Zpět Lidové noviny Úterý, 19. března 2019
Hledat Rubriky 19. 3.

Lidové noviny

Úterý, 19. března 2019
Close
Inzerce
19. 3. 22:47 Katolická církev zřídí kontaktní místo pro zneužívané mladistvé
Lidové noviny
Česká katolická církev zřídí kontaktní místo pro mladistvé ohrožené sexuálním zneužíváním. Má například pomoci ke zprostředkování psychologické a právní pomoci. V tiskové zprávě to v úterý oznámila Česká biskupská konference (ČBK), která sdružuje tuzemské katolické biskupy.
 To se mi líbí Odpovědět

Komentáře

Kurzy měn
EUR 25,73 -0,054%
USD 22,95 +0,266%
CHF 22,54 +0,417%
19. 3. 21:55 Rusko a USA se v Římě neshodly, jak řešit situaci ve Venezuele
Lidové noviny
Postoj Ruska a Spojených států k situaci ve Venezuele se liší i po úterním jednání zástupců obou zemí v Římě. Moskva považuje za jediného legitimního prezidenta jihoamerické země Nicoláse Madura, kdežto Washington jako hlavu státu uznává vůdce opozice Juana Guaidóa.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 15:38 Pražské řeznictví prodalo zákazníkům 300 kilogramů drůbežího se salmonelou. Maso je nejspíš snědené
Lidové noviny
Pražské řeznictví Miloš Křeček KK prodalo zákazníkům 300 kilogramů polského drůbežího masa, veterináři v něm zjistili salmonelu. Maso je nejspíš snězené, protože už je po datu spotřeby, uvedl v úterý mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Řeznictví uvedlo, že nemá od svých zákazníků zprávy o zdravotních problémech. S dodavatelem nakaženého masa ukončilo spolupráci. Pražští hygienici zvýšený výskyt nemoci nezaznamenali.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 14:08 Turci jsou faktickými spojenci Islámského státu, řekl Zeman na debatě s občany
Lidové noviny
Turecko je podle českého prezidenta Miloše Zemana faktickým spojencem teroristické organizace Islámský stát. Zeman, který v úterý zahájil návštěvu Karlovarského kraje, to řekl v debatě s veřejností ve Vintířově na Sokolovsku. Odpovídal na dotaz z publika, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s islamisty.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 13:44 ‚Politické hnutí není firma.‘ Soukup neplánuje být předsedou Listu ani za něj kandidovat
Lidové noviny
Iniciátor politického hnutí List, mediální podnikatel Jaromír Soukup, se nechystá být jeho předsedou a neplánuje za něj ani kandidovat ve volbách. Soukup to v úterý uvedl v tiskové zprávě Listu, podle které bylo hnutí zaregistrováno ministerstvem vnitra koncem minulého týdne. V seznamu 40 uskupení, která přihlásila své kandidáty pro květnové volby do Evropského parlamentu, List nefiguruje.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 13:20 Rodičovská naroste na 300 tisíc korun, ale ne všem. Kdy je výhodné mít dítě?
Lidové noviny
Devět měsíců a 11 dní zbývá do konce roku 2019. A právě těchto jedenáct dní může hrát zásadní roli. Zvlášť pro rodiče, kteří plánují v blízké době potomka. Podle pondělní dohody koaliční rady totiž těm, kterým se narodí dítě po 1. lednu 2020, bude náležet vyšší rodičovský příspěvek. Ze současných 220 tisíc naroste na 300 tisíc korun.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 13:00 Silný náboj, divoká energie. Latinskoamerická literatura má co nabídnout, míní Anežka Charvátová
Lidové noviny
Letošní ročník veletrhu Svět knihy bude v květnu patřit sedmi zemím Latinské Ameriky. Hlavní hvězdou bude zřejmě Peruánec Mario Vargas Llosa, laureát Nobelovy ceny za literaturu z roku 2010. Na programové skladbě latinskoamerické prezentace se výraznou měrou podílí Anežka Charvátová (* 1965), hispanistka a překladatelka.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 12:29 Kazašský prezident Nazarbajev po třiceti letech odstupuje z funkce
Lidové noviny
Dlouholetý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v úterý nečekaně oznámil, že odstupuje z funkce hlavy státu. Podle tiskových agentur to sdělil v projevu k národu. Zároveň uvedl, že zůstane v čele bezpečnostní rady státu.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 12:26 Do eurovoleb se přihlásilo 40 uskupení. Soukupův List mezi nimi není
Lidové noviny
Pro letošní volby do Evropského parlamentu přihlásilo své kandidáty na ministerstvu vnitra 40 uskupení. Je jich o jedno více než při eurovolbách před pěti lety. Oznámila to mluvčí ministerstva Klára Pěknicová. Lhůta pro předkládání kandidátních listin skončila v úterý v 16:00.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 12:17 SPD vyloučila odpadlíky ze svého poslaneckého klubu. Vyzývá je ke složení mandátů
Lidové noviny
Hnutí SPD v úterý vyloučilo ze svého poslaneckého klubu poslance Lubomíra Volného, Mariana Bojka a Ivanu Nevludovou. Všichni tři poslanci zvolení v Moravskoslezském kraji minulý týden oznámili odchod z SPD a vstoupili do nově založeného hnutí Jednotní Alternativa pro Patrioty. SPD v úterním tiskovém prohlášení opětovně vyzvalo trojici poslanců ke složení mandátů, všichni to už dříve odmítli.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 12:12 Vlajky na půl žerdi, květinová pieta. Nizozemsko truchlí, policie zadržela další osoby
Lidové noviny
Nizozemští vyšetřovatelé se v případu pondělní střelby v Utrechtu stále více kloní k teroristickému motivu, ostatní verze ale nevyloučili. Podle agentury AP to v úterý oznámila prokuratura, která uvedla, že dosud nebyly zjištěny žádné vazby mezi útočníkem a oběťmi, ač o tom média spekulovala. Po útoku, který si vyžádal tři mrtvé, policie zadržela tři muže včetně předpokládaného útočníka. V zemi byly v úterý k uctění památky obětí staženy vlajky na půl žerdi.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 12:03 Senátní imunitní výbor zastavil disciplinární řízení s Valentou kvůli vlastnictví médií
Lidové noviny
Senátní imunitní výbor zastavil disciplinární řízení se senátorem Ivem Valentou (za Soukromníky) pro podezření ze střetu zájmů kvůli vlastnictví médií. Senátor se podle výboru neprovinil.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 11:56 Předseda pražských muslimů vyzval k vyzbrojování. ‚Pomůžu vám se zbrojním průkazem‘
Lidové noviny
Pražská muslimská obec se distancovala od vyjádření svého nového předsedy Leonida Kušnarenka, který ve videu zveřejněném na svém facebookovém profilu nabídl členům obce pomoc s vyzbrojením.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 11:45 Brexit se odkládá. Mayová pošle do Bruselu dopis s žádostí
Lidové noviny
Britská premiérka Theresa Mayová možná už v nejbližších hodinách pošle do Bruselu dopis, kterým formálně požádá o prodloužení lhůty pro dojednání podmínek brexitu. Zatím však není jasné, jak dlouhý odklad vystoupení země z Evropské unie bude požadovat, ani jak plánuje vláda s případným dodatečným časem naložit.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 11:35 ‚Politici situaci podceňují.‘ Na severozápadě Keni zemřelo hlady deset lidí
Lidové noviny
V oblasti Turkana na severozápadě Keni zemřelo hlady deset lidí. Místní obyvatelé tvrdí, že politici tamní situaci podceňují, podle vlády ale nejde o nic výjimečného. V Turkaně čelí hladu 1,1 milionu lidí, píše BBC.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 11:10 Nejvyšší soud USA podpořil právo na zadržování migrantů čekajících na deportaci
Lidové noviny
Nejvyšší soud Spojených států v úterý podpořil pravomoc administrativy prezidenta Donalda Trumpa zadržovat i po odpykání trestu neomezeně dlouhou dobu migranty, kteří čekají na deportaci. Agentura Reuters verdikt soudu označila za vítězství Trumpa, který je zastáncem přísných přistěhovaleckých pravidel.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 11:04 Kardinál zatajoval zneužívání dětí. Papež jeho rezignaci nepřijal
Lidové noviny
Papež František v úterý odmítl přijmout rezignaci francouzského kardinála, jehož soud v Lyonu na počátku měsíce shledal vinným z toho, že zatajoval sexuální zneužívání nezletilých jiným duchovním.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 10:18 Rafaj už dlouho zajímal BIS. Antimonopolní úřad prý vedl desítky podivných řízení, píší deníky
Lidové noviny
Bezpečnostní informační služba (BIS) už v roce 2017 ve své výroční zprávě varovala před snahami ovlivňovat kontrolní a regulační orgány. V podobné době upozorňovala i na podezřelé výdaje šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje. S odvoláním na obeznámené zdroje to píše úterní MF DNES.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 10:09 Wojnarowicz, Lynch i Bauhaus. Berlín žije velkými výstavami
Lidové noviny
Mezi desítkami výstav, které jsou k vidění v Berlíně, stojí určitě za pozornost tři. Jedna ukazuje tvorbu slavných fotografů, jiná připomíná avatgardního amerického tvůrce, další slaví styl, který světu dalo Německo.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 9:58 Maláčová slibovala rodičovskou pro všechny. ‚Dostala jsem stovky zpráv od zklamaných maminek a tatínků‘
Lidové noviny
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se v úterním vyjádření na Facebooku brání rozhořčeným komentářům rodičů v reakci na rozhodnutí koaliční rady o zvýšení rodičovského příspěvku. Maláčová v listopadu tvrdila, že zvýšení z dnešních 220 tisíc na 300 tisíc prosadila pro všechny rodiny s dětmi do čtyř let, koalice se ale v úterý dohodla na zvýšení pouze pro děti narozené od 1. ledna 2020. Ministryně tvrdí, že potřebné peníze bude ještě hledat.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 9:48 Rusko na Krymu strategické bombardéry nemá, popřel šéf branného výboru Dumy
Lidové noviny
Zprávy ohledně rozmístění ruských strategických bombardérů Tu-22M3 a raketových komplexů Iskander-M na Krymském poloostrově v úterý podle agentury TASS popřel předseda branného výboru dolní komory ruského parlamentu Vladimir Šamanov. Informace o nových ruských zbraních na Krymu se objevila v pondělí v médiích, ale podle generálplukovníka Šamanova takový krok není v současné době nutný.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 9:33 Vraždili, aby zaplatili dluhy. Soud snížil manželům Janákovým trest z doživotí na 30 a 28 let
Lidové noviny
Pražský vrchní soud zrušil doživotní tresty nad bývalými manžely Jaroslavem a Petrou Janákovými. Za loupežnou vraždu sběratele, dva pokusy o vraždu zaměstnance Janákových a za přípravu dalších dvou vražd si osmadvacetiletá žena odpyká 30 let vězení, třicetiletý muž o dva roky méně. Podle pravomocného verdiktu nebyly pro uložení doživotí splněny zákonné podmínky. Pár z Jičínska motivovala k trestné činnosti snaha získat peníze na zaplacení dluhů.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 9:18 Opilá cizinka, která v Praze na Silvestra zabila autem ženu, je obžalovaná z usmrcení z nedbalosti
Lidové noviny
Pražská policie v úterý navrhla obžalovat cizinku, která loni na Silvestra v podnapilém stavu srazila dvě chodkyně na přechodu. ČTK to sdělil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Tomáš Svoboda. Jedna ze zraněných žen později zemřela, druhá při srážce utrpěla těžkou újmu na zdraví. Řidička je ve vazbě, za usmrcení z nedbalosti jí hrozí rok až šest let vězení.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 9:08 Zločin z vášně, nebo terorismus? Útočník z Utrechtu prý oběti neznal, klíčem může být vzkaz v autě
Lidové noviny
Motiv sedmatřicetiletého Turka Gökmena Tanise, který zabil tři lidi v utrechtské tramvaji, zůstává neznámý. Policie zatím pracuje se všemi možnostmi. Zatímco svědci tvrdí, že šel po jedné ženě, kterou nejspíše znal, vyšetřovatelé o tom nejsou přesvědčeni.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 8:12 MACHÁČEK: Jak být velkorysý k Británii
Lidové noviny
Komentátor Financial Times Gideon Rachman vyzývá ve svém komentáři francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby byl velkorysý vůči Spojenému království.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 7:57 Odumírající lesy kvůli kůrovci můžou zhoršit kvalitu vody, obávají se odborníci
Lidové noviny
Případné velké odumření stromů kvůli kůrovci může mít dopad na vodní režim Česka. Dnes to na tiskové konferenci uvedl ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Vít Šrámek. Mohla by se podle něj kazit i kvalita vody, ve které by mohly být větší koncentrace těžkých kovů. Současně by se zvětšily teplota a odpar vody.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 7:53 ‚V Bruselu západoevropský levičák, doma národní konzervativec‘. Šefčovič čelí kritice politiků, prý se přetvařuje
Lidové noviny
Jeden ze dvou finalistů prezidentských voleb na Slovensku, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, čelí kritice některých politiků a části medií za to, že v kampani účelově ustoupil ze svých dřívějších liberálních názorů. Šefčovič v reakci na některé výtky na dotaz ČTK uvedl, že jde o silnou antikampaň.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 1:00 Američané jednají s Rusy o situaci ve Venezuele. Končí termín pro odevzdání kandidátek
Lidové noviny
Zvláštní zmocněnec USA pro Venezuelu Elliott Abrams a náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov mají v Římě jednat o situaci ve Venezuele. USA podporují tamní opozici, která zpochybňuje poslední volbu hlavy státu, Moskva stojí ze venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 0:04 BRETT: Jak se čtyři blázni klouzali v Karlově Studánce
Lidové noviny
Od lednového Španělska utekl měsíc (masakr - člověk mrkne a je jaro), a tak jsme naznali, že naše turistické srdce prahne po dalším výletu. Vzhledem k tomu, že v Ostravě několik týdnů v podstatě nezapadlo slunce (za chvíli v mém vyprávění zapadne něco jiného), teploty lámou rekordy (jestli nás čeká léto jako loni, emigruji na Sibiř) a nás i naše sousedy z Tyršovky čeká volný víkend, začali jsme balit batůžky. Zabodl jsem prst do mapy (od té rány mi doteď blbne displej) a Karlova Studánka se měla otřást v základech.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 0:00 Norek jako aktivní predátor. Česko se ho chce zbavit
Lidové noviny
Rak říční i rak kamenáč jsou dva původní druhy korýšů na českém území. Oba jsou také na seznamu zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Právě na rakovi si rád smlsne norek americký, který do zdejších končin, na rozdíl od klepetáčů, vůbec nepatří. I proto ho chce Česko zařadit mezi invazní druhy, což by pomohlo s nepůvodním predátorem lépe bojovat.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 0:00 KAIN: Na hliněných nohou. V Německu se má zrodit třetí největší banka Evropy
Lidové noviny
Jestli měla poslední finanční krize přinést bankovnímu světu nějaké poučení, pak to byla dosti draze zaplacená zkušenost, že je zapotřebí ukončit éru bank, které jsou „too big to fail“ – příliš velké, aby je bylo možné nechat padnout. Jak už to v lidském světě bývá, poučení se nedostavilo. Dokladem je i právě plánovaná fúze Deutsche Bank a Commerzbank, v jejímž důsledku by vznikla zřejmě třetí největší banka v Evropě (za britskou HSBC a francouzskou BNP Paribas).
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 0:00 Útočil na elitní policisty a spustil operaci Stoka. Detektivové rozmluvili tajemného brněnského podnikatele
Lidové noviny
Když se detektivům při vyšetřování podaří někoho z podezřelých rozmluvit, často jde o rozhodující moment celého případu. Na vydatný informační zdroj narazili kriminalisté při odhalování korupce ve veřejných zakázkách v městské části Brno-střed. Policie kvůli nim stíhá devět lidí, z nichž pět již dlí ve vazbě. Pomohl jim tam i tajemný brněnský podnikatel s nevšedním jménem – Saman El-Talabani.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 0:00 Nejen rozřezání Chášukdžího. ‚Tygří jednotka‘ má podle zpravodajců napilno, unáší a mučí další Saúdy
Lidové noviny
Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán dal rok před vraždou novináře Džamála Chášukždího pokyn k tajné kampani, jejím cílem bylo umlčet disidenty, tvrdí zdroje amerického deníku The New York Times ze zpravodajských služeb.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 0:00 Ministerstvo sportu jsme měli mít dávno, říká téměř jistý šéf nové sportovní agentury Hnilička
Lidové noviny
Minulý týden prošel Poslaneckou sněmovnou návrh na zřízení Národní sportovní agentury, která by se měla od příštího roku nově starat o přerozdělování státních peněz pro sport. Vyčleněna bude z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ze kterého sportovcům směřovaly peníze doposud. Jako o téměř jistém šéfovi nové agentury se hovoří o bývalém hokejovém brankáři a poslanci za ANO Milanu Hniličkovi.
 To se mi líbí Odpovědět
19. 3. 0:00 Jaký je nový cyklus Manželských etud? Helena Třeštíková předala své umění další generaci
Lidové noviny
Projektem Manželské etudy: Nová generace navazuje Hana Třeštíková na úspěšné dílo své matky Heleny Třeštíkové.
 To se mi líbí Odpovědět
Nahoru

Nastavení data

Dnes je Středa, 24. dubna 2019

+ 1 -
+ 1 -
+ 2016 -

Zavřít

S používání webových stránek newsbelow.cz, souhlasíte s využíváním cookies ve vašem prohlížeči.

Pokračovat