Zpět Lidové noviny Úterý, 24. března 2020
Hledat Rubriky 24. 3.

Lidové noviny

Úterý, 24. března 2020
Close
Inzerce
24. 3. 22:43 Bývalému polskému prezidentovi zrušili přednášky v zahraničí. Musím si vystačit s důchodem, stěžoval si
Lidové noviny
První polský nekomunistický prezident po roce 1989 Lech Walesa si před několika dny postěžoval, že kvůli současné pandemii koronaviru přišel o placené přednášky v zahraničí a musí vystačit jen s důchodem. Poté, co se za to sklidil kritiku na sociálních sítích, v úterý na svém facebookovém profilu zveřejnil výpočet, kolik „své milované vlasti vydělal“.
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 27,32 +0,059%
USD 24,76 -0,461%
CHF 25,84 +0,155%
24. 3. 22:40 Aktualizováno V Česku zemřel na koronavirus třetí pacient, 71letá žena v pražské nemocnici. Vyléčených je už deset
Lidové noviny
V Česku zemřel třetí pacient nakažený koronavirem. Jedná se o ženu narozenou v roce 1949, která byla kvůli plicnímu onemocnění od 22. března v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Oznámil to v úterý večer na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 16:39 Aktualizováno Sněmovna schválila ošetřovné pro rodiče dětí do 13 let i pozastavení EET. Živnostníci by neměli platit odvody
Lidové noviny
Stát zřejmě zaplatí ošetřovné rodičům dětí do 13 let věku, kteří s potomky zůstali doma v souvislosti s uzavřením škol kvůli koronavirové krizi. Rodič dostane 60 procent redukovaného vyměřovacího základu po celou dobu, co budou školy nepřístupné, a to i zpětně.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 16:08 Aktualizováno Česká armáda kvůli epidemii koronaviru dočasně stáhla své vojáky z Iráku
Lidové noviny
Česká armáda dnes dočasně stáhla vojáky z Iráku. Zdůvodnila to výrazným omezením operačních úkolů, bezpečnostními hrozbami, epidemií koronaviru a plánovanou restrukturalizací mise. Stažení se týká 30 vojáků. Do České republiky se letecky vrátili v úterý večer. ČTK to oznámila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 16:02 Indický premiér přistoupil k radikálnímu řešení. Vyhlásil tři týdny karantény pro 1,3 miliardy obyvatel země
Lidové noviny
Indický premiér Naréndra Módí v úterý kvůli koronaviru nařídil na 21 dní úplný zákaz vycházení pro všechny obyvatele druhé nejlidnatější země světa. Informovala o tom agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 14:55 Aktualizováno Výdaje ministerstva práce by kvůli koronavirové krizi mohly klesnout o 10 miliard
Lidové noviny
Výdaje ministerstva práce by se kvůli koronavirové krizi mohly seškrtat o deset miliard korun. Nově by tak mohl resort letos utratit 676,8 miliardy korun. Příjmy by proti původnímu plánu mohly být o 25 miliard nižší. Činit by měly 552,59 miliardy. Vyplývá to z upraveného návrhu rozpočtu pro letošní rok. Podle něj se mění příjmy z odvodů i výdaje na nemocenské či penze.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 14:16 Česko předalo Itálii 110 tisíc roušek jako náhradu za ty zabavené v Lovosicích
Lidové noviny
Česko předalo Itálii 110 000 roušek jako náhradu za ty nedopatřením zabavené v Lovosicích v Ústeckém kraji. Na Twitteru o tom v úterý informuje ministr zahraničí Tomáš Petříček. Česko roušky do Itálie odvezlo autobusem spolu se 43 italskými občany. Zpět do Česka se dnes autobusem z Itálie vrací 34 Čechů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:53 V Itálii stoupl počet nakažených na 70 tisíc. Koronaviru podlehlo 6820 pacientů
Lidové noviny
V Itálii zemřelo dalších 743 lidí nakažených koronavirem, celkem má tato země už 6820 obětí. Informovala o tom dnes místní civilní obrana. Počet dosud nakažených vzrostl za posledních 24 hodin o 5249 na 69.176, což je druhý nejvyšší počet případů nákazy po Číně, odkud se koronavirus loni koncem roku začal šířit do světa a která zaznamenala necelých 82 000 případů nákazy a na 3300 obětí.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:45 Greta Thunbergová se zřejmě nakazila v Bruselu koronavirem. Symptomy nemoci měl i její otec
Lidové noviny
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová předpokládá, že se koronavirem rovněž nakazila. Nyní se již ale zotavila, uvedla v úterý na Instagramu. Symptomy pocítila před deseti dny po návratu z Bruselu, stejné potíže, ač trochu vážnější, měl i její otec.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:06 V Česku zemřel na koronavirus druhý pacient. Počet nakažených stoupl na 1394
Lidové noviny
Na koronavirus zemřel v Česku druhý pacient. Muž narozený v roce 1975 byl hospitalizován v Havířově, měl pokročilou rakovinu, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Muži kvůli nádorovému onemocnění selhávaly orgány, o tomto onemocnění ale nevěděl. Nákaza koronavirem jeho smrt urychlila, uvedla nemocnice. Hospitalizován byl od minulé středy. Do zdravotnického zařízení ho převezla záchranná služba. V Česku je aktuálně 1394 případů nákazy novým typem koronaviru. Během dneška přibylo zatím 107 nakažených.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:00 KABÁT: Nic nového pod sluncem. Postavy z Boccacciova Dekameronu by dnes profesor Prymula nepochválil
Lidové noviny
Od spásonosného vtělení Syna božího dospěla léta čísla 1348, když do vynikajícího města Florencie, krásnějšího nad všecka ostatní města italská, přišel vražedný mor, seslaný na smrtelníky buď vlivem nebeských těles, nebo ze spravedlivého božího hněvu, abychom se napravili; povstal několik let předtím ve východních zemích, připravil je o nečíslné množství lidí, a přenášeje se bez ustání z jednoho místa na druhé, nemilosrdně šířil se na západ.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 12:19 Lékař a sestra z Bulovky se nakazili koronavirem. Nyní jsou v domácí izolaci
Lidové noviny
Lékař a zdravotní setra z pražské Nemocnice na Bulovce se nakazili novým typem koronaviru. Jedná se o první nakažené mezi personálem této nemocnice. Informaci České televize potvrdila ČTK nemocnice v písemném vyjádření. Nakaženými jsou lékař z ortopedie a sestra z neurologie, kteří jsou manželé.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 12:10 PŘEHLEDNĚ: Jak Česko bojuje s koronavirem a je připraveno na nápor nemocných? Experti naznačili další vývoj
Lidové noviny
Fanoušci vědecko-fantastické literatury vědí, že nejhorší nepřítel je ten, který není vidět. Koronavirus je přesně takový, ale do boje proti němu nasadili zbraně fantastičtí vědci – Česko má robustní systém datové analýzy, díky níž bude pandemii kontrolovaně řídit. Volba podle hlavního epidemiologa Romana Prymuly padla na tento scénář proto, že snaha o její zastavení by znamenala zastavit život v zemi.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:58 Primář Sova, kuchař Kuřátko a moderátor Eben. Vkusný ‚televizní skanzen‘ ČT 3 má u diváků úspěch
Lidové noviny
Česká televize v pondělí 23. března spustila kanál ČT 3. Na něm, jak již dříve avizovala, se zaměřila na seniory, kteří by měli zůstat doma kvůli koronavirové karanténě. Díky archivu starých seriálů a estrádních show vznikla televize s přesným zacílením. První údaje o sledovanosti ukazují, že se do vkusu svých diváků trefila. ČT 3 vysílá každý den od 9.00 do 17.45 večer.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:56 Aktualizováno Cílem je přechod na chytrou karanténu, uvedl Prymula. Lidé by neměli používat respirátory s ventilem
Lidové noviny
Cílem je přechod na takzvanou chytrou karanténu, uvedl po úterní schůzi Ústředního krizového štábu jeho předseda Roman Prymula. Lidé by podle něho zároveň neměli používat respirátory s ventilem.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:06 Čeští nadšenci chtějí za tři dny vyrobit 500 ventilátorů pro nemocnice. Jsme v kontaktu, potvrzuje ministerstvo
Lidové noviny
Dokončení vývoje a zahájení malosériové výroby 500 plicních ventilátorů vytvořených z běžně dostupných součástek si klade za cíl iniciativa Covid19cz, která pracuje na projektu CoroVent. Do tří týdnů plánuje vyrobené ventilátory dodat nemocnicím.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:00 Přelomový izraelský nápad, jak šetřit s testy na koronavirus? Smíchají a najednou otestují vzorky až 64 lidí
Lidové noviny
Izraelská nemocnice Rambam a vědecký institut Technion publikují nový výzkum. Ten ukázal, že je možné testovat 32 až 64 vzorku smíchaných najednou a v případě negativního výsledku vyloučit celou skupinu lidí. Individuální testování pak bude nutné jen tehdy, když se ve skupině potvrdí nákaza.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:00 ‚I malé princezny si musí mýt ruce.’ Prodej dětské knížky díky koronaviru vzrostl o 2000 procent
Lidové noviny
Britský spisovatel Tony Ross se proslavil sérií ilustrovaných pohádek o Malé princezně. Několik knížek této série vyšlo i v Česku. Největší úspěch má nyní ale bezpochyby díl, v němž se malá princezna musí naučit mýt si ruce. Několik let stará kniha díky celosvětové pandemii zažívá boom.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:43 V Česku zemřel na koronavirus druhý pacient. Z nemoci se celkem vyléčilo už osm lidí
Lidové noviny
Na koronavirus zemřel v Česku druhý pacient. Muž narozený v roce 1975 byl hospitalizován v Havířově, měl pokročilou rakovinu, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Muži kvůli nádorovému onemocnění selhávaly orgány, o tomto onemocnění ale nevěděl. Nákaza koronavirem jeho smrt urychlila, uvedla nemocnice. Hospitalizován byl od minulé středy. Do zdravotnického zařízení ho převezla záchranná služba.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:20 Skoro 5 tisíc lidí v Praze nemělo zakrytý nos a ústa, zjistili strážníci
Lidové noviny
Pražští strážníci v úterý evidují 4912 porušení nařízení mít zakrytý nos a ústa, které zavedla vláda v rámci opatření proti koronaviru. Necelá polovina přestupků byla v MHD. Na dotaz ČTK to v úterý řekla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Magistrát v polovině března zakázal vstup do MHD, obchodů a veřejných budov bez zakrytého nosu a úst. Vláda v rámci nouzového stavu zakázala vycházení bez roušek.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:03 Pražská nemocnice podává pacientovi lék na koronavirus remdesivir. Gilead do Česka pošle možná stovky ampulí
Lidové noviny
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) už má k dispozici lék remdesivir a podává jej pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19, které způsobuje koronavir. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jde o muže na speciálním přístroji, který okysličuje krev. Americký výrobce Gilead ve spolupráci se zdravotníky vytvoří podle představ VFN schéma, podle nějž se remdesivir v Česku dostane k nejpotřebnějším pacientům.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:59 Radikálové z odnože Boko Haram v Nigérii zaútočili na armádní konvoj. Nejméně 70 vojáků zahynulo
Lidové noviny
Nejméně 70 vojáků zahynulo v pondělí při útoku na armádní konvoj na severovýchodě Nigérie ve státě Borno, kde působí buňka teroristické organizace Islámský stát. Informovala o tom v úterý agentura AFP s odvoláním na armádní zdroje.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:49 V Česku zemřel na koronavirus druhý pacient. Pracoval jako skladník, začal kašlat, o rakovině nevěděl
Lidové noviny
Na koronavirus zemřel v Česku druhý pacient. Muž narozený v roce 1975 byl hospitalizován v Havířově, měl pokročilou rakovinu, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Muži kvůli nádorovému onemocnění selhávaly orgány, o tomto onemocnění ale nevěděl. Nákaza koronavirem jeho smrt urychlila, uvedla nemocnice. Hospitalizován byl od minulé středy. Do zdravotnického zařízení ho převezla záchranná služba.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:39 Německo hlásí rekordní nárůst počtu nakažených. Ve Španělsku za poslední den zemřelo přes 500 lidí
Lidové noviny
Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 514 lidí nakažených koronavirem, celkový počet obětí je nyní 2696, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. V Německu počet prokázaných případů nákazy za 24 hodin stoupl o rekordních 4764 na celkem 27 436. Uvedl to v úterý Institut Roberta Kocha (RKI). Počet obětí nemoci COVID-19 se tam zvýšil z 86 na 114.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:21 Prostějovská nemocnice propustila druhého pacienta vyléčeného z nákazy koronavirem v Olomouckém kraji
Lidové noviny
Z infekčního oddělení Nemocnice Prostějov byl v úterý propuštěn druhý pacient vyléčený v Olomouckém kraji z nemoci COVID-19. ČTK to řekla mluvčí Nemocnice Prostějov Radka Miloševská. Podle dostupných informací jde o osmého člověka vyléčeného v České republice z nákazy koronavirem. Do pondělního večera bylo totiž v Česku oznámeno sedm vyléčených, tím sedmým byl muž z Japonska, který v pondělí opustil infekční oddělení Nemocnice Prostějov.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:11 Německo hlásí rekordní nárůst počtu nakažených. Ve Španělsku za poslední den zemřelo přes 500 lidí
Lidové noviny
Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 514 lidí nakažených koronavirem, celkový počet obětí je nyní 2696, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. V Německu počet prokázaných případů nákazy za 24 hodin stoupl o rekordních 4764 na celkem 27 436. Uvedl to v úterý Institut Roberta Kocha (RKI). Počet obětí nemoci COVID-19 se tam zvýšil z 86 na 114.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:56 WHO: Nakažených koronavirem v příští statistice výrazně přibude, novým ohniskem by se mohly stát Spojené státy
Lidové noviny
Světová zdravotnická organizace (WHO) očekává, že příští oficiální statistika ukáže „velmi výrazný“ nárůst počtu lidí nakažených koronavirem i počtu úmrtí na nemoc COVID-19. Podle agentury AP to v pondělí na tiskové konferenci v Ženevě řekla mluvčí WHO Margaret Harrisová. Většinu nových případů nyní podle ní hlásí Evropa a Spojené státy. USA by se přitom mohly stát novým ohniskem nákazy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:32 Italský pacient číslo jedna je vyléčený. V kritickém stavu byl týdny, nyní stihne porod dcery
Lidové noviny
Itálie se sice stále potýká s náporem pandemie způsobené novým typem koronaviru, ale kromě snižujícího se počtu nových nemocných přišla nedávno i jedna další dobrá zpráva - první pacient, kterému byla v únoru diagnostikována nemoc COVID-19, se po měsíci v nemocnici vrátil domů. Italská média informovala, že 38letý manažer Mattia v pondělí opustil nemocnici v Pavii, kde týdny ležel v kritickém stavu, a stihl se tak vrátit včas k manželce, která mu každým dnem porodí prvorozenou dceru.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:05 MACHÁČEK: D-Day americké centrální banky a palebná síla
Lidové noviny
Evropské a asijské akcie dnes stoupají. Americké akcie – jak napovídají tzv. futures – také budou po otevření trhů stoupat. Trhy reagují na to, že americká centrální banka (Fed) vpustila do ekonomiky prakticky neomezený příliv likvidity.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:05 Koncem dubna by v Česku mohl vzrůst počet nakažených až na 15 tisíc. Prioritou je navýšení testování
Lidové noviny
Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) mohlo být v ČR celkově asi 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně asi 15.000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, řekl v úterý novinářům ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Česko má k úternímu ránu 1289 potvrzených případů nákazy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:00 Poděkování všem v první linii. Ve středu Česko rozezní píseň Není nutno Svěráka s Uhlířem
Lidové noviny
Není nutno nezpívat! Dost možná nejpozitivnější česká písnička znovu zazní na televizních obrazovkách a v éteru rozhlasu. Stane se tak ve středu 25. března ve 12:30 na České televizi, na stanicích Českého rozhlasu a celé řadě regionálních vysílacích stanic. Naživo ji zahrají Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem. Organizátoři vybízejí posluchače, aby si zazpívali s nimi a nahráli se u toho.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:57 Babiš slíbil, že vláda koronavirus nezneužije k posílení své moci, strany vyzval ke spolupráci
Lidové noviny
Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezneužije krizi kvůli koronaviru k posílení své moci. Babiš také vyzval všechny parlamentní strany, aby ukončily politické půtky a spolupracovaly. Uvedl to v úterý v úvodu schůze Sněmovny, která má schvalovat vládní opatření. Svůj projev zakončil modlitbou. Premiér nabídl opozici tři místa v Ústředním krizovém štábu. Nevládních stran je ve Sněmovně sedm.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:50 Sněmovna potvrdila stav legislativní nouze, umožní to zrychlené projednávání zákonů. Nikdo nebyl proti
Lidové noviny
Sněmovna v úterý potvrdila stav legislativní nouze, jak jej minulý čtvrtek vyhlásil její předseda Radek Vondráček (ANO). Stav legislativní nouze umožní při nynější koronavirové krizi zrychlené projednávání vybraných zákonů. Pro jeho potvrzení hlasovalo 98 ze 106 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:45 Německo hlásí rekordní nárůst počtu nakažených. Ve Španělsku za poslední den zemřelo přes 500 lidí
Lidové noviny
Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 514 lidí nakažených koronavirem, celkový počet obětí je nyní 2696, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. V pondělí úřady evidovaly 2182 mrtvých. V Německu počet prokázaných případů nákazy za 24 hodin stoupl o rekordních 4764 na celkem 27 436. Uvedl to v úterý Institut Roberta Kocha (RKI). Počet obětí nemoci COVID-19 se zvýšil z 86 na 114.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:30 Aktualizováno Prymula: Epidemii jsme schopni zastavit, ale za vysokou cenu. Budeme ji řídit
Lidové noviny
Lékařů intenzivní péče je v Česku asi 4000, sester 15.500. Lůžek na odděleních intenzivní péče (JIP) je kolem 4450, plicních ventilací je na nich 2080, řekl v úterý novinářům předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. Volných je zhruba 63 procent z nich, v některých regionech 50 procent.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:17 Německo hlásí rekordní nárůst počtu nakažených. Ve Španělsku za poslední den zemřelo přes 500 lidí
Lidové noviny
Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 514 lidí nakažených koronavirem, celkový počet obětí je nyní 2696, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. V pondělí úřady evidovaly 2182 mrtvých. V Německu počet prokázaných případů nákazy za 24 hodin stoupl o rekordních 4764 na celkem 27 436. Uvedl to v úterý Institut Roberta Kocha (RKI). Počet obětí nemoci COVID-19 se zvýšil z 86 na 114.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:00 Babiš slíbil, že vláda koronavirus nezneužije k posílení své moci, strany vyzval ke spolupráci
Lidové noviny
Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezneužije krizi kvůli koronaviru k posílení své moci. Babiš také vyzval všechny parlamentní strany, aby ukončily politické půtky a spolupracovaly. Uvedl to v úterý v úvodu schůze Sněmovny, která má schvalovat vládní opatření. Nabídl opozici tři místa v Ústředním krizovém štábu. Nevládních stran je ve Sněmovně sedm.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:00 Do boje s koronavirem mohou být povolány i aktivní zálohy. Pomohly by krajům
Lidové noviny
Armádu ke zvládání situace s nákazou Covid-19 povolala vláda zatím jen v omezené míře. Policistům a hasičům mají pomáhat dva tisíce vojáků. Jenže to se může změnit. V neděli požádal o využití rezervistů sdružených v aktivních zálohách karlovarský hejtman Petr Kubis (ANO). Už kvůli tomu odeslal dopis předsedovi Ústředního krizového štábu Romanu Prymulovi.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:47 Aktualizováno V Česku zemřel druhý pacient nakažený koronavirem. Muž hospitalizovaný v Havířově měl rakovinu
Lidové noviny
Na nový typ koronaviru zemřel v Česku druhý pacient. Muž narozený v roce 1975 byl hospitalizován v Havířově, měl pokročilou rakovinu, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Muži podle nemocnice selhávaly orgány kvůli nádorovému onemocnění, nákaza jeho smrt urychlila. Hospitalizován tam byl od minulé středy. První oběť epidemie Česko oznámilo v neděli, byl to pětadevadesátiletý muž z Prahy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:07 DOKUMENT: Až tohle pomine, vrátíme se do divadel a budeme znovu tvořit, vzkazuje šéf Národního divadla kolegům
Lidové noviny
Šéf Národního divadla Jan Burian tuší, že v současné době to pro tuto významnou instituci nebude lehké. Proto svým spolupracovníkům zaslal dopis, v němž se je snaží uklidnit a povzbudit. Server Lidovky.cz jej zveřejňuje v nezkrácené verzi.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:01 ODS navrhne, aby živnostníci dostali 30 tisíc korun. Jako podporu v těžké době
Lidové noviny
ODS podpoří ekonomické návrhy vlády v boji proti koronaviru, i když neprojdou její pozměňovací návrhy. Na tiskové konferenci to v úterý řekli zástupci strany. Navrhnout ale chce, aby živnostníci dostali jednorázově 30 000 korun nebo aby se ošetřovné týkalo rodičů dětí do 15 let, vláda navrhuje věk o dva roky nižší. ODS také navrhne, aby lidé na ošetřovném dostávali 80 procent z platu proti vládnímu návrhu 60 procent.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:57 Ústavní soud se zastal Okamury ve sporu o přezdívku Pitomio, kritizoval cílené zesměšňování
Lidové noviny
Předseda SPD Tomio Okamura uspěl u Ústavního soudu (ÚS), jeho žalobu kvůli přezdívce Pitomio používané redakcí Reflexu musí znovu řešit Městský soud v Praze. Svoboda projevu nemá vést k tomu, aby byl jakýkoliv člověk, včetně veřejně činných lidí, v očích veřejnosti samoúčelně cíleně zesměšňován, stojí v nálezu zpřístupněném na webu soudu. Okamura rozsudek přivítal, řekl ČTK.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:55 Pražská nemocnice už má lék na koronavirus remdesivir, začíná ho podávat pacientovi
Lidové noviny
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze už má k dispozici lék remdesivir a začíná jej podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru. Na twitteru to v úterý uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jde o muže, jenž je na speciálním přístroji, který okysličuje krev.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:46 Asterix osiřel. Ve věku 92 let zemřel francouzský kreslíř a ilustrátor Albert Uderzo
Lidové noviny
Ve věku 92 let zemřel francouzský kreslíř a ilustrátor Albert Uderzo, který se proslavil jako spoluautor komiksů o Asterixovi. S odvoláním na umělcovu rodinu o tom dnes informovala agentura AFP. Uderzo po smrti spisovatele Reného Goscinnyho v roce 1977 psal i scénáře ke komiksu o vzpurných Galech.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:39 Pražská nemocnice už má lék na koronavirus remdesivir, začíná ho podávat pacientovi
Lidové noviny
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze už má k dispozici lék remdesivir a začíná jej podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru. Na twitteru to v úterý uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jde o muže, jenž je na speciálním přístroji, který okysličuje krev.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:35 Rekordní nárůst počtu nakažených v Německu. Za den jich přibylo přes 4700, celkem země hlásí více než 27 tisíc případů
Lidové noviny
Počet prokázaných případů nákazy koronavirem v Německu za 24 hodin stoupl o rekordních 4764 na celkem 27 436. Uvedl to v úterý Institut Roberta Kocha (RKI). Počet obětí nemoci COVID-19 se zvýšil z 86 na 114.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:15 Koncem dubna by v Česku mohl vzrůst počet nakažených až na 15 tisíc. Prioritou je navýšení testování
Lidové noviny
Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) mohlo být v ČR asi 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně asi 15 000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je prioritou mapování kapacit lůžek pro nemocné s COVID-19 a navýšení testování.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:03 Hasiči zasahovali u požáru auta u výjezdu z tunelu Blanka. Policisté již umožnili výjezd dalším vozidlům
Lidové noviny
Pražští hasiči museli v úterý dopoledne zasahovat u požáru auta v tunelu Blanka ve směru do ulice Milady Horákové. Odvětrání zajistil systém tunelu, nyní už byl za asistence policie umožněn výjezd několika vozidel.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:02 Druhé letadlo Smartwings přivezlo z Číny roušky a respirátory, v Praze je vyložili hasiči a policisté
Lidové noviny
Do Česka dorazily z Číny další ochranné pomůcky pro zvládání epidemie koronaviru. V noci je na pražské Letiště Václava Havla přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings. Po jeho příletu začali hasiči a policisté vykládat 1,9 milionu roušek a 100 000 respirátorů. Na twitteru o tom informoval předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:50 Na konci dubna se v Česku očekává kumulativně kolem 15 000 nakažených, odhadli experti
Lidové noviny
Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) mohlo být v ČR asi 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně asi 15 000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je prioritou mapování kapacit lůžek pro nemocné s COVID-19 a navýšení testování.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:34 Druhé letadlo Smartwings přivezlo z Číny roušky a respirátory, v Praze je vyložili hasiči a policisté
Lidové noviny
Do Česka dorazily z Číny další ochranné pomůcky pro zvládání epidemie koronaviru. V noci je na pražské Letiště Václava Havla přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings. Po jeho příletu začali hasiči a policisté vykládat 1,9 milionu roušek a 100.000 respirátorů. Na twitteru o tom informoval předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:21 Zdravotníci by při vyčerpání kapacit mohli mít karanténu jen deset dní, řekl Prymula
Lidové noviny
Lékařů intenzivní péče je asi 4000, sester 15 500. Lůžek na odděleních intenzivní péče je asi 4450, plicních ventilací je na nich 2080. Jejich kapacita je využitá asi na 63 procent, řekl v úterý novinářům předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:18 ŽIVĚ: Prymula: Epidemii jsme schopni zastavit, ale za vysokou cenu. Budeme ji řídit
Lidové noviny
Prioritou je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mapování kapacit lůžek pro nemocné s COVID-19 a navýšení testování. Za pondělí bylo otestováno téměř 2250 lidí, Akademie věd se zapojí tento týden, řekl v úterý. Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) mohlo být v ČR 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně 15 000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:02 V Česku je 1289 potvrzených případů nákazy koronavirem. Denní počet testovaných stoupá
Lidové noviny
Česko má k pondělnímu ránu 1289 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Aktualizované údaje k 8:45 zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. K půlnoci to bylo 1287 případů, řekl předtím ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Během pondělka tak přibylo 126 případů. Denní počet testovaných podle ministra stoupá, v pondělí bylo provedeno 2247 testů, celkem přes 19 600.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 3:36 ŽIVĚ: Jak se bude vyvíjet pandemie? Poslechněte si odhady expertů
Lidové noviny
Prioritou je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mapování kapacit lůžek pro nemocné s COVID-19 a navýšení testování. Za pondělí bylo otestováno téměř 2250 lidí, Akademie věd se zapojí tento týden, řekl v úterý ráno na tiskové konferenci. Česko mělo podle něj k půlnoci 1287 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během pondělka tak přibylo 126 případů. Testováno bylo asi 19 600 lidí.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Sněmovna projedná sociální opatření kvůli koronaviru, na obloze vynikne planeta Venuše
Lidové noviny
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Nouzové zásoby pro ministerstvo zdravotnictví došly během jediného dne, líčí šéf hmotných rezerv Švagr
Lidové noviny
Čím větší rezervy si stát vytváří, tím větší má klid a více času na řešení krizové situace. Když rezervy nemáte, vzniká zmatek, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Poslední slovo Radky Kvačkové: Jak je to u nás
Lidové noviny
Bývalo zvykem psát zápisky z cest. Teď letí zápisky z domova. Nakonec proč ne? Vlastně jsem s tím začala už v pátek třináctého, když bylo jasné, že ven se napříště moc nepodívám. Takže:
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Jak vznikají nové české respirátory a proč jsou výjimečné? Koncept výroby je revoluční, říká Doležalová z ČVUT
Lidové noviny
Pomoc proti nedostatku ochranných pomůcek přinášejí vědci z ČVUT. Ti představili zcela nový typ respirátoru a v rekordně krátkém čase se jim podařilo ho certifikovat jako polomasku nejvyšší ochranné třídy FFP3. Na otázky k novince odpovídala pro server Lidovky.cz Eva Doležalová, manažerka komunikace RICAIP, výzkumného centra z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT, které za novým typem respirátoru stojí.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Koronavirus už je i v ‚Továrně na zoufalství‘. Newyorské věznice hlásí desítky nakažených
Lidové noviny
Vězni i dozorci. V newyorských věznicích, včetně jedné z nejtvrdších na Rikers Islandu, jsou desítky nakažených koronavirem. Dozorčí orgán již označil situaci za krizovou.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Po epidemii budeme divadlo vnímat jinak, myslí si ředitel Národního divadla Burian
Lidové noviny
Ředitel Národního divadla Jan Burian v této chvíli odhaduje ztrátu první scény na 180 milionů korun. Podle něj není vyloučené, že první scéna začne hrát až na podzim, že tato sezona už de facto skončila. Ale ve hře jsou pořád ještě další alternativy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Koronavirus není mor. Přízrak smrti se zhmotnil do podoby neviditelného patogenu, říká psycholožka
Lidové noviny
Ovládne naši budoucnost strach? Kudy se bude lidstvo ubírat? Dnešní doba je v mnohém přelomová. Zprávy z ohnisek nákazy, dramatické scénáře, údaje o počtu nakažených a mrtvých. Drakonická karanténní opatření. Neviditelné nebezpečí, které se skrývá kdekoli a v komkoli je značně zúzkostňující. Do toho ztráta jistot typu školy, ztráta svobody pohybu, zákaz sdružování.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 23:09 Zajímají je léčivé účinky rostlin. Teď vyrábí dezinfekce pro nemocnice
Lidové noviny
Celý nápad vznikl spontánně v reakci na zprávy z médií, které hovořily o akutním nedostatku ochranných materiálů. Kromě roušek a respirátorů to je hlavně dezinfekce, které je všude nedostatek. A protože se Alexandra Střelcová a Julien Antih, původní profesí farmaceut, zajímají o to, jak rostliny pomáhají, rozhodli se vyrábět dezinfekci pro ty, kteří ji potřebují nejvíce - nemocnice.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Pondělí, 30. března 2020

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat