Zpět Zprávy Úterý, 24. března 2020
Hledat Rubriky 24. 3.
Close
Inzerce
24. 3. 22:43 Bývalému polskému prezidentovi zrušili přednášky v zahraničí. Musím si vystačit s důchodem, stěžoval si
Lidové noviny
První polský nekomunistický prezident po roce 1989 Lech Walesa si před několika dny postěžoval, že kvůli současné pandemii koronaviru přišel o placené přednášky v zahraničí a musí vystačit jen s důchodem. Poté, co se za to sklidil kritiku na sociálních sítích, v úterý na svém facebookovém profilu zveřejnil výpočet, kolik „své milované vlasti vydělal“.
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 27,32 +0,059%
USD 24,76 -0,461%
CHF 25,84 +0,155%
24. 3. 22:40 Aktualizováno V Česku zemřel na koronavirus třetí pacient, 71letá žena v pražské nemocnici. Vyléčených je už deset
Lidové noviny
V Česku zemřel třetí pacient nakažený koronavirem. Jedná se o ženu narozenou v roce 1949, která byla kvůli plicnímu onemocnění od 22. března v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Oznámil to v úterý večer na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 17:35 Třetí českou obětí koronaviru je 71letá žena, nakazila se od příbuzné
MF Dnes
V Česku zemřel třetí pacient s COVID-19, jednasedmdesátiletá žena hospitalizovaná od 22. března v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha měla další zdravotní problémy. Přibyli také dva vyléčení pacienti, po jednom z Ústeckého a Plzeňského kraje.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 17:19 PŘEHLEDNĚ: Co poslanci změnili a jak stát pomůže firmám po koronaviru
MF Dnes
Sněmovna schválila vládní návrhy na pomoc ekonomice. Dotknou se firem, živnostníků i zaměstnanců. Přinášíme přehled toho, co vše je nyní jinak a jak se stát chystá pomoci v boji s dopady koronaviru na ekonomiku.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 17:05 VIDEO: Rusové se inspirovali v Číně. Pro nakažené staví zvláštní nemocnici
MF Dnes
Na okraji Moskvy kvůli čím dál většímu počtu lidí nakažených koronavirem vzniká nová velká nemocnice. Staví ji pět tisíc dělníků z pětatřiceti stavebních firem. Hotovo by měli mít příští měsíc. Podle agentury AP bude mít nemocnice kapacitu až pět set lůžek.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 17:00 Pomoc z Číny je byznys, Česko stojí miliardu týdně. Navíc zdravotnický materiál předtím v tuzemsku skupovala
Hospodářské noviny
V následujícím měsíci a půl by měla na českých letištích pravidelně třikrát týdně přistávat letadla se zásilkami zdravotnického materiálu z Číny. Několik set tun roušek, respirátorů a dalších potřeb už odtud přiletělo v minulých dnech. Ministerstva...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 16:46 Aktualizováno Třetí českou obětí koronaviru je 71letá žena, měla i jiné nemoci
MF Dnes
V Česku zemřel třetí pacient s COVID-19, 71letá žena hospitalizovaná od 22. března v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha měla další zdravotní problémy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 16:39 Aktualizováno Sněmovna schválila ošetřovné pro rodiče dětí do 13 let i pozastavení EET. Živnostníci by neměli platit odvody
Lidové noviny
Stát zřejmě zaplatí ošetřovné rodičům dětí do 13 let věku, kteří s potomky zůstali doma v souvislosti s uzavřením škol kvůli koronavirové krizi. Rodič dostane 60 procent redukovaného vyměřovacího základu po celou dobu, co budou školy nepřístupné, a to i zpětně.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 16:08 Aktualizováno Česká armáda kvůli epidemii koronaviru dočasně stáhla své vojáky z Iráku
Lidové noviny
Česká armáda dnes dočasně stáhla vojáky z Iráku. Zdůvodnila to výrazným omezením operačních úkolů, bezpečnostními hrozbami, epidemií koronaviru a plánovanou restrukturalizací mise. Stažení se týká 30 vojáků. Do České republiky se letecky vrátili v úterý večer. ČTK to oznámila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 16:02 Indický premiér přistoupil k radikálnímu řešení. Vyhlásil tři týdny karantény pro 1,3 miliardy obyvatel země
Lidové noviny
Indický premiér Naréndra Módí v úterý kvůli koronaviru nařídil na 21 dní úplný zákaz vycházení pro všechny obyvatele druhé nejlidnatější země světa. Informovala o tom agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 15:37 Koronavirus ONLINE: Česko stáhlo své vojáky z Iráku, přiletěli domů
MF Dnes
Armáda dočasně stáhla české vojáky z Iráku. Zdůvodnila to výrazným omezením operačních úkolů, bezpečnostními hrozbami i epidemií koronaviru. Stažení se týká třiceti vojáků. Do České republiky se letecky vrátili večer. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 15:29 Poslanci schválili schodek rozpočtu 200 miliard i odklad EET o tři měsíce
MF Dnes
Poslanci kvůli ekonomickým dopadům koronaviru upravili návrh státního rozpočtu. Navýšili jeho schodek na 200 miliard korun. Dosud vláda počítala se schodkem 40 miliard korun. „Situace, ve které se nacházíme je bezprecedentní,“ odůvodnila to ministryně financí Alena Schillerová. Sněmovna kývla i na odklad EET.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 15:20 Poslanci schválili odklad maturit. Opozici vadila varianta průměrování známek
MF Dnes
Změnu pravidel pro školy schválili poslanci. Jednotné přijímací zkoušky na střední školy budou nejdříve 14 dní po návratu studentů do škol, v případě maturit to pak budou tři týdny. Kdyby se do 1. června žáci a studenti do škol nevrátili, nekonaly by se maturity vůbec. Studentům by se pak maturitní známka vypočítala jako průměr z posledních tří vysvědčení.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 15:15 Španělští senioři umírají opuštění. Pečovatelé na ně kašlou, tvrdí příbuzní
MF Dnes
Španělská armáda, jež byla vyslána, aby pomáhala v boji s koronavirem, nachází v pečovatelských domovech opuštěné a v některých případech i mrtvé seniory. Uvedlo to ministerstvo obrany s tím, že už zahájilo vyšetřování. Podle španělských médií si příbuzní důchodců stěžují na to, že se o jejich blízké nikdo nestará.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 15:12 Poslanci kývli na rozšíření ošetřovného i na odpuštění odvodů OSVČ
MF Dnes
Poslanci kývli na rozšíření ošetřovného kvůli epidemii koronaviru, která zavřela školy. Na ošetřovné budou mít nově nárok rodiče dětí do 13 let a to po celou dobu uzavření škol. Při jeho čerpání se budou moci vystřídat oba rodiče. Poslanci kývli i na odpuštění odvodů na zdravotní i sociální pojištění pro OSVČ na dobu půl roku.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 14:55 Aktualizováno Výdaje ministerstva práce by kvůli koronavirové krizi mohly klesnout o 10 miliard
Lidové noviny
Výdaje ministerstva práce by se kvůli koronavirové krizi mohly seškrtat o deset miliard korun. Nově by tak mohl resort letos utratit 676,8 miliardy korun. Příjmy by proti původnímu plánu mohly být o 25 miliard nižší. Činit by měly 552,59 miliardy. Vyplývá to z upraveného návrhu rozpočtu pro letošní rok. Podle něj se mění příjmy z odvodů i výdaje na nemocenské či penze.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 14:51 Podvodníci nabízeli roušky a dezinfekce. Vydělali tři čtvrtě milionu
MF Dnes
Neznámí podvodníci se rozhodli využít kritického nedostatku ochranných pomůcek. Na internetu vytvořili podvodný e-shop, kde nabízeli roušky, respirátory i dezinfekce. Přestože policie podvodné stránky po pár dnech odhalila, dokázali zloději z dvou set lidí vylákat přes čtvrt milionu korun.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 14:46 Poslanci kývli na rozšíření ošetřovného. Rozhodnou o odpuštění odvodů OSVČ
MF Dnes
Poslanci kývli na rozšíření ošetřovného kvůli epidemii koronaviru, která zavřela školy, poslanci. Na ošetřovné budou mít nově nárok rodiče dětí do 13 let a to po celou dobu uzavření škol. Při jeho čerpání se budou moci vystřídat oba rodiče. Poslanci rozhodnou i o odpuštění odvodů OSVČ na zdravotní a sociální pojištění.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 14:38 Aktualizováno Poslanci schvalují rozšíření ošetřovného i půlroční odpuštění odvodů OSVČ
MF Dnes
Rozšíření ošetřovného schvalují poslanci. Vláda navrhla, aby na ošetřovné měli nárok rodiče dětí do 13 let a to po celou dobu uzavření škol. Při jeho čerpání se budou moci vystřídat oba rodiče, Prošlo i to, aby na ošetřovné měli nárok i rodiče dětí starších než 13 let, pokud dítě trpí zdravotním postižením. Poslanci rozhodnou i o odpuštění odvodů OSVČ na zdravotní a sociální pojištění.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 14:19 Dezinfekce téměř za 4 tisíce. Dánský obchod bojuje s křečkováním po svém
MF Dnes
Sehnat v obchodech dezinfekční gel či roušky je v posledních dnech téměř nemožné. A to nejen v Česku. Dánský maloobchodní řetězec Meny se tak rozhodl k neobvyklému kroku. Proti hromadným nákupům dezinfekce bojuje zvýšenou cenou – ta roste, pokud si zákazník pořídí víc než jednu lahev.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 14:16 Česko předalo Itálii 110 tisíc roušek jako náhradu za ty zabavené v Lovosicích
Lidové noviny
Česko předalo Itálii 110 000 roušek jako náhradu za ty nedopatřením zabavené v Lovosicích v Ústeckém kraji. Na Twitteru o tom v úterý informuje ministr zahraničí Tomáš Petříček. Česko roušky do Itálie odvezlo autobusem spolu se 43 italskými občany. Zpět do Česka se dnes autobusem z Itálie vrací 34 Čechů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 14:13 Koronavirus ONLINE: Trump věří, že restrikce potrvají v USA jen do Velikonoc
MF Dnes
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy nejsou stavěny na to, aby se zastavily, a dodal, že rozsáhlá restriktivní opatření mohou být destruktivní. Vyjádřil naději, že se země opět otevře do Velikonoc. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 14:08 Koronavirus zkomplikoval přijímací zkoušky. Lhůty zkrátí jen změna zákona
MF Dnes
Nad termíny přijímacích zkoušek na vysoké školy zatím visí otazník. Některé školy už avizovaly, že zkoušky posunou, jiné čekají, jak se bude situace s koronavirem vyvíjet. K bezproblémovým změnám termínu se ale musí upravit zákon. Teď termíny musí školy vyhlásit čtyři měsíce dopředu, lhůta je ale nyní potřeba kratší.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 14:06 Karanténa pro miliardovou zemi. Indie vydala zákaz vycházení na 3 týdny
MF Dnes
Indický premiér Naréndra Módí v úterý nařídil na 21 dní úplný zákaz vycházení. Opatření kvůli šíření nového typu koronaviru se dotkne všech obyvatel druhé nejlidnatější země světa, upozornila agentura Reuters.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:53 V Itálii stoupl počet nakažených na 70 tisíc. Koronaviru podlehlo 6820 pacientů
Lidové noviny
V Itálii zemřelo dalších 743 lidí nakažených koronavirem, celkem má tato země už 6820 obětí. Informovala o tom dnes místní civilní obrana. Počet dosud nakažených vzrostl za posledních 24 hodin o 5249 na 69.176, což je druhý nejvyšší počet případů nákazy po Číně, odkud se koronavirus loni koncem roku začal šířit do světa a která zaznamenala necelých 82 000 případů nákazy a na 3300 obětí.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:46 Zřejmě jsem měla koronavirus, oznámila Greta Thunbergová
MF Dnes
Aktivistka Greta Thunbergová na svém instagramovém účtu uvedla, že nejspíš prodělala onemocnění COVID-19. Cítila se špatně po návratu ze střední Evropy, na test na přítomnost nového typu koronaviru ale neměla nárok. Deset dní strávila v izolaci.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:45 Greta Thunbergová se zřejmě nakazila v Bruselu koronavirem. Symptomy nemoci měl i její otec
Lidové noviny
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová předpokládá, že se koronavirem rovněž nakazila. Nyní se již ale zotavila, uvedla v úterý na Instagramu. Symptomy pocítila před deseti dny po návratu z Bruselu, stejné potíže, ač trochu vážnější, měl i její otec.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:23 Aktualizováno Poslanci rozhodují o zvýšení schodku rozpočtu na 200 miliard a odkladu EET
MF Dnes
Poslanci začali schvalovat kvůli ekonomickým dopadům koronaviru úpravu návrhu státního rozpočtu. Navýší jeho schodek na 200 miliard korun. Dosud vláda počítala se schodkem 40 miliard korun. „Situace, ve které se nacházíme je bezprecedentní,“ odůvodnila to ministryně financí Alena Schillerová. Jedná se i o odkladu EET.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:18 Koronavirus ONLINE: V Itálii je už 70 tisíc nakažených, podlehlo 6 820 lidí
MF Dnes
V Itálii zemřelo dalších 743 nakažených koronavirem, celkem má země 6 820 obětí. Počet dosud nakažených vzrostl o více než pět tisíc na 69 176. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:09 Žádný efekt i ztráta miliard. Odhady dopadu posunutí olympiády se různí
MF Dnes
Kvůli koronaviru se stalo to, co prozatím dokázaly jenom války, které ovšem olympiády úplně zrušily. Letošní olympijské hry, které se měly konat v Tokiu, se odkládají. Analytici již začínají sčítat škody, které toto rozhodnutí Japonsku způsobí. Nemohou se však shodnout – někteří tvrdí, že bude jeho dopad jen minimální, jiní věští ztrátu přes 6 miliard dolarů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:06 V Česku zemřel na koronavirus druhý pacient. Počet nakažených stoupl na 1394
Lidové noviny
Na koronavirus zemřel v Česku druhý pacient. Muž narozený v roce 1975 byl hospitalizován v Havířově, měl pokročilou rakovinu, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Muži kvůli nádorovému onemocnění selhávaly orgány, o tomto onemocnění ale nevěděl. Nákaza koronavirem jeho smrt urychlila, uvedla nemocnice. Hospitalizován byl od minulé středy. Do zdravotnického zařízení ho převezla záchranná služba. V Česku je aktuálně 1394 případů nákazy novým typem koronaviru. Během dneška přibylo zatím 107 nakažených.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:03 Vláda ČNB umožní nakupovat státní dluhopisy. Nouze by ale neměla vést k monetizaci státního dluhu
Hospodářské noviny
Poprvé po čtvrt století se zdá, že měnová a fiskální politika potáhnou znovu za jeden anticyklický provaz. Okolnosti, za kterých se to děje, však nejsou vůbec příznivé. Bankovní rada ČNB minulý týden kvůli očekávanému útlumu ekonomiky ve spojitosti...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 13:00 KABÁT: Nic nového pod sluncem. Postavy z Boccacciova Dekameronu by dnes profesor Prymula nepochválil
Lidové noviny
Od spásonosného vtělení Syna božího dospěla léta čísla 1348, když do vynikajícího města Florencie, krásnějšího nad všecka ostatní města italská, přišel vražedný mor, seslaný na smrtelníky buď vlivem nebeských těles, nebo ze spravedlivého božího hněvu, abychom se napravili; povstal několik let předtím ve východních zemích, připravil je o nečíslné množství lidí, a přenášeje se bez ustání z jednoho místa na druhé, nemilosrdně šířil se na západ.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 12:59 Nakažených koronavirem je 1 394, mezi nimi i lékař a sestra z Bulovky
MF Dnes
K úternímu podvečeru bylo v České republice podchyceno již 1 394 lidí s nákazou COVID-19. Jsou mezi nimi například i lékař a zdravotní sestra z pražské Nemocnice Na Bulovce. Jde o pár, který je nyní v domácí karanténě. Je to první případ nákazy u personálu této nemocnice.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 12:40 Aktualizováno Počet obětí viru ve Španělsku stoupl na 2 696, za den přibylo 514 mrtvých
MF Dnes
Počet obětí koronaviru ve Španělsku stoupl na 2 696, za posledních 24 hodin zemřelo 514 lidí. Nakažených je už téměř 40 tisíc, informovala vláda. Čtrnáct procent z nich tvoří zdravotníci, napsala agentura Reuters. Pacientů s chorobou COVID-19 přibývá také v Rakousku, Maďarsku, Polsku, Švýcarsku či Srbsku. V celé Evropě je přes 200 tisíc nakažených.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 12:23 Obrat krize přijde brzy, vidím to spíše v řádu mnoha týdnů než mnoha měsíců, říká investor Pravda
Hospodářské noviny
Základy finanční krize v letech 2008 a 2009 byly podle známého investora mnohem hlubší, než jak je tomu u dnešních propadů trhů kvůli epidemii koronaviru. I proto očekává, že její trvání nebude zdaleka tak dlouhé, ale mohla by skončit už v řádu...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 12:19 Lékař a sestra z Bulovky se nakazili koronavirem. Nyní jsou v domácí izolaci
Lidové noviny
Lékař a zdravotní setra z pražské Nemocnice na Bulovce se nakazili novým typem koronaviru. Jedná se o první nakažené mezi personálem této nemocnice. Informaci České televize potvrdila ČTK nemocnice v písemném vyjádření. Nakaženými jsou lékař z ortopedie a sestra z neurologie, kteří jsou manželé.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 12:14 Němečtí neonacisté plánovali útoky a pád vlády, soud je poslal za mříže
MF Dnes
Členové německé pravicově extremistické skupiny Revolution Chemnitz, která chystala teroristické útoky a chtěla vyvolat pád německé vlády, dostali několikaleté tresty odnětí svobody. Radikálové ve vězení stráví od tří do pěti let. Soud se v Drážďanech konal i přes pandemii koronaviru, jinak by se totiž musel celý opakovat.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 12:13 Lékař a zdravotní sestra z Nemocnice Na Bulovce se nakazili koronavirem
MF Dnes
Lékař a zdravotní sestra z pražské Nemocnice Na Bulovce se nakazili koronavirem. Jde o pár, který je nyní v domácí karanténě. Je to první případ nákazy u personálu této nemocnice.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 12:10 PŘEHLEDNĚ: Jak Česko bojuje s koronavirem a je připraveno na nápor nemocných? Experti naznačili další vývoj
Lidové noviny
Fanoušci vědecko-fantastické literatury vědí, že nejhorší nepřítel je ten, který není vidět. Koronavirus je přesně takový, ale do boje proti němu nasadili zbraně fantastičtí vědci – Česko má robustní systém datové analýzy, díky níž bude pandemii kontrolovaně řídit. Volba podle hlavního epidemiologa Romana Prymuly padla na tento scénář proto, že snaha o její zastavení by znamenala zastavit život v zemi.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 12:09 Inteligentní karanténa. Co přinese a jak se nouzový stav zmírní
MF Dnes
Nový systém identifikace nakažených, takzvaná inteligentní karanténa, umožní pomocí dat z mobilů a platebních karet zmapovat, kde se nakažený člověk pohyboval v posledních pěti dnech. Systém by měl být spuštěn po Velikonocích.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 12:08 Poslanci schvalují odklad maturit. Opozici vadí varianta průměrování známek
MF Dnes
Změnu pravidel pro maturity začali schvalovat poslanci. Jednotné přijímací zkoušky na střední školy mají být podle vládního návrhu nejdříve 14 dní po návratu studentů do škol, v případě maturit to pak budou tři týdny, řekl poslancům ministr školství Robert Plaga.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 12:07 Aktualizováno Noste raději roušky, s respirátory nakazíte ostatní, varuje Prymula
MF Dnes
Roušky mají mezi lidmi přednost před respirátory. Nositel rouškou chrání okolí, respirátorem naopak jen sebe, takže ostatní může nakazit. Upozornil na to v úterý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:59 Koronavirus ONLINE: Letadla devětkrát poletí pro další Čechy v cizině
MF Dnes
Stát se dohodl s několika dopravci na mimořádných transportech Čechů ze zahraničí. Letecká společnost Smartwings má v plánu celkem devět mezikontinentálních letů, RegioJet zase vypraví mimořádné autobusy z několika evropských metropolí. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:58 Primář Sova, kuchař Kuřátko a moderátor Eben. Vkusný ‚televizní skanzen‘ ČT 3 má u diváků úspěch
Lidové noviny
Česká televize v pondělí 23. března spustila kanál ČT 3. Na něm, jak již dříve avizovala, se zaměřila na seniory, kteří by měli zůstat doma kvůli koronavirové karanténě. Díky archivu starých seriálů a estrádních show vznikla televize s přesným zacílením. První údaje o sledovanosti ukazují, že se do vkusu svých diváků trefila. ČT 3 vysílá každý den od 9.00 do 17.45 večer.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:56 Aktualizováno Cílem je přechod na chytrou karanténu, uvedl Prymula. Lidé by neměli používat respirátory s ventilem
Lidové noviny
Cílem je přechod na takzvanou chytrou karanténu, uvedl po úterní schůzi Ústředního krizového štábu jeho předseda Roman Prymula. Lidé by podle něho zároveň neměli používat respirátory s ventilem.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:55 Řetězce zpřísňují hygienická opatření, kolem pokladen instalují plexiskla
MF Dnes
Nákupní řetězce zavádějí v těchto dnech nová opatření na ochranu svých zaměstnanců a zákazníků. U kas se postupně objevují plexiskla, která mají omezit fyzický kontakt pokladníků s klienty. Minulý týden je ve svých provozovnách nainstaloval Globus, zavádějí je také Albert, Kaufland a Tesco.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:44 V Plzni leží v nemocnici čtyři nakažení, jeden je na plicní ventilaci
MF Dnes
V Plzeňském kraji leží zatím čtyři z pacientů s nákazou COVID-19 ve Fakultní nemocnici v Plzni na Borech. Jeden z nich je napojen na plicní ventilaci, jeho stav je vážný, ale stabilizovaný. Nemocnice bude mít připraveno 28 lůžek s plicní ventilací, v nouzi ovšem může takových aktivovat až 127.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:44 Aktualizováno Poslanci začali schvalovat odklad maturit. Opozici vadí, že by nebyly
MF Dnes
Změnu pravidel pro maturity začali schvalovat poslanci. Jednotné přijímací zkoušky na střední školy mají být podle vládního návrhu nejdříve 14 dní po návratu studentů do škol, v případě maturit to pak budou tři týdny, řekl poslancům ministr školství Robert Plaga.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:24 Nemocnice Na Bulovce má první dva případy nákazy koronavirem u personálu
MF Dnes
Nemocnice Na Bulovce má první dva případy nákazy koronavirem u personálu. Nemoc COVID-19 se potvrdila u lékaře z ortopedi a sestry z neurologie, informovala Česká televize.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:06 Jeden den, 42 kolen. Izraelští snajpři líčí krocení Palestinců
MF Dnes
Jejich úkolem je zastavit Palestince, kteří se snaží překonat bariéru mezi Gazou a Izraelem. Míří na nohy a při své práci jsou chirurgicky přesní. Během uplynulých dvou let si připsali tisíce zářezů. Odstřelovači izraelské armády se nyní listu Haarec svěřili se svými zkušenostmi z hranice pásma Gazy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:06 Čeští nadšenci chtějí za tři dny vyrobit 500 ventilátorů pro nemocnice. Jsme v kontaktu, potvrzuje ministerstvo
Lidové noviny
Dokončení vývoje a zahájení malosériové výroby 500 plicních ventilátorů vytvořených z běžně dostupných součástek si klade za cíl iniciativa Covid19cz, která pracuje na projektu CoroVent. Do tří týdnů plánuje vyrobené ventilátory dodat nemocnicím.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:03 Zelenou hranici ve Šluknovském výběžku hlídá speciální policejní jednotka
MF Dnes
Zelenou hranici ve Šluknovském výběžku hlídá speciální policejní jednotka. Němci totiž stále putují do Česka a nezastaví je ani opatření proti šíření koronaviru.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:01 Koronavirus se možná objevil v Lombardii už v listopadu, tvrdí lékaři
MF Dnes
Italští praktičtí lékaři zaznamenali příznaky koronaviru už v listopadu v Lombardii. Tvrdí to Giuseppe Remuzzi, ředitel respektovaného Institutu Maria Negriho pro farmakologický výzkum. Zprávy si všimla i čínská státní média, která se snaží vzdorovat nařčením, že virus vznikl v Číně.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:00 Časopis Týden přerušuje vydávání, další číslo bude v dubnu
MF Dnes
Další číslo časopisu Týden vyjde až 20. dubna. Čtenářům to v aktuálním vydání oznámil ředitel redakce Empresa Media Daniel Köppl. Důvodem jsou výpadky reklamních příjmů, které přicházejí v reakci na stávající situaci ze strany inzerentů, píše server MediaGuru.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:00 Přelomový izraelský nápad, jak šetřit s testy na koronavirus? Smíchají a najednou otestují vzorky až 64 lidí
Lidové noviny
Izraelská nemocnice Rambam a vědecký institut Technion publikují nový výzkum. Ten ukázal, že je možné testovat 32 až 64 vzorku smíchaných najednou a v případě negativního výsledku vyloučit celou skupinu lidí. Individuální testování pak bude nutné jen tehdy, když se ve skupině potvrdí nákaza.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 11:00 ‚I malé princezny si musí mýt ruce.’ Prodej dětské knížky díky koronaviru vzrostl o 2000 procent
Lidové noviny
Britský spisovatel Tony Ross se proslavil sérií ilustrovaných pohádek o Malé princezně. Několik knížek této série vyšlo i v Česku. Největší úspěch má nyní ale bezpochyby díl, v němž se malá princezna musí naučit mýt si ruce. Několik let stará kniha díky celosvětové pandemii zažívá boom.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:58 Koronavirus ONLINE: Aerolinky přestávají vracet za zrušené lety peníze
MF Dnes
Letečtí dopravci začínají místo zrušených letů kvůli opatření kolem koronaviru nabízet za letenky poukazy na pozdější lety. Postupně ustupují od vrácení plateb, chtějí tak snížit ekonomické ztráty. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:47 U železnice na Hodonínsku hoří na třech místech les, zasahují desítky hasičů
MF Dnes
Na několika místech v blízkosti železniční trati na Hodonínsku hoří les. V lokalitě zasahuje asi 70 hasičů, požár se jim podařilo dostat pod kontrolu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:43 V Česku zemřel na koronavirus druhý pacient. Z nemoci se celkem vyléčilo už osm lidí
Lidové noviny
Na koronavirus zemřel v Česku druhý pacient. Muž narozený v roce 1975 byl hospitalizován v Havířově, měl pokročilou rakovinu, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Muži kvůli nádorovému onemocnění selhávaly orgány, o tomto onemocnění ale nevěděl. Nákaza koronavirem jeho smrt urychlila, uvedla nemocnice. Hospitalizován byl od minulé středy. Do zdravotnického zařízení ho převezla záchranná služba.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:24 Dopravcům ubyly zakázky až o 50 procent, odstavují vozidla a propouští
MF Dnes
Koronavirová krize výrazně poznamenává kamionovou dopravu a dopravce, část jich zaznamenala pokles počtu zakázek až o padesát procent. Některé firmy tak odstavily vozidla a pětina začala propouštět. Většina z nich bude schopná financovat provoz bez pomoci státu už pouze pár týdnů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:23 VIDEO: Ve vylidněné ulici lezli muži pod auto, pak rychle zmizeli
MF Dnes
Zřejmě pokus o krádež za bílého dne zaznamenala obyvatelka Havířova. V pondělí natočila podezřelé jednání mužů u zaparkovaného auta před domem v tamní části Šumbark. Policie případ prošetřuje, pokud dotyčným nelegální činnost prokáže, hrozí jim v době nouzového stavu vyšší tresty.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:22 Poslanci rozhodují o odkladu třetí a čtvrté vlny EET. Opozice ji zkouší zrušit
MF Dnes
Sněmovna rozhoduje o tom, zda odloží spuštění závěrečné fáze elektronické evidence tržeb do uplynutí tří měsíců od ukončení stavu nouze a na stejnou dobu chce pro podnikatele výjimku z povinnosti EET používat. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura poděkoval ministryni financí Aleně Schillerové za to, že návrh předložila, ale označil ho za nedostatečný.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:20 Skoro 5 tisíc lidí v Praze nemělo zakrytý nos a ústa, zjistili strážníci
Lidové noviny
Pražští strážníci v úterý evidují 4912 porušení nařízení mít zakrytý nos a ústa, které zavedla vláda v rámci opatření proti koronaviru. Necelá polovina přestupků byla v MHD. Na dotaz ČTK to v úterý řekla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Magistrát v polovině března zakázal vstup do MHD, obchodů a veřejných budov bez zakrytého nosu a úst. Vláda v rámci nouzového stavu zakázala vycházení bez roušek.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:10 Jihokorejec přijel z Olomouce nakažený, spolubydlící z kolejí mají karanténu
MF Dnes
Na letišti v Jižní Koreji byl pozitivně testován na koronavirus zahraniční student olomoucké přírodovědecké fakulty. Před návratem do vlasti bydlel na olomouckých kolejích. O potvrzené nákaze informovala škola hygieniky i jeho spolubydlící. Ti zůstávají v karanténě a podstoupí testování.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:05 Koronavirus ONLINE: První nakažené má Barma a Laos, Thajsko zvažuje stav nouze
MF Dnes
Barma a Laos se dnes zařadily mezi státy postižené koronavirem, každá ze zemí registruje své první dva pacienty s nemocí COVID-19. Thajsko je připraveno vyhlásit ve čtvrtek kvůli koronaviru nouzový stav. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 10:03 Pražská nemocnice podává pacientovi lék na koronavirus remdesivir. Gilead do Česka pošle možná stovky ampulí
Lidové noviny
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) už má k dispozici lék remdesivir a podává jej pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19, které způsobuje koronavir. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jde o muže na speciálním přístroji, který okysličuje krev. Americký výrobce Gilead ve spolupráci se zdravotníky vytvoří podle představ VFN schéma, podle nějž se remdesivir v Česku dostane k nejpotřebnějším pacientům.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:59 Radikálové z odnože Boko Haram v Nigérii zaútočili na armádní konvoj. Nejméně 70 vojáků zahynulo
Lidové noviny
Nejméně 70 vojáků zahynulo v pondělí při útoku na armádní konvoj na severovýchodě Nigérie ve státě Borno, kde působí buňka teroristické organizace Islámský stát. Informovala o tom v úterý agentura AFP s odvoláním na armádní zdroje.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:51 Poslanci rozhodují o odkladu třetí a čtvrté vlny EET. Opozice ji zkouší zrušit
MF Dnes
Sněmovna rozhoduje o tom, zda odloží spuštění závěrečné fáze elektronické evidence tržeb do uplynutí tří měsíců od ukončení stavu nouze a na stejnou dobu chce pro podnikatele výjimku z povinnosti EET používat. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura poděkoval ministryni financí Aleně Schillerové za to, že návrh předložila, ale označil ho za nedostatečný.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:49 V Česku zemřel na koronavirus druhý pacient. Pracoval jako skladník, začal kašlat, o rakovině nevěděl
Lidové noviny
Na koronavirus zemřel v Česku druhý pacient. Muž narozený v roce 1975 byl hospitalizován v Havířově, měl pokročilou rakovinu, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Muži kvůli nádorovému onemocnění selhávaly orgány, o tomto onemocnění ale nevěděl. Nákaza koronavirem jeho smrt urychlila, uvedla nemocnice. Hospitalizován byl od minulé středy. Do zdravotnického zařízení ho převezla záchranná služba.
 To se mi líbí Odpovědět
Odjet, či zůstat? Pohled na koronavirus ze západní Afriky 24. 3. 9:43 Odjet, či zůstat? Pohled na koronavirus ze západní Afriky
Respekt
Sierra Leone: Ačkoliv země nemá dost dýchacích přístrojů, místní jsou lépe připravení než Evropané
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:41 Někteří pendleři hledají ubytování, jiní šli na neschopenku
MF Dnes
Ještě přísnější podmínky musejí na základě rozhodnutí vlády dodržet lidé dojíždějící za prací do Německa. V sousední zemi si mají najít ve spolupráci se zaměstnavateli ubytování. Někteří už se po dočasném bydlení poohlédli dříve, jiní to řeší neschopenkou.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:39 Německo hlásí rekordní nárůst počtu nakažených. Ve Španělsku za poslední den zemřelo přes 500 lidí
Lidové noviny
Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 514 lidí nakažených koronavirem, celkový počet obětí je nyní 2696, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. V Německu počet prokázaných případů nákazy za 24 hodin stoupl o rekordních 4764 na celkem 27 436. Uvedl to v úterý Institut Roberta Kocha (RKI). Počet obětí nemoci COVID-19 se tam zvýšil z 86 na 114.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:36 Poslanci schvalují rozšíření ošetřovného. Rodiče se budou moci vystřídat
MF Dnes
Rozšíření ošetřovného schvalují poslanci. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová podpořila, aby se vládou navrhované ošetřovné rozšířilo tak, že by se při jeho čerpání mohli vystřídat oba rodiče, a aby na ošetřovné měli nárok i rodiče dětí starších než 13 let, pokud dítě trpí zdravotním postižením.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:33 Okamura oslovil japonského výrobce léku proti koronaviru, který pomohl v Číně
MF Dnes
Do shánění léku pro koronaviru se vložil i šéf opoziční SPD Tomio Okamura. „Já jsem oslovil japonského výrobce léku proti koronaviru Avigan,“ řekl Okamura. „Ptal jsem se ho, jestli by bylo možné nakoupit pro občany České republiky tento lék,“ uvedl šéf SPD. Antivirotikum Favipiravir, které se prodává pod názvem Avigan, bylo úspěšně testováno na pacientech s koronavirem v Číně.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:32 Zabijete nás, běžte pryč. Britským venkovanům vadí „covidioti“ z měst
MF Dnes
Odchod lidí z Londýna a dalších měst před zavedením karanténního režimu vyvolal rozhořčení mezi obyvateli britského venkova. Pro chování měšťanů nemají žádné pochopení, protože se obávají rozšíření nákazy koronavirem a přetížení služeb a nemocnic ve svých domovských oblastech. „Zabijete nás. Běžte pryč,“ shodují se. Podobné reakce vyvolal minulý týden ve Francii odjezd lidí z Paříže.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:29 Lék remdesivir je v Česku. Dostává ho pacient, který je v kritickém stavu
MF Dnes
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze už má k dispozici lék remdesivir a začíná jej podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19. Na Twitteru to v úterý uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jde o muže, jenž je na speciálním přístroji, který okysličuje krev.
 To se mi líbí Odpovědět
Respekt: Čína skupovala v Česku zdravotnický materiál 24. 3. 9:23 Respekt: Čína skupovala v Česku zdravotnický materiál
Respekt
Nákupy měli provádět krajané, kteří tu dlouhodobě žijí
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:21 Prostějovská nemocnice propustila druhého pacienta vyléčeného z nákazy koronavirem v Olomouckém kraji
Lidové noviny
Z infekčního oddělení Nemocnice Prostějov byl v úterý propuštěn druhý pacient vyléčený v Olomouckém kraji z nemoci COVID-19. ČTK to řekla mluvčí Nemocnice Prostějov Radka Miloševská. Podle dostupných informací jde o osmého člověka vyléčeného v České republice z nákazy koronavirem. Do pondělního večera bylo totiž v Česku oznámeno sedm vyléčených, tím sedmým byl muž z Japonska, který v pondělí opustil infekční oddělení Nemocnice Prostějov.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:13 Poslanci schvalují rozšíření ošetřovného. Rodiče se budou moci vystřídat
MF Dnes
Rozšíření ošetřovného právě schvalují poslanci. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová podpořila, aby se vládou navrhované ošetřovné rozšířilo tak, že by se při jeho čerpání mohli vystřídat oba rodiče, a aby na ošetřovné měli nárok i rodiče dětí starších než 13 let, pokud dítě trpí zdravotním postižením.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:12 Rozhodnuto. Olympijské hry v Tokiu se odkládají o rok
MF Dnes
Je definitivně rozhodnuto. Olympijské hry v Tokiu se letos v létě konat nebudou. Dohodli se na tom japonský premiér Šinzó Abe s šéfem Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem v telefonickém hovoru. Hry by se měly konat v létě roku 2021.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:11 Německo hlásí rekordní nárůst počtu nakažených. Ve Španělsku za poslední den zemřelo přes 500 lidí
Lidové noviny
Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 514 lidí nakažených koronavirem, celkový počet obětí je nyní 2696, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. V Německu počet prokázaných případů nákazy za 24 hodin stoupl o rekordních 4764 na celkem 27 436. Uvedl to v úterý Institut Roberta Kocha (RKI). Počet obětí nemoci COVID-19 se tam zvýšil z 86 na 114.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:06 Koronavirus ONLINE: Kupujte naše potraviny, pomozte na polích, vyzývá vláda Francouze
MF Dnes
Francouzská vláda vyzvala občany, aby podpořili zemědělce, na které dopadla opatření proti šíření koronaviru. Podle ministrů zemědělství a financí mohou Francouzi pomoci tím, že nakoupí domácí potraviny, ale i tím, když se zapojí do prací přímo na polích, na kterých chybí pracovníci z ciziny. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:04 Okamura oslovil japonského výrobce léku proti koronaviru, který pomohl v Číně
MF Dnes
Do shánění léku pro koronaviru se vložil i šéf opoziční SPD Tomio Okamura. „Já jsem oslovil japonského výrobce léku proti koronaviru Avigan,“ řekl Okamura. „Ptal jsem se ho, jestli by bylo možné nakoupit pro občany České republiky tento lék,“ uvedl šéf SPD. Antivirotikum Favipiravir, které se prodává pod názvem Avigan, bylo úspěšně testováno na pacientech s koronavirem v Číně.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 9:04 Ukradl trenýrky a špinavé nechal na prodejně. Hrozí mu až osmileté vězení
MF Dnes
Nouzový stav zvýšil i sazbu za trestné činy. Krádež čistého spodního prádla se proto hrubě nevyplatila mladíkovi v Brně. Ve vězení může strávit až osm let.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:56 WHO: Nakažených koronavirem v příští statistice výrazně přibude, novým ohniskem by se mohly stát Spojené státy
Lidové noviny
Světová zdravotnická organizace (WHO) očekává, že příští oficiální statistika ukáže „velmi výrazný“ nárůst počtu lidí nakažených koronavirem i počtu úmrtí na nemoc COVID-19. Podle agentury AP to v pondělí na tiskové konferenci v Ženevě řekla mluvčí WHO Margaret Harrisová. Většinu nových případů nyní podle ní hlásí Evropa a Spojené státy. USA by se přitom mohly stát novým ohniskem nákazy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:53 Nemocnici Prostějov opustil osmý vyléčený, byl hospitalizovaný deset dní
MF Dnes
Z prostějovské nemocnice lékaři propustili druhého pacienta v Olomouckém kraji a podle dostupných informací osmého v Česku, který se vyléčil z onemocnění novým koronavirem. Starší muž byl hospitalizovaný deset dní.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:47 Lék remdesivir je v Česku. Dostává ho pacient, který je v kritickém stavu
MF Dnes
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze už má k dispozici lék remdesivir a začíná jej podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19. Na Twitteru to v úterý uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jde o muže, jenž je na speciálním přístroji, který okysličuje krev.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:36 Rozhodnuto. Olympijské hry v Tokiu se odkládají o rok
MF Dnes
Je definitivně rozhodnuto. Olympijské hry v Tokiu se letos v létě konat nebudou. Dohodli se na tom japonský premiér Šinzó Abe s šéfem Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem na úterním zasedání. Hry by se měly konat v létě roku 2021.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:32 Italský pacient číslo jedna je vyléčený. V kritickém stavu byl týdny, nyní stihne porod dcery
Lidové noviny
Itálie se sice stále potýká s náporem pandemie způsobené novým typem koronaviru, ale kromě snižujícího se počtu nových nemocných přišla nedávno i jedna další dobrá zpráva - první pacient, kterému byla v únoru diagnostikována nemoc COVID-19, se po měsíci v nemocnici vrátil domů. Italská média informovala, že 38letý manažer Mattia v pondělí opustil nemocnici v Pavii, kde týdny ležel v kritickém stavu, a stihl se tak vrátit včas k manželce, která mu každým dnem porodí prvorozenou dceru.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:15 Italský pacient číslo jedna je vyléčený, po měsíci se vrátil domů
MF Dnes
Itálie se sice stále potýká s pandemií způsobenou koronavirem, ale kromě snižujícího se počtu nových nemocných přišla i jedna další dobrá zpráva – první pacient, kterému lékaři v únoru nemoc COVID-19 diagnostikovali, se po měsíci v nemocnici vrátil domů. Muž v pondělí opustil nemocnici v Pavii a stihl se vrátit k těhotné manželce před porodem.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:12 Ryanair ruší všechny své lety, letadla nabízí k využití vládám
MF Dnes
Irská letecká společnost Ryanair předpokládá, že v dubnu a květnu nebude kvůli koronaviru provozovat žádné lety. Evropským vládám pak nabídla, že mohou využít její letadla, například k přepravě léků či ochranných prostředků. Také jim chce pomoci s přepravou občanů uvázlých v zahraničí.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:12 Premiér by měl mít vedle sebe tlumočníka do znakové řeči, říká odbornice
MF Dnes
Veřejnoprávní televize teď častěji než jindy nabízí překlad zpravodajství do znakového jazyka. „Neslyšící mají v této těžké době strach,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Linda Hudson z Centra zprostředkování tlumočení neslyšících. „Neslyšící potřebují informace. Proto je důležité, aby se tlumočilo co nejvíce,“ dodává s tím, že by bylo dobré, aby vedle sebe měli premiér i ministři na tiskových konferencích tlumočníka.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:06 Koronavirus ONLINE: Ryanair nabídl letadla k přepravě léků
MF Dnes
Irská letecká společnost Ryanair předpokládá, že v dubnu a květnu nebude kvůli koronaviru provozovat žádné lety. Evropským vládám pak nabídla, že mohou využít její letadla, například k přepravě léků či ochranných prostředků. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:05 MACHÁČEK: D-Day americké centrální banky a palebná síla
Lidové noviny
Evropské a asijské akcie dnes stoupají. Americké akcie – jak napovídají tzv. futures – také budou po otevření trhů stoupat. Trhy reagují na to, že americká centrální banka (Fed) vpustila do ekonomiky prakticky neomezený příliv likvidity.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:05 Koncem dubna by v Česku mohl vzrůst počet nakažených až na 15 tisíc. Prioritou je navýšení testování
Lidové noviny
Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) mohlo být v ČR celkově asi 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně asi 15.000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, řekl v úterý novinářům ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Česko má k úternímu ránu 1289 potvrzených případů nákazy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:01 Poslanci schvalují rozšíření ošetřovného. Rodiče se budou moci vystřídat
MF Dnes
Rozšíření ošetřovného právě schvalují poslanci. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová podpořila, aby se vládou navrhované ošetřovné rozšířilo tak, že by se při jeho čerpání mohli vystřídat oba rodiče, a aby na ošetřovné měli nárok i rodiče dětí starších než 13 let, pokud dítě trpí zdravotním postižením.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:00 Český rozhlas vysílá pro uzavřené oblasti, seniory i školáky
MF Dnes
Speciální vysílání pro uzavřenou oblast Litovle a Uničova na Olomoucku zahájil Český rozhlas Olomouc. Rozhlas pak kvůli současným opatřením zařadil nové pořady pro všechny věkové kategorie, které nabízí rady, vzdělávání i zábavu. Jejich záznamy nebo speciální podcasty jsou na audioportálu mujRozhlas.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 8:00 Poděkování všem v první linii. Ve středu Česko rozezní píseň Není nutno Svěráka s Uhlířem
Lidové noviny
Není nutno nezpívat! Dost možná nejpozitivnější česká písnička znovu zazní na televizních obrazovkách a v éteru rozhlasu. Stane se tak ve středu 25. března ve 12:30 na České televizi, na stanicích Českého rozhlasu a celé řadě regionálních vysílacích stanic. Naživo ji zahrají Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem. Organizátoři vybízejí posluchače, aby si zazpívali s nimi a nahráli se u toho.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:57 Babiš slíbil, že vláda koronavirus nezneužije k posílení své moci, strany vyzval ke spolupráci
Lidové noviny
Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezneužije krizi kvůli koronaviru k posílení své moci. Babiš také vyzval všechny parlamentní strany, aby ukončily politické půtky a spolupracovaly. Uvedl to v úterý v úvodu schůze Sněmovny, která má schvalovat vládní opatření. Svůj projev zakončil modlitbou. Premiér nabídl opozici tři místa v Ústředním krizovém štábu. Nevládních stran je ve Sněmovně sedm.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:53 Poslanci schvalují rozšíření ošetřovného. Rodiče se budou moci vystřídat
MF Dnes
Rozšíření ošetřovného právě schvalují poslanci. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová podpořila, aby se vládou navrhované ošetřovné rozšířilo tak, že by se při jeho čerpání mohli vystřídat oba rodiče, a aby na ošetřovné měli nárok i rodiče dětí starších než 13 let, pokud dítě trpí zdravotním postižením.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:51 Druhá oběť v Česku: Vir jen urychlil smrt. Pacient nevěděl, že má rakovinu
MF Dnes
V Česku zemřel druhý pacient nakažený koronavirem. Pětačtyřicetiletý muž, který ležel v nemocnici v Havířově, měl pokročilé nádorové onemocnění a selhaly mu orgány.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:50 Sněmovna potvrdila stav legislativní nouze, umožní to zrychlené projednávání zákonů. Nikdo nebyl proti
Lidové noviny
Sněmovna v úterý potvrdila stav legislativní nouze, jak jej minulý čtvrtek vyhlásil její předseda Radek Vondráček (ANO). Stav legislativní nouze umožní při nynější koronavirové krizi zrychlené projednávání vybraných zákonů. Pro jeho potvrzení hlasovalo 98 ze 106 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:45 Německo hlásí rekordní nárůst počtu nakažených. Ve Španělsku za poslední den zemřelo přes 500 lidí
Lidové noviny
Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 514 lidí nakažených koronavirem, celkový počet obětí je nyní 2696, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. V pondělí úřady evidovaly 2182 mrtvých. V Německu počet prokázaných případů nákazy za 24 hodin stoupl o rekordních 4764 na celkem 27 436. Uvedl to v úterý Institut Roberta Kocha (RKI). Počet obětí nemoci COVID-19 se zvýšil z 86 na 114.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:39 Jihokorejec přijel z Olomouce nakažený, spolubydlící z kolejí mají karanténu
MF Dnes
Na letišti v Jižní Koreji byl pozitivně testován na koronavirus zahraniční student olomoucké přírodovědecké fakulty. Před návratem do vlasti bydlel na olomouckých kolejích. O potvrzené nákaze informovala škola hygieniky i jeho spolubydlící. Ti zůstávají v karanténě a podstoupí testování.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:35 Aktualizováno Nadávky, rány, plivance. Asiaté v USA čelí útokům kvůli „čínskému viru“
MF Dnes
Spojené státy jsou po Číně a Itálii zemí, kterou pandemie koronaviru zasáhla nejvíc. Nakazilo se téměř 46 tisíc lidí a zemřelo už asi 600 pacientů. Nákaza krutě postihla okolí ženy z New Jersey, jíž během pár dnů zemřeli čtyři příbuzní. Současná situace navíc dopadá i na úplně zdravé lidi – americké Asiaty, kteří čelí rasistickým útokům.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:30 Aktualizováno Prymula: Epidemii jsme schopni zastavit, ale za vysokou cenu. Budeme ji řídit
Lidové noviny
Lékařů intenzivní péče je v Česku asi 4000, sester 15.500. Lůžek na odděleních intenzivní péče (JIP) je kolem 4450, plicních ventilací je na nich 2080, řekl v úterý novinářům předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý. Volných je zhruba 63 procent z nich, v některých regionech 50 procent.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:29 Podrobnosti k vývoji koronavirové krize předloží Ústřední krizový štáb
MF Dnes
Ústřední krizový štáb se zaobírá vývojem kolem koronavirové krize. Zasedání vede formou videokonference. Po skončení se zhurba ve 14:30 očekává tiskový briefing.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:21 Aktualizováno Dejte stranou spory, vyzval Babiš poslance. Schvalují mimořádné zákony
MF Dnes
Premiér Andrej Babiš požádal, aby poslanci dali na chvíli stranou stranické spory. „Nechceme omezit lidská práva a svobody,“ řekl Babiš poslancům, kteří ve stavu legislativní nouze schvalují vládní návrhy kvůli epidemii koronaviru. Vláda podle něj nehodlá zneužívat krizový stav k posilování moci. Nabídl opozici tři místa v Ústředním krizovém štábu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:20 Koronavirus ONLINE: Operátoři zpřístupnili informační kanály zdarma
MF Dnes
Mobilní operátoři zpřístupnili hlavní informační kanály o nouzovém stavu na stránkách www.vlada.cz a www.mzcr.cz bezplatně. Uživatelům se při prohlížení těchto webů nebudou spotřebovávat data z jejich tarifů. Oznámila to Asociace provozovatelů mobilních sítí. Česko hlásí 1 289 infikovaných. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:17 Německo hlásí rekordní nárůst počtu nakažených. Ve Španělsku za poslední den zemřelo přes 500 lidí
Lidové noviny
Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo dalších 514 lidí nakažených koronavirem, celkový počet obětí je nyní 2696, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. V pondělí úřady evidovaly 2182 mrtvých. V Německu počet prokázaných případů nákazy za 24 hodin stoupl o rekordních 4764 na celkem 27 436. Uvedl to v úterý Institut Roberta Kocha (RKI). Počet obětí nemoci COVID-19 se zvýšil z 86 na 114.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:15 Okamura získal zastání v kauze Pitomio. Postavil se za něj Ústavní soud
MF Dnes
Předseda SPD Tomio Okamura uspěl u Ústavního soudu, jeho žalobu kvůli přezdívce Pitomio používané redakcí Reflexu musí znovu řešit Městský soud v Praze. Svoboda projevu nemá vést k tomu, aby byl jakýkoliv člověk, včetně veřejně činných lidí, v očích veřejnosti samoúčelně cíleně zesměšňován, stojí v nálezu zpřístupněném na webu soudu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:00 KOMENTÁŘ: Po viru se ubraňme i krysařům lákajícím na vějičku socialismu
MF Dnes
Jsme v tunelu, nevíme, jak dlouhém, ale ten tunel někdy skončí. Po něm přijde další zkouška: nepodlehnout všemožným vábením krysařů, kteří nás budou lákat na vějičku různých forem socialismu nebo nadnárodního oligarchismu, myslí si Hana Lipovská a Jana Bobošíková z Institutu svobody a demokracie.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:00 Babiš slíbil, že vláda koronavirus nezneužije k posílení své moci, strany vyzval ke spolupráci
Lidové noviny
Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezneužije krizi kvůli koronaviru k posílení své moci. Babiš také vyzval všechny parlamentní strany, aby ukončily politické půtky a spolupracovaly. Uvedl to v úterý v úvodu schůze Sněmovny, která má schvalovat vládní opatření. Nabídl opozici tři místa v Ústředním krizovém štábu. Nevládních stran je ve Sněmovně sedm.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 7:00 Do boje s koronavirem mohou být povolány i aktivní zálohy. Pomohly by krajům
Lidové noviny
Armádu ke zvládání situace s nákazou Covid-19 povolala vláda zatím jen v omezené míře. Policistům a hasičům mají pomáhat dva tisíce vojáků. Jenže to se může změnit. V neděli požádal o využití rezervistů sdružených v aktivních zálohách karlovarský hejtman Petr Kubis (ANO). Už kvůli tomu odeslal dopis předsedovi Ústředního krizového štábu Romanu Prymulovi.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:55 Aktualizováno Dejte stranou spory, nechceme omezit lidská práva a svobody, řekl Babiš
MF Dnes
Premiér Andrej Babiš požádal, aby poslanci dali na chvíli stranou stranické spory. „Nechceme omezit lidská práva a svobody,“ řekl Babiš poslancům, kteří ve stavu legislativní nouze schvalují vládní návrhy kvůli epidemii koronaviru. Vláda podle něj nehodlá zneužívat krizový stav k posilování moci. Nabídl opozici tři místa v Ústředním krizovém štábu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:55 Pokud se současná omezení protáhnou bude ohroženo více než 170 tisíc míst, varují hotely a restaurace
Hospodářské noviny
V případě trvání současných vládních omezení do konce dubna, spotřeba cestovního ruchu, tedy poptávka návštěvníků, kteří tráví dovolenou v Česku, klesne o 142 miliard korun. Přímo bude ohroženo zhruba 173 tisíc plných pracovních úvazků. Pokud by...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:47 Aktualizováno V Česku zemřel druhý pacient nakažený koronavirem. Muž hospitalizovaný v Havířově měl rakovinu
Lidové noviny
Na nový typ koronaviru zemřel v Česku druhý pacient. Muž narozený v roce 1975 byl hospitalizován v Havířově, měl pokročilou rakovinu, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Muži podle nemocnice selhávaly orgány kvůli nádorovému onemocnění, nákaza jeho smrt urychlila. Hospitalizován tam byl od minulé středy. První oběť epidemie Česko oznámilo v neděli, byl to pětadevadesátiletý muž z Prahy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:47 Komerční banka chce zadržet celý loňský zisk. Reaguje tak na výzvu ČNB, aby banky nevyplácely dividendy
Hospodářské noviny
Představenstvo Komerční banky (KB) navrhne dozorčí radě ponechat si celý čistý zisk za loňský rok na účtu nerozděleného zisku. Banka to uvedla na svém webu ve zprávách pro investory. Reaguje tak na výzvu České národní banky adresovanou tuzemským...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:23 Naučte se text. Písní Není nutno se vyjádří podpora nejen českým lékařům
MF Dnes
V Itálii lidé zpívají sousedům z balonu, ve Španělsku naopak pějí policisté v ulicích měst. Pozadu nezůstane ani Česká republika, kde vznikla iniciativa prostřednictvím písně Není nutno vyjádřit podporu a poděkování všem pracujícím, kteří pomáhají v boji proti koronaviru. Ke společné písni se zájemci mohou připojit ve středu od 12:30.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:23 Karanténa domova pro seniory by nás odřízla od rodin, boji se zaměstnanci
MF Dnes
V případě výskytu koronaviru v domovech pro seniory by se mohlo stát, že se budova i s personálem uzavře. Zařízení jsou na takovou možnost připraveny, informovaly o tom i pracovníky. Některé pečovatelky si však nedokážou představit, jak by pracovní karanténu skloubily s rodinnými záležitostmi.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:22 Opozice kritizuje variantu, podle níž by letos maturity vůbec nebyly
MF Dnes
Strany opozice, včetně komunistů, kteří tolerují menšinovou vládu, se shodují, te je těžko přijatelná varianta, že by byly letos úplně zrušeny maturitní zkoušky, pokud se studenti středních škol do začátku června nevrátí do škol, jak o tom mluví ministr školství Robert Plaga.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:19 Koronavirus ONLINE: V Rakousku se počet nakažených zvýšil o čtvrtinu
MF Dnes
V Rakousku se počet lidí nakažených koronavirem za poslední den zvýšil o čtvrtinu, celkem je tak infikovaných už skoro 4500 lidí. Česko hlásí 1 289 infikovaných. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:10 Vláda rozšířila pravomoce ČNB. Banka má státu pomoci s dluhovým financováním
MF Dnes
Česká národní banka bude do budoucna zřejmě moci podpořit stát při vydávání dluhopisů. Bude totiž moci obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančním trhu a nakupovat tak například státní dluhopisy. Počítá s tím novela zákona o ČNB, kterou na úterním mimořádném jednání schválila vláda.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:07 DOKUMENT: Až tohle pomine, vrátíme se do divadel a budeme znovu tvořit, vzkazuje šéf Národního divadla kolegům
Lidové noviny
Šéf Národního divadla Jan Burian tuší, že v současné době to pro tuto významnou instituci nebude lehké. Proto svým spolupracovníkům zaslal dopis, v němž se je snaží uklidnit a povzbudit. Server Lidovky.cz jej zveřejňuje v nezkrácené verzi.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:04 Ve věku 92 let zemřel Albert Uderzo, spoluautor komiksu o Asterixovi
MF Dnes
Ve věku 92 let zemřel francouzský kreslíř a ilustrátor Albert Uderzo, jenž se proslavil jako spoluautor komiksu Asterix. Podle agentury AFP to oznámila rodina.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:01 ODS navrhne, aby živnostníci dostali 30 tisíc korun. Jako podporu v těžké době
Lidové noviny
ODS podpoří ekonomické návrhy vlády v boji proti koronaviru, i když neprojdou její pozměňovací návrhy. Na tiskové konferenci to v úterý řekli zástupci strany. Navrhnout ale chce, aby živnostníci dostali jednorázově 30 000 korun nebo aby se ošetřovné týkalo rodičů dětí do 15 let, vláda navrhuje věk o dva roky nižší. ODS také navrhne, aby lidé na ošetřovném dostávali 80 procent z platu proti vládnímu návrhu 60 procent.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 6:00 O víkendu byly nejsledovanější stanice České televize
MF Dnes
Nejsledovanější televizní skupinou byla o uplynulém víkendu Česká televize. Diváky lákaly ale i Televizní noviny na Nově nebo Nedělní partie na TV Prima.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:59 Zemřel druhý pacient s koronavirem, měl pokročilé nádorové onemocnění
MF Dnes
V Česku zemřel druhý pacient nakažený koronavirem. Pětačtyřicetiletý muž, který ležel v nemocnici v Havířově, měl pokročilé nádorové onemocnění a selhaly mu orgány.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:59 Ulice v Praze se budou čistit ručně, bez přeparkování a odtahů aut
MF Dnes
Hlavní město se denně přizpůsobuje pravidlům nouzového stavu, svůj chod tomu uzpůsobila i městská firma Technická správa komunikací. Jarní blokové čištění ulic letos provede ručně, auta zůstanou zaparkovaná. Kvůli viru pozastavila činnost i soukromá firma Lime provozující elektrokoloběžky.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:58 Opozice kritizuje variantu, podle níž by letos maturity vůbec nebyly
MF Dnes
Strany opozice, včetně komunistů, kteří tolerují menšinovou vládu, se shodují, te je těžko přijatelná varianta, že by byly letos úplně zrušeny maturitní zkoušky, pokud se studenti středních škol do začátku června nevrátí do škol, jak o tom mluví ministr školství Robert Plaga.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:57 Ústavní soud se zastal Okamury ve sporu o přezdívku Pitomio, kritizoval cílené zesměšňování
Lidové noviny
Předseda SPD Tomio Okamura uspěl u Ústavního soudu (ÚS), jeho žalobu kvůli přezdívce Pitomio používané redakcí Reflexu musí znovu řešit Městský soud v Praze. Svoboda projevu nemá vést k tomu, aby byl jakýkoliv člověk, včetně veřejně činných lidí, v očích veřejnosti samoúčelně cíleně zesměšňován, stojí v nálezu zpřístupněném na webu soudu. Okamura rozsudek přivítal, řekl ČTK.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:56 Zemřel druhý pacient s koronavirem, měl pokročilé nádorové onemocnění
MF Dnes
V Česku zemřel druhý pacient nakažený koronavirem. Pacient ročník 1975 měl pokročilé nádorové onemocnění a selhaly mu orgány.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:55 Pražská nemocnice už má lék na koronavirus remdesivir, začíná ho podávat pacientovi
Lidové noviny
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze už má k dispozici lék remdesivir a začíná jej podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru. Na twitteru to v úterý uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jde o muže, jenž je na speciálním přístroji, který okysličuje krev.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:46 Ve věku 92 let zemřel Albert Uderzo, spoluautor komiksu o Asterixovi
MF Dnes
Ve věku 92 let zemřel francouzský kreslíř a ilustrátor Albert Uderzo, jenž se proslavil jako spoluautor komiksu Asterix. Podle agentury AFP to oznámila rodina.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:46 Opozice kritizuje variantu, podle níž by letos maturity vůbec nebyly
MF Dnes
Strany opozice, včetně komunistů, kteří tolerují menšinovou vládu, se shodují, te je těžko přijatelná varianta, že by byly letos úplně zrušeny maturitní zkoušky, pokud se studenti středních škol do začátku června nevrátí do škol, jak o tom mluví ministr školství Robert Plaga.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:46 Asterix osiřel. Ve věku 92 let zemřel francouzský kreslíř a ilustrátor Albert Uderzo
Lidové noviny
Ve věku 92 let zemřel francouzský kreslíř a ilustrátor Albert Uderzo, který se proslavil jako spoluautor komiksů o Asterixovi. S odvoláním na umělcovu rodinu o tom dnes informovala agentura AFP. Uderzo po smrti spisovatele Reného Goscinnyho v roce 1977 psal i scénáře ke komiksu o vzpurných Galech.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:39 Pražská nemocnice už má lék na koronavirus remdesivir, začíná ho podávat pacientovi
Lidové noviny
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze už má k dispozici lék remdesivir a začíná jej podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru. Na twitteru to v úterý uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jde o muže, jenž je na speciálním přístroji, který okysličuje krev.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:35 Rekordní nárůst počtu nakažených v Německu. Za den jich přibylo přes 4700, celkem země hlásí více než 27 tisíc případů
Lidové noviny
Počet prokázaných případů nákazy koronavirem v Německu za 24 hodin stoupl o rekordních 4764 na celkem 27 436. Uvedl to v úterý Institut Roberta Kocha (RKI). Počet obětí nemoci COVID-19 se zvýšil z 86 na 114.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:34 Z letiště v Istanbulu je zóna strachu. Teplé počasí ale láká Turky do parků
MF Dnes
Turecko po dvou týdnech od zaznamenání prvního nakaženého koronavirem hlásí přes 1500 nemocných. Vláda přijala nová opatření a vyzývá občany, aby zůstali doma. Část z nich to však nerespektuje, zejména kvůli teplému počasí, které vybízí k piknikům v parcích. Jiná atmosféra panuje na letištích – lidé se tam bojí víc než kdy předtím.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:23 Ve věku 92 let zemřel Albert Uderzo, spoluautor komiksu o Asterixovi
MF Dnes
Ve věku 92 let zemřel francouzský kreslíř a ilustrátor Albert Uderzo, jenž se proslavil jako spoluautor komiksu Asterix. Podle AFP to oznámila rodina.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:15 Opozice odmítá variantu, podle níž by letos vůbec nebyly maturity
MF Dnes
Strany opozice, včetně komunistů, kteří tolerují menšinovou vládu, se shodují, te je těžko přijatelná varianta, že by byly letos úplně zrušeny maturitní zkoušky, pokud se studenti středních škol do začátku června nevrátí do škol, jak o tom mluví ministr školství Robert Plaga.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:15 Koncem dubna by v Česku mohl vzrůst počet nakažených až na 15 tisíc. Prioritou je navýšení testování
Lidové noviny
Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) mohlo být v ČR asi 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně asi 15 000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je prioritou mapování kapacit lůžek pro nemocné s COVID-19 a navýšení testování.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:14 Lék remdesivir je v Česku. Dostává ho pacient, který je v kritickém stavu
MF Dnes
Všeobecná fakultní nemocnice už má k dispozici lék remdesivir a začíná jej podávat pacientovi s těžkým průběhem nemoci COVID-19, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
 To se mi líbí Odpovědět
Politici kritizují EU kvůli koronaviru. Upozorňují však na vlastní chyby 24. 3. 5:07 Politici kritizují EU kvůli koronaviru. Upozorňují však na vlastní chyby
Respekt
Přes velmi malý manévrovací prostor dělá Brusel v posledních týdnech víc než dost
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:07 Koronavirus ONLINE: Na Slovensku bude v neděli zavřeno
MF Dnes
Slovensko kvůli koronaviru uzavře o nedělích všechny prodejny, v ostatních dnech budou mít důchodci vyhrazený čas na nákupy, řekl premiér Matovič. Pražská Všeobecná fakultní nemocnice už má k dispozici lék remdesivir a začíná jej podávat pacientovi s těžkým průběhem nemoci COVID-19. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:05 Rodiče se budou moci na ošetřovném vystřídat, Maláčová to podpořila
MF Dnes
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová podpořila, aby se vládou navrhované ošetřovné rozšířilo tak, že by se při jeho čerpání mohli vystřídat oba rodiče, a aby na ošetřovné měli nárok i rodiče dětí starších než 13 let, pokud dítě trpí zdravotním postižením.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:03 Hasiči zasahovali u požáru auta u výjezdu z tunelu Blanka. Policisté již umožnili výjezd dalším vozidlům
Lidové noviny
Pražští hasiči museli v úterý dopoledne zasahovat u požáru auta v tunelu Blanka ve směru do ulice Milady Horákové. Odvětrání zajistil systém tunelu, nyní už byl za asistence policie umožněn výjezd několika vozidel.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 5:02 Druhé letadlo Smartwings přivezlo z Číny roušky a respirátory, v Praze je vyložili hasiči a policisté
Lidové noviny
Do Česka dorazily z Číny další ochranné pomůcky pro zvládání epidemie koronaviru. V noci je na pražské Letiště Václava Havla přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings. Po jeho příletu začali hasiči a policisté vykládat 1,9 milionu roušek a 100 000 respirátorů. Na twitteru o tom informoval předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:52 Čeká nás globální recese, svět se z ní oklepe v příštím roce, tvrdí MMF
MF Dnes
Pandemie nemoci COVID-19 způsobí letos recesi světové ekonomiky, která by mohla být horší než finanční krize v letech 2008 až 2009. Svět se ovšem zotaví v roce 2021, uvedli v pondělí představitelé Mezinárodního měnového fondu.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:50 Opozice shodně odmítá variantu, podle níž by letos vůbec nebyly maturity
MF Dnes
Strany opozice, včetně komunistů, kteří tolerují menšinovou vládu, se shodují, te je těžko přijatelná varianta, že by byly letos úplně zrušeny maturitní zkoušky, pokud se studenti středních škol do začátku června nevrátí do škol, jak o tom mluví ministr školství Robert Plaga.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:50 Na konci dubna se v Česku očekává kumulativně kolem 15 000 nakažených, odhadli experti
Lidové noviny
Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) mohlo být v ČR asi 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně asi 15 000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je prioritou mapování kapacit lůžek pro nemocné s COVID-19 a navýšení testování.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:48 Jen jeden, pět minut a dost. Gentlemanská dohoda pro schvalování zákonů
MF Dnes
Na mimořádné schůzi Sněmovny budou poslanci ve stavu legislativní nouze schvalovat vládní návrhy na změnu ošetřovného, dočasné pozastavení elektronické evidence tržeb či úpravu přijímacích zkoušek na střední školy a maturit. Stavu legislativní nouze znamená, že poslanci mohou zákony schválit za jediný den.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:44 Pacient při čekání na výsledky napadl sestru nožem, zachránil ji kolega
MF Dnes
V době, kdy je zdravotnický personál vytížený kvůli pandemii koronaviru, napadl zdravotní sestru ve Znojmě pacient nožem. Hrozí mu až tři roky vězení.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:34 Druhé letadlo Smartwings přivezlo z Číny roušky a respirátory, v Praze je vyložili hasiči a policisté
Lidové noviny
Do Česka dorazily z Číny další ochranné pomůcky pro zvládání epidemie koronaviru. V noci je na pražské Letiště Václava Havla přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings. Po jeho příletu začali hasiči a policisté vykládat 1,9 milionu roušek a 100.000 respirátorů. Na twitteru o tom informoval předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:32 Opozice shodně odmítá variantu, podle níž by letos vůbec nebyly maturity
MF Dnes
Strany opozice, včetně komunistů, kteří tolerují menšinovou vládu, se shodují, te je těžko přijatelná varianta, že by byly letos úplně zrušeny maturitní zkoušky, pokud se studenti středních škol do začátku června nevrátí do škol, jak o tom mluví ministr školství Robert Plaga.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:28 Použijeme na vás plamenomety! Italští starostové spílají lidem v ulicích
MF Dnes
Denní nárůsty počtu obětí koronaviru v Itálii se sice v posledních dnech snižují, přesto tam v pondělí zemřelo dalších 602 lidí. Starostové italských měst nabádají své občany, aby dodržovali karanténu. „Tohle není film. Nejste Will Smith v Já, legenda. Běžte domů,“ řekl například jeden ze starostů.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:22 Aktualizováno Česko má 1289 nakažených. Bude jich až 15 tisíc, pomáhá nový IT systém
MF Dnes
K úternímu ránu rezort zdravotnictví v Česku eviduje 1 289 nakažených. Prioritou je teď podle ministra zdravotnictví mapování kapacit lůžek pro nemocné a navýšení testování. Rezort připravil IT systém, který sleduje počty nakažených v reálném čase. Rozvolňování opatření umožní podle Prymuly takzvaná chytrá karanténa.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:21 Zdravotníci by při vyčerpání kapacit mohli mít karanténu jen deset dní, řekl Prymula
Lidové noviny
Lékařů intenzivní péče je asi 4000, sester 15 500. Lůžek na odděleních intenzivní péče je asi 4450, plicních ventilací je na nich 2080. Jejich kapacita je využitá asi na 63 procent, řekl v úterý novinářům předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:18 ŽIVĚ: Prymula: Epidemii jsme schopni zastavit, ale za vysokou cenu. Budeme ji řídit
Lidové noviny
Prioritou je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mapování kapacit lůžek pro nemocné s COVID-19 a navýšení testování. Za pondělí bylo otestováno téměř 2250 lidí, Akademie věd se zapojí tento týden, řekl v úterý. Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) mohlo být v ČR 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně 15 000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:16 TOP 09 chce zvýšit ošetřovné. KSČM má připomínky k variantě zrušení maturit
MF Dnes
Opozice bude ve Sněmovně prosazovat, aby rozšíření ošetřovného bylo větší a odklad EET delší, než navrhla vláda. „Vnímáme, že je potřeba rodičům dětí ještě více. Budeme chtít navýšit ošetřovné na 80 procent náhrady mzdy,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Navýšit ošetřovné chtějí podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky také lidovci.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:15 ČNB bude moci nakupovat státní dluhopisy a podpořit tak stát
Hospodářské noviny
Česká národní banka bude do budoucna zřejmě moci podpořit stát při vydávání dluhopisů. Bude totiž moci obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více institucemi na finančním trhu a nakupovat tak například státní dluhopisy. Počítá s tím...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:02 V Česku je 1289 potvrzených případů nákazy koronavirem. Denní počet testovaných stoupá
Lidové noviny
Česko má k pondělnímu ránu 1289 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Aktualizované údaje k 8:45 zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. K půlnoci to bylo 1287 případů, řekl předtím ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Během pondělka tak přibylo 126 případů. Denní počet testovaných podle ministra stoupá, v pondělí bylo provedeno 2247 testů, celkem přes 19 600.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 4:01 Jen jeden, pět minut a dost. Gentlemanská dohoda pro schvalování zákonů
MF Dnes
Na mimořádné schůzi Sněmovny budou poslanci ve stavu legislativní nouze schvalovat vládní návrhy na změnu ošetřovného, dočasné pozastavení elektronické evidence tržeb či úpravu přijímacích zkoušek na střední školy a maturit. Stavu legislativní nouze znamená, že poslanci mohou zákony schválit za jediný den.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 3:51 V Česku je 1287 nakažených. Na konci dubna by jich podle odhadů mělo být 15 tisíc
Hospodářské noviny
Česko mělo k půlnoci 1287 potvrzených případů nákazy koronavirem, řekl v úterý na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V neděli bylo podle webu ministerstva 1161 pozitivních testů, během pondělka tak přibylo 126 případů....
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 3:38 Babyboxy fungují i v době nouze, v Budějovicích někdo odložil holčičku
MF Dnes
Do českobudějovického babyboxu nad ránem někdo odložil novorozenou holčičku. Dostala jméno Viola, podle zdravotníků je dobré kondici. Jedná se o druhou holčičku odloženou v této schránce v Českých Budějovicích a celkově letos pátou v republice.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 3:36 ŽIVĚ: Jak se bude vyvíjet pandemie? Poslechněte si odhady expertů
Lidové noviny
Prioritou je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mapování kapacit lůžek pro nemocné s COVID-19 a navýšení testování. Za pondělí bylo otestováno téměř 2250 lidí, Akademie věd se zapojí tento týden, řekl v úterý ráno na tiskové konferenci. Česko mělo podle něj k půlnoci 1287 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během pondělka tak přibylo 126 případů. Testováno bylo asi 19 600 lidí.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 3:35 Česko má 1287 případů. Proti koronaviru pomáhá IT systém v reálném čase
MF Dnes
Česko dál čelí epidemii koronaviru. K úternímu ránu rezort zdravotnictví eviduje 1 287 nakažených. Vláda v návaznosti na rozmach epidemie přijala řadu mimořádných opatření. Prioritou je teď podle ministra zdravotnictví mapování kapacit lůžek pro nemocné a navýšení testování. Rezort připravil IT systém, který sleduje počty nakažených v reálném čase.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 3:32 TOP 09 navrhla zvýšit ošetřovné a odsunout EET více, než chce vláda
MF Dnes
Opozice bude ve Sněmovně prosazovat, aby rozšíření ošetřovného bylo větší a odklad EET delší, než navrhla vláda. „Vnímáme, že je potřeba rodičům dětí ještě více. Budeme chtít navýšit ošetřovné na 80 procent náhrady mzdy,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 3:29 Koronavirus ONLINE: Epicentrem nákazy v Číně uvolní karanténu
MF Dnes
Čínská provincie Chu-pej, jež byla epicentrem nákazy v Číně, uvolní od středy omezení pohybu pro místní občany. Karanténa tam platí od ledna. Česko má 1287 případů koronaviru. Během pondělka přibylo 126 případů. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 3:03 V Praze přistálo druhé letadlo Smartwings. Přivezlo 700 tisíc roušek
MF Dnes
Do Česka dorazily z Číny další ochranné pomůcky pro zvládání epidemie koronaviru. V noci z pondělí na úterý je na pražské Letiště Václava Havla přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings. Ihned po jeho příletu začali hasiči a policisté 700 tisíc roušek a 100 tisíc respirátorů vykládat.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 2:49 Microsoft varuje před útokem na Windows, zneužívá chybu při práci s písmem a oprava zatím chybí
Hospodářské noviny
Kritická, doposud neznámá chyba ve všech podporovaných verzích Windows, kterou už aktivně zneužívají neznámí útočníci. Jeden z nejhorších scénářů v oblasti počítačové bezpečnosti právě nastal: Microsoft vydal varování před útokem na zranitelnost, na...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 2:45 Británie ukončila experiment a přikázala lidem zůstat doma. Vyděsily ji předpovědi desítek tisíc mrtvých
Hospodářské noviny
Britové, podobně jako Češi, smí kvůli šíření koronaviru ze svých domovů vycházet už jen ve zcela nezbytných případech. Nařídil to premiér Boris Johnson. V zemi se tak zavírají všechny obchody kromě těch nezbytně nutných, jako jsou potraviny či...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 2:23 SARS-CoV-2 zblízka: Podívejte se, jak virus zabíjí buňky a množí se v těle
Hospodářské noviny
O novém typu koronaviru SARS CoV-2 vědci stále mnoho nevědí. Virus napadá buňky hostitele a využívá je k množení a šíření. Může způsobovat řadu zdravotních problémů, vedoucích ve vážných případech až ke smrti. Klíčovým pro jeho postup v lidském těle...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 2:03 V Číně opět vzrostl počet nově nakažených, přibývá i domácích přenosů
MF Dnes
Pevninská Čína zaznamenala za pondělí 78 nově nakažených koronavirem, což je dvakrát více, než o den dříve. Informovaly o tom místní zdravotnické úřady. V bilanci, která byla oznámena v úterý, je rovněž znatelný vyšší počet případů, kdy se pacienti nakazili od nemocného na čínském území.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 1:55 Zdravotnictví je v krizi a vláda to ví. Proto jsou opatření drastická, říká epidemiolog
Hospodářské noviny
Vláda měla velmi dobrý odhad a uvědomila si, že do toho musí šlápnout. Sice máme hodně ventilátorů, ale nemáme k nim sestry, s těmi je chronický problém. Systém je v krizi, míní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Je dobře, že vláda opatření prodloužila,...
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 1:51 Koronavirus ONLINE: Přes 100 tisíc lidí na světě se z nemoci zotavilo
MF Dnes
Už na 372 tisíc lidí se od prosince nakazilo novým typem koronaviru, z toho 16 tisíc zemřelo a přes 100 tisíc se z nemoci zotavilo. Taková je bilance podle americké Univerzity Johnse Hopkinse. Více v online reportáži iDNES.cz.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 1:50 Před 100 lety se narodil Ludvík Kundera, přátelský intelektuál věřící v dobro
MF Dnes
V neděli to bylo sto let, kdy se v Brně narodil básník, dramatik, prozaik, překladatel z němčiny, editor i literární historik Ludvík Kundera. A to do umělecky profilované rodiny, z níž pocházel nejen jeho strýc, hudební vědec i klavírista Ludvík Kundera, ale také bratranec, světově proslulý spisovatel Milan.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 1:38 Sanders ještě živí naději na nominaci, vyhrál u demokratů v zahraničí
MF Dnes
Senátor Bernie Sanders posílil svou naději na nominaci demokratů do souboje o prezidentský post. Vyhrál totiž u demokratů žijících v zahraničí. Podle serveru CNN získal téměř 58 procent hlasů a zajistil si tak dalších devět delegátů na letní nominační sjezd
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 1:29 V Praze přistálo druhé letadlo Smartwings. Přivezlo dva miliony roušek
MF Dnes
Do Česka dorazily z Číny další ochranné pomůcky pro zvládání epidemie koronaviru. V noci z pondělí na úterý je na pražské Letiště Václava Havla přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings. Ihned po jeho příletu začali hasiči a policisté 1,9 milionu roušek a 100 tisíc respirátorů vykládat.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 1:21 Sněmovna bude zrychleně schvalovat zákony kvůli epidemii koronaviru
MF Dnes
Na mimořádné schůzi Sněmovny budou poslanci ve stavu legislativní nouze schvalovat vládní návrhy na změnu ošetřovného, dočasné pozastavení elektronické evidence tržeb či úpravu přijímacích zkoušek na střední školy a maturit. Stavu legislativní nouze znamená, že poslanci mohou zákony schválit za jediný den.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 1:11 Odložte olympiádu, vyzvali i Američané. Člen MOV už odklad potvrdil
MF Dnes
Hlasy směřující k odložení letošní olympiády v Tokiu kvůli pandemii koronaviru sílí. Nově k tomu vyzval Americký olympijský a paralympijský výbor. Už v pondělí odložení připustil japonský premiér Šinzo Abé, Kanada jako první oznámila, že letos do Tokia své sportovce nepošle.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Sněmovna projedná sociální opatření kvůli koronaviru, na obloze vynikne planeta Venuše
Lidové noviny
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Nouzové zásoby pro ministerstvo zdravotnictví došly během jediného dne, líčí šéf hmotných rezerv Švagr
Lidové noviny
Čím větší rezervy si stát vytváří, tím větší má klid a více času na řešení krizové situace. Když rezervy nemáte, vzniká zmatek, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Poslední slovo Radky Kvačkové: Jak je to u nás
Lidové noviny
Bývalo zvykem psát zápisky z cest. Teď letí zápisky z domova. Nakonec proč ne? Vlastně jsem s tím začala už v pátek třináctého, když bylo jasné, že ven se napříště moc nepodívám. Takže:
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Jak vznikají nové české respirátory a proč jsou výjimečné? Koncept výroby je revoluční, říká Doležalová z ČVUT
Lidové noviny
Pomoc proti nedostatku ochranných pomůcek přinášejí vědci z ČVUT. Ti představili zcela nový typ respirátoru a v rekordně krátkém čase se jim podařilo ho certifikovat jako polomasku nejvyšší ochranné třídy FFP3. Na otázky k novince odpovídala pro server Lidovky.cz Eva Doležalová, manažerka komunikace RICAIP, výzkumného centra z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT, které za novým typem respirátoru stojí.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Koronavirus už je i v ‚Továrně na zoufalství‘. Newyorské věznice hlásí desítky nakažených
Lidové noviny
Vězni i dozorci. V newyorských věznicích, včetně jedné z nejtvrdších na Rikers Islandu, jsou desítky nakažených koronavirem. Dozorčí orgán již označil situaci za krizovou.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Po epidemii budeme divadlo vnímat jinak, myslí si ředitel Národního divadla Burian
Lidové noviny
Ředitel Národního divadla Jan Burian v této chvíli odhaduje ztrátu první scény na 180 milionů korun. Podle něj není vyloučené, že první scéna začne hrát až na podzim, že tato sezona už de facto skončila. Ale ve hře jsou pořád ještě další alternativy.
 To se mi líbí Odpovědět
24. 3. 0:00 Koronavirus není mor. Přízrak smrti se zhmotnil do podoby neviditelného patogenu, říká psycholožka
Lidové noviny
Ovládne naši budoucnost strach? Kudy se bude lidstvo ubírat? Dnešní doba je v mnohém přelomová. Zprávy z ohnisek nákazy, dramatické scénáře, údaje o počtu nakažených a mrtvých. Drakonická karanténní opatření. Neviditelné nebezpečí, které se skrývá kdekoli a v komkoli je značně zúzkostňující. Do toho ztráta jistot typu školy, ztráta svobody pohybu, zákaz sdružování.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 23:09 Zajímají je léčivé účinky rostlin. Teď vyrábí dezinfekce pro nemocnice
Lidové noviny
Celý nápad vznikl spontánně v reakci na zprávy z médií, které hovořily o akutním nedostatku ochranných materiálů. Kromě roušek a respirátorů to je hlavně dezinfekce, které je všude nedostatek. A protože se Alexandra Střelcová a Julien Antih, původní profesí farmaceut, zajímají o to, jak rostliny pomáhají, rozhodli se vyrábět dezinfekci pro ty, kteří ji potřebují nejvíce - nemocnice.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Proplatit a chránit. Stát vypracoval nový „Plán péče o vlka“
MF Dnes
Před deseti lety byli v českých zemích vzácnými návštěvníky. Ochránci přírody je potkávali hlavně v Beskydech, kam občas některý zabloudil ze Slovenska. Situace se ale změnila. Vlků v Česku přibývá díky migraci z Polska a Německa a s tím i problémů, které s nimi mají hlavně chovatelé hospodářských zvířat a myslivci.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 KOMENTÁŘ: Koronovace národního státu. Země EU myslí hlavně na sebe
MF Dnes
Infekce koronaviru bude další ranou pro Evropskou unii. Kromě mnoha mrtvých a materiálních škod po ní totiž zbude ponaučení, že národní stát je a zůstane nejvíce akceschopnou organizací k řízení společnosti, píše politolog Petr Robejšek.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Vietnam dlouho odolával, v posledních dnech se ale nákaza rozbíhá i tam
MF Dnes
Souhlasný pohled a palec nahoru na nás ukazuje postarší Vietnamec. V rušných ulicích Hanoje musel kvůli tomu zastavit motorku. Stejně jako on máme i my zakrytý obličej rouškou. Jen pár dní v ulicích nám stačilo k tomu, abychom si před cestou ven začali odříkávat drill – klíče, telefon, rouška.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Koronavirus se šíří Afrikou, ve slumech je takřka nemožné přenosu zabránit
MF Dnes
Afrika doposud byla koronavirem zasažená méně než zbytek světa. Počet případů nákazy však i zde roste stále větším tempem. Nejvíce infikovaných v celé Africe eviduje Jihoafrická republika, kde se za pondělí počet případů více než ztrojnásobil. Kvůli drahé vodě a těsnému prostoru existují obavy, že se bude virus šířit zvláště v chudinských slumech.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Výroba stojí. Co dál?
Hospodářské noviny
Světová ekonomika se bude z následků pandemie koronaviru vzpamatovávat roky. Včera to uvedl generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. "I když nenastane celosvětová recese, přijde nulový či záporný růst v...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 E-neschopenky pomohou omezit šíření koronaviru
Hospodářské noviny
Lednové zavedení systému elektronických neschopenek umožňuje státu lépe zacílit testování nebo zásobování jednotlivých oblastí postižených pandemií koronaviru. Úřady nyní mohou využít data, která dříve neměly nebo je získávaly se zpožděním. V...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 ČNB tlačí na banky, aby firmám vyšly vstříc s odklady splátek
Hospodářské noviny
Karanténa, zastavování výroby a pokles spotřeby tvrdě dopadají na většinu českých firem. Blíží se přitom konec měsíce, kdy je čekají splátky úvěrů či leasingů. Banky se jim proto na doporučení České národní banky snaží vyjít vstříc. Podobně jako...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Virus tlačí firmy do e-shopů
Hospodářské noviny
Ze dne na den minulý týden olomoucký pivovar Chomout kvůli uzavření restaurací v souvislosti s prevencí proti šíření nákazy koronaviru ztratil zákazníky a hledal možnosti, co dělat s uvařeným pivem. Spolumajitel pivovaru vlastní také palírnu s...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Babiš vyzýval k odvaze. Poděkoval i umělcům
Hospodářské noviny
Čtyři dny po prezidentu Miloši Zemanovi vystoupil s mimořádným projevem kvůli současnému nouzovému stavu k národu i premiér Andrej Babiš. Zatímco Zeman promluvil jen k divákům televize Prima a nevyhnul se některým konfrontačním pasážím, Babišův...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Prázdniny kratší nebudou, ujistil ministr Plaga. Argumentuje tím, že výuka v omezené míře stále probíhá
Hospodářské noviny
Dva týdny po uzavření škol předložil ministr školství Robert Plaga (ANO) první konkrétní návrhy na další fungování vzdělávacího systému v Česku. Zatím počítá s variantou, že by se žáci mohli do lavic vrátit v druhé polovině května. Zásadní bude, jak...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Proč v Itálii na koronavirus umírá tolik lidí? Může za to zaspání politiků, ale i smůla
Hospodářské noviny
Když mají politici ukázat na zemi, která podle nich může za rozšíření nákazy koronavirem po celé Evropě, mluví o Itálii. "Tenhle problém Itálie nezvládla a šíří tuto nákazu po celé Evropě," řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v televizi Nova. Ministr...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Viktor Orbán požaduje neomezené pravomoce. Vládl by jen pomocí dekretů
Hospodářské noviny
Premiér Viktor Orbán by od pátku mohl řídit Maďarsko, jež přijalo řadu přísných opatření kvůli koronaviru, podle svého uvážení dekrety, a to neomezeně dlouhou dobu. Pokud ve zrychleném čtení projde návrh zákona, který vláda poslala do parlamentu....
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Hranice Evropy se zavřely. Znovu je otevřít může být těžké
Hospodářské noviny
Ve snaze zabránit nekontrolovatelnému šíření koronavirové nákazy lídři Evropské unie uzavřeli minulý týden vnější hranice bloku a většina zemí nyní kontroluje pohyb i na hranicích mezi sebou. Ze dne na den se tak zrušila jedna z klíčových svobod...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Vláda rozšiřuje úlevy podnikatelům, odloží jim zálohy na daně a pozastaví EET
Hospodářské noviny
Kabinet schválil už druhý soubor úlev pro podnikatele a firmy. Takzvaný liberační balíček jim umožní odložit platby zálohy na daně nebo započíst letošní ztrátu z podnikání i do minulých let a požádat tak o vrácení daní. Prominutí červnové zálohy na...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Koronavirus může Čechy držet v Nepálu i měsíc. Vyčítají si, že se chtěli podívat do hlavního města
Hospodářské noviny
V době, kdy se v Česku teprve objevovaly první případy nakažení koronavirem, byla sedmadvacetiletá Klára s několika dalšími Čechy na cestě do Nepálu. Návrat z výpravy do Himálaje se ale skupině Čechů může protáhnout na několikatýdenní čekání v...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Dispečeři v ČEZ i spí, aby nedošlo k blackoutu. V krajním případě nebudou vůbec doma
Hospodářské noviny
Elektrárenská firma ČEZ zavedla na konci minulého týdne kvůli pandemii koronaviru nový bezpečnostní režim. Týká se dispečerů, kteří mají na starosti distribuční sítě, tedy rozvod elektřiny do firem a k lidem domů. "Jednotlivé směny jsou vždy celý...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Německo nabíjí finanční bazuku. Firmám rozdá desítky miliard eur
Hospodářské noviny
Spolková vláda v Berlíně ještě nikdy v poválečné historii nepřikročila k tak rozsáhlé akci na záchranu německého hospodářství jako v pondělí, kdy nad ním rozprostřela finanční deštník celkem za 1,2 bilionu eur, tedy skoro za 33 bilionů korun. Obří...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Otevřete pro nás jeden bazén, žádají čeští sportovci. Pro špičkového plavce je problém vynechat trénink i pár dní
Hospodářské noviny
Když plavec Jan Čejka vloni v červenci v ruské Kazani ve finiši závodu na 200 metrů znak dohmátl, mohl se radovat z vítězství a titulu juniorského mistra Evropy na tuto vzdálenost. To, že zůstal jedinou setinu vteřiny za limitem pro olympijské hry,...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Český tým vědců urychleně vyvinul levné plicní ventilátory. Nyní shání výrobce
Hospodářské noviny
Tuzemské nemocnice by měly do měsíce získat pět set nových plicních ventilátorů, které vyvíjejí odborníci z Fakulty biomedicínského inženýrství pražské ČVUT spolu s dobrovolníky z iniciativy Covid-19. "Teď už to mají výrobci, návrh je hotový, je to...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Tak rychlou finanční krizi nepamatují ani veteráni. Řada investorů věří, že se situace obrátí
Hospodářské noviny
Letošní vývoj na finančních trzích zatím připomíná slavnou píseň Dálnice do pekel (Highway To Hell) rockové skupiny AC/DC. Ani mnozí veteráni z řad finančníků nic takového nepamatují. Velmi rychle, během pouhých čtyř týdnů, se hodnoty burzovních...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Aktualizováno Kalendář
Hospodářské noviny
úterý 24. března Výsledky hospodaření za předchozí tři měsíce (prosinec 2019 a leden a únor 2020) zveřejní společnost Nike, americký výrobce sportovního vybavení, oblečení a obuvi. Na těchto údajích o vývoji tržeb a zisku se nejspíš ještě současná...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Krizový ekonomický scénář Covid-19
Hospodářské noviny
Ocitli jsme se uprostřed boje. Nevíme, kdy skončí ani jak. Cokoli nyní odhadovat je téměř nemožné. Nevděčnou rolí ekonoma je, že právě v takový okamžik na vás z různých stran doléhají dotazy, o kolik snížit odhad tržeb v tom či onom odvětví a...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Rychlotesty v první fázi nemoci chybují, stěžují si zdravotníci. Vláda vytvoří post koordinátora testování
Hospodářské noviny
S testováním lidí na koronavirus měly pomoci rychlotesty. Lékaři pro ně ale nakonec nemají tak široké využití, jako předpokládali. Ředitelka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová po využití rychlotestů u sedmi lidí uvedla, že jejich...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Šéf Státního zdravotního ústavu: Hlavní hygieničku jsme varovali ohledně koronaviru už v lednu, vyhodila nás
Hospodářské noviny
V den, kdy Česko vyhlásilo kvůli šíření koronaviru nouzový stav – tedy 12. března –, vláda odvolala z funkce tehdejší hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. „Nezvládla svoji práci a svoji pozici,“ odůvodnil tehdy stručně její...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Svádivý pokušitel Viktor Orbán
Hospodářské noviny
To nutkání je zřejmě příliš velké na to, aby mu Viktor Orbán odolal. Maďarský premiér chce, aby mu parlament prodloužením výjimečného stavu zavedeného kvůli epidemii koronaviru de facto nejméně do konce roku odevzdal veškerou moc. Výjimečná opatření...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Méně dramatický boj s virem a jeho kouzlo
Hospodářské noviny
Současná pandemie viru COVID-19 v globálně propojeném světě představuje problém, s jakým jsme se dosud nesetkali. Každé opatření proti šíření viru je proto do určité míry krokem do neznáma. Při vyhodnocování těchto kroků se ptáme na jejich praktický...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Školství virovou výzvu nezvládlo
Hospodářské noviny
Zhruba za stopadesátiletou historii maturitní zkoušky v českých zemích se ještě nikdy nestalo, aby namísto závěrečného přezkoušení, tedy zkoušky dospělosti, stačilo zprůměrovat známky z posledních tří vysvědčení. Koronavirová krize a to, že se možná...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Slova koruně nepomohou. Přistoupí ČNB k akci?
Hospodářské noviny
Devizové rezervy jsou nástrojem usměrňování devizového kurzu v případě potřeby. Banální věta z učebnic, která souzní s přesvědčením veřejnosti, že nadité trezory centrální banky jsou tu od toho, aby koruně ve zlých dobách pomohly, nabývá na...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Dispečeři spí v práci, blackout nikdy nebude. Ekonomický výhled nesnižujeme, dividendy vyplatíme, říká ředitel ČEZ Beneš
Hospodářské noviny
Elektrárenská firma ČEZ zavedla na konci minulého týdne kvůli pandemii koronaviru nový režim pro dispečery, kteří mají na starosti distribuční sítě a tedy rozvod elektřiny do firem a k lidem domů. "Jednotlivé směny jsou vždy celý týden na pracovišti...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Velmocenské soupeření za časů pandemie. Mezi USA a Čínou zuří diplomatická studená válka
Hospodářské noviny
Co se to děje, že špičky Bílého domu používají nálepky "čínský virus" a že Peking na ně zase odpovídá spikleneckými teoriemi o tom, jak nákaza Covid-19 pochází z amerických vojenských laboratoří nebo že ji do prvního střediska epidemie, Wu-chanu,...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Kam za uměním, až ustoupí pandemie
Hospodářské noviny
Rembrandt: Portrét člověka 17. 4. − 30. 8. 2020, Národní galerie v Praze, Palác Kinských Ještě ke 350. výročí malířova úmrtí, které uplynulo v loňském roce, se vrací výstava, kterou připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Nejúspěšnější umělci podle J&T Banka Art Indexu 2020
Hospodářské noviny
Tento článek je součástí speciální přílohy Investice do umění, která vyšla v Hospodářských novinách 24. března. Celou přílohu si můžete přečíst ZDE. Stáhnout PDF.
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Češi sbírají jen obrazy. Jiných médií se bojí
Hospodářské noviny
Původně jsme se chtěli na rozdíly mezi trhem s uměním u nás a na Západě ptát přímo Evy Koťátkové. "Eva by se o byznysu bavit nechtěla. A ani naši ostatní umělci," uvedla nás však do reality její česká galeristka Kacha Kastner. Ta do Česka přesídlila...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Souboj titánů
Hospodářské noviny
Z vývoje uplynulých dvanácti měsíců je patrné, že globální trh s uměním procházel spíše střízlivým obdobím, zvláště v kontextu předchozích rekordních let. Stejně jako další odvětví je navíc nyní zasažen opatřeními, která mají zamezit šíření...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Umění v časech korektnosti
Hospodářské noviny
Kromě toho, že jsme dnes téměř na každém kroku sledováni a kontrolováni "Velkým bratrem" a je skoro nemožné se před tím schovat, jsme stále ochotnější svazovat sami sebe dalšími limity. Řeč je o přehnané korektnosti, která je někdy zaměňována za...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Český trh s uměním má k vyspělým trhům daleko
Hospodářské noviny
Těžiště art byznysu leží stále především v západní Evropě a v USA, na Dálném východě ale již také výrazně rozkvetl. A zatímco ve světě se rozvíjí například globální digitální platformy pro obchod s uměním typu Artstaq a množí se bezcelní prostory a...
 To se mi líbí Odpovědět
23. 3. 19:00 Editorial
Hospodářské noviny
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, trh s uměním, stejně jako celý globální trh, ovlivní zřejmě nová krize spojená se šířením koronaviru. Artefakty budou po světě méně cestovat a posílí různé digitální prodejní či výstavní platformy. Zřejmě bude nutné...
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Pondělí, 30. března 2020

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat