Zpět MF Dnes Čtvrtek, 26. března 2020
Hledat Rubriky 26. 3.

MF Dnes

Čtvrtek, 26. března 2020
Close
Inzerce
26. 3. 21:50 Anglie hlásí rekordní počet úmrtí, ve Francii zemřela šestnáctiletá dívka
MF Dnes
Počet lidí, kteří ve Velké Británii podlehli nemoci COVID-19, se ve čtvrtek zvýšil o 115 na celkových 578. Také ve Francii od středy počet úmrtí vzrostl, a to téměř o třetinu. Mezi oběťmi je i šestnáctiletá francouzská dívka. V Řecku zemřel na nákazu vojenský důstojník, svou daň si pandemie vybírá rovněž v Turecku. Tamní vláda chystá zákaz vycházení.
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 26,67 +0,124%
USD 23,76 +0,673%
CHF 25,10 +0,359%
26. 3. 21:44 Koronavirus může zabíjet také opice, gorilám či orangutanům hrozí nebezpečí
MF Dnes
Koronavirus podle odborníků představuje ohrožení pro velké opice. Nemoc COVID-19 by mohla vyhladit populace šimpanzů, orangutanů či goril. Naši nejbližší žijící příbuzní, kteří sdílejí asi 98 procent lidské DNA, jsou na lidská respirační onemocnění náchylní. I patogeny vyvolávající u lidí mírné příznaky byly v minulosti pro lidoopy smrtelné.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 16:18 Repatriační let trval 20 hodin, byla to zkušenost, říká žena po návratu
MF Dnes
Česká republika stahuje své občany ze zahraničí. Ministerstvo zahraničních věcí vypravilo speciální let do Vietnamu, do Kanady či na Roatan, ostrov v Karibiku. Na palubě repatriačního letu byla i Zlata Biedermannová. Ta v rozhovoru pro iDNES.cz popsala, jak let probíhal i co mu předcházelo.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 15:30 Nemocnice kvůli nákaze zavírají oddělení, zdravotníci musí do karantény
MF Dnes
Nemoc COVID-19 se nevyhýbá ani lékařům, sestrám a dalším zaměstnancům nemocnic. Po celém Česku musely desítky zdravotníků do karantény a uzavírají se celá oddělení. V pražské Thomayerové nemocnici, kde ve středu zemřel senior, došlo již také pravděpodobně na přenos od zdravotníků k pacientům.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 15:00 Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují
MF Dnes
Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii. Děti stále chodí do školy, restaurace jsou otevřené, autobusy a tramvaje ve Stockholmu jsou plné lidí. Kritických hlasů volajících po zavedení omezení pohybu však přibývá.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 14:50 Praha chce v tržnici vyklidit nevěstinec, ubytuje tam bezdomovce
MF Dnes
Pražský magistrát chce v hale Pražské tržnice v Holešovicích, ve které sídlí nevěstinec Showpark, ubytovat bezdomovce. Důvodem je zabezpečit jim možnost dodržovat státem nařízenou karanténu. Prostory má podnik vyklidit do 72 hodin. Pokud se tak nestane, je město připraveno si vyklizení vymoci.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 14:44 Poloviční tržby a nepředvídatelná poptávka, velkoobchod trápí zavřené podniky
MF Dnes
Problémy kvůli koronaviru se nevyhýbají ani velkým hráčům na trhu. Tržby jednoho z největších výrobců potravin Bidfood klesly kvůli uzavření restaurací a hotelů, které firma zásobuje, o polovinu. Makro trápí nepředvídatelnost poptávky a pražský velkoobchodní dodavatel potravin Fany je na zhruba sedmi procentech původního obratu.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 14:34 PŘEHLEDNĚ: Výjimky a úlevy. Co přináší nejnovější opatření kolem koronaviru
MF Dnes
Vláda v rámci nových opatření plánuje umožnit otevřít zámečnictvím nebo některým servisům. Dále chce také vyplácet po dobu vládních omezení všem živnostníkům, kterým nařízení omezila podnikání, 15 tisíc korun měsíčně. Ven se nově může chodit pouze ve dvou, kromě výjimek. iDNES.cz přináší krok za krokem to nejdůležitější.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 14:17 Muž se na protest připoutal k plotu úřadu, údajně nemůže vídat svého syna
MF Dnes
K zoufalému kroku se rozhodl muž, který chce vídat svého sedmiletého syna. Bývalá partnerka mu ho údajně i přes soudně upravený styk nechce vydávat. Aby na to upozornil, přivázal se řetězem k plotu před úřadem městské části Brno-jih. Matka dítěte nechtěla případ komentovat.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 14:06 Nová bilance koronaviru v Česku: 1925 nakažených a devět mrtvých
MF Dnes
Koronavirus má v Česku již devět obětí. Pozitivně testováno bylo 1925 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 271 případů. Jednou z dnešních obětí je 80letý senior, který ležel s vážnou onkologicko-hematologickou diagnózou ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Další dvě byly pacientky Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 13:59 Stav nouze uvěznil cirkus v Holešově, lidé nosí zvířatům ovoce
MF Dnes
První představení cirkusu Šimek v Holešově se mělo konat ve čtvrtek 12. března. Jenže jeho členové stačili sotva postavit stan, než je vládní nařízení o omezení pohybu ve městě na Kroměřížsku zastavilo. „Museli jsme představení zrušit. Od té doby jsme tady a čekáme, až se opatření zmírní,“ říká šéf cirkusu Emil Šimek.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 13:38 Člen ostrahy strakonické Billy je nakažený. Čtyři zaměstnanci v karanténě
MF Dnes
V jedné z prodejen obchodního řetězce Billa ve Strakonicích pracoval nakažený koronavirem. Šlo o zaměstnance najaté bezpečnostní agentury. Čtyři pracovníci obchodu míří do karantény, hygienici hledají další kontakty. Prodejnu zavírat neplánují.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 13:23 Živnostníkům na ruku 30 tisíc korun, říká ODS. Nabídku vlády chce vylepšit
MF Dnes
Trumfnout nabídku vlády živnostníkům chce opoziční ODS. V parlamentu bude prosazovat, aby osoby samostatně výdělečně činné postižené opatřeními vlády kvůli pandemii koronaviru dostávaly měsíčně částku 30 tisíc korun. Jednání s premiérem Andrejem Babišem označil šéf ODS Petr Fiala za věcnější než dosud.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 13:22 Itálie má 80 tisíc nakažených a přes 8 tisíc obětí. Nejhůř dopadne chudý jih
MF Dnes
Jestliže jsou nemocnice v bohaté Lombardii na severu Itálie kvůli pandemii koronaviru na pokraji kolapsu, jih země nemá šanci případný podobný scénář zvládnout. Napsal to server Politico, který připomíná, že v chudších oblastech Itálie často nefunguje infrastruktura a epidemie by pro tamní zdravotnictví byla tou poslední kapkou.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 13:03 V Polsku prudce rostou ceny potravin, vláda zvažuje jejich zastropování
MF Dnes
Ceny některých potravin v polských obchodech prudce stoupají. Podle tamějšího ministra zemědělství Jana Krzysztofa Ardanowskiho jsou na vině maloobchodníci, kteří využívají nákupní paniky spotřebitelů a ceny šponují. Polsko proto zvažuje, že je zastropuje.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 12:59 Ústřední krizový štáb se vyjádří k aktuální situaci epidemie koronaviru v ČR
MF Dnes
Ústřední krizový štáb ve čtvrtek znovu jednal o situaci kolem epidemie koronaviru v Česku. K aktuální situaci se vyjádří na podvečerním briefingu.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 12:56 Nová bilance koronaviru v Česku: 1925 nakažených a devět mrtvých
MF Dnes
Koronavirus má v Česku již devět obětí. Pozitivně testováno bylo 1925 lidí. Za posledních 24 hodin tak přibylo 271 případů. Jednou z posledních obětí je 80letý senior, který ležel ve Fakultní nemocnici Hradec Králové s vážnou onkologicko-hematologickou diagnózou.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 12:49 Kyvadlo už zase stojí na Letné, rozkmitá se do pár týdnů
MF Dnes
Na pražskou Letnou se po několika měsících vrátilo kyvadlo od sochaře Vratislava Nováka, které na místě někdejšího Stalinova pomníku stálo s přestávkami od roku 1991. Obrovská kinetická plastika, která patří soukromému majiteli, se opravovala. Dnes se nad Prahou na pár minut i znovu rozhýbala, natrvalo bude kmitat za několik týdnů po dalších testech.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 12:08 Epidemie skončí, česko-čínské přátelství přetrvá, píše se na krabicích z Číny
MF Dnes
Do Česka dál proudí zdravotnické ochranné pomůcky nakoupené v Číně. Se zdravotnickým materiálem naposledy dosedl ve středu po půlnoci podruhé na pardubickém letišti velkokapacitní letoun Ruslan. Na některé z krabic Čína nechala pro Českou republiku vzkaz, že česko-čínské přátelství ustojí i epidemii.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 11:52 USA obvinily Madura z narkoterorismu, nabízejí odměnu 15 milionů dolarů
MF Dnes
Spojené státy obvinily autoritářského prezidenta Venezuely Nicoláse Madura a několik jeho spolupracovníků z narkoterorismu, za informace k prezidentově dopadení nabízí 15 milionů dolarů (371 milionů korun).
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 11:50 V Novém Městě na Moravě zavřeli oddělení JIP kvůli nákaze koronavirem
MF Dnes
Další zdravotník z nemocnice v Novém Městě na Moravě onemocněl chorobou COVID-19. První nákazu oznámila nemocnice v úterý. Kvůli novému případu je uzavřena jednotka intenzivní péče (JIP). Také další nemocnice v kraji mají kvůli koronaviru zdravotníky v karanténě, nákaza se u nich ale neprokázala.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 11:40 Sedmá oběť koronaviru v Česku. V Hradci zemřel těžce nemocný pacient
MF Dnes
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel muž nakažený koronavirem. Pacient, kterému bylo 80 let, měl vážnou onkologicko-hematologickou diagnózu. Jde o sedmou oběť koronaviru v České republice.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 11:40 Dva měsíce nám nepřišla ani koruna, zoufá si autobusový dopravce
MF Dnes
Rostislav Rubeš už téměř třicet let provozuje firmu vnitrostátní a mezinárodní autobusové dopravy. Teď však většina z jeho dvaašedesáti autobusů společnosti jen stojí ve vozovém parku ve Slaném, část zůstala v zahraničí bez možnosti návratu. A podle všeho se jim kola ještě dlouho neroztočí.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 11:20 Náhrada škody za ušlý zisk by stála biliony, ohrozila by stát, hájí se vláda
MF Dnes
Při vydávání restriktivních opatření, aby zabránila šíření koronaviru, se vláda opřela o zákon o ochraně veřejného zdraví, protože jde o pandemii. Navíc by stát neměl dost peněz, aby hradil firmám škody. "Náhrada škody za ušlý zisk, s tím se nedá počítat, protože by to byly biliony a ohrozilo by to fungování státu," řekla ministryně financí Alena Schillerová.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 11:04 Za přenos nákazy smrt, razí Kadyrov. Dříve doporučoval vodu s citronem
MF Dnes
Každý, kdo poruší karanténu zavedenou kvůli šíření koronaviru a nakazí ostatní, si podle čečenského vůdce Ramzana Kadyrova zaslouží trest smrti. Prohlásil to na úterním zasedání čečenské vlády, která oznámila první tři nakažené koronavirem v zemi. Ještě nedávno přitom Kadyrov tvrdil, že koronaviru se není proč bát.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 11:00 Česko má sedmou oběť. V nemocnici v Hradci Králové zemřel 80letý pacient
MF Dnes
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel muž nakažený koronavirem. Pacient, kterému bylo 80 let, měl vážnou onkologicko-hematologickou diagnózu. Jde o sedmou oběť koronaviru v České republice.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 10:58 Jsme ve větším ohrožení než leckdo jiný. Ochranné pomůcky požadují i zubaři
MF Dnes
Zubaři sepsali petici, ve které upozorňují, že v ordinacích je mnohem vyšší riziko nákazy koronavirem. Kritizují nedostatek ochranných pomůcek a nedostatečná doporučení, jak se mají v současné situaci chovat. Zároveň požadují, aby byli přidáni do skupiny profesí, jejichž hospodářská činnost je ohrožena v důsledku šíření nákazy.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 10:47 Dvojice bez roušek si udělala v trolejbusu večírek, řidič zavolal strážníky
MF Dnes
Místo posezení v hospodách uzavřených kvůli epidemii koronaviru si dva muži na Zlínsku udělali večírek v trolejbusu. Jejich mejdanovou jízdu však ukončili strážníci.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 10:28 ČNB znovu snížila úrokové sazby, očekává silnou recesi
MF Dnes
Bankovní rada ČNB ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento. Naposledy rada snížila sazby 16. března, a to o půl procentního bodu. Cílem je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Banka totiž očekává silnou recesi.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 10:26 Domažlická nemocnice zavřela chirurgii kvůli pacientovi s koronavirem
MF Dnes
Kvůli pacientovi, který má pozitivní test na COVID-19, uzavřela Domažlická nemocnice chirurgické oddělení a nepřijímá na něj další pacienty. Ostatní oddělení fungují beze změny.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 10:24 Maturity nebudou, pokud se školy neotevřou do 1. června, podepsal Zeman
MF Dnes
Drtivá většina škol je zavřená od 11. března. Pokud se otevřou do 1. června, přijímací zkoušky na střední školy budou nejdříve dva týdny po znovuotevření škol, maturity až za tři. Jestli se školy do tohoto termínu neotevřou, maturity studenti dostanou z průměru tří posledních vysvědčení. Přijímací zkoušky budou mít jeden termín. Prezident návrh podepsal.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 10:00 Domažlická nemocnice zavřela chirurgii kvůli pacientovi s koronavirem
MF Dnes
Kvůli pacientovi, který má pozitivní test na COVID-19, uzavřela Domažlická nemocnice chirurgické oddělení. Ostatní oddělení fungují beze změny.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 9:54 Vedení Plzeňského kraje je v karanténě, radní se nakazila koronavirem
MF Dnes
Členové rady Plzeňského kraje včetně hejtmana jsou v karanténě. U jedné členky se totiž potvrdila nákaza koronavirem. „Dnes jsme dostali informaci, že máme být v karanténě. Jde o osm zbylých členů rady a další osoby, které se účastnily posledního jednání rady,“ uvedla mluvčí hejtmanství Alena Marešová.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 9:46 Čína propouští pacienty, i když stále mají koronavirus, naznačují testy
MF Dnes
Čína propouští z nemocnic pacienty, o nichž tvrdí, že se po nákaze koronavirem zotavili. Ve Wu-chanu, kde nákaza vypukla, má ale až deset procent z nich opětovně pozitivní testy, odhalují studie. Třebaže se dosud nepotvrdilo, že by byli infekční, kritici čínského postupu soudí, že pacienti jsou posíláni domů předčasně.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 9:37 ČNB znovu snížila úrokové sazby, mají zlevnit úvěry a podpořit ekonomiku
MF Dnes
Bankovní rada ČNB ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento. Naposledy rada snížila sazby na mimořádném jednání 16. března, a to o půl procentního bodu. Cílem je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 9:32 V domově, odkud byla první oběť koronaviru, jsou nakaženi další dva senioři
MF Dnes
V domově důchodců v Praze-Chodově se nakazili koronavirem dva senioři, u dalších je podezření. Senioři byli převezeni do nemocnice. Z domova byla první oběť viru v Česku.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 9:30 Motolská nemocnice založila web, firmy přes něj mohou pomáhat nemocnicím
MF Dnes
K nevytíženějším v boji proti šíření koronaviru patří zdravotníci, lékaři, sestry a další personál nemocnic. V práci tráví dny a noci a často nemají čas si odpočinout, natož se v klidu najíst. Tato situace motivovala spoustu firem, které chtějí zdravotníkům ulehčit. Motolská nemocnice proto zřídila speciální web.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 9:21 Náhrada škody za ušlý zisk by stála biliony, ohrozila by stát, hájí se vláda
MF Dnes
Při vydávání restriktivních opatření, aby zabránila šíření koronaviru, se vláda opřela o zákon o zákon o ochraně veřejného zdraví, protože jde o pandemii. Navíc by stát neměl dost peněz, aby hradil firmám škody. "Náhrada škody za ušlý zisk, s tím se nedá počítat, protože by to byly biliony a ohrozilo by to fungování státu," řekla ministryně financí Alena Schillerová.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 9:17 Přes zákaz kouřili a popíjeli v hospodě, pokuta hrozí hostům i majiteli
MF Dnes
Se zákazem provozu hospod kvůli epidemii koronaviru si někteří hostinští nelámou hlavu a lokál stejně otevřou. Policisté takto ve středu večer narazili na pivnici se štamgasty v centru Brna a také na Znojemsku. Majitelé i návštěvníci teď musejí počítat s pokutami.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 9:10 Náhrada škody za ušlý zisk by stála biliony, ohrozila by stát, hájí se vláda
MF Dnes
Při vydávání restriktivních opatření, aby zabránila šíření koronaviru, se vláda opřela o zákon o zákon o ochraně veřejného zdraví, protože jde o pandemii. Navíc by stát neměl dost peněz, aby hradil firmám škody. "Náhrada škody za ušlý zisk, s tím se nedá počítat, protože by to byly biliony a ohrozilo by to fungování státu," řekla ministryně financí Alena Schillerová.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 9:05 ČNB znovu snížila úrokové sazby, mají zlevnit úvěry a podpořit růst ekonomiky
MF Dnes
Bankovní rada ČNB ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento. Naposledy rada snížila sazby na mimořádném jednání 16. března, a to o půl procentního bodu. Cílem je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 9:01 Radní Plzeňského kraje se nakazila koronavirem, kolegové mají karanténu
MF Dnes
Členové rady Plzeňského kraje jsou v karanténě. U jedné členky se totiž potvrdila nákaza koronavirem. Informaci potvrdila mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Alena Marešová. „Dnes jsme dostali informaci, že máme být v karanténě. Jde o osm zbylých členů rady a další osoby, které se účastnily posledního jednání rady,“ uvedla Marešová.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 8:55 Přestaňte kouřit, ušetříte místo na jednotce intenzivní péče, řekli lékaři
MF Dnes
Je výborná chvíle zkusit přestat kouřit. Ve své výzvě to kuřákům vzkazují lékařské odborné společnosti. Každý, kdo se své závislosti vzdá, podle nich může ušetřit lůžko na jednotce intenzivní péče pro někoho, kdo je v akutním stavu poté, co se nakazil koronavirem.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 8:42 Na co máte nárok během koronavirové krize? Maláčová upřesní práva zaměstnanců
MF Dnes
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) informuje o právech zaměstnanců v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci COVID-19. Tiskové konference, kterou iDNES.cz vysílá od 14 hodin, se účastní také odboroví předáci Josef Středula a Bohumír Dufek.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 8:36 Aktualizováno Patnáct tisíc korun měsíčně pro OSVČ kvůli koronaviru, oznámila Schillerová
MF Dnes
Patnáct tisíc korun měsíčně budou dostávat OSVČ po dobu omezení jejich podnikání kvůli koronaviru, oznámila ministryně financí Alena Schillerová. Připraví návrh zákona, který vláda schválí v pondělí. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo provozovatelům prodejen potravin, aby u vchodu bezplatně poskytovali zákazníkům jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 8:20 Koronavirem se možná nakazila už polovina Britů. Záchranáři odmítají nemocné
MF Dnes
Šestatřicetiletá Britka zemřela den poté, co k ní rodina kvůli podezření na koronavirus přivolala záchranáře. Podle nich totiž žena nebyla prioritní případ a neměla nárok na hospitalizaci. Britský zdravotnický systém v posledních dnech čelí kritice, že situaci nezvládá. Podle vědců se mohla koronavirem od ledna nakazit už polovina Britů.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 8:00 Předsedům rad ČT a ČRo skončil mandát, vedou je místopředsedové
MF Dnes
Rada Českého rozhlasu má od středy nové vedení. Dočasně ji povede místopředseda Miroslav Dittrich. Předsedkyni rady Haně Dohnálkové a druhému místopředsedovi Jiřímu Vejvodovi totiž mandáty ve středu skočily. Stejná situace nastala i v Radě České televize, píše server Médiář.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 7:56 Roušky dostává, kdo dal „prachy na stůl“, říká spolutvůrce leteckého mostu
MF Dnes
Politik, podnikatel a filantrop Martin Hausenblas se aktivně zapojil do shánění ochranných prostředků proti šíření koronaviru. V rozhovoru popisuje, co předcházelo milionovým dodávkám ochranných pomůcek, které jeho firma vyrábějící reklamní textil přiváží do ČR. A chce je zařadit i do svého sortimentu.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 7:28 V domově, odkud byla první oběť koronaviru, jsou nakaženi další dva lidé
MF Dnes
V domově důchodců v Praze-Chodově se nakazili koronavirem dva lidé, u dalších je podezření. Senioři byli převezeni do nemocnice. Z domova byla první oběť viru v Česku.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 7:24 Španělsko má přes 4 000 obětí koronaviru, prodloužilo nouzový stav
MF Dnes
Počet obětí koronaviru ve Španělsku překročil 4 000. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo 655 úmrtí za posledních 24 hodin. Nákaza se už potvrdila celkem u 56 188 lidí. Španělský parlament ve středu v noci prodloužil do 11. dubna stav nouze. V zemi tak bude například dále platit výrazné omezení pohybu lidí.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 7:10 Španělsko má přes 4 000 obětí koronaviru, prodloužilo nouzový stav
MF Dnes
Počet obětí koronaviru ve Španělsku překročil 4 000. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo 655 úmrtí za posledních 24 hodin. Nákaza se už potvrdila celkem u 56 188 lidí. Španělský parlament ve středu v noci prodloužil do 11. dubna stav nouze. V zemi tak bude například dále platit výrazné omezení pohybu lidí.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 7:04 Zámečnictví i myčky automobilů budou moci v pátek brzy ráno otevřít
MF Dnes
Zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb se od pátečních 6 hodin nebude vztahovat na zámečnictví či servis strojů a zařízení pro domácnost. Omezeny nebudou ani myčky automobilů. Lůžková zařízení, která poskytují následnou péči, mohou dál přijímat pacienty. Pondělní nařízení vlády, které to zakazovalo, ministerstvo zdravotnictví změnilo.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 7:00 Nejhorší zdravotnictví v EU, exodus lékařů. Rumunsko čeká den pravdy
MF Dnes
Bídný stav zdravotnictví. Kritický nedostatek lékařů, kteří v uplynulých letech po tisících odcházeli do západní Evropy. Korupce. Početná diaspora v Itálii a Španělsku. To jsou faktory, které tváří v tvář pandemii koronaviru činí z Rumunska jednu z nejohroženějších zemí Evropy.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 6:42 Mimořádné jednání vlády o koronaviru. Schillerová chce mluvit o podpoře OSVČ
MF Dnes
Na mimořádném jednání vláda probírala další možná mimořádná opatření kvůli koronaviru. „Musíme se bavit zejména o přímé podpoře pro OSVČ,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová ve středu v ČT. Parlament už schválil vládě první první balíček zákonů s odpuštěním minimálních odvodů OSVČ na sociální a pojištění na dobu půl roku. Tisková konference má být ve 12 hodin.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 6:36 V karanténě s e-neschopenkou je na 22000 lidí, dalších 8000 ji má za sebou
MF Dnes
V karanténě na ochranu před šířením koronaviru je nyní s e-neschopenkou přes 21 900 lidí. Nejvíc jich je v Praze a Moravskoslezském kraji. Počet osob v izolaci se za poslední den zvedl ve všech krajích. Vyplývá to ze statistiky elektronických neschopenek, kterou aktualizuje Česká správa sociálního zabezpečení.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 6:29 Česko dodá Itálii a Španělsku ochranné obleky, vyslání lékařů Metnar odmítl
MF Dnes
Česká republika nabídne ve čtvrtek Itálii a Španělsku dodávky 10 000 ochranných obleků pro zdravotnický personál. Na Twitteru to uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Později to potvrdil i ministr zahraničí Tomáš Petříček, který už ve středu zmínil, že chce na jednání vlády o možné pomoci dvěma nejhůře zasaženým evropským zemím epidemií koronaviru jednat.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 6:05 Jak zastavit nákazu? Hlavně izolovat ty bez příznaků, ukázal experiment
MF Dnes
Městečko na severu Itálie poblíž Benátek zvolilo proti nákaze koronaviru neobvyklý postup – všechny své obyvatele, včetně těch bez symptomů, opakovaně testovalo. Nakažení pak byli umístěni do přísné karantény. Během dvou týdnů se tak městečku podařilo šíření nemoci zastavit. Zásadní roli podle výzkumníků sehráli bezpříznakoví pacienti.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 6:01 Česko dodá Itálii a Španělsku ochranné obleky, zvažuje se i vyslání lékařů
MF Dnes
Česká republika nabídne ve čtvrtek Itálii a Španělsku dodávky 10 000 ochranných obleků pro zdravotnický personál. Na Twitteru to uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Později to potvrdil i ministr zahraničí Tomáš Petříček, který už ve středu zmínil, že chce na jednání vlády o možné pomoci dvěma nejhůře zasaženým evropským zemím epidemií koronaviru jednat.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 6:00 Opilý řidič nechal stát auto na tramvajové trati, strážníci ho vypátrali
MF Dnes
Na opuštění auto na tramvajové trati narazili strážníci v Brně. Ukázalo se, že ho tam nechal řidič, který v opilosti nezvládl jízdu. Daleko však neodešel.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 5:56 V zóně uzavřené kvůli koronaviru hořelo, policisté pomohli zachránit psa
MF Dnes
V oblasti Litovelska a Uničovska uzavřené kvůli rozšíření nákazy koronavirem hořel přístřešek u rodinného domu. Na místo vyrazili hasiči a také policisté. Ti přijeli jako první a pomohli obyvatelům dostat do bezpečí jejich psa.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 5:47 Česko vypraví let do Kanady. Další už nebude, varuje velvyslanec
MF Dnes
Česko zajistilo speciální let pro evakuaci svých občanů z Kanady. Letadlo odletí z Montrealu v neděli ve 14:00. Na svém facebookovém účtu o tom informoval velvyslanec v Kanadě Bořek Lizec a zároveň vyzval zájemce, aby si registrovali místo v letadle.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 5:43 Vláda je optimistická, schodek bude mnohem vyšší, říká ekonom
MF Dnes
Krize, vyvolaná pandemií koronaviru přišla neuvěřitelně rychle, shodují se ekonomové. A stále se mění k horšímu. Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance ze skupiny ČSOB, před týdnem odhadoval, že dopad může být horší než pád Lehman Brothers. Teď už počítá s trváním karanténních opatření až do třetího čtvrtletí. A s mnohem vyšším schodkem rozpočtu než vláda.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 5:42 Aktualizováno V Německu je nakažených už přes 36 500 lidí, počet obětí vzrostl o 50
MF Dnes
Německo má podle nové bilance více než 36 500 potvrzených případů nákazy koronavirem. Počet obětí nemoci COVID-19 se za posledních 24 hodin zvýšil o padesát. Celkem si tak onemocnění vyžádalo v Německu již 198 obětí, informoval na svých stránkách Institut Roberta Kocha (RKI). Rakousko zase překročilo hranici 6 000 nakažených.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 5:39 Ceny pohonných hmot dále klesají, benzin je nejlevnější za téměř čtyři roky
MF Dnes
Benzin je u čerpacích stanic v České republice nejlevnější za téměř čtyři roky, nafta za 2,5 roku. Pokles cen dál zrychluje, v uplynulém týdnu se průměrná cena benzinu Natural 95 i nafty snížila o víc než korunu. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Podle analytiků bude pokles cen pokračovat.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 5:35 Aktualizováno Opozice se ptá Babiše, proč vláda vzala podnikatelům možnost chtít odškodnění
MF Dnes
Opozice chce od premiéra Andreje Babiše vysvětlení, proč se vláda při prodloužení a rozšíření omezení volného pohybu osob opřela místo krizového zákona o zákon o ochraně veřejného zdraví, čímž podle některých právníků lidé a firmy přišli o možnost žádat o odškodnění. Opozice chce, aby vláda zajistila přímé kompenzace podnikatelům za ztráty kvůli omezením v nouzovém stavu kvůli koronaviru.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 5:26 Cítíme se tu bezpečně a těšíme se do hospody, říkají cizinci v Česku
MF Dnes
Informace o nových opatřeních získávají na facebooku a s rodinou se neuvidí nejspíš ještě několik měsíců. V Čechách se však i díky včasným vládním opatřením cítí tak bezpečně, jak jen během pandemie mohou. Jak vnímají situaci ohledně koronaviru v rozhovoru s ČTK popsali tři cizinci, kteří dlouhodobě žijí v Česku.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 5:19 Muž najímal ženy jako zapisovatelky, pak je opíjel a sexuálně zneužíval
MF Dnes
Pražská policie zadržela muže, který ženám nabízel brigádu, pak je opil a znásilnil. Kriminalisté případ stále vyšetřují a hledají další oběti.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 5:04 Nemocnice v New Yorku zachvátil chaos, mrtvé chtějí umísťovat do kamionů
MF Dnes
Realita uvnitř newyorských nemocnic, jež jsou ohniskem koronaviru v USA, připomíná válečnou zónu. Pohotovosti jsou nacpané pacienty, které sužují záchvaty kašle. Přepracovaní zdravotníci dostávají jednu obličejovou masku denně a ničí je starosti kvůli tenčícímu se počtu ventilátorů. „Je to kakofonie kašle a utrpení,“ líčí jeden z nich.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 5:00 Pandemie ničí lokální deníky, BBC odkládá reformu zpravodajství
MF Dnes
Opatření v boji s koronavirem mají vliv i na fungování médií. Ve Francii poprvé vyšel v elektronické podobě i týdeník Le Canard enchaîné, jehož historie sahá až do roku 1915. Britský list The Guardian varuje, že první obětí krize jsou zřejmě tamní lokální deníky. BBC naopak zastavila reformu zpravodajství.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 4:51 Jak virus za jediný týden poškodil ekonomiku? Situaci zhodnotí expert
MF Dnes
Před týdnem ekonom Patria Finance Jan Bureš odhadoval, že dopad koronaviru může být horší než krize, která kulminovala v roce 2008. Za týden se však situace ve světě značně zhoršila a vlády mnoha zemí zavedly tvrdá opatření. Jak se mění pohled na vývoj ekonomiky očima stejného ekonoma? Sledujte v přímém přenosu.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 4:49 Rusko zastaví mezinárodní leteckou dopravu, v Moskvě se nákaza rychle šíří
MF Dnes
Rusko v souvislosti se šířením koronaviru od pátku zastaví veškerou pravidelnou i charterovou leteckou dopravu mířící do Ruska i ven ze země. Nařídila to tamní vláda úřadu pro civilní letectví. Povoleny budou pouze lety pro ruské občany, aby se mohli ze zahraničí vrátit. Moskva se podle epidemiologů připravuje na prudký nárůst případů nákazy.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 4:33 Extajemníkovi SPD zůstal podmíněný trest, Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání
MF Dnes
Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70 tisíc korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 4:25 Boeing chce obnovit výrobu 737 MAX, spustit by se měla do května
MF Dnes
Americká strojírenská společnost Boeing hodlá do května obnovit výrobu letadel 737 MAX, jejichž provoz byl loni v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii. S informací přišla agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 3:54 V podmínkách pro práci v cizině je chaos, kritizuje vládu poradkyně pendlerů
MF Dnes
Dostali na výběr ze dvou možností, mnozí to vnímají jako ultimátum. Pendleři teď buď mohou tři týdny pracovat za hranicemi bez možnosti návratu domů a pak zamířit na dalších 14 dní do karantény, nebo doma zůstat a riskovat tak třeba i ztrátu zaměstnání.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 3:46 Nakažených koronavirem skokově přibylo o 300 za den, celkově jich je 1775
MF Dnes
V Česku je podle nejnovější statistiky 1775 lidí nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo 291 případů. Dosud se z nemoci uzdravilo deset lidí, šest jich zemřelo.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 3:38 Nemocnice v době karantény léčí třikrát více opařených dětí než obvykle
MF Dnes
Karanténa má nepříjemný dopad na malé děti, které tráví většinu času doma. Stále víc jich končí v péči lékařů s popáleninami. Fakultní nemocnice Ostrava přijala v posledních dvou týdnech už devět dětí, které se doma opařily. Tři leží na jednotce intenzivní péče.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 2:44 O víkendu si vychutnáme jarní počasí, pak ale zpátky do zimních kabátů
MF Dnes
Příroda nám v příštích dnech nachystá počasí jako na houpačce. Zatímco o víkendu bychom si mohli vychutnat krásných jarních 17 stupňů, po neděli budeme znovu potřebovat zimní bundy a kabáty. Ochlazení doprovodí i sněhové srážky.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 2:36 Příběh testovaného: Více než týden čekám na výsledek, zda mám koronavirus
MF Dnes
Minulý týden ve čtvrtek se v Thomayerově nemocnici v Praze nechal redaktor iDNES.tv Martin Chamer testovat na koronavirus. Ve své reportáži popisuje, jak takový test vypadá a probíhá. Co ale popsat nemůže, je výsledek testu. Na informaci, zda se nakazil nemocí COVID-19, nebo je zdravý, doteď marně čeká.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 2:15 Stát vyjednává o dovozu souputníka remdesiviru. Lék je pro začátek nákazy
MF Dnes
Státní ústav pro kontrolu léčiv je již několik dní v kontaktu s Čínou a Japonskem, kvůli antivirotiku Favipiravir, které se prodává pod názvem Avigan. Účinkuje v počáteční fázi onemocnění, není tedy určen pro pokročilé a závažné stavy. A není tím pádem ani konkurentem remdesiviru.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 2:05 Rusko zastaví mezinárodní leteckou dopravu, kromě spojů pro krajany
MF Dnes
Rusko v souvislosti se šířením koronaviru od pátku zastaví veškerou pravidelnou i charterovou leteckou dopravu mířící do Ruska i ven ze země. Nařídila to tamní vláda úřadu pro civilní letectví. Povoleny budou pouze lety pro ruské občany, aby se mohli ze zahraničí vrátit.
 To se mi líbí Odpovědět
26. 3. 1:34 Koronaviru v USA už podlehlo 1 000 lidí, země podpoří ekonomiku biliony
MF Dnes
Americký Senát v noci na čtvrtek jednomyslně schválil rekordní balík na podporu tamní ekonomiky zasažené pandemií nemoci COVID-19. Hodnota stimulačních opatření je podle agentury AP 2,2 bilionu dolarů (55,2 bilionu korun). V zemi si již koronavirus vyžádal přes tisíc obětí, nakazilo se přes 68 500 lidí.
 To se mi líbí Odpovědět
25. 3. 19:00 Umřeme dřív hlady než na virus, naříkají Indové. Přišli o možnost obživy
MF Dnes
Zatímco v Číně kvůli koronaviru uzamkli milionová města, v Indii rovnou celou obrovskou zemi. 1,35 miliardy Indů nesmí od včerejška nejméně po tři týdny opustit své domovy. Tak radikální a­ závažný krok nebyl ve válce s nakažlivou chorobou dosud nikde a ­nikdy podniknut.
 To se mi líbí Odpovědět
25. 3. 19:00 Karanténa čistí ovzduší v Číně i Itálii. V Česku to však platit nemusí
MF Dnes
Byla by to dobrá zpráva. Za normálních okolností. Ty teď ale nejsou. Výrazně se snížily průmyslové emise. Jenže hlavně nad Čínou a Itálií. A je jasné proč – obě země byly nejvíc zasaženy pandemií koronaviru. Hlavně tam, kde kvůli karanténě došlo k­ útlumu průmyslové výroby, se vyčistilo ovzduší. Ale za jakou cenu?
 To se mi líbí Odpovědět
25. 3. 19:00 Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti
MF Dnes
Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým čelním sklem ve výhledu řidiče automaticky znamená, že si řidič během třiceti dnů povinnou prohlídku zopakuje. Nově by ale mohla šoféry připravit o papíry i daleko méně závažná poškození.
 To se mi líbí Odpovědět
25. 3. 19:00 Chci hercům kompenzovat mzdy a pomoci vydavatelům, slibuje ministr Zaorálek
MF Dnes
Ministr kultury Lubomír Zaorálek chce vládě předložit balíček opatření pro záchranu kultury. „Budu žádat o 1,5 miliardy korun,“ říká s tím, že třeba zaměstnancům nehrajících divadel by mohl stát kompenzovat mzdy z 80 procent. Jednat se bude i o pomoci vydavatelům. „Nemůžeme si dovolit, aby byl vydavatelský segment touto krizí zdecimován. To by z nás kulturně učinilo zemi druhé kategorie,“ konstatuje Zaorálek.
 To se mi líbí Odpovědět
25. 3. 19:00 KOMENTÁŘ: Masový přesun vyučování na web ještě nikdo nikdy nevyzkoušel
MF Dnes
Rodiče úpí a učitelé se mění v IT experty. I tak budou výsledkem tohoto školního pololetí odlišně vzdělaní žáci, což ještě více posílí už dnes nemalou nerovnost podmínek v ­českém školství. Masový přesun vyučování na internet je experiment, jaký nikdo nikdy nevyzkoušel.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Neděle, 5. července 2020

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat