení
Lidové noviny
Krajský soud v Brně ve čtvrtek poslal za vraždu a nelegální ozbrojování na 16 let do vězení sedmašedesátiletého Jana Šmehlíka, který loni v říjnu v brněnském bytě zastřelil svou pětatřicetiletou milenku. Senior se ke střelbě doznal, jednal prý v afektu. Hrozilo mu až 20 let vězení, státní zástupce trest kolem 16 let navrhoval. Soudce nyní čte odůvodnění rozsudku.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 3:15 Další trest za odběr nelegálního lihu. Ryška dostal i kvůli výpovědi spolupachatelů šest let
Lidové noviny
Soud uložil Marianu Ryškovi z Opatovic na Přerovsku za odběr nelegálního lihu od Radka Březiny šest let vězení. Trestnou činnost podle soudu páchal ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Muže usvědčila především výpověď šéfa lihové mafie Radka Březiny i jeho bratra Tomáše, se kterými léta spolupracoval. Během pěti let si nechal od nich dovézt podle rozsudku nejméně 32 000 litrů lihu, škoda na daních byla vyčíslena na 8,5 milionu korun.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 3:06 Aktualizováno Nárůst počtu případů ve středu opět zrychlil, nakazilo se 74 lidí
MF Dnes
V Česku ve středu přibylo celkem 74 lidí nakažených koronavirem. Nárůst počtu případů tak po úterním zpomalení opět zrychlil. Stoupl i počet obětí nákazy covid-19, a to o jednu na 304. Počet uzdravených lidí stoupl ke čtvrtečnímu ránu na 5836. Zdravotníci za uplynulý den provedli celkem 7409 testů.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 3:02 Soud železniční tragédie ve Studénce zpomalil také kvůli koronaviru
MF Dnes
Půl roku trvalo, než se soudní spis v kauze železničního neštěstí ve Studénce z roku 2008 dostal na odvolací Krajský soud v Ostravě. Ovlivnila to i mimořádná situace kvůli pandemii koronaviru. Další vývoj není jistý.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 2:30 ŽIVĚ: Vojtěch s Babišem navštívili porodnici u Apolináře. Vzniknout zde má centrum připravené i na pandemii
Lidové noviny
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek navštívili Gynekologicko-porodnickou kliniku Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (porodnice U Apolináře).
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 2:02 Aktualizováno Brazílie má za den bezmála 20 000 nově nakažených, USA hlásí dalších 1561 obětí
Lidové noviny
Brazílie za uplynulých 24 hodin zaregistrovala bezmála 20 000 nových případů nákazy, jde o zatím nejvyšší denní přírůstek od propuknutí epidemie v zemi. V souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo dalších 888 lidí, oproti úterní rekordní bilanci je obětí méně. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 2:00 Drony v Bogotě hlídají dodržování opatření i teplotu, na nemocné volají lékaře
MF Dnes
V kolumbijské Bogotě hlídají zdravotní stav obyvatel a dodržování bezpečnostních opatření kvůli koronaviru policejní drony. Lidem měří teplotu a také kontrolují, zda se nezdržují ve větších skupinách. Pokud bezpilotní letoun u někoho odhalí horečku, jeho polohu pošle zdravotnickému týmu, který člověka vyhledá a určí, jestli má další příznaky covidu-19.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 2:00 ZVĚŘINA: Prymudona. Politický vyděrač s aureolou zachránce
Lidové noviny
Roman Prymula prožil své hvězdné období v prvních týdnech koronavirové nákazy. Z náměstka ministra zdravotnictví, kterého do té doby znala jen odborná veřejnost, se stal přes noc mediální hvězdou, která dává několik rozhovorů denně a není večera, kdy moudře nepromlouvá v televizi. Prezident republiky už dokonce slíbil, že jej 28. října vyznamená.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 1:44 KOMENTÁŘ: Našlapané září všechno spasí. Nebo nás naopak skosí
MF Dnes
Pokud se covid-19 v létě uchýlí k ledu, dá se předpokládat, že v září půjdou děti do školy a dospělí si budou muset vzít na celý měsíc dovolenou. Protože kulturní události, které se po nucených odkladech nakupily právě na období po prázdninách, se jinak prostě stihnout nedají.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 1:19 Teplé počasí vydrží v Česku do soboty, pak přijde déšť a ochladí se
MF Dnes
Teplé jarní počasí s teplotami přesahujícími v maximech 20 stupňů Celsia vydrží v Česku až do víkendu. Ochlazení přijde v sobotu, kdy přes Česko přejde studená fronta, která přinese srážky na celém území. V neděli se pak očekávají už jen místní přeháňky. Začátkem příštího týdne nás bude doprovázet chladnější a vlhčí počasí, teploty se budou pohybovat od 15 do 19 stupňů.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 1:14 Nedodržel slovo, opřel se prezident Zeman do ministra Petříčka za kontakty s Pochem
Lidové noviny
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) podle prezidenta Miloše Zemana nedodržel slovo a nepřerušil kontakty s Miroslavem Pochem, jehož kandidaturu do čela české diplomacie prezident před dvěma lety odmítl. Zeman to řekl v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu Dnes (MfD). Prezident kritizoval také nedávné vyjádření šéfa KSČM a místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa o roli československých legionářů v Rusku.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 1:07 Firma vysoudila dluh za vodu ve vybydleném domě, peníze dostane těžko
MF Dnes
Společnost Severočeské vodovody a kanalizace vyhrála soudní spor nad vlastníky bytů v jednom z paneláků na litvínovském sídlišti Janov. Ti jí musejí uhradit více než stotisícový dluh. Dům je však zdevastovaný, neobývaný a co do struktury majitelů přepestrý. Získat peníze se tak jeví jako naprostá utopie.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 1:05 Supercyklon Amphan dorazil do Indie a Bangladéše, zabil už nejméně 20 lidí
Lidové noviny
Nejméně 20 obětí si dosud vyžádal supercyklon Amphan, který se přehnal nad východní Indií a Bangladéšem. S odvoláním na úřady obou jihoasijských zemí o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Kvůli silné bouři se musely evakuovat miliony lidí, úřady nyní zjišťují rozsah škod.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 0:34 Partie plukovníka Prymuly. Co skrývá v minulosti muže, který Čechům nasadil roušky?
Hospodářské noviny
Podezření ze střetu zájmů, vazby na Čínu i marné čekání na bezpečnostní prověrku provázejí kariéru Romana Prymuly, mezinárodně uznávaného vakcinologa a zároveň člověka, který vedl vládní boj s koronavirem. Teď se chystá opustit ministerstvo, možná...
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 0:30 Jih Moravy dál vysychá, kromě prázdných studen hrozí i větší lesní požáry
MF Dnes
Ani deště z minulého týdne nic nezměnily na neúprosné realitě: jižní Morava dál vysychá. Vodní deficit v kraji se stále prohlubuje. Vedle zemědělců to přidělává vrásky i hasičům či výrobcům elektřiny.
 To se mi líbí Odpovědět
21. 5. 0:00 Vláda se chystá odpustit menším firmám odvody na sociální pojištění
MF Dnes
Ministři projednají návrh na odpuštění plateb za sociální pojištění části firem, těm menším, které byly vážně postiženy pandemií koronaviru. Na pondělní jednání vlády přinese návrh ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a se schválením úlevy pro část firem počítá i premiér Andrej Babiš.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 23:00 Bývalý pražský imán stane před soudem, Španělé nasadí roušky a padnou tresty v kauze lihové mafie
Lidové noviny
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 23:00 Sobota částečně proprší, na výlet či na zahradu se nachystejte v neděli
Lidové noviny
Teplé a poměrně stabilní počasí, které nás provázelo po většinu tohoto týdne, naruší v sobotu příliv chladnějšího a hlavně vlhkého vzduchu. V neděli už se zase ukáže modrá obloha, teploty se ale přes dvacítku dostanou zřejmě jen na Moravě.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 23:00 Magistrátní památkáři nerespektovali naše rozhodnutí, říká šéfka památkového ústavu Goryczková
Lidové noviny
Šéfka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková včera na tiskové konferenci prezentovala zejména okolnosti ostrého startu turistické sezony na tuzemských hradech a zámcích. V rozhovoru pro LN však z pozice ředitelky významné instituce komentovala i jiná témata, která se dotýkají jejího úřadu.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 23:00 Poslední slovo Karla Olivy: Zastupitelská
Lidové noviny
V ústavě České republiky (případně i s velkým písmenem „Ústavě České republiky“, neboť ústava se jmenuje Ústava, což vnáší ještě dodatečný zmatek do již tak komplikovaných pravidel českého pravopisu, nebo tedy Pravidel českého pravopisu – míním teď titul knihy) se dočteme, že: „Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.“
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 23:00 Z návratu Romů do Česka nejvíc těží převaděči. Jejich integrace bude složitá, děti už neumí jazyk
Lidové noviny
Británii opouštějí čeští Romové, v době koronavirové pandemie ztratili důvěru v ostrovní zdravotnictví. A také přišli o práci, bydlení a sociální jistoty. Do Česka jich zatím přijely přibližně tři stovky, dalších osm set návrat zvažuje. Negativní testy na covid-19 nemají, raději volí karanténu. Většinou u příbuzných, vlastním bydlením nedisponují.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 23:00 Brazílie má nejvíce případů po Rusku a USA. Země již přišla o dva šéfy zdravotnictví kvůli střetům s Bolsonarem
Lidové noviny
Brazílie zažila nejhorší den v počtu úmrtí způsobených koronavirem a přeskočila v počtu nakažených i Velkou Británii, která doposud měla nejvíce případů hned za USA a Ruskem. Jihoamerickou zemi, jejíž prezident patří k největším popíračům rozsahu nákazy, čekají podle bývalého ministra zdravotnictví tři bolestivé měsíce.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 23:00 ZÁPISKY Z KARANTÉNY: Český fenomén šití roušek se dostal do klipu Johna Legenda
Lidové noviny
I když venku létají koronaviry, v kultuře se pořád něco děje a lze to sledovat i z karantény. Tyto poznámky k poslouchání, čtení či dívání ve vynuceném domácím azylu si nedělají ambici na objektivitu ani úplnost.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 22:54 Většina státní pomoci je pomalá a nedostatečná, hodnotí firmy i živnostníci
MF Dnes
Slibovaná pomoc je pomalá a realita se často liší od politických proklamací, říká většina podnikatelů z Olomouckého kraje, kteří ze dne na den museli zavřít svůj podnik kvůli koronaviru a teď žádají stát o podporu. MF DNES oslovila řadu firem či živnostníků napříč odvětvími a zeptala se na jejich konkrétní zkušenosti.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 20:32 Huawei Freebuds 3i a Honor Magic Earbuds jdou po Airpods Pro, stojí půlku a hrají dvakrát hlasitěji
Hospodářské noviny
Pro Apple jsou sluchátka AirPods a AirPods Pro stěžejní produkt, který firmě zvyšuje marže. Tak ziskový produkt, že firma podle uznávaného analytika Ming-Chi Kua nejspíše k novým iPhonům na podzim nedá žádná sluchátka, aby k pořízení...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Tábory vs. nákaza aneb roušky s sebou. Děti nebudou moci vařit, ubude výletů
MF Dnes
Čtvrt milionu dětí se každoročně v Česku chystá na letní tábor. Nejinak tomu nakonec bude i letos. Jen si budou muset navíc ke spacákům a baterkám přibalit aspoň jednu roušku, organizátoři nakoupit spoustu dezinfekce a splnit řadu nových podmínek, aby mohli tábory uspořádat podobně jako v minulých letech.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Firmy jsou v pasti. Nemají zakázky a faktury platí pozdě, ukázal průzkum
MF Dnes
České podniky procitají do smutné reality. Téměř polovina firem čeká v následujících dvou měsících pokles zakázek o 40 procent. Před měsícem a půl to nebyla ani čtvrtina společností. Ukazuje to průzkum, který minulý týden provedl Svaz průmyslu a dopravy a MF DNES ho má exkluzivně k dispozici.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 KOMENTÁŘ: Afghánistán - boj až do konečného fiaska
MF Dnes
Rozporuplné zprávy z Afghánistánu: krvavá jatka v porodnici v Kábulu, na druhé straně dva místní vzdoroprezidenti konečně dospěli ke smíru. Jak naivní je v této bohem zapomenuté zemi vyhlížet blýskání na lepší časy? Ptá se politolog a publicista Pavel P. Kopecký.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Pře Vojtěcha s Prymulou? I dospělí mohou mít klukovské pocity, řekl Zeman
MF Dnes
„I dospělí lidé mohou mít někdy klukovské pocity,“ vyjádřil se v rozhovoru pro MF DNES prezident Miloš Zeman k aktuálnímu sporu mezi ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a jeho náměstkem Romanem Prymulou. Pro deník také komentoval nákupy předražených ochranných pomůcek, čínský dopis pro Kuberu nebo pomoc poškozeným podnikatelům.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 VIDEO: Bez turistů za polovic. V centru Prahy lákají na levné jídlo i pivo
MF Dnes
„Takové ceny jsem tady viděl naposledy před 15 lety,“ říká číšník v restauraci před orlojem na Staroměstském náměstí v Praze. Město je bez turistů, a podniky se tak musí dočasně přeorientovat na jinou klientelu. Tu českou. Reportér Matěj Smlsal se vydal do srdce metropole zjistit, jak restaurace upravily ceny.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Než se ještě více zadlužit, je lepší odložit splátky úvěrů
MF Dnes
Preventivní opatření proti šíření infekce covid-19 tvrdě zasáhla do ekonomiky a nejedné domácnosti se znenadání snížil příjem. Mnozí se kvůli koronaviru navíc začínají obávat o svou budoucnost a často i o zaměstnání. Odborníci nabádají řešit situaci jiným způsobem, než jsou půjčky.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Konec švédských stolů a dekorací. České hotely se chystají na otevření
MF Dnes
V pondělí 25. května se uvolní další protiepidemická omezení. Kromě restaurací, koupališť, wellness center či prvních stupňů základních škol se znovu otevřou i hotely a jiná ubytovací zařízení. Budou však muset dodržovat přísná hygienická opatření a změní se i práce personálu.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Zrušili vám let. Máte nárok na poukaz nebo na vrácení peněz?
MF Dnes
Nejste příznivci klasických zájezdů s cestovkami, a tak jste si koupili jen letenky s tím, že dovolenou si naplánujete sami? Svým způsobem jste ve výhodě. Při zrušeném letu totiž nemusíte přijmout jako náhradní řešení voucher na další služby, ale můžete trvat na vrácení peněz.
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Facebook chce ovládnout nákupy přes internet. Lidé budou nakupovat i platit přímo na sociálních sítích
Hospodářské noviny
Kvůli pandemii koronaviru rostou prodeje e-shopů po celém světě o desítky procent. Lidé je stále více upřednostňují před kamennými obchody, v nichž se bojí nákazy. A právě v této době vstupuje do nakupování přes internet velmi silný hráč. Americká...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Zdravotní sestry v domácí péči testují kolegyně ve volném čase. Za svou práci zaplaceno nedostanou
Hospodářské noviny
Lidé čerstvě propuštění z nemocnice nebo chroničtí pacienti mnohdy potřebují domácí péči zdravotních sester ze specializovaných organizací. Kvůli pandemii nového typu koronaviru se od nich ale mohou nakazit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Nákupy firem jsou u ledu. Koronavirus brzdí i nové fúze a akvizice, přiznávají odborníci
Hospodářské noviny
Situace kolem koronaviru výrazně ovlivňuje fúze a akvizice v Česku. Dobře je to vidět na příkladu firmy SKD Bojkovice. Výrobce vstřikovacích forem a lisovacích nástrojů se loni v říjnu dostal do insolvence a měl povolenou reorganizaci, která byla...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Lukašenko se vzepřel Kremlu, začal kupovat ropu z Texasu. Rusko nás nebude lámat přes koleno, vzkázal
Hospodářské noviny
Do terminálu v litevské Klaipedě nyní pluje z texaského přístavu Beaumont tanker s 80 tisíci tun ropy. Dorazit má počátkem června. Překvapivý je konečný zákazník. Tím je rafinerie v běloruském Vitebsku. Tam se dosud zpracovávala výhradně ropa z...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Navahové a další indiánské kmeny v USA těžce zápolí s virem, trápí je nedostatek financí
Hospodářské noviny
Každý den šéf indiánské rezervace Navajo Nation Jonathan Nez informuje členy svého kmene o vývoji kolem koronavirové nákazy. A má pro ně další a další špatné zprávy. "Děláme vše, co je v našich silách, abychom nákazu zpomalili. Máme ale jen omezené...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Konce a začátky ve vládní politice
Hospodářské noviny
Vždycky něco končí a něco začíná. S koncem nouzového stavu v Česku přichází i konec jedné etapy vládní ekonomické politiky. Během uplynulých měsíců došlo ke schválení více rozpočtově relevantních novel zákonů než dříve za řadu let. Jak bývá v...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Český průkopník v Silicon Valley získal pro svou firmu GoodData investici od Visy
Hospodářské noviny
Slavné newyorské náměstí Times Square zdobila ve středu česká stopa. A ne ledajaká − reklamu na jedné z tamních pověstných obrazovek si koupila technologická společnost GoodData, kterou před 12 lety s kolegy založil český podnikatel Roman...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 VŠE o... podnikatelské etice
Hospodářské noviny
Kdykoliv otevírám téma etiky v byznysu, ptám se, k čemu je etika dnes dobrá? Ale nově vzniklá hospodářská krize ukazuje, že už na ni nemůžeme pohlížet jen jako na módní trend mezinárodních korporací nebo akreditačních komisí. První systematické...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Vodafone pustí v Česku Huawei jen do okrajových částí sítí 5G stejně jako to dělá v Británii
Hospodářské noviny
Zatímco USA stupňují tlak na své spojence, aby vyloučily čínského výrobce komunikačních technologií Huawei z dodávek pro nové mobilní sítě 5G, v Česku stále panuje nejistota, jak se operátoři k vyloučení postaví. S jasným vyjádřením teď ale přichází...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Města bojují o své peníze, návrh Schillerové, jak platit pomoc podnikatelům, odmítají
Hospodářské noviny
Starostové a hejtmani se nehodlají smířit s tím, že by města a kraje měly přispívat ze svých rozpočtů na příspěvky pro podnikatele, kteří kvůli koronaviru museli omezit své podnikání. Navrhují vlastní řešení, kde vzít 45 miliard korun, které podle...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Místo slíbených miliard dostane správa státních rezerv již nakoupené zdravotnické pomůcky
Hospodářské noviny
Správa státních hmotných rezerv dostala od vlády úkol: rychle vytvořit strategické zásoby zdravotnických ochranných pomůcek pro další možnou vlnu koronaviru. V první fázi má nakoupit materiál v hodnotě 1,85 miliardy korun, druhá fáze nákupu bude...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Babiš dál jedná s Prymulou, nabídl mu post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum
Hospodářské noviny
Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Informaci serveru TN.cz předseda vlády potvrdil České televizi. Svůj návrh Babiš musí ještě projednat v...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Palestinský vůdce Abbás hrozí vypovězením smluv s USA a Izraelem. Kvůli plánu na anexi palestinských území
Hospodářské noviny
Palestinská samospráva ukončí platnost všech dohod včetně bezpečnostních s Izraelem a Spojenými státy. Důvodem je izraelský plán na anexi palestinských území na Západním břehu Jordánu. Prohlásil to předseda samosprávy Mahmúd Abbás. "Klademe plnou...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Čínští poslanci slaví, jak skvěle země zvládla pandemii. Potíže přitom nekončí, vedení státu chce jen ukázat sílu
Hospodářské noviny
Začátkem května skupina čínských techniků umístila na nejvyšší horu světa Mount Everest vysílač pro novou mobilní síť 5G. Pár dní potom z čínského kosmodromu vyletěla nová raketa, která má nahradit dosavadní nosiče vynášející do kosmu čínské...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Finanční správě hrozí, že bude některým firmám vracet část daní. Soud rozhodl, že nezákonně prodlužovala kontroly
Hospodářské noviny
Nejvyšší správní soud berním úředníkům zakázal překračovat lhůtu pro daňové kontroly firem, které v minulosti skončily ve ztrátě. V rozsudku, o kterém někteří daňoví odborníci mluví jako o přelomovém, označili soudci tuto praxi za nezákonnou. "Bude...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Havlíček chce osekat podporu solárníků o třetinu. Majitelé firem hovoří až o polovině a bojí se krachů
Hospodářské noviny
Když se před deseti lety majitelé jaroměřské přádelny Clasic Cotton rozhodovali, do čeho vložit našetřené peníze, padla volba na solární elektrárnu. Zdálo se, že se jedná o stabilní investici, která by firmě mohla pomoci v případě špatných výsledků...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Brazílie v pasti – v rukou prezidenta
Hospodářské noviny
Když výstřední postava stane v čele menšího státu, výsledkem bývá bizarnost. Když se to však přihodí v pátém největším a pátém nejlidnatějším státě světa, zadělává se na solidní malér, který ve spojení s pandemií nemoci covid-19 může znamenat...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Obce a kraje ponesou až třetinu nákladů na pomoc OSVČ. Postup státu nedává ekonomický smysl
Hospodářské noviny
Kompenzační bonus Pětadvacítka, jehož prostřednictvím čerpají státní pomoc v době koronavirové pandemie OSVČ, měl původně fungovat do 30. dubna a vyjít na 17,5 miliardy korun. Jeho prodloužení do 8. června pak náklady zvýšilo na 31 miliard. Další...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Podivný Zemanův výběr šéfa soudu
Hospodářské noviny
Můžete si vybrat jako kapitána týmu Lionela Messiho, a vyberete místo něj hráče, kterého nikdo nezná. Nemůžete se pak divit, že vaše rozhodnutí vyvolá přinejmenším překvapení. Nemůže se tedy divit ani Miloš Zeman, když jmenoval předsedou Nejvyššího...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Bizarnost financování českého zdravotnictví
Hospodářské noviny
Rok 2020 se do novodobé historie českého zdravotnictví může zapsat jako přelomový. Vlna onemocnění covid-19 obletěla celý svět a (pravděpodobně) díky rychlému zásahu české vlády se nám téměř vyhnula. Onemocnění prodělaly promile nebo jednotky...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Závislost na jádru je nebezpečná, energetiku bychom měli decentralizovat, říká profesor Mišák
Hospodářské noviny
V energetice jde Česko opačným směrem než Evropa. Brzdí to rozvoj chytrých řešení, jako je třeba energetické využívání odpadu, říká Stanislav Mišák, profesor Vysoké školy báňské − Technické univerzity Ostrava. Centrum ENET, které vede, se...
 To se mi líbí Odpovědět
20. 5. 18:00 Včelaři hromadně přicházejí kvůli zemědělským pesticidům o včely. Označit viníky je obtížné
Hospodářské noviny
Když se včelař Evžen Báchor z Pardubic v neděli 10. května ráno postavil před své úly, měl chuť si zakrýt oči. Na zemi uviděl koberce ležících včel, které se do sebe v křečích zaplétaly a umíraly. "Ty, které ještě žily, se potácely po chodníčcích...
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Čtvrtek, 26. listopadu 2020

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat